Dlaczego kupno samochodu hybrydowego lub elektrycznego w celu pokonania wysokich cen gazu może nie mieć teraz sensu finansowego?

Nabywcy samochodów, którzy i tak już cierpią z powodu wysokich cen benzyny, nie znajdują obecnie pocieszenia na rynku zarówno nowych, jak i używanych hybryd, hybryd plug-in i pojazdów w pełni elektrycznych. Niedobory, spowodowane trwającym niedoborem mikroprocesorów, problemami z łańcuchem dostaw i transportem, a także szeregiem niefortunnych globalnych wydarzeń, zarówno opóźniły wprowadzenie nowych produktów, jak i spowodowały, że zapasy dealerów były bardzo cienkie, co skłoniło kupujących do zamawiania nowych modeli z fabryki do dostarczenia w przyszłości.

Electric Car – Free photo on Pixabay

Hybryda lub elektryk? Czy to ma sens?

Co gorsza, ciągłe problemy z podażą i popytem oznaczają, że szanse na uzyskanie jakiegokolwiek rabatu są w najlepszym razie niewielkie, a wiele modeli przekracza obecnie ich sugerowane ceny detaliczne. I tak, zelektryfikowane i w pełni zasilane bateryjnie rowery są już wycenione niż ich odpowiedniki z napędem konwencjonalnym, aby pokryć dodatkowe koszty inżynieryjne i produkcyjne. Co więcej, wiele dzisiejszych w pełni elektrycznych „myśliwców Tesli” pochodzi od luksusowych marek i oferuje ceny super-premium, które są poza zasięgiem większości konsumentów. Wyjątki w tym zakresie obejmują tańsze modele, takie jak Chevrolet Bolt EV i EUV, Nissan Leaf oraz kilka innych modeli, które nie są jeszcze sprzedawane we wszystkich 50 stanach.

Co więcej, kupujący znajdą niewielkie pocieszenie w zakupach używanych hybryd i pojazdów elektrycznych, zarówno pod względem ceny, jak i dostępności. Według monitoringu rynku przeprowadzonego przez portal wyszukiwania samochodów iSeeCars.com, dziewięć z dziesięciu najlepiej sprzedających się samochodów używanych w marcu – w tym każdy model Tesli – zostało zelektryfikowanych. Topowym modelem pod tym względem jest Tesla Model X, którego obrót trwał średnio 28 dni. W przeciwnym razie 52 dni na sprzedaż to średnia wśród wszystkich używanych pojazdów, a to więcej niż przed pandemią. Oto lista iSeeCars używanych samochodów, które bez opamiętania wylatują z parceli dealerów:

 • Tesla Model X (28,0 dni);
 • Honda Insight (28,9 dni);
 • Hyundai Ioniq hybrydowy (29,4 dni);
 • Tesla Model Y (29,5 dni);
 • Toyota Prius Prime (32,8 dni);
 • Mazda3 Sedan (34,3 dni);
 • Tesla Model S (34,7 dni);
 • Tesla Model 3 (34,7 dni);
 • Chevrolet Volt (35,0 dni);
 • Ford Mustang Mach-E (35,1 dni).

Zwróć uwagę, że pod numerem 10 na liście iSeeCars pojazdów wylatujących z partii używanych samochodów jest już nowy Ford Mustang Mach-E na rok 2022. Ford już przestał przyjmować zamówienia na nowe wersje 2022 z powodu ograniczeń produkcyjnych, które osłabiły popyt, ale znaleźliśmy kilka lekko używanych modeli, które już pojawiły się w sprzedaży, a niektóre oczywiście są oferowane przez spekulantów pytających o ceny stratosferyczne. Na przykład, wśród nielicznych Mach-E notowanych na Carfax dla rejonu Chicago jest topowa wersja GT z 30 milami na liczniku, która wyceniono na 83 000 USD, czyli o około 14 000 USD więcej niż sugerowana cena detaliczna nowego modelu z podobnym wyposażeniem.

Wszystko to jednak może przysporzyć o zawroty głowy, dlatego warto będzie znaleźć sposób na relaks. Z naszej strony polecamy Wam sloty online, w których nie musicie płacić za rozgrywkę. Na rynku znaleźć można masę gier typu darmowe automaty, które pozwalają na korzystanie z wszystkich dostępnyhc funkcji za darmo. Gdy już jednak zdecydujecie się na grę na pieniądze, zalecamy Wam ten ranking kasyn bez depozytu. Znajdziecie tutaj bonusy bez konieczności wpłacania gotówki, które wykorzystacie do stawiania na zabawne sloty.

Stosuj się do tych zasad

Ale wyrzucanie ekstrawaganckich cen na nowy pojazd z napędem hybrydowym lub elektrycznym nie jest jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na dystrybutorze, ani nie jest to szczególnie dobry w tej chwili, ponieważ kupujący, którzy już płacą zawyżone ceny, mogą napotkać gwałtowny spadek wartości odsprzedaży gdy rynek się ustabilizuje. Ci, którzy martwią się pokonaniem dzisiejszych wysokich cen benzyny, mogą zatrzymać więcej gotówki w kieszeni, poprawiając swoje marnotrawne nawyki związane z jazdą. Oto, co radzimy w tym zakresie:

 • Zachowaj spokój;
 • Trzymaj się harmonogramu;
 • Unikaj pracy na biegu jałowym;
 • Zarządzaj inflacją;
 • Zachowaj elegancję;
 • Konsoliduj i korzystaj z nawigacji.

Zachowaj spokój. Najprostszym sposobem na wyciśnięcie większej ilości kilometrów z każdego galonu jest płynne przyspieszanie i zwalnianie. Unikaj startów i nagłych zatrzymań, gdy tylko jest to możliwe, i trzymaj się wyznaczonych limitów prędkości. Każde pięć mil na godzinę przy prędkości autostradowej zmniejsza zużycie paliwa o siedem procent. Używaj tempomatu na autostradzie, gdy warunki pozwalają mu utrzymać stałą prędkość, a tym samym oszczędzać paliwo.

Trzymaj się harmonogramu. Nowoczesne samochody nie wymagają poważnych modyfikacji, ale zwykła wymiana zatkanego filtra powietrza lub zużytych świec zapłonowych może pomóc w utrzymaniu maksymalnego przebiegu. I pamiętaj, aby oddać samochód do serwisu, jeśli kontrolka „sprawdź silnik” nadal się świeci, co wskazuje na problem z układem emisji, który prawdopodobnie wpływa na jego zużycie paliwa.

Unikaj pracy na biegu jałowym. Jednym z najłatwiejszych sposobów na zaoszczędzenie paliwa jest po prostu wyłączenie silnika samochodu podczas oczekiwania na krawężniku lub siedzenia na przedłużonym świetle stopu przez ponad 30 sekund. Dzieje się tak, ponieważ pojazd otrzymuje równowartość zera mpg na biegu jałowym. Unikaj uruchamiania silnika, aby rozgrzać samochód przed ruszeniem, nawet w zimie; jest to niepotrzebne i marnuje paliwo.

Zarządzaj inflacją. Nieprawidłowo napompowane opony mogą negatywnie wpłynąć na przebieg samochodu i prowadzić do nierównomiernego i/lub przedwczesnego zużycia. Ciśnienie powietrza zmienia się średnio o jeden PSI (funt na cal kwadratowy) z każdą zmianą temperatury powietrza o 10 stopni (Fahrenheita), dlatego często sprawdzaj opony za pomocą dobrej jakości manometru. Jeśli Twój pojazd ma szczegółowy monitor ciśnienia w oponach, tym lepiej. Utrzymuj napompowanie opon do zalecanego poziomu PSI, wskazanego na etykiecie wewnątrz drzwi po stronie kierowcy.

Zachowaj elegancję. Upewnij się, że Twoja jazda jest tak aerodynamiczna, jak została zaprojektowana z myślą o maksymalizacji przebiegu. Trzymaj okna pojazdu zamknięte podczas jazdy z prędkością autostradową, aby uniknąć dodatkowego oporu wiatru, który spowoduje zmniejszenie zużycia paliwa; otwórz otwory wentylacyjne, aby wpuścić powietrze z zewnątrz, ale używaj klimatyzacji oszczędnie, ponieważ powoduje to, że silnik zużywa więcej gazu. Zdejmij również bagażnik dachowy samochodu lub ciężarówki lub inne akcesoria blokujące powietrze, gdy nie są używane.

Konsoliduj i korzystaj z nawigacji. Połącz wiele spraw w jedną podróż, aby zaoszczędzić czas i benzynę. Kilka krótkich podróży wykonywanych w różne dni, każda z zimnego rozruchu, może zużywać dwa razy więcej paliwa niż dłuższa podróż wielozadaniowa, obejmująca tę samą odległość, gdy silnik jest ciepły. Niezależnie od tego, czy jest wbudowany w deskę rozdzielczą pojazdu, czy aktywowany za pomocą smartfona, pamiętaj, aby korzystać z nawigacji GPS podczas podróży samochodem lub zapuszczania się na nowe dla siebie terytorium, aby uniknąć zgubienia się i marnowania paliwa, próbując wrócić na tor.

Car Electric Hybrid – Free photo on Pixabay

Elektryk czy hybryda? Wady i zalety

Jeszcze na koniec sporządzliśmy specjalną tabelę, w której porównujemy najważniejsze inforamcje związane z wadami i zaletami elektryka i hybrydy. Dzięki temu dowiecie się, czy te rozwiązania będą dla Was odpowiednie i które lepiej się sprawdzi w określonej sytuacji. Zobacz, jaki rodzaj silnika sprawdzi się lepiej.

Rodzaj silnika Hybryda Elektryk
Zalety Są przyjazne dla środowiska,

Oszczędzasz pieniądze,

Są cicho,

Często wymagają mniej konserwacji

Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy,

Elektryczność jest odnawialna,

Możesz zmniejszyć wydzielanie gazów cieplarnianych

Wady Wyższe koszty początkowe,

Konserwacja może być kosztowna (kiedy jest potrzebna),

Nadal wytwarzają emisje z paliw kopalnych

Samochody elektryczne są drogie

Ładowanie samochodu zajmuje dużo czasu

Nie pojedziesz tak daleko, jak na silniku spalinowym

Hybryda czy Elektryk? Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest naprawdę wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Do tego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że obecnie ich opłacalność jest ogólnie kwestionowana. Zanim więc zastanowisz się nad zakupem jednego czy drugiego rodzaju samochodu, lepiej dobrze przemyśl swoje działanie.