Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 14

Temat: prawidłowa eksploatacja turbiny

  1. #1
    aqq's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    OB
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI ASV
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny prawidłowa eksploatacja turbiny

    czytalem sporo o eksploatacja turbiny, jak uzytkowac zeby dlugo sluzyla, nie wolno ja katowac dopoki nie dojdzie wszedzie smarowanie olejem, trzeba ja chlodzic po dluzszej szybszej jezdzie itp... staram sie do tych wytycznych stosowac bo jestem swiezo po wymianie turbo i chce zeby troche pozylo.

    natomiast zastanawia mnie jak sprawa wyglada przy krotkich trasach po miescie. do pracy mam 5min jazdy, czesto robie krotkie przejazdy po miescie gdzie silnik nawet nie zdazy zlapac temperatury. czy musze w takich wypadkach tak rygorystycznie trzymac sie tych zasad?

    czy takie uzytkowanie jest biezpieczne dla turbiny:
    odpalam rano auto i na zimnym silniku od razu ruszam ale biegi zmieniam juz przy 2000obr nie katuje silnika (tak przez pierwszych kilka km)
    i czy po takiej krotkiej spokojnej jezdzie gdzie silnik pracowal doslownie 5-10 min a obroty nie przekraczaly 3000 moge bezpiecznie od razu po zatrzymaniu gasic silnik? czy mimo to powinienem poczekac jakis czas zanim go zgasze?

    wymiana turbo dala po kieszeni i na nia uwazam ale nie chce wpasc w paranoje bede wdzieczny za wasze uwagi.
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 12-10-15 o 18:15

  2. #2
    Dolnośląskie KiTo's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wrocław
    Auto
    Audi A6 3.0TDI Quattro
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    221 razy
    Podziękował
    60 razy

    Domyślny

    jak silnik nie osiągnie temp 90st to nie ma mowy o katowaniu , są czasem sytuacje gdzie trzeba nacisnąć do tych 3500 obr ale nie wpadajmy w paranoje.

    Miło by było jakbyś odpalił chociaż na 2-3 min motor przed startem zwłaszcza w zimie i wtedy odśnieżasz auto.

    Ja do pracy też jadę 8km i staram się obroty trzymać jadąc nawet dynamicznie do 2500obr.

    Silnik trzymasz włączony jak chcesz schłodzić olejem turbinkę jak dostała wycisk więc jak nawet temp turbo nie dostało to jak zgasisz od razu się nic nie stanie.

    Ważną sprawą jest reguralne przedmuchiwanie tubawki (szczególnie ważne przy zmiennej geometrii bo lubi się zapiec) zwłaszcza jak długo i często jeździsz po mieście to jak złapie temp to miło czasem pójść autostradką te 180km/h
    Turbinka od razu robi się bardziej elestyczna

    p.s. niektórzy wsadzają karton przed chłodnicę żeby silnik się szybciej nagrzał ale czy to mądre to nie wiem - ja tego nie stosuję
    Jest A6 3.0TDI V6 Quattro
    Była A3 1.9TDI ASZ 240KM - bał się jej nawet szatan !

  3. Podziękowania dla KiTo za pomoc w problemie

    aqq (18-03-11)

  4. #3
    Quash's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdynia
    Auto
    Audi
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    47 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Miło by było jakbyś odpalił chociaż na 2-3 min motor przed startem zwłaszcza w zimie i wtedy odśnieżasz auto
    To akurat nieprawda, po dopaleniu odczekac z 5 sekund i ruszyc nie obciazajac silnika zbyt mocno ( czyli tak jak pisales 2- 2,5 tys obrotow ). Dzieki temu silnik szybciej osiagnie temp. robocza a przynajmniej w tym wypadku jej okolice co jest duzo korzystniejsze niz wolny wzrost temp. na obrotach jalowych. Reszta tak jak opisal KiTo.
    2 Fast not 2 Furious
    Q3 2.0 TFSI 211KM - no stage
    S3 8P 360KM/450NM - CompSport Stage 3
    A6 C7 3.0TFSI 460KM/550NM - CompSport Stage 2

  5. Podziękowania dla Quash za pomoc w problemie

    aqq (18-03-11)

  6. #4
    aqq's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    OB
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI ASV
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny

    dzieki za wypowiedzi. czyli moge spokojnie jezdzic tak jak opisalem bez obawy zastanawialem sie czy po przejechaniu pare km spokojnie po miescie czekac jakies pol minuty zanim go zgasze ale chyba przesadzalem
    z tym rozgrzewaniem turbiny przed ruszeniem mechanik mi tlumaczyl ze nie chodzi o to zeby zlapac temperature tylko o smarowanie oleju zeby wszedzie ten olej dotarl. a co do temperatury to auto mi sie strasznie wolno grzeje, musial bym naprawde spora trase zrobic zeby zlapal 90' wiec czeka mnie zmiana termostatu.

  7. #5
    Dolnośląskie KiTo's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wrocław
    Auto
    Audi A6 3.0TDI Quattro
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    221 razy
    Podziękował
    60 razy

    Domyślny

    jak jest -15 to nie wiem czy 5 sekund wystarczy staremu dieslowi - jak jest + 20 to może się zgodze.

    głównie meritum jest takie ,żeby po odpaleniu zimnego motoru nie strzelać od razu ze sprzęgła

    aqq mi na uwalonym termostacie nie osiągał wcale 90st , na mrozach wiadomo powoli ale teraz było pare dni ciepła to momentalnie

    p.s. do dziękowania to taki przycisk jest
    Jest A6 3.0TDI V6 Quattro
    Była A3 1.9TDI ASZ 240KM - bał się jej nawet szatan !

  8. #6
    Quash's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdynia
    Auto
    Audi
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    47 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Stary czy nowy diesel to nie ma znaczenia, znaczenie ma olej i jego pompowalnosc w danych temperaturach. pompowalnosc wspolczesnych olejow silnikowych nawet w ujemnych temperaturach jest n tyle dobra ze nawet przy sporych ujemnych temp. nie ma z tym problemu.
    2 Fast not 2 Furious
    Q3 2.0 TFSI 211KM - no stage
    S3 8P 360KM/450NM - CompSport Stage 3
    A6 C7 3.0TFSI 460KM/550NM - CompSport Stage 2

  9. #7
    fuzzy's Avatar
    Data dołączenia
    Jan 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Poznań
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    4 razy
    Podziękował
    20 razy

    Domyślny

    1. Nie będziesz jeździł na dziadowskim paliwie ze stacji hipermarketowych i nie będziesz lał paliwa, które nie wie co to liczba cetanowa. Lej za to wszystko co czyste, łącznie z opałem, by traktor twój pędził z pociągu zapałem. Czystość paliwa czasem ważniejsza ku niechceniu niźli czteropaka zapas na tylnym siedzeniu.
    2. Przed zimą sprawdzisz stan akumulatora swej niuni, świec żarowych, rozrusznika i alternatora, a kąt wtrysku u zegarmistrza nastroisz - wtedy rozruchów się zimnych nie boisz.
    3. Czcij turbinę swą i szanuj albowiem po dłuższej jeździe studzić ją będziesz, a na zimnym silniku niech noga twa nie odważy się buta mocno wciskać. Ciskać zaś musisz ciepłego potwora, bo PSJ nie lubi twojego traktora. Niemniej dobieraj żwawo buta wychylenie coby sprężarka dawała ciśnienie, bo gdy przykazu tego nie zastosujesz kierownicę w turbinie wnet zafastrygujesz.
    4. Pilnować będziesz poziomu oleju w silniku, bo turbina twa potrzebuje go niezmiernie, a wymiany oleju pilnować będziesz bardziej niźli wierności kobiałki twej. Lepsza bowiem niewierność małżeńska niewielka niźli w dieslu twoim malutka usterka. Olejem syntetycznym lej turbo-traktora ziomie, bo minerałem poić go będziesz tylko na złomie.
    5. Zimą dodawać będziesz uszlachetniaczy do paliwa, aby parafina obca twojemu zbiornikowi paliwa była. Zmarznięta ropa zamarznąć może i wtedy nawet kopciuch ci nie pomoże. Depresator ważnym ekwipunkiem w twoim bagażniku, inaczej zamiast kobiałki pchać będziesz auto bluźniąc niczym szewc, smyku.
    6. Dbaj o wtryski w niuni albowiem zaprawdę odpalanie zimą łatwiejsze będzie, a chmura dymu za autobusem twym przejdzie w niepamięć. Wtryski w niuni ważniejsze są czasem niźli za panną latanie z gołym kut***m.
    7. Dbać o szczelność przewodów IC będziesz inaczej dopadnie Cię ręka sprawiedliwego i kopcić fura twa będzie, a konie w las pogonią. Momentu również Ci zabraknie gdy turbina w powietrze pompować zacznie.
    8. Filtr powietrza sprawdzać będziesz i wymieniać często, bo zaprawdę powiadam Ci powietrze nieczyste ograniczy tchnienie traktora twego i jego koni. Filtr powietrza gdy jest porwany wtedy twój silnik wnet będzie sfakany, nie lubi twój traktor syfu w dolocie, staraj się by świeży był zawsze w klekocie.
    9. Pilnować będziesz wymian paska rozrządu niczym minotaur labiryntów Minosa. Przy wymianie zdobądź dobrego technika, dla którego nieobca traktorowa technika, bo gdy źle do kupy rozrząd ci złoży to cię twój traktor za to wybatoży. Stanie w środku lasu z rysą w silniku, a ty mord popełnisz na swoim mechaniku.
    10. Nie dopuscisz do przegrzania silnika niuni twej albowiem biada jemu i kieszeni twej.

  10. #8

    Data dołączenia
    Mar 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    opolskie
    Auto
    Seat
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    43 razy
    Podziękował
    10 razy

    Domyślny

    "Masz auto z turbo? Zobacz, co musisz wiedzieć!"
    Warto przeczytać , szczególnie osoby które do końca nie wiedzą po co te turbo

    http://motoryzacja.interia.pl/wydarz...edziec,1671795

  11. #9
    szataniszcze's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Pruszków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.9TDI ASV
    Pomógł
    13 razy
    Podziękował
    25 razy

    Domyślny

    a jest jakiś wpływ na turbo jeśli chodzi o olej? Czy to syntetyk czy pół?

  12. #10

    Data dołączenia
    Apr 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łuków
    Auto
    audi 80 1.9tdi+
    Model
    Inny
    Silnik
    inny

    Domyślny

    może dużej różnicy nie będziesz miał, przede wszystkim jeśli ma się dizla nie powinno się zalewać mineralnego..

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •