Pokazane rezultaty 1 do 1 z 1

Temat: Instalacja świateł przeciwmgłowych przednich + funkcja DRL

  1. #1
    flito's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2012
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Trzebinia / Kraków Balice
    Auto
    SEAT Leon
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    40 razy
    Podziękował
    10 razy

    Domyślny Instalacja świateł przeciwmgłowych przednich + funkcja DRL

    siema

    Na samym wstępie powiem, że opisana w tym poście instalacja DRL nie posiada homologacji i jeździmy na niej na własną odpowiedzialność

    Z drugiej strony, instalacja spełnia [prawie] wszystkie wymagania świateł dziennych wg polskiego prawa.
    Cytując Wikipedię,

    Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL. Światła dzienne muszą być zainstalowane:
    • Symetrycznie względem osi pojazdu
    • Na równej wysokości
    • Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
    • Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
    • Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu
    • Nie mogą być zamontowane dalej niż 40 cm od obrysu pojazdu
    • Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika
    Owa instalacja spełnia wszystkie wymgania, oprócz wybitej na kloszu homologacji DRL.
    Sterownik świateł dziennych posiada płynną regulację mocy od ok. 30-70% wartości nominalnej żarówek


    Zakupy które poczyniłem
    • Lampy przeciwmgłowe - halogeny - LIFT - TYC - 2 sztuki ( P / L )
    • dwie żarówki H7
    • Przewód 3 żyłowy , 0,75 mm^2 - 5 metrów (na zapas)
    • śrubki , nakrętki, podkładki - do zamontowania halogenów w dokładce
    • 2 Wtyczki kompletne 1J0973722 - allegro - 10 PLN sztuka
    • Moduł świateł dziennych z funkcją comming home- SR-01 - allegro 55 PLN
    • 3 przekaźniki typu 561 +gniazda
    • konektory do przekaźników - 25 sztuk w paczce
    • przełącznik kołyskowy ON/OFF (nie konieczny, ale zrobiłem wyłącznik całej instalacji DRL na potrzeby przeglądu)
    • Przełącznik świateł AUDI A3 - z funkcja świateł przeciwmgłowych przednich (kupiłem od anglika, w niczym to nie przeszkadza)
    • konektor/pin do wtyczki świateł od przełącznika ( mi zostały z paczki wtyczek halogenów)
    • 2 X oprawka bezpiecznika na kablu
    • 2 X bezpiecznik 10A
    • Nie wiem jak to się zwie, ale jeszcze takie podkładki żeby kabel pod śrubkę podłączyć ;]



    OK, tyle zakupów.

    Teraz jak to wszystko zmontować... Poniżej schemat podłączenia wszystkiego do kupy. (Poza funkcją Comming Home, ponieważ muszę rozpracować sterowanie zamka centralnego)

    WAŻNE!! Każda z żarówek musi być odseparowana, tj. musi być do niej poprowadzony osobny przewód zasilający.
    Nie mam pojęcia jak to jest rozwiązane w samochodzie w którym instalacja przeciwmgłowa przednia jest zainstalowana fabrycznie - ja halogeny dokładałem, więc w prosty sposób rozwiązałem sprawę 3-żyłowym przewodem.


    Montaż.
    Jak zdjąć zderzak, zamontować halogeny w dokładkę, a potem złożyć do kupy nie opisuję - jest to dziecinnie proste.

    Odkręcamy plastikową osłonę pod kierownicą - trochę torxów z lewej, spod spodu i osłona zdjęcia

    Przewód zasilający musimy doprowadzić pod kierownicę - w jaki sposób - dowolnie Ja wykorzystałem dziurę którą zrobiłem ciągnac do bagażnika kabel zasilający wzmacniacz. Najprościej wypchać drut ze środka auta do silnika, a później wciągnąć kabel do kabiny.

    Zaczynamy właściwy montaż.. Uzbrajamy się w lutownice, cynę, rurki termokurczliwe/izolację i działamy...
    Nie będę opisywał jaki który kabel do którego, wszystko przedstawia poniższy schemat.

    WAŻNE NIEodzielenie żarówek może prowadzić do uszkodzenia modułu DRL!!!

    Jeśli wcześniej nie mieliśmy halogenów, na kostce do przełącznika świateł musimy dorobić PIN odpowiadający za sterowanie halogenami.
    12+ ze stacyjki znalazłem na czarno czerwonym przewodzie w kostce przełącznika
    Przewód postojówek jest niebieski z kolorowym paskiem

    Zasilających +12V szukamy pod kierownicą pod przekaźnikami, zaś masa jest na takiej wypustce łączącej 3 grube brązowe przewody.



    Jutro uzupełnię opis o zdjęcia z montażu , + informację jak podłączyć moduł comming home
    Obecnie instalacja wisi na kablach, i czeka na foto relację)


    Po co tak kombinować... Tutaj mały komentarz, ponieważ widzę na różnych forach jak np. ludzie ciągną kable bezpośrednio od przełącznika świateł do żarówki... " Bo przecież jest +12V ! . Owszem... Jest, nawet zadziała! ale załadowanie 2X55 W żarówek na przełącznik znacząco i zupełnie niepotrzebnie go obciąży.. Przełącznik jak sama nazwa mówi, ma przełączać - sterować czymś, czyli w tym wypadku przekaźnikiem 561( 12V, 20/30A lub 30/40A ) a ten z kolei zasili konkretny zabezpieczony bezpiecznikiem odbiornik prądu, czyli żarówkę

    A jak to wszystko działa? Ano tak:

    DZIENNE > POSTOJÓWKI > MIJANIA + POSTOJÓWKI > MIJANIA + POSTOJÓWKI + PrzeciwMgłowe > MIJANIA + POSTOJÓWKI > POSTOJÓWKI > DZIENNE



    W razie pytań służę pomocą.
    pozdrawiam
    Mateusz






    zamieszczam link do instrukcji w PDF-ie gdyby fotki wygasły
    http://hostuje.net/file.php?id=28b8c...5184b3810677de
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 30-12-15 o 13:14

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •