Audi Sport tworzy wyścigową wersję Audi RS 3

Audi Sport tworzy wyścigową wersję  Audi RS 3
  • Audi RS 3 LMS: nowy model dla zewnętrznych klientów – zespołów wyścigowych
  • Samochód klasy turystycznej stworzony z myślą o międzynarodowej serii wyścigów TCR
  • Szef Audi Sport, Stephan Winkelmann, podkreśla: „ten model, to atrakcyjna możliwość wejścia do fascynującego świata wyścigów”

Ingolstadt, 30 września 2016 r. Podczas Paris Motor Show 2016, debiutuje wyścigowa wersja nowego modelu Audi RS 3. Audi RS 3 Limousine TCR znajdzie się w ofercie Audi Sport customer racing z początkiem sezonu 2017 i w ten sposób poszerzy ofertę czterech pierścieni skierowaną do zewnętrznych teamów wyścigowych.

Audi RS 3 LMS

„Audi obecne jest w świecie prestiżowych sportów motorowych od pokoleń” – mówi Stephan Winkelmann, szef Audi Sport, odpowiedzialnego za tworzenie modeli  R i RS, sprzedawanych pod nazwą „Audi Sport”. „Konstruując Audi R8 LMS,  a jednocześnie angażując się w serie wyścigowe WEC i DTM, Audi Sport customer racing udało się w bardzo krótkim czasie stworzyć udany program modeli przeznaczonych dla wyczynowych klientów zewnętrznych. Audi R8 LMS zostało  w tym czasie liderem rynku w swoim segmencie. Takie same plany mamy wobec  Audi RS 3 LMS, które daje atrakcyjną możliwość wejścia w fascynujący świat wyścigów.”

Audi Sport customer racing zbudowało Audi RS 3 LMS z myślą o jeszcze stosunkowo młodej kategorii TCR. Oprócz międzynarodowej serii TCR, rozgrywanej się w ramach imprez towarzyszących Mistrzostwom Świata Formuły 1 FIA, w wielu państwach odbywają się krajowe serie wyścigów TCR. Również serie wyścigów długodystansowych, np. 24 godzinny wyścig na torze Nürburgring, tworzą ostatnio kategorię samochodów klasy TCR.

Audi RS 3 LMS

„Rynek TCR ma jeszcze więcej potencjału niż rynek kategorii GT3” – mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „W sezonie 2016 na całym świecie zarejestrowano dziesięć serii wyścigów TCR w 18 krajach, a ciągle powstają kolejne. Dzięki wersji TCR modelu RS 3, chcemy pojawić się na rynkach, na których nie ma wyścigów serii GT3. Koszty samochodu wyścigowego typu TCR są bardzo niskie.
W ten sposób mamy zamiar pozyskać nowych klientów dla Audi Sport. Jeśli chodzi  o odpowiednie wsparcie producenta i zaopatrzenie w części, będą oni mogli korzystać z doświadczeń, jakie począwszy od roku 2009 zebraliśmy z Audi R8 LMS  i które nasi klienci serii GT3 cenią.”

Audi RS 3 LMS przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 240 km/h. Sprawdzony czterocylindrowy silnik TFSI o pojemności  2 litrów, w wersji TCR generuje moc 243 kW (330 KM).

Audi RS 3 LMS

Pod względem bezpieczeństwa, Audi Sport customer racing nie idzie na żadne kompromisy. Do obszernego pakietu rozwiązań z tej dziedziny zalicza się bezpieczny zbiornik paliwa zbudowany zgodnie z przepisami FIA, klatka bezpieczeństwa, bezpieczny fotel PS3, siatki wg. standardów FIA po obu stronach fotela i podobnie jak w Audi R8 LMS, wyjście awaryjne w dachu.

Audi RS 3 LMS

Dostarczanie pierwszych egzemplarzy Audi RS 3 LMS do klientów Audi Sport customer racing rozpocznie w grudniu tego roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem sezonu najważniejszych serii wyścigów TCR 2017.