Pokazane rezultaty 1 do 3 z 3

Temat: Demontaż, naprawa włącznika świateł w Audi A3 8L

  1. #1

    Data dołączenia
    Sep 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 AKL

    Domyślny Demontaż, naprawa włącznika świateł w Audi A3 8L

    Witam,

    Trzy dni temu zauważyłem brak świateł mijania w moim audi. Wszystkie pozostałe światła (drogowe, pozycyjne, kierunkowskazy jak i tylne) działały bez problemów. Przeczytałem na forum trochę postów, sprawdziłem bezpieczniki i znalazłem informację, że najprawdopodobniej winę ponosi za to uszkodzony włącznik świateł. Koszt nowego na allegro to ok. 100 zł. Jednak na forum pojawiały się informacje żeby nie kupować nowego, a naprawić stary. Dodam, że wcześniej nie było żadnego problemu ze światłami.

    W moim przypadku okazało się, że nadtopiony został kawałek plastiku znajdującego się obok jednego ze styków przez co styki nie łączyły. Wystarczyło to wyczyścić i światła działały normalnie.

    Czas roboty to max. ok. 90 min razem z rozkręcaniem deski rozdzielczej i ponownym skręcaniem.

    Przeszukałem forum i nie znalazłem nigdzie instrukcji jak zdemontować ten włącznik, a następnie rozebrać go na części pierwsze. W związku z tym postanowiłem napisać ten krótki poradnik.

    Poniżej opisze jak zdemontować włącznik świateł w audi A3 98 rok. Należy pamiętać aby wszystkie czynności wykonywać ostrożnie tak aby niczego nie połamać.

    1. Aby wyjąć włącznik świateł należy wcisnąć go do oporu (na zgaszonych światłach) i przekręcić w prawą stronę na światła pozycyjne a następnie pociągnąć do siebie.

    W moim przypadku uszkodzony był mechanizm zwalniający blokade zatrzasków włącznika świateł przez co musiałem trochę bardziej sie pomeczyć i zdjąć z boku osłonkę bezpieczników, a następnie odkręcić wszystkie śruby. Następnie można odchylić dolną część deski rozdzielczej i wtedy ma się dostęp do wszystkich kabli oraz samego włącznika świateł. Włącznik trzyma się na dwóch zatrzaskach rozmieszczonych pod skosem po przeciwnych stronach włącznika. Wystarczy je wcisnąć palcami i wyjąć włącznik.

    2. Gdy już włącznik jest wyciągnięty zabieramy się do jego dalszego demontażu. W środkową szparę wkładamy płaski śrubokręt i delikatnie rozpoławiamy włącznik na połowe.

    3. Zdejmujemy z włącznika panel z diodami i teraz zajmujemy się jego tylną częścią.

    4. Jeśli dokładnie się przyjrzymy zauważymy na górze i na dole obudowy po dwa zatrzaski (łącznie 4). Na tych zatrzaskach trzyma się serce naszego włącznika. Ja rozbierając włącznik do pod warzenia zatrzasków użyłem dwóch małych spinaczy do papieru oraz małego śrubokręta. Jednym spinaczem podważyłem delikatnie górny zatrzask z prawej strony a drugim dolny zatrzask z tej samej strony a następnie użyłem małego śrubokręta do wypchnięcia włącznika. Tę samą czynność należy wykonać dla zatrzasków po lewej stronie. Może się okazać że powyższe czynności trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie zanim włącznik wyjdzie z obudowy.

    5. Gdy już nam się uda to w naszych rękach znajdzie się serce włącznika. Na górze i na dole znajdują się styki. Można jeszcze rozebrać włącznik na połowę ale nie ma to juz większego sensu gdyż w środku znajduje się jedynie kawałek plastiku służący do ustawiania styków. Wszystko czego nam trzeba znajduje się na górze i na dole włącznika. Teraz można przeczyścić styki i zabrać się za jego skręcanie.


    Uwaga!

    Pamiętaj robisz to na własną odpowiedzialność!








    zamieszczam link do instrukcji w PDF-ie gdyby fotki wygasły
    http://hostuje.net/file.php?id=d3448...8339234e0aa5dd
    Ostatnio edytowany przez sarin - 14-06-16 o 08:19

  2. #2
    mario_b's Avatar
    Data dołączenia
    Nov 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Ryczów
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AHF
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny Foto - demontaż włącznika świateł a3 (8L)

    Powyższy post pomógł mi i to bardzo więc dorzucam filmik i kilka zdjęć:

    Jak wyjąć włącznik z deski w kilka sekund:
    zasada taka sam


    Kolejne zdjęcia z demontażu:


    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 02-08-15 o 14:48 Powód: zmiana linków do fotek
    ----------------------------------------
    Zapraszam na moją stronkę: ryczow.pl

  3. #3

    Data dołączenia
    Dec 2015
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Śrem
    Auto
    Audi A4 B5 TDI AVG
    Model
    Inny
    Silnik
    inny

    Domyślny

    Moje uszanowanie.

    Wczoraj zetknąłem się z problemem tajemniczego zaniku świateł mijania. Jako, że niewielkie jest prawdopodobieństwo przepalenia się równocześnie obu żarówek, szukałem informacji i znalazłem - winny włącznik świateł.

    W moim przypadku winą był zabrudzony styk - chyba większość opisów, które przeczytałem, miały ten sam problem.

    Pozwalam sobie zamieścić kilka zdjęć, może komuś się przydadzą.

    1. Wyjęcie włącznika z deski rozdzielczej - bardzo proste, przedstawia filmik zamieszczony powyżej. Wciskamy (w Wielkopolsce: wduszamy) ruchomy element, którym przełączamy światła, obracamy w kierunku świateł mijania i cały włącznik elegancko nam wychodzi. Bierzemy go na stół operacyjny.

    2. Całość opiera się na plastikowych zatrzaskach. Najpierw podważamy zatrzaski w niewielkich szczelinkach jak na zdjęciu + dwa kolejne od dołu:


    3. Aby wyjąć plastikowy przełacznik z "serca", należy go obrócić - proszę zwrócić uwagę na oś, a reszta się wyjaśni.

    4. Aby wyjąć "serce" należy podważyć 4 kolejne zatrzaski (2 na dole i 2 od góry), wg mnie wszystkie 4 naraz - użyłem do tego skalpeli, grunt aby było to coś cienkiego i mocnego:


    5. Po wyjęciu wnętrza, oglądamy, który styk nam nawalił. Zasadniczo widać gołym okiem po kolorze, gdzie zrobiła się "smażalnia":


    6. Po podważeniu styku widać, "co się tam narobiło":


    7. Pozostaje nam dobrze wyczyścić go, względnie obejrzeć pozostałe, wszystko ładnie złożyć i cieszyć się działającymi światłami mijania.

    Tak nawiasem mówiąc, po wyjęciu włącznika zobaczyłem napis "Spain" - dla mnie wszystko było już jasne...

    Przy okazji przypomnę, że tak brudny styk może się przyczynić do przyspieszenia przepalenia żarówek H7, co w moim przypadku również nastąpiło.








    zamieszczam link do instrukcji w PDF-ie gdyby fotki wygasły
    http://hostuje.net/file.php?id=bb799...5429b252691631
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 14-06-16 o 19:48

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •