Czyszczenie zaworu EGR,klapy oraz kolektora ssacego 8P-BKD

Dzisiaj przybliżę wam proces wymontowania zaworu egr, klapy gaszącej, oraz kolektora ssącego.
Pacjentem jest AUDI A3 8P0 z silnikiem diesla o pojemności 2000 ccm i oznaczeniu BKD.
Bez zbędnego gadania przejdę od razu do narzędzi i części, jakich będziemy potrzebowali

Niezbędne narzędzia

  • Klucz imbusowy 5, 6 mm
  • Klucz plaski bądź oczkowy 8, 10 mm
  • Wkrętak plaski
  • Cos do skrobania np. tępy nóź
  • Rękawiczki gumowe

Zalecane uszczelki i o-ringi

  • 03G 129 717 D – uszczelka kolektora ssącego
  • N 909 273 02 – pierścień uszczelniający o-ring pod egr
  • N 909 787 01 – pierścień uszczelniający o-ring pod klapę gaszącą
  • 069 131 547 D -uszczelka pod rurkę łączącą


Wiemy już, co będzie nam potrzebne, ubieramy rękawiczki i przystępujemy do działania.

1 .W pierwszej kolejności usuwamy plastikowa osłonę silnika,aby było łatwiej nam pracować.

2 .Ściągamy klamrę zabezpieczającą gumowy waz intercoolera wchodzący do kalpy gaszącej dobrze jest wymontować całkowicie waz nie będzie nam ograniczał ruchów.

1

3 .Odkręcamy dwie śrubki imbusowe (imbus numer 6), w ten sposób rozłączymy rurę od zaworu

2

4. Następnie odkręcamy zawór EGR wraz z klapa gaszącą, przykręcony jest na 3 śrubkach m8 z czego jedna przechodzi przez zawór egr oraz klapę gaszącą.Po odkręceniu i uwolnieniu zaworu pozostaje nam ściągnięcie gumowego przewodu podciśnieniowego oraz kostki elektrycznej idącej do klapy. Nie ciągniemy na sile wężyka próbujemy okręcać go.Praktycznie mamy zawór recyrkulacji spalin oraz klapę gaszącą na wierzchu. Pozostały nam 2 śrubki imbusowe do odkręcenia i rozłączymy zawór od klapy. Na poniższych zdjęciach widać ze elementem uszczelniającym zawór z kolektorem i klapa gaszącą jest gumowy o-ring. Później zobaczycie, dlaczego warto wymienić na nowy.

3

4

5

6

UWAGA!!!!

Warto jest od razu zeskrobać powstały nagar np. tępym nożem i zamoczyć w płynie czyszczącym oszczędzi to nam wiele czasu. Ważne, aby górna cześć zaworu egr, w której jest gumowa membrana nie miała kontaktu z płynem/środkiem czyszczącym. Środek może spowodować rozpuszczenie membrany, nie należy również zamaczać elementu elektrycznego kalpy gaszącej.

5.Podczas gdy zawór i klapa €žmoczyła€ się, ja zabrałem się za odkręcanie kolektora ssącego, oraz osprzęty. Odkręcamy tłumik podciśnieniowy (kluczyk 8 mm) i wciskamy palcem lub wkrętakiem zabezpieczenie plastikowe-nic nie rozłączamy, odsuwamy na bok.

7p

8p

6.W dalszej kolejności odkręcamy przewody paliwowe (kluczyk 10 mm) i delikatnie przesuwamy w kierunku ściany grodziowej.

9p

10p

7.Nie udało mi się w jednym zdjęciu uchwycić wszystkich śrub imbusowych skręcających kolektor. Większość śrub widać ,jedna ukryta jest w samy kolektorze ssącym i trzeba wydłubać nagar z jej łba. Kolektor skręcany jest na 13 śrub imbusowych

11p

12J

13g

14c

15B

Wszystkie odkręcone śruby

 

16n

8.Po odkręceniu wcześniej wspomnianych trzynastu śrub imbusowych, delikatnie albo uderzamy kolektor ssący albo delikatnie wsuwamy wkrętak miedzy kolektor a głowice. Kolektor będzie mocno trzymał w dodatku jest aluminiowe wiec wskazana jest rozwaga w działaniu. No i mamy kolektor wymontowany(brak zdjęcia wnętrza kolektora, ale jest tak samo zanieczyszczony jak egr).

17P

18i

9.Czyścimy wymontowane elementy trochę to czasu zajmuje i w dodatku strasznie brudzi. Ja osobiście zamoczyłem cały kolektor w płynie/środku czyszczącym i moczył się dobra godzinę. Miedzy czasie wyczyściłem głowice, odtłuściłem(może być rozpuszczalnik) i myłem zawór oraz klape. Po kąpieli kolektor potraktowałem karcherem i znowu moczyłem(chcecie to zrobić dobrze to najlepiej zostawić kolektor na dłuższy czas w płynie/środku czyszczącym.)
Tak wygląda zawór oraz klapa przed ostatnim czyszczeniem.

Przed

19l

20o

Po

21x

10.Uszczelka kolektora ssącego ma z jednej strony wybrzuszenie, które przy składaniu ma być skierowane do głowicy.
Tutaj pokaże wam, dlaczego warto zmienić o-ringi na nowe, jak widać nowe wystają poza krawędź zaworu i z pewnością nie powstanie nieszczelność.
22y

uszczelki, o-ringi

23DU

24C

11.Przystępujemy do skręcania w odwrotnej kolejności niż odkręciliśmy wszystko. Czas samego odkręcenia i przykręcenia tj. około godziny, więcej mam zajmie czyszczenie tych elementów.

Przypominam, iż każdy podejmuje się tej czynności na własne ryzyko, nie ponoszę odpowiedzialności za żadne uszkodzenia, które mogą powstać po wykonaniu opisanej operacji. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione.

Link do forum: http://www.a3-club.net/forum/showthread.php?56177-Czyszczenie-zaworu-EGR-klapy-oraz-kolektora-ssacego-8P-BKD