Witam,
poniżej krótki opis prostej wymiany termostatu w A3 z tematu.
Odkręcamy plastikowe pokrywy silnika aby wygodniej dostać się do króćca nr 1. z termostatem nr 2.
[IMG][/IMG]
Odkręcamy korek od zbiornika wyrównawczego poziomu płynu chłodnicy, następnie spuszczamy płyn z chłodnicy odkręcając korek spustowy. Stojąc twarzą do przodu auta, korek znajduje się po prawej, na dole chłodnicy. Wystarczy pociągnąć w kierunku silnika i przekręcić pół obrotu i korek jest otwarty, a płyn wypływa z chłodnicy-nie muszę dodawać by spuszczać do pojemnika jakiegoś.
Następnie imbusem odkręcamy 2x śruby trzymające króciec nr1. Przydadzą się imbusy z okrągłą główką gdyż na drodze do dolnej śruby mamy alternator. Należy uważać by imbusem nie zewrzeć końcówki kabla nr 4. (u mnie nie było zaślepki izolującej)na którym jest + z akumulatora.
Po odkręceniu króćca wyleci jeszcze płyn chłodniczy z silnika.
[IMG][/IMG]
Wyciągamy stary termostat nr 2. uszczelkę nr 3. Wkładamy nowy termostat, następnie proponuję uszczelkę posmarować czerwonym silikonem i przyłożyć do króćca nr 1.-zapobiegnie to wypadaniu uszczelki przy przykręcaniu króćca. Następnie przykręcamy dwie śruby imbusowe, zamykamy korek spustowy chłodnicy, zalewamy odpowiednim płynem chłodniczym. Dobrze jest wytrzeć silnik w okolicach termostatu ze starego płynu by widzieć ewentualne wycieki przez zbyt słabo dokręcone śruby. Odpalamy silnik i podczas samoczynnego odpowietrzania się w zbiorniczku wyrównawczym, dolewamy płyn odpowiednio do poziomu max. Gdy przestanie bomblować, a silnik osiągnął temperaturę około 90st. i dalej nie rośnie tzn. że termostat otworzył się (wąż za nim powinien być tak samo gorący jak ten u góry chłodnicy) i możemy wnioskować, że wszystko jest dobrze. Przez jakiś czas należy wozić płyn na dolewkę, gdyby układ ciągle się odpowietrzał i płyn uchodził do obiegu.