Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 13

Temat: Prośba o analizę logów 1.8T (AJQ)

  1. #1

    Data dołączenia
    Jan 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żywiec
    Auto
    Audi A3 1.8T Quattro 180 KM (AJQ)
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AJQ
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    raz

    Domyślny Prośba o analizę logów 1.8T (AJQ)

    Witam,

    Ostatnio po przekroczeniu około 4k obrotów na 3 biegu auto ciągnie nierówno (przy większym obciążeniu np. pod górę czasem jakby obroty bardzo powoli idą w górę, samochód raz ciągnie, raz nie). Po analizie VAG-COM-em okazało się, że sonda lambda szwankuje (wersja silnika tylko z jedną sondą) - poza zbyt wysoką rezystancją grzałki pojawią się również błąd informujący o jej dysfunkcjonalności (zamieszczam również poniżej wykaz błędów).

    Postanowiłem zatem zrobić logi statyczne i dynamiczne, o których analizę bardzo prosiłbym doświadczonych forumowiczów. Czy powodem takiego zachowania może być wspomniana przeze mnie sonda lambda? Sprawdzałem układ dolotowy, znalazłem jedną drobną nieszczelność, którą szybko wyeliminowałem (lekko pęknięty przewód pod opaską uciskową przewodu wychodzącego z rozdzielacza za przepływomierzem). Problem nie ustał. Co ciekawe, po skasowaniu błędów przed wykonaniem logów dynamicznych turbina ciągnęła równo w całym zakresie obrotów bez żadnych znaczących przerw (w każdym bądź razie znacznie lepiej niż przed ich skasowaniem). Dodam jeszcze, że ostatnio wymieniony został zawór DV (poprzedni puszczał ciśnienie - uszkodzona membrana). Na podstawie analizy logów wnioskuję, że turbina pompuje też nieco za późno (powyżej 2k obrotów), ale bardziej szczegółową analizę chciałbym zostawić ekspertom.

    Błędy:
    Control Module Part Number: 06A 906 032 R
    Component and/or Version: 1.8L R4/5VT G 0004
    Software Coding: 05700
    Work Shop Code: WSC 06435

    2 Faults Found:
    16514 - Oxygen (Lambda) Sensor B1 S1: Malfunction in Circuit
    P0130 - 35-10 - - - Intermittent
    17521 - Oxygen (Lambda) Sensor: B1 S1: Internal Resistance too High
    P1113 - 35-10 - - - Intermittent

    Logi statyczne:
    Kanał 001: http://vaglog.pl/log-001_PF85C6h.html
    Kanał 002: http://vaglog.pl/log-002_614k9.html
    Kanał 032: http://vaglog.pl/log-032_6ZBYk.html

    Logi dynamiczne:
    Kanały 003, 020: http://vaglog.pl/log-003_020_i5Pn1.html (tutaj timestamp wyświetla się w swojej kolumnie oraz w obrotach, w konsekwencji wszystko jest przesunięte, przepraszam za niedogodości, ale vaglog zanalizował go w taki sposób...)
    Kanały 003, 033: http://vaglog.pl/log-003_033_6cLC2n.html
    Kanały 115, 118: http://vaglog.pl/log-115_118_PDH404x.html

    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  2. #2

    Data dołączenia
    Dec 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnów
    Auto
    octavia 2.0 AZJ
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Przepływka kiepsko, błędy sondy (nie stałe), mieszanka uboga.
    Szukałbym dalej nieszczelności. Jak nie to czyścić/wymienić przepływkę. Żeby ocenić czy sonda żyje to 033 statyczny.
    Poszukaj nieszczelności jak tu:
    od 5:45.

  3. #3

    Data dołączenia
    Jan 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żywiec
    Auto
    Audi A3 1.8T Quattro 180 KM (AJQ)
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AJQ
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez zwonko Pokaż post
    Przepływka kiepsko, błędy sondy (nie stałe), mieszanka uboga.
    Co rozumiesz przez "przepływka kiepsko"? Jaka powinna być prawidłowa wartość przepływki dla tego silnika? Próbowałem czyścić styki od sondy (w plastikowej puszcze pod samochodem) używając cleanera, niestety bezskutecznie. Błędy zawsze wracały, myślę, że nie ma podgrzewania sondy lambda (resistance too high). Czy brak podgrzewania sondy może być bezpośrednią przyczyną ubogiej mieszanki, czy raczej przepływka źle mierzy rzeczywistą masę dostarczanego powietrza i zuboża mieszankę (chyba, że rzeczywiście jest jeszcze jakaś nieszczelność)?

    Szukałbym dalej nieszczelności. Jak nie to czyścić/wymienić przepływkę. Żeby ocenić czy sonda żyje to 033 statyczny.
    Poszukaj nieszczelności jak tu:
    Dobry sposób na szukanie nieszczelności, ale jak sonda jest martwa to najpierw wymiana a dopiero szukanie nieszczelności, zgadza się? Jutro postaram się zrobić logi statyczne na kanale 033. Jeśli dobrze zrozumiałem przekaz z załączonego wideo to poprawka krótkoterminowa (mój silnik posiada sondę tylko przed kolektorem) powinna sobie oscylować wokół wartości zadanej i każde wymuszenie (rozszczelnienie) powinno ją z tego stanu równowagi wytrącić na dłuższą chwilę.

    Co na temat samego turbo? Wydaje mi się, że ciśnienie jest ok, może poza tym, że z dołu trochę późno reaguje na zmiany wartości zadanej.

  4. #4

    Data dołączenia
    Dec 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnów
    Auto
    octavia 2.0 AZJ
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez frogger Pokaż post
    Co rozumiesz przez "przepływka kiepsko"?
    Wzór MOC*0.8 czyli 180*0.8= czyli przepływka powinna pokazać ~145g/s. Na logach jest 130 więc jej trochę brakuje.

    Cytuj Oryginalnie napisane przez frogger Pokaż post
    Próbowałem czyścić styki od sondy (w plastikowej puszcze pod samochodem)
    Nie zaleca się generalnie czyścić sondy

    Cytuj Oryginalnie napisane przez frogger Pokaż post
    Błędy zawsze wracały, myślę, że nie ma podgrzewania sondy lambda (resistance too high). Czy brak podgrzewania sondy może być bezpośrednią przyczyną ubogiej mieszanki, czy raczej przepływka źle mierzy rzeczywistą masę dostarczanego powietrza i zuboża mieszankę (chyba, że rzeczywiście jest jeszcze jakaś nieszczelność)?
    Pierwszy błąd najczęściej dotyczy okablowania i to je bym sprawdził na początek. Drugi może być konsekwencją pierwszego. Błędy są Intermittent - nie stałe, sporadyczne, co może oznaczać, że sonda żyje tylko kiepsko, albo coś jej przeszkadza. Generalnie jeśli błąd jest intermittent to check zaświeca się dopiero za 3 czy 5tym razem gdy się powtórzy. Często check po resecie wraca? Nie jestem pewien co do ogrzewania i skłaniałbym się ku drugiemu. Przepływkę spróbuj wyczyścić specjalnym spreyem, może filtr powietrza zatkany?
    Cytuj Oryginalnie napisane przez frogger Pokaż post
    Dobry sposób na szukanie nieszczelności, ale jak sonda jest martwa to najpierw wymiana a dopiero szukanie nieszczelności, zgadza się? Jutro postaram się zrobić logi statyczne na kanale 033. Jeśli dobrze zrozumiałem przekaz z załączonego wideo to poprawka krótkoterminowa (mój silnik posiada sondę tylko przed kolektorem) powinna sobie oscylować wokół wartości zadanej i każde wymuszenie (rozszczelnienie) powinno ją z tego stanu równowagi wytrącić na dłuższą chwilę.
    No właśnie JEŚLI, bo zakładam, że żyje. Jeśli umarła to trzeba wymienić. Najlepiej jakbyś zrobił długi log statyczny (ze 3 minuty). Ewentualnie możesz też nagrać jakiś z jazdy. Dobrze zrozumiałeś. W zależności czy dodasz "paliwa" (substancji palnej)/powietrza korekta krótka pójdzie sporo na -/+. Czy na dłuższą chwilę? to zależy ile będziesz psikać i jak duża nieszczelność. Ale na pewno to zobaczysz. Dla pewności możesz rozpiąć rurę od filtru powietrza i psiknąć PLAKiem, zobaczysz jak wygląda reakcja.

    Na temat turbo się raczej nie wypowiadam. Chyba mogłaby szybciej. Wartości zadane praktycznie osiąga. Ale traktuj to jako opinię tylko.

  5. #5

    Data dołączenia
    Jan 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żywiec
    Auto
    Audi A3 1.8T Quattro 180 KM (AJQ)
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AJQ
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Sprawdzę filtr powietrza, ale zmieniałem go osobiście kilka tysięcy temu przy wymianie oleju, nie sądzę żeby blokował przepływ powietrza. Co do sondy to nie wykręcałem jej z kolektora, patrzyłem tylko na styki na wtyczce, może powinienem wyciągnąć sondę? Może tak jak pisałeś coś jej przeszkadza (nagar?), ale wtedy nie pojawiałby się błąd od podgrzewania... Wiem, że błędy są sporadyczne, ale idąc po kablu w górę nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości, styki też były czyste, problem wygląda na typowo elektryczny, ale być może ta sonda jest rzeczywiście na wykończeniu, zamówiłem już nową, będę ją wymieniał w czwartek, ale dopiero w przyszłym tygodniu. Słyszałem też o tym, że nie powinno się czyścić sondy, ale kontakt elektryczny jest kontaktem elektrycznym, czyszcząc samą wtyczkę sonda nie powinna się uszkodzić, tym bardziej że żeby to zrobić trzeba ją rozłączyć (poza tym nic nie zmieniło się po tym zabiegu).

    Odnośnie kontrolki "check engine" to nigdy się nie pojawiła na desce rozdzielczej, błąd zawsze sprawdzałem VAG-iem w pamięci sterownika. Spróbuję sprawdzić jeszcze tą sondę, ale wydaje mi się, że jest martwa (w każdym bądź razie korekty są, ale nie są poprawne bo sonda nie osiąga temperatury roboczej - jeśli dobrze pamiętam grzałka powinna ją podgrzewać do ~300 st. C). Spróbuję zrobić log-a na 033 jak zaleciłeś i zobaczę jakie są korekty, eksperyment z plakiem to też dobry pomysł jak już będę w garażu (przy okazji można poszukać nieszczelności, jeżeli sonda będzie pokazywać coś konkretnego).

    Przepływki nigdy nie czyściłem, ale wygląda na czystą (brak oleju, zanieczyszczeń - wizualnie rzecz biorąc).

  6. #6

    Data dołączenia
    Dec 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnów
    Auto
    octavia 2.0 AZJ
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Przepływomierz to jest rurka, elektronika i malutki precik. I to on jest głównym miernikiem. Wcale nie musi wyglądać na brudny. Wystarczy ze przylepil się jakoś kurz.
    Źle zrozumiałem z sonda. Jak wtyczka to ok. Do spr przewodów użył bym raczej multimierza a nie metoda na oko
    Nie wiem jak z wyciąganiem i czyszczeniem, czy może pomóc. Nie wiem czy twój silnik/ecu to ma ale można spr test starzenia sondy. Bodajze grupa 34 pole 3. Chyba trzeba odpalić test w basic settings

  7. #7

    Data dołączenia
    Jan 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Lublin
    Auto
    8l
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Podziękował
    37 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez zwonko Pokaż post
    Przepływomierz to jest rurka, elektronika i malutki precik. I to on jest głównym miernikiem. Wcale nie musi wyglądać na brudny. Wystarczy ze przylepil się jakoś kurz.
    Źle zrozumiałem z sonda. Jak wtyczka to ok. Do spr przewodów użył bym raczej multimierza a nie metoda na oko
    to sie go jakoś czyści ???

  8. #8

    Data dołączenia
    Dec 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnów
    Auto
    octavia 2.0 AZJ
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Tak, specjalnym preparatem w sprayu. MAF cleaner'em. Nigdy mechaniczne.

  9. Podziękowania dla zwonko za pomoc w problemie

    AllCapone (24-01-17)

  10. #9

    Data dołączenia
    Jan 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żywiec
    Auto
    Audi A3 1.8T Quattro 180 KM (AJQ)
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AJQ
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    [QUOTE=AllCapone;Przepływomierz to jest rurka, elektronika i malutki precik. I to on jest głównym miernikiem. Wcale nie musi wyglądać na brudny. Wystarczy ze przylepil się jakoś kurz. [/QUOTE]

    Tak, ale wszystko siedzi w plastikowej obudowie, która czasem potrafi być jakby oblepiona kurzem przelepionym do oleju - ta wystająca czarna część wewnątrz plastikowej obudowy-rury i dopiero wewnątrz tej obudowy jest drucik, termistor lub coś innego na podstawie czego można mierzyć przepływ powietrza.

    Nie miałem multimetru kiedy miałem rozebraną tą wtyczke, wiadomo multimetrem najlepiej, miałem gdzieś nawet zapisane przybliżone wartości rezystancji na poszczególnych stykach (sonda 4-pinowa), ale myślę że te wszystkie zabiegi to tylko przedłużanie życia sondy, którą i tak prędzej czy później trzeba będzie wymienić.

    Dziś jak jechałem do pracy nie odczułem efektu zamulania na 3 biegu powyżej 4k...

    Odnośnie diagnostyki starzenia sprawdzę to dziś wieczorem tak jak pisałem razem z logiem statycznym samej sondy.

    - - - Aktualizacja postu - - -

    Właśnie odnośnie tych preparatów i ich nazw handlowych to ciężko powiedzieć jaki jest skład takiego sprayu. Na filmie na yt gość używał zwykłego electrical cleaner-a, ale bałbym się psikać czymkolwiek po przepływce...

  11. Podziękowania dla frogger za pomoc w problemie

    AllCapone (24-01-17)

  12. #10

    Data dołączenia
    Dec 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnów
    Auto
    octavia 2.0 AZJ
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    No obudowa może być brudna ale na sam pomiar raczej nie wpływa. No chyba że centymetrowa warstwa brudu Ludzie czyszczą carbon celanerami (takim jak do przepustnic), tym do elektryki, preparatami do hamulców i innymi. Jednym pomaga, innym nie inni piszą że tylko pogorszyło. Generalnie najbezpieczniej zastosować środek do tego przystosowany, co zresztą jest na wielu filmach na yt. Najczęściej będzie miał "MAF" w nazwie. Ale stosuje się je wtedy gdy faktycznie jest się pwenym, że to przepływka jest winna i można ją w ten sposób czasem uchronić przed śmietnikiem. Raczej nie warto czyścić sprawnej.

  13. Podziękowania dla zwonko za pomoc w problemie

    AllCapone (24-01-17)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •