Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 51

Temat: TDI ciężko pali na zimnym - rozwiązanie

  1. #1

    Data dołączenia
    Sep 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.9TDI AGR

    Domyślny TDI ciężko pali na zimnym - rozwiązanie

    Jeżeli Twoja A3 ciężko pali na zimnym i musisz kilka razy kręcić silnikiem żeby odpaliła a VAG nie wykazał żadnych błędów i początki wtrysków masz dobrze ustawione to przeczytaj moje 3 wskazówki. Po tym wszystkim Twoja A3 będzie prawdopodobnie w 100% odpalać za pierwszym razem

    Jeszcze w grudniu jak były te mrozy musiałem kilka razy kręcić i nagrzewać świece żeby mi auto zapaliło(kilka razy padł mi przy tym akumulator). Dziś rano wracając z Zakopanego byłem przygotowany że mi nie odpali(bo był mróz -10C no i auto stało 5 dni nie odpalane). Przekręciłem kluczyki, świece się nagrzały i auto odpaliło bez problemów!!


    Oto co należy skontrolować:

    1). Wtryski
    Są 4. Każdy wtrysk pasowało by wykręcić i dać mechanikowi do sprawdzenia czy jest sprawny. Jest to koszt około 10zł - 15zł za sprawdzenie wszystkich. Czas trwania około 5min. Przed oddaniem do sprawdzania należy zdjąć podkładkę(jeżeli są przypieczone do wtrysku, a jeżeli została w bloku to należy ją wyciągnąć), i szczotką drucianą oczyścić końcówkę z brudu(należy pamiętać żeby pod żadnym pozorem nie wpadło nic do górnego otworu wtrysku no i oczywiście do bloku silnika!!). Jak już mechanik sprawdzi wszystkie i będą ok to nie należy używać tych samych podkładek. Najlepiej kupić nowe w salonie Audi/Vw. Komplet 4 podkładek kosztuje 8zł. Rurki gumowe też się powinno wymienić bo prawdopodobnie będzie się po założeniu z nich lało(koszt 1 metra to 60zł - rurki muszą mieć długość około 130cm)Jeżeli któryś z wtrysków jest już zużyty to pasowałoby wymienić(koszt jednego nowego wtrysku to koło 350zł) ale to nie jest konieczne... najważniejsze że będzie nowa podkładka i że będzie oczyszczone z brudu. Można też zamoczyć 30min przed założeniem w ropie.

    Aby odkręcić wtrysk najpierw należy(opisane sytuacje są przedstawione na fotce): 1). Odkręcić najpierw górną rurkę, 2). Odkręcić uchwyt trzymający wtrysk, 3). Odciągnąć wszelkie rurki, 4). Pociągnąć wtrysk do góry uważając żeby nic do silnika nie wpadło.

    Skręcając wszystko do kupy należy pamiętać żeby nie przykręcać na chama śrub! Jak pęknie cokolwiek to będzie dużo większy problem.

    2). Świece + kable
    Świec jest również 4. Wystarczy że jedna nie będzie grzać i już pojawią się problemy z odpalaniem.
    Świece kupowałem w salonie Audi. Mają do wyboru dwa rodzaje: Oryginalne Audi(koszt około 94zł) oraz Bosch(koszt około 49zł). Wystarczy kupić te tańsze. Mechanicy mówią często że w dieslach nie trzeba wymieniać wszystkich świec i że wymienia się tylko tą która nie grzeję. Ale jeżeli dla kogoś te 50zł to nie jest duży koszt to radzę kupić i wymienić wszystkie 4.
    Na fotce zaznaczyłem gdzie znajdują się 2 z 4 świec... pozostałe są zaraz obok po prawej.



    Kable do świec należy również sprawdzić. Jeżeli gdzieś nie ma styku to świeca nie będzie grzać. Najlepiej wymienić kable(koszt około 170zł). Po wymianie trzeba dobrze docisnąć czapeczki na świece!



    3). EGR czyli zawór do recyrkulacji powietrza


    Zawór ten należy wraz z kolektorem odkręcić i DOKŁADNIE wyczyścić z wszelkiego syfu! Dokonując tego należy pamiętać że trzeba kupić nową podkładkę i nowy o-ring(koszt tych 2 rzeczy to około 22zł)
    Opis czyszczenia jest na forum: http://a3-club.net/forum/showthread....zyszczenie+EGR




    PODSUMOWANIE
    Jak już wszystko zostanie złożone do kupy to pasowało by odpalić silnik i sprawdzić czy nigdzie z wtrysków i świec nie wydostaję się paliwo. Jeżeli tak to należy delikatnie z wyczuciem dokręcić. Po przejechaniu około 10-20 km należy ponownie sprawdzić czy na wskutek drgań nie obluzowało się coś i czy ponownie nie wycieka paliwo.

    Mam nadzieję że komuś moje wypociny pomogą.
    Zapraszam do pomocy: http://a3-club.net/forum/showthread....160#post448160


    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 06-10-15 o 15:25
    KrakOpak.pl || TerazKrakow.pl

  2. #2
    Jacek's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa-Wilanów
    Auto
    VW
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0 TDI - CUNA (184 KM)
    Pomógł
    12 razy
    Podziękował
    18 razy

    Domyślny

    Wszystko fajnie pięknie ale moje pytanie co ma zawór egr do odpalania ,Rozumiem ze czyszczenie wpłynie na dynamike auta jesli bedzie nagar na kolektorze ale jaki ma niby wpływ na odpalanie ?

  3. #3
    MiG25's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żyrardów
    Auto
    .:OOOO:.
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    83 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez gsmphone Pokaż post
    Po tym wszystkim Twoja A3 będzie prawdopodobnie w 100% odpalać za pierwszym razem
    Osobiście z mojego doświadczenia nie dał bym tych 100% ponieważ:
    1. Co do wtrysków , równo rok temu również zimą moja a3 osiągnęła i przekroczyła poziom spalania rzędu 10l na setkę , do tego zaczęła bardziej kopcić. Diagnoza to właśnie wtryski. Po sprawdzeniu wyszło ,że praktycznie tylko jeden trzyma normy , dwa leją a czwarty już na wykończeniu. Mimo tego nie zauważyłem jakiegoś wielkiego spadku mocy ,jak i również samochód odpalał na zimnym bez problemu.

    2. Świece żarowe pomagają przy odpalaniu zimnego silnika , ale znam przypadki uszkodzonych wszystkich 4 świec ,a mimo to zimny silnik TDI zapala przy -15C za pierwszym razem.

    3.Co do EGRa też do końca nie wiem dlaczego czysty zawór przyczynić by się miał do lepszego odpalania. Oczywiście dopuki jest jeszcze przelot powietrza

    Oczywiście jak najbardziej popieram diagnozę tych rzeczy, przyczyniają się one ogólnie na sprawność silnika (również świece żarowe w najnowszych silnikach działają także przy włączonym silniku podgrzewając komory jeśli zajdzie potrzeba ,nie wiem czy tak jest w 1,9 TDI ,ale mimo to powinny być sprawne).

    Natomiast co do ciężkiego odpalania to zimnego diesela mimo wszystko ciężko na samym początku przekręcić , więc podstawa to dobry akumulator i sprawny rozrusznik ( tutaj można sprawdzić w zakładzie prąd rozruchowy specjalnym amperomierzem cęgowym).
    Akumulator jest o tyle ważny ,że nowy ma przy temperaturze 0st pojemność o ok 20% mniejszą niż znamionowa , a przy mrozie -20st jego pojemność jest 2 razy mniejsza ( to ze względu na gęstość elektrolitu). Im starszy akumulator tym też dodatkowo jego pojemność "znamionowa" maleje.

  4. #4
    toma126's Avatar
    Data dołączenia
    Nov 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kluczbork
    Auto
    sharan tdi
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    4 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez MiG25 Pokaż post
    2. Świece żarowe pomagają przy odpalaniu zimnego silnika , ale znam przypadki uszkodzonych wszystkich 4 świec ,a mimo to zimny silnik TDI zapala przy -15C za pierwszym razem.
    Tak właśnie było w moim przypadku... w dodatku przy odpaleniu kopcił jakby z pieca "buchło" po wymianie na nowe świece odpala bardzo dobrzepzdr

  5. #5
    Sztomel's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Rybnik
    Auto
    Volkswagen Golf Mk4
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI ALH
    Pomógł
    210 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez MiG25 Pokaż post
    również świece żarowe w najnowszych silnikach działają także przy włączonym silniku podgrzewając komory jeśli zajdzie potrzeba ,nie wiem czy tak jest w 1,9 TDI
    tak również jest i w naszych silnikach AGR, ALH, AHF i ASV, po zasadniczym podgrzaniu świec następuje faza dogrzewania świec mniejszym napięciem i amperażem do około 2 minut lub faza ta kończy się szybciej jeśli ktoś na zimnym silniku przed upływem 2 minut od jego uruchomienia przekroczy 2500 RPM.
    http://www.a3-club.net/forum/signaturepics/sigpic10577_1.gif

  6. #6
    MiG25's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żyrardów
    Auto
    .:OOOO:.
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    83 razy

    Domyślny

    A skąd takie info ? Może masz nr części która ten prąd(napięcie) reguluje ? Bo u mnie jest tylko przekaźnik świec żarowych( sterowany przez ECU) ,który ma tylko dwa stany świece włączone albo wyłączone...

  7. #7
    Sztomel's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Rybnik
    Auto
    Volkswagen Golf Mk4
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI ALH
    Pomógł
    210 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez MiG25 Pokaż post
    A skąd takie info ? Może masz nr części która ten prąd(napięcie) reguluje ? Bo u mnie jest tylko przekaźnik świec żarowych( sterowany przez ECU) ,który ma tylko dwa stany świece włączone albo wyłączone...
    przesadziłem z tym napięciem natomiast jeśli chodzi o regulowanie poboru prądu to taką częścią są świece żarowe zastosowane po raz pierwszy w naszych silnikach, mowa tu oczywiście o świecach o uznanej i renomowanej jakości jak m.in. Bosch, NGK czy Beru - te ostatnie montowane są fabrycznie czyli idą na pierwszy montaż do VW, AUDI, SEAT, SKODA; są to świece o tzw. charakterystyce pozystorowej (czyli wykonane z innych stopów niż te niklowe) a zatem pozwalającej na samoczynną stabilizację temperaturową ich pracy, dzięki temu świece te same zmniejszają pobierany prąd w fazie nagrzewania i stabilizują swoją temperaturę zabezpieczając się przed przegrzaniem a w konsekwencji przepaleniem w fazie dogrzewania. Takie rozwiązanie pozwoliło na wydłużenie czasu pracy świec średnio do 15 tyś. cykli o czasie 180 sekund, oczywiście powyższy przykład jest odpowiedzią w 50% przekorną gdyż wiadomo, iż w nowszych konstrukcjach silników TDI i CTDI są zainstalowane odrębne sterowniki świec żarowych realizujące to zadanie czyli ochronę świec oraz ograniczanie poboru przez nie prądu podobne zasadą działania jak popularne sterowniki oparte na zastosowaniu układu mikrokontrolera wraz z tranzystorem typu Mosfet itp.
    http://www.a3-club.net/forum/signaturepics/sigpic10577_1.gif

  8. #8
    MiG25's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żyrardów
    Auto
    .:OOOO:.
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    83 razy

    Domyślny

    Pierwszy lepszy drut oporowy z grzejnika ma taką charakterystykę (że zwiększa swoją rezystancję wraz ze wzrostem temp) a to co wypisujesz brzmi jak reklama jakiejś świecy żarowej !
    A sterowniki świec żarowych to były w starych dieslach ,kiedy nie było jeszcze ECU. Teraz czasem steruje ECU, a jedyne zabezpieczenie jakie widzę to bezpiecznik.
    Sterowanie mocą grzałek przy pomocy Mosfetów mija się z celem bo same tranzystory wydzielałyby wiecej ciepła niż grzałka.
    Regulację napiecia przy takich prądach można wykonac tylko przy pomocy autotransformatora ,ale jest to trudne przy stałym napieciu.

  9. #9
    Sztomel's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Rybnik
    Auto
    Volkswagen Golf Mk4
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI ALH
    Pomógł
    210 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez MiG25 Pokaż post
    sterowniki świec żarowych to były w starych dieslach ,kiedy nie było jeszcze ECU.
    nie zgodzę się z tym, silniki TDI PD o symbolu BKD już mają sterownik świec żarowych J179 :
    http://img63.imageshack.us/img63/8844/83922793.jpg
    http://www.tdi-tuning.pl/tools/2.0TDi/2.0tdicd/25.jpg
    http://www.tdi-tuning.pl/tools/2.0TDi/2.0tdicd/26.jpg

    identycznie jest w silnikach nowej generacji czyli TDI CR.
    http://www.a3-club.net/forum/signaturepics/sigpic10577_1.gif

  10. #10
    SAiLO's Avatar
    Data dołączenia
    Jan 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Polski
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BKD
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    15 razy

    Domyślny

    Nie wiem dlaczego, ale moje wlasne posty w tematach, na ktore odpowiem za pomoca "Szybka Odpowiedz" sa niewidoczne.

    W kazdym razie, czy ktos ma moze fotki w ktorym miejscu zlokalizowane sa swiece zarowe w BKD?

    I czy wymiana samemu jest trudna?
    http://a3-club.net/forum/signaturepics/sigpic9956_1.gif

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •