Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokazane rezultaty 11 do 16 z 16

Temat: Małe przebiegi a żywotność silnika/turbiny

  1. #11
    cosmo-pl's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    StalowaWola/Warszawa
    Auto
    a3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    98 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez MarrciN Pokaż post
    cosmo-pl, w mojej opini, teraz Ty trochę przekoloryzowujesz w drugą stronę. Idąc Twoim tokiem myślenia, każde podciągniecie silnika pod czerwone pole zakresu obrotów skracało by znacznie jego żywotność

    Nie ma co przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Tyle.
    No bez problemu mogę to udowodnić, że skraca... ale ja nigdzie nie napisałem, też że znacznie. Po prostu skraca i tyle, dlatego głupie są rady z "przeganianiem", bo to tylko nasila problem, a nie go likwiduje. "Oczyszczanie się" silników diesla jest zaprojektowane w ten sposób, aby wykonywało się sprawnie przy jeździe pod obciążeniem stałym, przy określonym wydatku układu zasilającego, który opisałem w swoim poście. Przy jednorazowym, krótkotrwałym przesileniu, skutek jest zupełnie odwrotny, bo zamiast oczyścić układ, zaolejamy i zanieczyszczamy go na nowo.

    Co do żywotności, to przy wycieczce pod czerwone pole musisz się liczyć z:
    - miejscowym zanikiem filmu olejowego w skutek jego przegrzania i znacznego nacisku, jakiemu zostanie poddany
    - wzrostem temperatury spalin oraz w tym wypadku łopatek turbiny i zwęgleniu momentalnym oleju, który na te łopatki zostanie wypchnięty
    - chwilowym zwiększeniem się obciążenia jakie przekazywane jest na wirnik, przez co olej może się też przecisnąć w jego okolicach
    - zwiększeniem ciśnienia i wzajemnego oddziaływania współpracujących części w silniku - panewki, tłok/pierścienie - gładzie cylindra, układ rozrządu itd
    - obciążeniu pompy olejowej

    Sam sobie odpowiedz więc, czy jeżeli kolega praktycznie przy każdej jeździe raz w tygodniu będzie stosował się do rad innych osób mniej obeznanych z tematem, to sobie pomoże czy zaszkodzi. Jestem po eksploatacji technicznej dużo bardziej zaawansowanych i obciążonych silników i coś na ten temat wiem W swojej pracy obserwuję też tzw "auta firmowe" i wiem do czego prowadzą zaniechania pracowników, względem stosowania się do wytycznych pracodawców. A wystarczy mieć trochę świadomości, wcześniej zmieniać biegi i sprawniej dobierać prędkości obrotowe aby ciągnąć momentem, a nie koniami. Wtedy naprawdę i nawet te wadliwe diesle, dużo dłużej służą i mniej palą. Pozdro

  2. #12
    Pawel_yu's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Pruszków
    Auto
    SB
    Model
    A3 8V
    Silnik
    2.0 TDI - CRLB( 150 KM)
    Pomógł
    122 razy
    Podziękował
    19 razy

    Domyślny

    fakt

    "palowanie" skraca zywotnosc ale tak samo uzytkowanie pojazdu skraca jego zywotnosc...
    nie popadajmy w paranoje i cieszmy sie jazda

  3. Podziękowania dla Pawel_yu za pomoc w problemie

    MarrciN (09-07-12)

  4. #13
    cosmo-pl's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    StalowaWola/Warszawa
    Auto
    a3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    98 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    No to ja chyba jestem z innej bajki bo u mnie pałowanie nie równa się użytkowanie ale ok off topic się robi, bo pytanie było o konkretną rzecz.

  5. #14
    patryciusz's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Pruszków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI ASZ
    Pomógł
    2 razy

    Domyślny

    cosmo-pl trochę przesadzasz bo jazda między momentem maksymalnym a max mocą to wcale nie jest pałowanie. I producent projektując silnik zapewne to uwzględnił. Jeśli chodzi o łożyska ślizgowe z tego co pamiętam z politechniki. Podczas pracy z większą prędkością obrotową, a mniejszym obciążeniem występuje tarcie płynne. Natomiast jak będziesz przyspieszał od 1,5tyś obrotów na wysokim biegu może następować chwilowe zrywanie klina olejowego.Natomiast podczas rozruchu występuje tarcie graniczne podczas którego złożycie jest największe. W ASZ do 2tyś przyspieszenie jest bardzo skromne i nie wyobrażam sobie wyprzedzania tira przy takich obrotach.

    Quattro 165KM

  6. #15

    Data dołączenia
    Nov 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    gregor10.pl
    Auto
    dope
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0T AXX
    Pomógł
    151 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    cosmo- z caly szacunkiem , ale przesadzasz i podkoloryzowujesz . Jeździć należy moca a unikac obciazania silnika na niskich predkosciach obrotowych.

  7. #16
    cosmo-pl's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    StalowaWola/Warszawa
    Auto
    a3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    98 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    Dobre, dobre ale to chyba powinieneś powiedzieć patrycjuszowi, a nie mi, bo on chciał tiry wyprzedzać przy 1,5k obr/min, nie ja. Zresztą jesteś pierwszą osobą, która mi tłumaczy, że w dieslu nie jeździ się momentem i nie jeden mój profesor by się zdziwił temu co tu prawisz.. przecież ten silnik jest do tego właśnie zbudowany, żeby momentem jeździć, nie mocą odwrotnie niż benzyna. W dieslu moment zresztą ma nadrzędne znaczenie i jest jego podstawową zaletą. Oczywiście macie rację, że przeciążenia silnika występują, również w zakresach dolnych i górnych ale ja nigdzie nie napisałem, że należy dławić silnik, na zbyt niskich obrotach, co jest szkodliwe w podobnym stopniu jak jego przeciążanie na zbyt dużych. Widocznie mnie źle zrozumieliście albo po prostu nie doczytaliście do końca i zasugerowaliście się swoimi wypowiedziami nawzajem.. Widzę, że kolego pałasz się trochę elektroniką, pomiarami mocy, to na pewno wiesz jak działa moment i w wiesz kiedy i jak on w dieslu przebiega. To byłby wystarczający komentarz do tego aby zaprzeczyć tezie o wykorzystywaniu prędkości obrotowej w silnikach z zapłonem samoczynnym, które nie są do tego stworzone i które swoją siłę czerpią z siły odrzutu.. Pozdrawiam serdecznie.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •