Strona 61 z 99 PierwszyPierwszy ... 1151596061626371 ... OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 601 do 610 z 990

Temat: Wymiana akumulatora / jaki akumulator

  1. #601
    tomas74's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łódź
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    6 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez michu_t Pokaż post
    Cytat Zamieszczone przez tomas74 Zobacz posta
    Z kolei za duży alternator też nie za dobrze, bo będzie przeładowywał akumulator.

    Skąd ten pomysł ? To że alternator jest wydajniejszy nie oznacza przecież że będzie nam pchał wciąż maksymalny prąd w odbiorniki.
    Poza tym akumulator większy niż przewidziany też może być. Po prostu będzie się dłużej ładował na seryjnym alternatorze.
    Co do wydajniejszego alternatora, nie chodzi o prąd, bo prąd jest zależny od załączonych odbiorników, tylko o napięcie jakie ten alternator wytwarza.
    Jeżeli przesadzisz z mocą alternatora to napięcie będziesz miał powyżej 14,4V, co oznacza, że wykończysz szybko akumulator.
    Jeżeli jeździ się na krótkich odcinkach i masz dodatkowe niefabryczne odbiorniki (car audio) w mieście nie ma szans na naładowanie większego akumulatora w aucie.
    Ostatnio edytowany przez tomas74 - 10-05-14 o 22:44

  2. #602
    Konio_68's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdańsk
    Auto
    Volvo
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    40 razy
    Podziękował
    19 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez tomas74 Pokaż post
    Co do wydajniejszego alternatora, nie chodzi o prąd, bo prąd jest zależny od załączonych odbiorników, tylko o napięcie jakie ten alternator wytwarza.
    Jeżeli przesadzisz z mocą alternatora to napięcie będziesz miał powyżej 14,4V, co oznacza, że wykończysz szybko akumulator.
    Jeżeli jeździ się na krótkich odcinkach i masz dodatkowe niefabryczne odbiorniki (car audio) w mieście nie ma szans na doładowanie większego akumulatora.
    Nie pisz głupt . Napięcie ładowania ustalane jest przez regulator. Powinno się zawierać pomiędzy 14.1-14.4V.
    Właśnie moc alternatora ma znaczenie. A dokładnie jego wydajność prądowa. Jak kupimy za duże aku to alternator nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości prądu co wiąże się z za niskim napięciem ładowania .
    Niedoładowany akumulator szybko się zasiarczy . Jak jest dobra instalacja , sprawny alternator to pomimo zapalonych świateł , klimy , stopu itd napięcie ładowania powinno być w granicach 14V .
    Natomiast jak napięcie jest większe niż 14.4V to regulator jest walnięty i trzeba go zmienić. Akumulatora nie warto kupować większego jak przewidziany do danego silnika , jedyne co to możemy kupić z większym prądem rozruchowym co w przypadku zimy czy częstych rozruchów da nam szybsze kręcenie.

  3. #603
    michu_t's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bydgoszcz
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AHF
    Pomógł
    20 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Kolego tomas podstawy elektryki się kłaniają, alternator czy słaby czy mocny ma ładować takim samym napięciem, za to odpowiada regulator.
    Poza tym na krótkich odcinkach dojedziesz nawet seryjny aku.
    1.9 TDI 141KM/318Nm by MR-Motors

  4. #604
    tomas74's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łódź
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    6 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    No to mnie panowie pojechaliście, głupot nie piszę i podstawy też mam opanowane, a czy w lepszym czy gorszym stopniu nie wam to oceniać.
    Wiem co piszę (przeczytajcie sobie co ja napisałem i co napisał kolega Konio, różnicy tu nie widzę napisane innymi słowami, za wyjątkiem tego, ze piszę głupoty), regulatory są po to aby regulować napięcie z tym, że są różne typy regulatorów i nie ma jednego uniwersalnego, dlaczego bo w zależności od wersji wyposażenia elektrycznego regulują nam dostarczanie prądu w ściśle określonych przedziałach na podstawie spadku napięcia w układzie zasilania, tak właśnie aby utrzymać max 14,4 V. Im więcej odbiorników tym większy prąd ładowania, ale oczywiście wszystko jest odpowiednio dopasowane tak aby ładowanie zawierało się w ściśle określonych wartościach.
    Mocniejsze alternatory montowane są w autach w których jest dużo prądożernych odbiorników i jeżeli taki alternator założysz do auta gdzie tych odbiorników jest mniej mniejsza moc odbiorcza), to na start masz już większe napięcie bo nie ma odbiorników, które wywołają spadek napięcia, inna charakterystyka ładowania, a tak naprawdę zakres ładowania i to o ten zakres rozchodzi się, który dla prądożernej instalacji zaprojektowany jest od wyższego progu wydatku prądowego i jeżeli nie odbierzesz odbiornikami tego prądu będziesz miał napięcie wyższe od nominalnego.
    Dlatego m.in elektrownie boją się tzw. godziny dla ziemi, bo wiąże się ona z kontrolą parametrów napięcia i jeżeli nie zostanie w porę ograniczone, to dochodzi do udaru-wzrostu napięcia. W przypadku naszych alternatorów jest podobnie i jeżeli odpowiednio dopasujesz alternator do zmodyfikowanej instalacji bedzie OK, jeżeli przegniesz będziesz miał stan przeładowania.
    W mojej A3 mam zamontowany alternator 120 A, najmocniejszy przewidziany do tej wersji, tak wtedy montowali. Jeżeli miałbym 70 lub 90A, można pokusić się o wymianę, takie różnice nie mają tu wpływu, ale jeżeli założysz 200A od A6 będzie problem i to miałem na myśli.
    Tym symbolicznym akcentem zakończę moją wypowiedź.
    Ostatnio edytowany przez tomas74 - 11-05-14 o 16:00

  5. #605
    Konio_68's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdańsk
    Auto
    Volvo
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    40 razy
    Podziękował
    19 razy

    Domyślny

    Przykro mi ale nie o to chodzi .
    Napięcie ładowania jest zawsze takie same ( standard ) dla wszystkich samochodów . 14.1 do 14.4V . Ta rozbieżność wynika z zastosowanego regulatora.
    I bez znaczenia jest czy samochód pobiera 200 A czy 50A napięcie ma być regulowane ( stabilizowane do wartości jakie podałem ).
    Żeby można było uzyskać te 14V na wyjściu regulatora przy dużym obciążeniu alternator musi zabezpieczyć pobór instalacji samochodu + ładowanie aku.
    Jeżeli alternator jest za słaby bo pobór prądu jest większy jaki może dostarczyć objawy są takie że spada napięcie ładowania bo regulator nie ma z czego wystabilizować tych 14.-14V.
    Alternator jest ustalony przez producenta w zależności od tego jaki pobór ma auto oraz od tego jakiej pojemności jest przewidziany akumulator.
    Jeżeli pobór prądu instalacji + ładowanie aku rośnie ( przy stałym napięciu regulatora ) to zarazem moc jakiej musi być alternator rośnie.
    W sprawnym samochodzie : jak mamy zapalone światła mijania , klimatyzację , grzanie szyby i wciśniemy stop . czyli symulujemy stanie na światłach napięcie nie powinno spadać poniżej 14V.
    Naładowany akumulator ma 13,8V a potem spada powoli do 12.6 ( w pełni sprawny ).
    Napięcie ładowania akumulatora w instalacji samochodu ( ładowanie ciągłe ) ma być w zakresie : min 13,9 max 14,4 .
    Jeżeli teraz mamy taką sytuację że nap ładowania jest 13,8V ( zakładając sprawną instalację samochodu i sprawne dobrane aku ) to alternator nadaje się do regeneracji ( diody , szczotki lub regulator czy łożyska ).
    W takim przypadku akumulator będzie niedoładowywany i szybko ulegnie zasiarczeniu.
    Jako że akumulator się rozładowywuje przy rozruchu jak też podczas postoju auta wymagane jest ciągłe jego doładowywanie z instalacji wozu . Jak ma za dużą pojemność słaby prądowo alternator nie będzie w stanie
    go doładować i się zasiarczy .
    Jedno jest pewne . Napięcie w instalacji samochodu powinno być z reguły 14.2-3V a jak zapalimy światła itd. nie powinno spaść poniżej 14V . 13.8 to już dobijanie powolne AKU.
    Jeżeli mamy 13,8 -14V na odpalonym silniku to należy się przyjrzeć masie w wozie , sprawdzić alternator. Mocno rozładowany duży akumulator też może obciążać mocno instalację.
    Dlatego jak wsadzimy do wozu naładowany w pełni ( sprawny ) akumulator i odpalimy silnik napięcie powinno po chwili wpaść na te 14.3V. jeżeli jest poniżej 14 to proponuję sprawdzić alternator.
    I napięcie nie siądzie przez za duży akumulator tylko akumulator się nie doładuje do pełna i będzie się zasiarczał.
    Dlatego nie polecam zakupu większego akumulatora jak podaje producent do danego silnika. Natomiast z większym prądem rozruchowym warto bo ułatwi nam to rozruch zimą.

  6. #606
    tomas74's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łódź
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    6 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez Konio_68 Pokaż post
    Przykro mi ale nie o to chodzi
    Nie wiem kolego do czego zmierzasz, przytocz może konkretne cytaty bo nie wiem naprawdę o co konkretnie chodzi, nie starasz się nawet zrozumieć tego co napisałem, a język polski jest tak bogaty, że ta samą myśl można formułować na kilka sposobów.
    Cytuj Oryginalnie napisane przez Konio_68 Pokaż post
    Ta rozbieżność wynika z zastosowanego regulatora.
    Czy ja powyżej napisałem co innego
    Cytuj Oryginalnie napisane przez tomas74 Pokaż post
    że są różne typy regulatorów i nie ma jednego uniwersalnego,
    alternatory różnią się właśnie regulatorami, a to wynika z zapotrzebowania instalacji na moc odbiorczą, a to ma bezpośrednie przełożenie na średnice drutu nawojowego uzwojeń głównych jak i uzwojenia wzbudzenia i diód prostowniczych. - zasadnicze różnice w alternatorach od strony elektrycznej.
    Nie będę przytaczał kolejnych cytatów aby udowodnić, że sens ostateczny jest taki sam. To nie jest wątek związany z instalacjami samochodowymi i obwodami buforowymi jakimi jest alternator i akumulator.
    Chodzi mi o jedno, że zbyt przesadzony alternator powoduje przeładowanie akumulatora.
    W mojej A3 mam 120 A alternator i przy wyłączonych odbiornikach ładowanie mam 14,5 V przez jakiś czas po uruchomieniu silnika, póki akumulator nie doładuje się(jak zapewne wiesz dłuższe ładownie napięciem powyżej 14,4 V (dla akumulatorów Ca jest 14,6V - napisane w gwarancji Varty) powoduje gazowanie, co nie jest korzystne z punktu widzenia eksploatacji akumulatora) , jeżeli założyłbym 200A to na bank napięcie byłoby wyższe o kilka dziesiątych, trudno mi powiedzieć konkretnie o ile (wydajniejsze alternatory mają charakterystykę ładowania zaczynających się dla wyższych prądów/napięć - spadki wywołane mocniejszymi odbiornikami). Jeżeli miałbym zamontowany taki 200 A alternator i jednocześnie miałbym mocno rozładowany akumulator, to napięcie ładowania byłoby wyższe od dopuszczalnego i zanim akumulator naładowałby się, to doszłoby do nieodwracalnych zmian w jego celach.

    Jedno jest pewne akumulator musi być zawsze naładowany (napięcie powyżej 12,3V-stan spoczynkowy po kilku godzinach), a alternator sprawny i jeżeli już chcemy ingerować w instalację ładowania (zmiana parametrów przez zmianę naszego alternatora), to dobrze jest założyć woltomierz dla kontroli napięcia ładowania.

    Jeżeli masz mi nadal udowadniać, że piszę głupoty i nie mam racji to załóż odrębny temat a moderatora poprosimy o przerzucenie postów.
    Ostatnio edytowany przez tomas74 - 12-05-14 o 12:29

  7. #607
    Konio_68's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdańsk
    Auto
    Volvo
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    40 razy
    Podziękował
    19 razy

    Domyślny

    Sorry ale właśnie nie rozumiem . Więcej nie będę już odpisywał.
    Dobrze napisałeś teraz : Różnią się mocą a zależności od mocy regulatorami i , średnicą drutu , diodami itd.
    Akumulator naładowany w 100% ma 12.6V.
    ładowanie powyżej 14.4V powoduje gazowanie. Tak dlatego regulator nie powinien dostarczać więcej niż 14.4V .
    Czepiałem się twojego pierwszego postu gdzie odniosłeś się tutaj cytat "Co do wydajniejszego alternatora, nie chodzi o prąd, bo prąd jest zależny od załączonych odbiorników, tylko o napięcie jakie ten alternator wytwarza.Jeżeli przesadzisz z mocą alternatora to napięcie będziesz miał powyżej 14,4V, co oznacza, że wykończysz szybko akumulator."
    To czy alternator doładuje czy nie zależy od jego mocy a nie napięcia. Alternator jak będzie dużo większy niż potrzeba nic nie zrobi akumulatorowi . Aku pobieze tyle ile potrzebuje i nic ponadto . Będzie się ładował przy nap 14.4V max czy nasz 150 , 200 czy 300 altermator i czy masz 45 , 55 czu 72 aku. Jeżeli napięcie spadnie znaczy to że alternator nie wyrabia prądowo . co jest objawem spadku napięcia. Jak będzie większy alternator to napięcie nie wzrośnie do 16V bo na to ma nie pozwolić regulator .
    Dobra koniec OT. Alternator wytważa zawsze takie samo napięcie bez znaczenia jaki płynie prąd w obwodzie . Chyba że ma za małą moc co zaowocuje spadkiem napięcia ale na pewno nie wzrostem.

  8. #608
    tomas74's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łódź
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    6 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Co do napiecia teoretycznie jest tak jak piszesz i wiadomo o tym, że na sprawnie działającym alternatorze, jego zaciskach zawsze będzie i powinno być 14,1 do 14,4 (Varta Silver producent podaje nawet 14,6V).
    Wiem że alternatory fiata (wcześniej jeździłem punto) nie są tak stabilne jak audi, tam napięcie potrafi spaść do 13,5v nawet czasami poniżej, alternator po przeglądzie,akumulator dobrany jak fabryka przekazała, wyczyszczone i zabezpieczone wszystkie połączenia elektryczne, mało tego na drugim alternatorze było podobnie.
    Tylko powiedz mi dlaczego kolega we fiacie, gdzie miał zamontowany wydajniejszy alternator, zdejmując obciążenie (wyłączając odbiorniki) miał wzrost napięcia do 15V, teoretycznie wszystko sprawne. Jeżdżąc z takim ładowaniem na pewno stopniowo niszczył akumulator.
    Wiem, że regulator powinien regulować tak napięciem na wyjściu niezależnie od obciążenia (seryjne odbiorniki), niezależnie od prędkości obrotowej samego wirnika alternatora, aby na wyjściu zawsze było 14,1 do 14,4V a tu jednak było inaczej.
    Teoria jest teorią, która jednak nie zawsze idzie w parze z praktyką i nie każdy sprawdza co dzieje się na zaciskach akumulatora.


    Cytuj Oryginalnie napisane przez Konio_68 Pokaż post
    To czy alternator doładuje czy nie zależy od jego mocy a nie napięcia.
    Napięcie jest też wykładnikiem mocy, spadki napięcia decydują czy dana prądnica ma mniejszą czy większa moc.

    Edit:
    Dodam jeszcze,że w mojej A3 jak mam włączone światła do jazdy dziennej diodowe 8W, radio + wzmacniacz 350 W, napięcie ładowania o tej porze roku po pół godzinnej jeździe potrafi spaść do 13,9V i nie ma tych książkowych 14,1V. Wiem bo mam zamontowany woltomierz do kontroli napięcia.
    Także jak widzisz mają miejsca różne anomalie.
    Ostatnio edytowany przez tomas74 - 12-05-14 o 20:14 Powód: dodanie

  9. #609
    Konio_68's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdańsk
    Auto
    Volvo
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    40 razy
    Podziękował
    19 razy

    Domyślny

    Wiem że jest z tym różnie. W mondeo V6 miałem ładowanie po wymianie całego alternatora na nowy 14,3V bez znaczenia czy miałem światła wszystkie zapalone , czy nie nawet jak stałem na wolnych z szybą włączoną na stopie było książkowe 14,3. Teraz w A3 mam 14,1 jak mam światła i klima i radio i wciśnięte stopy. Jak jest 13,5 to niestety ale zasiarczamy akumulator bo żeby się doładowywał do pełna potrzebuje min 13,8V.
    Pozdrówka i nie kłóćmy się już Fajnie się gadało kończymy OT.

  10. #610
    tomas74's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łódź
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    6 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez Konio_68 Pokaż post
    Pozdrówka i nie kłóćmy się już Fajnie się gadało kończymy OT.
    A kto się kłócił, lubię dyskusje, zmierzałem do tego, że jak ingerujemy w cokolwiek, to dobrze jest sprawdzić wszystkie parametry, bo jednak zdarzają się wyjątki.
    Na pewno dzięki tym paru postom dodaliśmy trochę teorii w temacie ładowania i samego akumulatora.
    Pozdrawiam.

Strona 61 z 99 PierwszyPierwszy ... 1151596061626371 ... OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •