Strona 140 z 191 PierwszyPierwszy ... 4090130138139140141142150190 ... OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1,391 do 1,400 z 1907

Temat: Jaki model opon letnich

  1. #1391

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    1.9TDI BKC
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Panowie jakieś opinie na temat oponek Firestone FIREHAWK SZ90 rozmiar 225/40 R18 mam do kupienia nówki w dobrej cenie po 260zł sztuka ? ktoś jeździ na tych gumach, bo słyszałem, że troszkę hałasują?

  2. #1392
    cosmo-pl's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    StalowaWola/Warszawa
    Auto
    a3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    98 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez luca89cn Pokaż post
    Widzę, że niezła dyskusja się tu wywiązała, a nikt w sumie do końca niczego nie wyjaśnił. Dla tych co chcą wyłapać coś konkretnego:
    Indeks prędkości to nie tylko v-max:
    http://www.opony.com.pl/narzedzia/in...redkosci-opon/
    http://www.opony.com.pl/narzedzia/indeks-nosnosci-opon/

    Co do internetowych dobierajek opon, jak mi pokazuje do eSki indeks H, czy nośność 88 to coś tu jest po prostu nie halo. (na przykładzie Michelin)

    Podsumowując: bierz opony o najwyższym indeksie nośności i prędkości, na jaki pozwala Twój budżet, czasami lepiej kupić oponę ze średniej półki o wyższych indeksach, niż oponę premium o niższych dla samej nazwy i zazdrości sąsiada, jazda będzie stabilniejsza i opona dłużej wytrzyma. (i przepisy w innych krajach niestraszne, nigdy nie wiadomo kiedy będzie trzeba jechać -> praca, rodzina, wakacje, wypad z kumplem po samochód, a wiem jak np. niemcy potrafią trzepać samochód na PL tablicach, a na słowacji doj*bią się dosłownie do wszystkiego, żeby wysępić o 1 euro więcej)
    Tak to zazwyczaj bywa jak głupi z mądrym gada - i tak nikt nic nie zrozumie. Postaram się to wyjaśnić, bo sprawa jest ważna i tych dwóch typów wprowadza ludzi swoją niewiedzą w błąd.

    Przede wszystkim sprawdzaj dobrze na drugi raz - nie ma takiej możliwości, żeby tak w porównywarkach wyszło, bo one szukają po zaleceniach producenta. Sprawdziłem i są to opony zimowe, co jest zgodne z prawem, aby opony tego rodzaju miały niższe wymogi. Y o nośności 88 też jak najbardziej spełnia wymogi. Policz sobie do masy nośność - wg wzorów, które podałeś.

    Problem jaki powstał, czego dwóch gości pletących bzdury nie może zrozumieć, wynika z bardzo prostej kwestii - niewiedzy na temat prawidłowego doboru opon. Do indeksu H nie ma żadnego problemu i tutaj ważne jest aby indeks nośności pokrywał się z zaleceniami producenta, a jak ich nie ma - to samemu sobie to się sprawdza i nie ma żadnych niespodzianek. Jeżeli Vmax nie przekracza 210 km/h stosujemy indeks H, dobieram prawidłowy indeks nośności i tyle. Producenci, czasem dla aut których Vmax jest w pobliżu tych 210 km/h przeskakują na V. Np dla auta o Vmax 208 207 raczej już będzie dedykowany indeks V.

    Teraz co się dzieje w przypadku indeksu wyższego - V - otóż pewne rzeczy się liczy - dokładnie indeks nośności. Jeżeli mamy V z indeksem 91 czyli 615 kg na oponę czyli 2460 na samochód z 4 oponami. Dla każdych 10 km/h powyżej 210 km/h, należy 3% odjąć od obciążenia. Dla auta z Vmax 240 km/h mamy więc sytuację taką, że przy indeksie nośności 91 nie mamy 615 kg tylko 561 kg - dla czterech opon 2244. Ja bym się chciał więc dowiedzieć, które A3 tyle waży, że jest to tak kluczowe i niezbędne jak tu twierdzą co niektórzy... Tyle tajemnicy i tak to jest też podawane w homologacjach przez producentów.

    W Niemczech są inne przepisy i stąd mogą powstawać różnice. Obowiązuje one samochody tam rejestrowane i posiadające brief (z tego co ja wiem - jeżeli ktoś ma inne informacje to niech mnie poprawi) Ze względu na pękające opony na autostradach (sam mało taką nie dostałem niedawno, więc widać, ze to niewiele pomogło) w 2009 wprowadzili obowiązkową rezerwę. Liczy się to tak - powyżej 150 km/h bierze się 10% prędkości maksymalnej - dodaje do tego 6,5 km/h i sumę tych dwóch rzeczy dorzuca się do Vmax. Tak ustalona Vmax jest przyjmowana jako obowiązująca - jeżeli więc przekroczy progi, to używa się indeksu wyższego. Ja natomiast nie słyszałem, żeby prawo Niemieckie obowiązywało w Polsce, albo żeby do polskich aut były wydawane Briefy. No cóż ale niektórym może się marzy II wojna i supremacja Niemiecka. O ile mi też wiadomo i jest to raczej logiczne następstwo prawa UE w tym względzie, nie będzie podstaw do tego aby w przyszłości wymóc na kierowcach wjeżdżających do Niemiec, aby tych przepisów przestrzegali. Wchodzi tutaj kilka rzeczy - swobodny przepływ ludzi i kapitału, dyrektywy dotyczące transportu itd. O ile trzeba uważać, na ogumienie letnie i zimowe, o tyle w tym względzie to nadal tylko kocopoły. Prosiłem o wytłumaczenie ja - sprawców zamieszania, jak widać żaden z nich nie potrafił tego zrobić - co i mnie w sumie nie dziwi, bo tak zazwyczaj jest.

    W tym artykule jest to w miarę jasno opisane
    http://moto.onet.pl/co-oznaczaja-sym...a-oponie/g1411

    Jeżeli chodzi o moją prywatną opinię, to przy wadze A3 - to nie ma to za bardzo znaczenia i raczej ja nie uważam, za zasadne stosowanie opon o wyższym indeksie niż potrzeba. Są one droższe i mniej komfortowe. Sens jest w przypadku niższych profili, ale wtedy są to opony raczej już dopasowane i też można znaleźć opony o wzmocnionym boku. Decyzję podejmuje się samemu, jeżeli ktoś chce, to nie widzę przeszkód, ale też ja nikogo nie zamierzam zmuszać do tego, aby tak się zachowywał, bo wg mnie jest to nieracjonalne. Ogólnie 2 kolegów, stwierdziło że obowiązkowe. Sami sobie możecie wyrobić opinie, jak nietrafione były ich zarzuty i atak na moją osobę w tym względzie. Niestety palenie na stosie i ostracyzm, korzenie ma w głupocie i inaczej tego nazwać nie mogę.

    - - - Aktualizacja postu - - -


    Cytuj Oryginalnie napisane przez Zbynio Pokaż post
    Dzięki wielkie Brasilia! Miał ktoś może jeszcze styczność z Apollo? Lepsze będą 225/45r17 czy 205/50r17? Szersze nie będą pływać zbytnio na koleinach (zawias ambition do tego lekko obniżony przez poprzedniego właściciela, ale nie więcej niż o jakieś -20mm, ogólnie auto dość twarde) i nie zamulą auta, w końcu to tylko agr?
    Ja się tylko powtórzę - jak Cię nie stać na 17-stki to się w nie pchaj. Po co?? Nie piszesz też na czym Ci zależy i czego od opon oczekujesz, jakie zużycie jest akceptowalne. Apollo to opona indyjska - byłeś kiedyś w Indiach, wiesz jaka tam jest kultura motoryzacyjna i na jakich oponach się jeździ? Atlas, to stara marka made in USA, kupiona przez Chińczyków. Te opony to loteria, dziś są fajne, jak się trochę zużyją, mogą być tragiczne. Takie jest moje zdanie. Spore ryzyko i niewiadoma. Osobiście, jakbym potrzebował opony budżetowej i dużych przebiegów to wybrałbym Baruma, a jak właściwości to Falkena Ziex 914
    Ostatnio edytowany przez cosmo-pl - 13-03-15 o 23:14

  3. #1393

    Data dołączenia
    Nov 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Biłgoraj
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AGR
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez cosmo-pl Pokaż post
    Ja się tylko powtórzę - jak Cię nie stać na 17-stki to się w nie pchaj. Po co?? Nie piszesz też na czym Ci zależy i czego od opon oczekujesz, jakie zużycie jest akceptowalne. Apollo to opona indyjska - byłeś kiedyś w Indiach, wiesz jaka tam jest kultura motoryzacyjna i na jakich oponach się jeździ? Atlas, to stara marka made in USA, kupiona przez Chińczyków. Te opony to loteria, dziś są fajne, jak się trochę zużyją, mogą być tragiczne. Takie jest moje zdanie. Spore ryzyko i niewiadoma. Osobiście, jakbym potrzebował opony budżetowej i dużych przebiegów to wybrałbym Baruma, a jak właściwości to Falkena Ziex 914
    Kto powiedział, że się pcham w 17"? Na takich felgach kupiłem już auto, gdybym nie miał tych felg to bym jeździł na innych... Teraz wymieniam opony, a że wole kupić nowe nie markowe zamiast markowych używek, bo to jeszcze większa loteria to pytam, od tego jest forum. Czego wymagam od opony? To chyba logiczne - najlepszej opony w tej cenie, czyli zrównoważona przyczepność z czasem eksploatacji, a nie jakichś zbędnych komentarzy w stylu: jesteś biedny nie kupuj 17-stek... Owszem Apollo to Indyjska marka, ale ma pod sobą holenderskiego Vredestein, więc i konstruktorzy zapewne sobie "pomagają", dlatego wziąłem Apollo pod uwagę, do tego te testy... Wiesz na czym w ogólne polegają testy ADAC? Jedną ze składowych oceny jest trwałość opony, wypuszczają oni kilkanaście samochodów, żeby zrobiły one na testowanych oponach 10kkm, więc "jak się trochę zużyją, mogą być tragiczne" byłoby uwzględnione w zestawieniu. Za konkluzje dzięki, tylko po co ten wstęp...?

  4. #1394
    brasilia's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Uniszowa
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    32 razy
    Podziękował
    15 razy

    Domyślny

    Zbynio nie zawracaj sobie głowy niektórymi komentarzami stereotyp chińskiej opony jako badziewia na forum jest dość mocno zakorzeniony w sumie to chińczycy sami sobie zapracowali na taką opinie robiąc opony typu wanli i saulin itp... Ale są też dobre produkty nieodstajace zbytnio od topowych marek tylko trzeba wiedzieć które. Te Atlasy są i będą dobre. Znajomy siedzi w tym biznesie ma dużą sieć serwisów oponiarskich i skoro on mi je polecił to znaczy że te testy AŚ są miarodajne

  5. Podziękowania dla brasilia za pomoc w problemie

    Zbynio (14-03-15)

  6. #1395
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Mar 2015
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    ryki
    Auto
    s3
    Model
    S3 8L
    Silnik
    1.8T ARY
    Podziękował
    17 razy

    Domyślny

    witam jaki model opon letnich jak w temacie .... mysle nad jednym z dwóch kompletów .. co radzicie

    - - - Aktualizacja postu - - -

    http://allegro.pl/4x-nowe-opony-letnie-federal-ss-595-225-40r18-88w-i5170957434.html?ref=mainpage-observed

    - - - Aktualizacja postu - - -

    http://allegro.pl/4xopony-letnie-federal-ss-595-evo-225-40r18-92y-i5161735911.html?ref=mainpage-observed

  7. #1396
    cosmo-pl's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    StalowaWola/Warszawa
    Auto
    a3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    98 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez Zbynio Pokaż post
    Kto powiedział, że się pcham w 17"? Na takich felgach kupiłem już auto, gdybym nie miał tych felg to bym jeździł na innych... Teraz wymieniam opony, a że wole kupić nowe nie markowe zamiast markowych używek, bo to jeszcze większa loteria to pytam, od tego jest forum. Czego wymagam od opony? To chyba logiczne - najlepszej opony w tej cenie, czyli zrównoważona przyczepność z czasem eksploatacji, a nie jakichś zbędnych komentarzy w stylu: jesteś biedny nie kupuj 17-stek... Owszem Apollo to Indyjska marka, ale ma pod sobą holenderskiego Vredestein, więc i konstruktorzy zapewne sobie "pomagają", dlatego wziąłem Apollo pod uwagę, do tego te testy... Wiesz na czym w ogólne polegają testy ADAC? Jedną ze składowych oceny jest trwałość opony, wypuszczają oni kilkanaście samochodów, żeby zrobiły one na testowanych oponach 10kkm, więc "jak się trochę zużyją, mogą być tragiczne" byłoby uwzględnione w zestawieniu. Za konkluzje dzięki, tylko po co ten wstęp...?
    Ty mnie źle zrozumiałeś - gdzie ja stwierdziłem, że jesteś biedakiem?? I ogólnie, nawet jakbyś był, to co w tym złego?? Nie każdego stać na wypasione opony. Odpowiedziałem Ci, bo chciałem Ci pomóc, a nie zaszkodzić. Zresztą masz jakby większy problem, niż osoby, które mają większy budżet, stąd Ci odpowiedziałem. Nie rozumiem, w ogóle Twoje stanowiska..

    Co do opon, to poczytaj ten temat. Tutaj było to poruszane i o testach też już było - że nie można im wierzyć bezwzględnie. Przypadek Atlasa, jest dokładnie taki sam jak Apollo - tzn Indyjska i Chińska spółka, kupiły zachodnią markę, żeby zacząć sprzedawać swoje produkty, których ludzie nie chcieli. Podobnie było z Volvo czy innymi markami np HSW (sprzęt ciężki). Problem w tym, że nie sądzę, aby nawet jak weźmiemy pod uwagę podobny bieżnik, to żeby Apollo opony były chociaż w pobliżu opon Vredestein, zwłaszcza że przejęcie nastąpiło w 2009 roku i od tamtego czasu jakoś apollo nie zawojowało rankingów popularności czy testów. Być może te najnowsze wersje - wierne kopie. U nich po prostu jest inny rynek i inne zapotrzebowanie - na opony gorszej jakości. Nie są w stanie od tak przenieść sobie zachodnich standardów, dlatego wykupują firmy z wiedzą i tyle.

    Ja też nie mam nic przeciwko i nie jestem uprzedzony, ani nie powielam stereotypów, ale cena tych opon skądś się bierze. Koledze powyżej, już powiedziałem, żeby próbował i masz rację, że lepiej kupić nowe, niż używane. Co do moich zastrzeżeń, to są one jednak podparte pewnym doświadczeniem w tej mierze i ogólnie produkcyjnym oraz konstrukcyjnym. Przede wszystkim kontrola jakości się kłania, ale nie będę się wdawał w dywagacje na ten temat.

    Napisz dokładnie, na który rozmiar się decydujesz, który typ opon Atlasa czy Apollo bierzesz pod uwagę. Ja Ci napiszę co uważam i sobie podejmiesz decyzję. Ja Ci nie narzucam co masz kupić, możesz się nie zgodzić z moją opinią i wybrać po swojemu. Pytałeś, to Ci odpowiedziałem.

  8. #1397
    luca89cn's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Cieszyn
    Auto
    AUDI
    Model
    S3 8L
    Silnik
    1.8T BAM
    Pomógł
    37 razy
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    cosmo-pl kogo masz na myśli pisząc "dwóch typów pletących bzdury"?
    Ja Twojej osoby nie atakuję, bo nawet tam o Tobie nie wspomniałem, po to jest forum, żeby rozmawiać i to się tutaj moim zdaniem dzieje, co do zimówek masz rację, dopuszcza się niższy o jeden stopień indeks prędkości, ale w instrukcji do eSy jest wyraźnie napisane, że na zimę dopuszcza się indeks V ale nic niżej. Pytasz, które A3 waży ponad 2 tony? Podczas gwałtownego hamowania z 2++ to pewnie większość, bo tu chodzi właśnie o przeciążenia dynamiczne, zakręty, hamowanie itp. a nie o statyczną wagę samochodu. Co do wyszukiwarki Michelin to co źle sprawdziłem?

    [IMG][/IMG]

    Nie rozumiem też kwestii 'przepłacania za wyższe indeksy'. Mam Uniroyal RainSport 3 225/40/18" 92Y, 400zł/szt, przepłaciłem?

    Tutaj się kończy moja wiedza na temat opon, bo nie można przecież wiedzieć wszystkiego, może akurat jesteś wulkanizatorem i zjadłeś zęby w kwestii doboru i użytkowania opon, więc ok, tylko bez spiny
    pozdr
    Ostatnio edytowany przez luca89cn - 14-03-15 o 15:37
    Fiat Bravo 1.9 TD 100 => A3 1.8T AUM => S3 BAM



  9. #1398

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    okolice Wa-wy
    Auto
    kilka...
    Model
    S3 8P
    Silnik
    2.0T BHZ
    Pomógł
    19 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez cosmo-pl Pokaż post
    Tak to zazwyczaj bywa jak głupi z mądrym gada - i tak nikt nic nie zrozumie. Postaram się to wyjaśnić, bo sprawa jest ważna i tych dwóch typów wprowadza ludzi swoją niewiedzą w błąd.

    Przede wszystkim sprawdzaj dobrze na drugi raz - nie ma takiej możliwości, żeby tak w porównywarkach wyszło, bo one szukają po zaleceniach producenta. Sprawdziłem i są to opony zimowe, co jest zgodne z prawem, aby opony tego rodzaju miały niższe wymogi. Y o nośności 88 też jak najbardziej spełnia wymogi. Policz sobie do masy nośność - wg wzorów, które podałeś.

    Problem jaki powstał, czego dwóch gości pletących bzdury nie może zrozumieć, wynika z bardzo prostej kwestii - niewiedzy na temat prawidłowego doboru opon. Do indeksu H nie ma żadnego problemu i tutaj ważne jest aby indeks nośności pokrywał się z zaleceniami producenta, a jak ich nie ma - to samemu sobie to się sprawdza i nie ma żadnych niespodzianek. Jeżeli Vmax nie przekracza 210 km/h stosujemy indeks H, dobieram prawidłowy indeks nośności i tyle. Producenci, czasem dla aut których Vmax jest w pobliżu tych 210 km/h przeskakują na V. Np dla auta o Vmax 208 207 raczej już będzie dedykowany indeks V.

    Teraz co się dzieje w przypadku indeksu wyższego - V - otóż pewne rzeczy się liczy - dokładnie indeks nośności. Jeżeli mamy V z indeksem 91 czyli 615 kg na oponę czyli 2460 na samochód z 4 oponami. Dla każdych 10 km/h powyżej 210 km/h, należy 3% odjąć od obciążenia. Dla auta z Vmax 240 km/h mamy więc sytuację taką, że przy indeksie nośności 91 nie mamy 615 kg tylko 561 kg - dla czterech opon 2244. Ja bym się chciał więc dowiedzieć, które A3 tyle waży, że jest to tak kluczowe i niezbędne jak tu twierdzą co niektórzy... Tyle tajemnicy i tak to jest też podawane w homologacjach przez producentów.

    W Niemczech są inne przepisy i stąd mogą powstawać różnice. Obowiązuje one samochody tam rejestrowane i posiadające brief (z tego co ja wiem - jeżeli ktoś ma inne informacje to niech mnie poprawi) Ze względu na pękające opony na autostradach (sam mało taką nie dostałem niedawno, więc widać, ze to niewiele pomogło) w 2009 wprowadzili obowiązkową rezerwę. Liczy się to tak - powyżej 150 km/h bierze się 10% prędkości maksymalnej - dodaje do tego 6,5 km/h i sumę tych dwóch rzeczy dorzuca się do Vmax. Tak ustalona Vmax jest przyjmowana jako obowiązująca - jeżeli więc przekroczy progi, to używa się indeksu wyższego. Ja natomiast nie słyszałem, żeby prawo Niemieckie obowiązywało w Polsce, albo żeby do polskich aut były wydawane Briefy. No cóż ale niektórym może się marzy II wojna i supremacja Niemiecka. O ile mi też wiadomo i jest to raczej logiczne następstwo prawa UE w tym względzie, nie będzie podstaw do tego aby w przyszłości wymóc na kierowcach wjeżdżających do Niemiec, aby tych przepisów przestrzegali. Wchodzi tutaj kilka rzeczy - swobodny przepływ ludzi i kapitału, dyrektywy dotyczące transportu itd. O ile trzeba uważać, na ogumienie letnie i zimowe, o tyle w tym względzie to nadal tylko kocopoły. Prosiłem o wytłumaczenie ja - sprawców zamieszania, jak widać żaden z nich nie potrafił tego zrobić - co i mnie w sumie nie dziwi, bo tak zazwyczaj jest.

    W tym artykule jest to w miarę jasno opisane
    http://moto.onet.pl/co-oznaczaja-sym...a-oponie/g1411

    Jeżeli chodzi o moją prywatną opinię, to przy wadze A3 - to nie ma to za bardzo znaczenia i raczej ja nie uważam, za zasadne stosowanie opon o wyższym indeksie niż potrzeba. Są one droższe i mniej komfortowe. Sens jest w przypadku niższych profili, ale wtedy są to opony raczej już dopasowane i też można znaleźć opony o wzmocnionym boku. Decyzję podejmuje się samemu, jeżeli ktoś chce, to nie widzę przeszkód, ale też ja nikogo nie zamierzam zmuszać do tego, aby tak się zachowywał, bo wg mnie jest to nieracjonalne. Ogólnie 2 kolegów, stwierdziło że obowiązkowe. Sami sobie możecie wyrobić opinie, jak nietrafione były ich zarzuty i atak na moją osobę w tym względzie. Niestety palenie na stosie i ostracyzm, korzenie ma w głupocie i inaczej tego nazwać nie mogę.
    Jedyną osobą w tej dyskusji plotąca głupoty jesteś ty.
    Na proste pytanie co oznacza indeks V nie potrafiłeś odpowiedzieć przez kilkanaście postów. Widze ze ban dał ci czas na lekkie liźnięcie literatury za pomocą google, ale dalej pleciesz bzdury i nie rozumiesz oznaczeń na oponie. Nośność opony jest pochodną (trudne słowo ale było w szkole na matematyce) ciśnienia. I ten twoje wyliczenia które zrobiłeś bierze w łeb - bo 615 kg (indeks 91) jest zachowane tylko w jednym przypadku - przy max ciśnieniu dla tej opony czyli 3,5 kPa - jakoś nie kojarzę osobówki której instrukcja każe pompować takie ciśnienie.
    Kwestia druga - przepisy homologacji aut są takie same w całej Unii - żaden producent nie wymyśla sobie przewartościowania indeksów ot tak sobie - jeżeli homologował auto z indeksem V to takich opon letnich(minimum) trzeba używać. To ze w Polsce nikt tego nie kontroluje to inna sprawa, ale prędzej czy później choćby ubezpieczyciele sie temu przyjrzą aby uniknąć np wypłaty odszkodowania. Niemcy to kontrolują od dawna, więc podałem jako przykład - twoje przytyki o wojnie itd są delikatnie mówiąc żałosne.

    Cytuj Oryginalnie napisane przez cosmo-pl Pokaż post
    Ze względu na pękające opony na autostradach (sam mało taką nie dostałem niedawno, więc widać, ze to niewiele pomogło) w 2009 wprowadzili obowiązkową rezerwę. Liczy się to tak - powyżej 150 km/h bierze się 10% prędkości maksymalnej - dodaje do tego 6,5 km/h i sumę tych dwóch rzeczy dorzuca się do Vmax. Tak ustalona Vmax jest przyjmowana jako obowiązująca - jeżeli więc przekroczy progi, to używa się indeksu wyższego.
    Tu to już cię poniosło - podaj akt prawny do tego lub chociaż link do tej informacji albo chociaż adres dealera który ci dostarcza towar

  10. #1399
    cosmo-pl's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    StalowaWola/Warszawa
    Auto
    a3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    98 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez luca89cn Pokaż post
    cosmo-pl kogo masz na myśli pisząc "dwóch typów pletących bzdury"?
    Ja Twojej osoby nie atakuję, bo nawet tam o Tobie nie wspomniałem, po to jest forum, żeby rozmawiać i to się tutaj moim zdaniem dzieje, co do zimówek masz rację, dopuszcza się niższy o jeden stopień indeks prędkości, ale w instrukcji do eSy jest wyraźnie napisane, że na zimę dopuszcza się indeks V ale nic niżej. Pytasz, które A3 waży ponad 2 tony? Podczas gwałtownego hamowania z 2++ to pewnie większość, bo tu chodzi właśnie o przeciążenia dynamiczne, zakręty, hamowanie itp. a nie o statyczną wagę samochodu. Co do wyszukiwarki Michelin to co źle sprawdziłem?

    [IMG][/IMG]

    Nie rozumiem też kwestii 'przepłacania za wyższe indeksy'. Mam Uniroyal RainSport 3 225/40/18" 92Y, 400zł/szt, przepłaciłem?

    Tutaj się kończy moja wiedza na temat opon, bo nie można przecież wiedzieć wszystkiego, może akurat jesteś wulkanizatorem i zjadłeś zęby w kwestii doboru i użytkowania opon, więc ok, tylko bez spiny
    pozdr
    Jeden już się odezwał pod Twoim postem. Jak to mówią uderz w stół. nie mówiłem tego o Tobie.

    Tak mam to na myśli, że H masz dla opon zimowych. Zgodnie z prawem, można stosować indeks niższy dla opon zimowych i nie jest to niezgodne z prawem. Masz tam więc płatek śniegu. Przy pozostałych rozmiarach masz indeks Y. Jakby była propozycja letnich w rozmiarze 205, to też byłby wyższy indeks Y, ale powiedzmy sobie szczerze, nie jest to oryginalny rozmiar, dla kół letnich i tego nie proponują. Ciężko mi się odnieść do instrukcji, musiałbyś wkleić, ale nie sądzę, żeby było to zalecenie bezwzględne, tzn nie ma ku temu podstaw żadnych podstaw i nie ma osobnej homologacji w przypadku aut osobowych, dla opon zimowych. Może to być zdrowa sugestia, że masz mocne auto i że pewnie V najlepiej się sprawdzi, bo zima nie zima, w S3 jest 210 km/h znacznie szybciej niż w większości przeciętnych aut. Jednakże jak masz taką ochotę, to H na pewno spełni wymagania do 210 i jestem tego w 100% pewny.

    Pełna zgoda, ale te założenia już są dla producentów opon. Ogólnie maksymalną nośność opon mierzy się dla układu statycznego. W przypadku układu dynamicznego, o którym mowa, te naddatki już są przewidziane. Powyżej 210 km/h następuje spadek nośności, ze względu na rosnące przeciążenia, oraz temperaturę. Rośnie też ciśnienie w samej oponie. Z tego względu wprowadzono tą redukcję nośności i nic tutaj jakby się inaczej nie liczy. Przepisy te w życie wprowadziła ETRTO - European Tyre and Rim Technical Organisation W razie jakby nadal coś było niejasne to pytaj.



    Prostując nieprawdy, baśnie, klechdy i mity

    - maksymalne ciśnienie w oponie, rekomendowane przez ETRTO to 350 kPa (3.5 bar) dla indeksów H, V, W, Y, (ZR), dla indeksów od T w dół - (3,2 bar). To są granice bezpieczeństwa przy zastrzeżeniu, że producent auta, nie zastrzegł sobie inaczej. Do takiego ciśnienia zgodnie z normami wytwórczymi można oponę bezpiecznie napompować i np gdy samochód będzie poddany skrajnym warunkom - szybka jazda, holowanie ciężkiej przyczepy etc. rekomenduje się dobranie odpowiednio wyższego ciśnienia. Przy tym, że nie powinno ono przekraczać maksymalnego dedykowanego o więcej niż 30%. Zazwyczaj producenci na wlepkach podają, jakie w takim wypadku ciśnienie będzie potrzebne i nie ma potrzeby aż tak mocno kół pompować. Opony są do tego jednak przystosowane.

    - przeliczanie indeksu nośności, czy jakieś niepotwierdzone tezy w tym względzie, że aby osiągnąć dany limit, to trzeba mieć 3,5 kPa, są niezwiązane z problemem. Jako przykład mogę podać samochód Audi A8 Long, Quattro z silnikiem 6.0 W12 - indeks wymagany przez producenta to Y nośność 96-710 kg na oponę. Sumarycznie 2840 kg. Standardowe ciśnienie w ogumieniu dla tego auta 2.4 bar. Wg teorii nielicznych, opony powinny wystrzelić na pierwszym zakręcie, bo auto ma dopuszczalną masę 2595 kg. Faktem jest, że producent dla maksymalnego obciążenia sugeruje zwiększenie ciśnienia do 3.2 bar i tak by należało zrobić, ale jasno i na dłoni widać, że komuś się już dostatecznie pomieszało, poplątało i pokiełbasiło co z czym i do czego. Ciśnienie w oponach zazwyczaj dobiera i rekomenduje producenta, tak aby spełnić wymogi bezpieczeństwa. Im ciężar będzie wyższy, tym to ciśnienie rekomendowane będzie proporcjonalnie, również wyższe. Zakłada się jednak, że nawet ludzie niepiśmienni są na tyle rozgarnięci, że to ciśnienie sobie dobiorą prawidłowo. W przypadku mniejszych samochodów, ten margines jest znacznie większy i stąd śmieszą mnie niektóre stwierdzenia, ewidentnie wynikając z braku elementarnej wiedzy. Opinie kto ma rację i kto się zna na problemie, a kto się tylko niepotrzebnie rzuca proszę sobie wyrobić samemu.

    - nie będę tutaj się też bawił w prawnika - w google wystarczy sobie wpisać reifen index, żeby potwierdzić moje słowa. Bez problemu można znaleźć wzór i zasady panujące w Niemczech, dla aut tam rejestrowanych i wymogów w sprawie ogumienia. Specjalistą nie jestem i doktoryzować się z prawa niemieckiego nie zamierzam, bo ktoś żąda ode mnie dowodów.

    - instytucją regulującą kwestię ogumienia dla UE jest ETRTO i jego wytyczne są najważniejsze i obowiązujące. Państwa członkowskie, mogą we względach bezpieczeństwa wydać sobie dodatkowe obostrzenia, dotyczące ich obywateli i samochodów tam rejestrowanych, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie mogą wymagać jednak mniej. Policja w Polsce, jak najbardziej przestrzega przepisów i sprawdza indeksy opon. Jak ktoś ogląda TVN Turbo, to o tym wie, że w skrajny przypadkach zabrania nawet dalszej jazdy, przy mniejszych przekroczeniach wali mandat. Ale jak widać dla niektórych ziemia nadal jest płaska.

    Na temat opon, zasadności ich stosowania zostało już powiedziane bardzo dużo. Mam nadzieję, że przekazując te cenne informacje pokazałem, kto ma rację, a kto jej nie ma. Nie chciałbym się więcej z pewnymi osobami spierać i dowodzić, że ziemia jest okrągła, a nie płaska. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, to proszę je zadać w normalny sposób, w przeciwnym razie nie będę odpowiadał i tyle.

  11. #1400

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    okolice Wa-wy
    Auto
    kilka...
    Model
    S3 8P
    Silnik
    2.0T BHZ
    Pomógł
    19 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez cosmo-pl Pokaż post
    przeliczanie indeksu nośności, czy jakieś niepotwierdzone tezy w tym względzie, że aby osiągnąć dany limit, to trzeba mieć 3,5 kPa, są niezwiązane z problemem. Jako przykład mogę podać samochód Audi A8 Long, Quattro z silnikiem 6.0 W12 - indeks wymagany przez producenta to Y nośność 96-710 kg na oponę. Sumarycznie 2840 kg. Standardowe ciśnienie w ogumieniu dla tego auta 2.4 bar. Wg teorii nielicznych, opony powinny wystrzelić na pierwszym zakręcie, bo auto ma dopuszczalną masę 2595 kg. Faktem jest, że producent dla maksymalnego obciążenia sugeruje zwiększenie ciśnienia do 3.2 bar i tak by należało zrobić, ale jasno i na dłoni widać, że komuś się już dostatecznie pomieszało, poplątało i pokiełbasiło co z czym i do czego. Ciśnienie w oponach zazwyczaj dobiera i rekomenduje producenta, tak aby spełnić wymogi bezpieczeństwa. Im ciężar będzie wyższy, tym to ciśnienie rekomendowane będzie proporcjonalnie, również wyższe. Zakłada się jednak, że nawet ludzie niepiśmienni są na tyle rozgarnięci, że to ciśnienie sobie dobiorą prawidłowo. W przypadku mniejszych samochodów, ten margines jest znacznie większy i stąd śmieszą mnie niektóre stwierdzenia, ewidentnie wynikając z braku elementarnej wiedzy. Opinie kto ma rację i kto się zna na problemie, a kto się tylko niepotrzebnie rzuca proszę sobie wyrobić samemu.
    Czyli twierdzisz że opona z indeksem 91 ma przy np. 2.1 Bara nośnośc 615 kg ?

Strona 140 z 191 PierwszyPierwszy ... 4090130138139140141142150190 ... OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •