Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy ... 4567 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 51 do 60 z 61

Temat: Rękojmia auta używanego

  1. #51
    sxgn's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Łopel Astra ST A16LET
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    73 razy
    Podziękował
    29 razy

    Domyślny

    To tak trochę teorii:
    Transakcja sprzedaży samochodu:
    osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą (K) – osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą (S)
    W tym przypadku, kupujący pojazd może skorzystać z prawa rękojmi za wady które określone jest w art. 556 i następnych Kodeksu cywilnego. Więc nie ma to znaczenia, że kupił go przeciętny Kowalski, a Ty nie prowadzisz działalności.
    Przepisy stwarzają możliwość ograniczenia lub wyeliminowania odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Tego rodzaju klauzula musi być jednak sformułowana w sposób jednoznaczny. Wymogu tego nie spełnia, stosowana często w umowach, adnotacja, że kupujący nie wnosi zastrzeżeń do stanu technicznego samochodu (wyrok SN z dnia 3 października 1998 roku III CKN 633/97), więc @Orgazmus nie masz niestety racji powołując się na ten zapis.
    Idąc dalej, sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, jeśli kupujący wiedział o wadzie w dniu zawarcia umowy. Oczywiście, w interesie zbywcy leży udowodnienie tej okoliczności. Co jednak niezwykle istotne, wykazania, że kupujący mógł i powinien wadę zauważyć, bo ta była tak oczywista, że sama „rzucała się w oczy” nie jest równoznaczne z wykazaniem wiedzy nabywcy o wadzie i tym samym nie prowadzi do zwolnienia sprzedawcy z odpowiedzialności (por. wyrok SN z dnia 16 lutego 2005 IV CK 546/04).

    Nie można jednak odstąpić od umowy, jeśli wada jest nieistotna. Kodeks cywilny nie definiuje tego określenia. W orzecznictwie podkreśla się, że nabywca samochodu może oczekiwać nie tylko ogólnej sprawności technicznej samochodu, ale także sprawnego normalnego i niezakłóconego funkcjonowania wszystkich jego zespołów i elementów, pozwalających na właściwą i normalną eksploatację samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem i parametrami techniczno-eksploatacyjnymi (wyrok SN z dnia 29 czerwca 2004r., sygn. akt II CK 388/03). Jeśli wada fizyczna pojazdu uniemożliwia takie funkcjonowanie, uznaje się ją za istotną. Będzie to jednak podlegało każdorazowej ocenie sądu, w zależności od okoliczności sprawy. Odpowiedzialność sprzedającego jest ograniczona do wad, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w samochodzie w tej samej chwili.

    Sprzedający ponosi względem kupującego odpowiedzialność za wady fizyczne, jeżeli rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, a w szczególności jeśli:
    1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
    2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
    3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
    4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

    W zależności od "obycia" i wiedzy kupującego, możesz bronić się tym, że rdza powstała w trakcie normalnego użytkowania samochodu, nie była ukryta, a on sam miał możliwość zapoznania się z nią. A jeżeli w ogłoszeniu, lub sam informowałeś o istnieniu tej wady, to kupujący nie ma prawa skorzystania z rękojmi. Jeżeli jednak w ogłoszeniu nie było napisane nic o rdzy, a tylko informowałeś słownie to pozostaje tylko słowo przeciwko słowu.

    Edit na przyszłość:
    W umowach sprzedaży warto oprócz zapisu "kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu" warto dodawać zapis: "Kupujący oświadczam, że dobrowolnie zrzekam się prawa do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Sprzedającego z tytułu rękojmi za wady. " Wtedy odpowiedzialność sprzedającego za takie wady jest wyłączona pod warunkiem art 558 § 2 KC. "Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym."
    Ostatnio edytowany przez sxgn - 30-09-15 o 22:59


    Jeżeli pomogłem, kliknij "Pomógł"

  2. #52

    Data dołączenia
    Mar 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnowskie góry
    Auto
    audi a3 1.8t 150km
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    ja miałem taka sama sytuacje przy sprzedazy fiata brava 97r stan był tragiczny i tez chciał zwrotu
    krótko mówiąc lej na kolesia kupił i tyle
    ew. zaproponuj mu ze auto przyjmiesz ale kase dostanie po sprzedazy i tyle...

  3. #53
    sxgn's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Łopel Astra ST A16LET
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    73 razy
    Podziękował
    29 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez sopi89 Pokaż post
    ew. zaproponuj mu ze auto przyjmiesz ale kase dostanie po sprzedazy i tyle...
    A na jakiej podstawie niby....?
    Jak koleś się uprze i pójdzie do sądu za te marne 1500 zł, to w ostatecznym rozrachunku ten samochód może Cie wynieść dwa razy tyle, wraz ze zwrotem kosztów sądowych...
    Wg mnie. to należy zbyć gościa ale w przemyślany sposób, a nie olewając albo nie rozmawiając z nim.


    Jeżeli pomogłem, kliknij "Pomógł"

  4. #54

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olkusz
    Auto
    A6 C5 4.2 V8
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    Wrzucę swoje trzy grosze. Otóż mam teraz poniekąd podobny problem
    Kupiłem samochód za 2500zł, w słabym stanie technicznym. Blacharka do roboty, silnik gasł co chwilę, kulał, hamulce z tyłu zapieczone, ogólnie zaniedbany i to mocno. Do tego luzy w zawieszeniu i brak przeglądu technicznego. Jako że autem w takim stanie nie dało się jeździć wziąłem się za robotę - wstawianie progów, malowanie, poprawki lakiernicze, nowe świece, filtry, oleje, czujniki, rozruszanie hamulców, przetoczenie tarcz tylnych, wymiana elementów zawieszenia, wielokrotna diagnostyka komputerowa, naprawa zmiennej fazy rozrządu itd itp. Jak auto było już jezdne zrobiłem przegląd. Jako że przycisnęły mnie niedługo potem finanse, auto wystawiłem do sprzedaży, oczywiście za odpowiednio wyższą cenę by zwrócić sobie koszty napraw bo kasy zainwestowałem naprawdę górę, ale było warto bo autko odzyskało swoją świetność. Znalazł się klient, bo cena nadal była okazyjna i kupił samochód. Problem zaczął się następnego dnia, gdy człowiek ten auto chciał przerejestrować (ja tego nie robiłem). Okazało się że w umowach jest osoba małoletnia.. Dokładniej: właściciel z dowodu - komis - małoletnia - matka małoletniej - ja. No i auta nie można było zarejestrować.. Kupujący nie chciał samochodu oddawać na początku, poprosił o naprostowanie sprawy (konieczny wyrok sądu zezwalający małoletniej na sprzedaż). Niestety, trwało to bardzo długo - ludzie od których kupiłem ten samochód najwyraźniej nie kwapili się złożyć wniosku. Stanęło na tym że auto musiałem przyjąć spowrotem. Na nieszczęście Pana który kupił auto odemnie, dokonał kilku nowych napraw (np wymiana tarcz/klocków). Miał świadomość że robił to znając probem z rejestracją i nie żądał zwrotu ceny samochodu powiększonej o koszty naprawy. Auto przyjąłem spowrotem i z trudem zdobyte pieniądze oddałem (mimo tego że na umowie była kwota niższa niż w rzeczywistości). No ale zostałem teraz z samochodem którego dalej nie mogę przerejestrować a temat z wyrokiem sądu dalej stoi w miejscu. Najchętniej oddałbym auto człowiekowi od którego go kupiłem, ale co w sytuacji gdy podwoiłem jego wartość w naprawach? Jak mam to udowodnić? Ogółem patowa sprawa

  5. #55
    sxgn's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Łopel Astra ST A16LET
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    73 razy
    Podziękował
    29 razy

    Domyślny

    @yezozwierz pozostaje tylko odwrócić tamtą sytuację. Ty korzystasz z prawa rękojmi za wady prawne i składasz odstąpienie od umowy sprzedaży. Na podstawie Art. 556 KC sprzedający ponosi taką samą odpowiedzialność za wady fizyczne jak i prawne. W związku z tym, że poniosłeś nakłady na samochód korzystasz z art Art. 574 KC "Jeżeli z powodu wady prawnej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest następstwem okoliczności, za którą sprzedawca odpowiedzialności nie ponosi. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę nie wiedząc o istnieniu wady; w szczególności może on żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej. Może również żądać zwrotu kosztów procesu." Czyli wraz z odstąpieniem od umowy żądasz zwrotu nakładów poniesionych na samochód.
    Musisz tylko pamiętać o Art. 576 KC: § 1. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej wygasają z upływem roku od chwili, kiedy kupujący dowiedział się o istnieniu wady. Jeżeli kupujący dowiedział się o istnieniu wady prawnej dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej, termin ten biegnie od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne."
    Tyle w temacie rękojmi, a co do samej umowy kupna sprzedaży, to z tego co piszesz wynika, że miałeś świadomość tego, że osobą sprzedającą jest osoba małoletnia, a i tak kupiłeś auto. Wg mnie umowa już na samym początku była nieważna ponieważ posiadała wadę prawną w postaci braku postanowienia sądu o możliwości sprzedaży, umawa taka nie powinna funkcjonować w obrocie.


    Jeżeli pomogłem, kliknij "Pomógł"

  6. #56

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olkusz
    Auto
    A6 C5 4.2 V8
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    Wiedziałem kto jest na umowie, z tym że zostałem zapewniony przez sprzedającego iż nie będę mieć żadnych problemów z rejestracją, ponieważ on występuje jako pełnomocnik dziecka. Generalnie śmietnik. A sądzić się o dodatkowe na kłady też się nie wysądze, zapomnij. Trafiłem na starego sądowego wyjadacza Jak ktoś kupuje auto na dziecko (zapewne unika komornika etc) to już wie jak się wywinąć. Nawet gdyby mi sąd zasądził zwrot kosztów to tego nigdy nie dostanę.

  7. #57
    sxgn's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Łopel Astra ST A16LET
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    73 razy
    Podziękował
    29 razy

    Domyślny

    Ale z takim podejściem to możesz albo samochód od razu zepchnąć do Wisły, bo i tak go nigdy nie zarejestrujesz, a poza tym tak jak napisałem wcześniej, jeżeli sprzedającym jest osoba niepełnoletnia nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, to umowa jest nieważna. Jesteś właścicielem ale tak jakbyś nim nie był. A poza tym, ktoś musiał złożyć podpis na umowie, bo nie wierze, że zrobiła to nieletnia osoba, więc można i jej starać się zrobić koło tyłka. A poza tym, nawet jak sprzedający uzyska odpowiednie postanowienie sądu, to będzie ono z datą późniejszą niż ta w której kupiłeś samochód, więc też nic to nie da. Będziesz musiał mieć "aktualną" umowę.


    Jeżeli pomogłem, kliknij "Pomógł"

  8. #58

    Data dołączenia
    Dec 2015
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Białystok
    Auto
    AUDI A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Podziękował
    raz

    Domyślny Kupno AUTA problem

    Witam może ktoś wie co mogę zrobić z taka sytuacją. A więc kupiłem dla żony auto 14 lutego od osoby prywatnej do naprawy były popychacze . Po przejechaniu 50km zaczęła świecić się kontrolka ciśnienia oleju I od tamtej pory auto stoi u mechanika . Wymieniona została pompa oleju bo tamta była już trupem po zmierzeniu ciśnienia oraz wymieniony czujnik na nowy. Po wymianie auto przejechalo 3km i znowu to samo. Mechanik zaczął grzebać i okazuje się że silnik jest do remontu . Dzwoniłem do osoby od której kupiłem auto bo mieliśmy się dogadać jakoś. Przestał odbierać to napisałem SMS . Wczoraj wieczorem odebrała kobieta i powiedziała że jak chce sprawne auto to żebym sobie kupił w salonie i żebym ich nie nękał bo wiedziałem jakie biorę auto .powiedziałem jej że sprawa będzie rozwiązana inaczej i się rozlaczylem . Auto prawdopodobnie przygotowali tylko do sprzedaży bo to działo się od dawna mechanik mówił . Czy mam jakieś prawo żeby zwrócić auto ? Auto mam 3 tyg i ciągle stoji u mechanika.

    Wysłane z mojego HUAWEI LYO-L01 przy użyciu Tapatalka

  9. #59
    sxgn's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Łopel Astra ST A16LET
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    73 razy
    Podziękował
    29 razy

    Domyślny

    @Marcin19899 tu masz wszystko wyjaśnione
    https://www.a3-club.net/forum/showth...=1#post1420988


    Jeżeli pomogłem, kliknij "Pomógł"

  10. Podziękowania dla sxgn za pomoc w problemie

    Marcin19899 (04-03-18)

  11. #60

    Data dołączenia
    Dec 2015
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Białystok
    Auto
    AUDI A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez sxgn Pokaż post
    @Marcin19899 tu masz wszystko wyjaśnione
    https://www.a3-club.net/forum/showth...=1#post1420988
    Nie chcę mi się włączyć jakoś ten tekst :/ wyrzuca mnie od razu. Mam wogóle jakieś szanse żeby coś odzyskać i zwrócić auto czy odpuścić ?

    Wysłane z mojego HUAWEI LYO-L01 przy użyciu Tapatalka

Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy ... 4567 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •