Pokazane rezultaty 1 do 3 z 3

Temat: Szum wiatru przy lewym lusterku, wrażenie niedomkniętej szyby

  1. #1

    Data dołączenia
    Dec 2023
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8V
    Silnik
    inny

    Domyślny Szum wiatru przy lewym lusterku, wrażenie niedomkniętej szyby

    Witam wszystkich.
    Mam problem w moim Audi A3 8V z 2015r. z szumem wiatru z okolic lewego lusterka zaczynający się od około 80km/h,
    którego hałas wzmaga się wraz z prędkością, dodatkowo odnoszę również wrażenie, że ten szum wiatru słychać również w okolicy słupka B w prawym górnym rogu,
    odczucie podobne jakby szyba nie była do końca dosunięta,
    nawet poruszając się powoli szum z jadących naprzeciwka pojazdów jest zbyt głośny i również powoduje odczucie niedomkniętej szyby.
    Szum wiatru przy lusterku przypomina dźwięk łopoczącej na wietrze flagi.
    Osobnym tematem jest wg. mojej opinii słabe wygłuszenie fabryczne tego modelu.

    Temat ten jest dość szeroko opisywany na forach internetowych i dotyczy w zasadzie każdej marki.
    Audi, BMW, Ford, Subaru, WV itd. Przeglądając różne fora natknąłem się również na podobny problem który opisywał
    kierowca nowego BMW serii 7 którego serwisowi nie udało się rozwiązać.

    Sposobów na pozbycie się problemu jest tyle co modeli które borykają się z tą przypadłością.
    U jednych pomaga u innych nic nie daje. Dla przykładu w Passacie B8 wg. źródeł z forum wieje od klamki w drzwiach,
    gdzie chyba nie ma jakiejś uszczelki, w Arteonie z kolei świszczy przy lusterku i trzeba uszczelnić łączenie lusterka z karoserią.
    Oczywistym jest wymiana uszczelek w drzwiach ale w wielu przypadkach nic to nie daje.

    Postanowiłem więc spróbować rozwiązać ten irytujący problem.
    Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było oklejenie wszystkich szczelin na zewnątrz karoserii wraz z szybami i lusterkiem i klamkami
    (zdjęcie poniżej zaznaczono na czerwono)
    Hidden Content

    Wsiadłem od strony pasażera i udałem się na jazdę próbną, jednak szum wiatru był dokładnie taki sam jak wcześniej.
    Jechałem również ze złożonym lusterkiem, szum wiatru był nadal, zmienił się natomiast dźwięk tego szumu.
    Zdjąłem tapicerkę drzwi z lewej strony, ale w środku nie było żadnych śladów które mogły by wskazywać na ingerencję
    lub braki jakichś części czy zaślepek. Uszczelki drzwi wydają się zdrowe, nie ma żadnych odchyleń na drzwiach czy szybach.
    Na jednym z forum przeczytałem żeby uszczelnić miejsce gdzie tapicerka boczku styka się z szybą.
    W to miejsce przykleiłem taśmę piankową akustyczną stosowaną w budownictwie,
    efekt tego zabiegu był taki, że teraz szum wiatru przy lusterku zaczął pojawiać się nie od 80km/h ale od 100km/h.
    Następnie zdjęto obudowę lusterka, ale w środku nie zauważyłem pękniętych plastików czy innych defektów,
    również w miejscu łączenia lusterka z karoserią nie widać defektu uszczelki, ale temu przyjrzę się ponownie w wolnej chwili.
    Do wnętrza lusterka napchałem w różnych miejscach skrawki pianki akustycznej by wypełnić wolne przestrzenie wewnątrz.
    Efekt tego jest taki że teraz podmuchy wiatru przy lusterku zaczynają się od 120km/h.
    Jest jakiś postęp, ale nadal towarzyszy odczucie niedomkniętej szyby.

    W poszukiwaniu większej ilości informacji dotyczącej problemu przejrzałem również anglojęzyczne i niemieckie fora internetowe.
    Tam wpadłem na trop i dotarłem do informacji, że Audi wie o problemie i jest to wada fabryczna tego modelu choć przez ASO nazywana cechą,
    dlatego opublikowano TPI (technical product information) o numerze 2047728/5 w którym zawarto procedury które ponoć miały pomóc
    w pozbyciu się tego problemu. Linki do forum poniżej:
    Hidden Content
    Hidden Content

    tu również ciekawy blog dotyczący walki z szumem wiatru w Audi Q3 którego nie udało sie niestety rozwiązać:
    Hidden Content

    Z opublikowanego TPI (mam kopię PDF którą załączam Hidden Content ale w wersji 2 niestety nie jest najlepszej jakosci, a teraz jest wersja 5)
    wynika, że za efekt niedomkniętej szyby i szum odpowiada jej regulacja na szynie prowadzącej,
    ponieważ szyba nie dochodzi całkiem do prawego górnego rogu, natomiast nie miałem kiedy tego sprawdzić.
    Ogólnie z informacji które zebrałem wynika, że nie jest to kwestia uszczelek a kombinacji regulacji drzwi i szyby,
    choć na niektórych forach przeczytałem że może też pomóc wyciszenie pianką/gąbką przedniego słupka przy szybie czołowej.

    Poniżej prawdopodobnie fragment TPI w wersji 5. Tłumaczenie translator: "Dzieje się tak z powodu wąskiego miejsca w prowadnicy okna
    Przesuwanie szyb drzwi przednich w celu odchylenia szyby w stronę przodu pojazdu"
    Hidden Content

    Będę próbował wyregulować szybę zgodnie z TPI, może również docisk drzwi choć nie wiem jak się do tego zabrać póki co.
    W planie również wygłuszenie drzwi poprzez montaż pianki kauczukowej do tapicerki oraz słupków przy szybie czołowej.
    Zobaczymy czy to pomoże, bo przy 140km/h to jest huragan przy lusterku.
    O dalszych postępach będę informował w temacie.

    Pytanie do użytkowników forum oraz posiadaczy 8V, czy u was również występują nadmierne podmuchy wiatru przy lewym lusterku bądź odczucie niedomkniętej szyby?
    Czy macie jakieś metody jak to wyeliminować? A może ktoś z was ma dostęp do TPI 2047728/5 ?
    Ostatnio edytowany przez Lukasz_87_ - 15-12-23 o 13:16

  2. #2

    Data dołączenia
    Jan 2024
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    A3 - Limousine
    Model
    A3 8V
    Silnik
    inny

    Domyślny

    Czesc,

    czy udalo Ci sie wyeliminowac problem? U mnie wrazenie niedomknietej szyby jest tylko po stronie kierowcy w polowie odleglosci miedzy slupkiem A i B.

  3. #3

    Data dołączenia
    Apr 2024
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    DDZ
    Auto
    Audi A3 8V Sportback 2014 1.4 125KM
    Model
    A3 8V
    Silnik
    1.4 TFSI - CXSB (125 KM)

    Domyślny

    Witam, podłączam się pod temat, u mnie identyczne objawy jak u autora, od ok. 70-80km/h gwizd przy słupku i wrażenie jakby były niedomknięte drzwi/szyba. Widać problem bardziej powszechny, pytanie czy to jeden element za to odpowiada ja się naszukałem i na nic wszystko się zdało. Za poradę usuwającą ten mankament płacę złotem na konto Hidden Content

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •