Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 20

Temat: Naruszanie praw autorskich i anonimowa zemsta - jako ciekawostka

  1. #1

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olkusz
    Auto
    A6 C5 4.2 V8
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny Naruszanie praw autorskich i anonimowa zemsta - jako ciekawostka

    Witajcie koledzy. Jak niektórzy zauważyli wrzucam od pewnego czasu swoje zdjęcia z tematyki motoryzacyjnej na forum. Fotografią zajmuję się już od kilkunastu lat, również zawodowo. Przed paru laty zacząłem również bawić się w fotografię motoryzacyjną. Perypetie zawodowe toczyły się różnie, ale od pewnego czasu reaktywowałem fotografię - wspólnie z przyjacielem tworzymy team zajmujący się fotografią okolicznościową (fotosil.pl), a samodzielnie rozwijam dziedzinę fotografii motoryzacyjnej (fb/@fotoyez). Tak to już działa, że każdy pilnuje swoich praw - to rzecz zdaje się normalna. Opłacam reklamy, jeżdżę po ludziach tworząc darmowe sesje i spędzam godziny z aparatem i przed komputerem by stworzyć zdjęcia które będą się podobać. Nie wspomnę o tym iż musiałem zainwestować równowartość niejednej klubowej A3-ki w sprzęt fotograficzny i legalne oprogramowanie do obróbki zdjęć.

    Nie mam nic przeciwko wykorzystaniu moich zdjęć - pomaga mi to w promocji mojej pracy. Jednakże wykorzystanie zdjęć w jakikolwiek celu niż użytek prywatny (tj oglądanie, ustawienie na tapecie itd) jednakże publikacja publiczna w myśl ustawy o prawach autorskich to coś innego:

    Art. 17. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo
    do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz
    do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
    tak więc jeśli ktoś umieszcza gdziekolwiek zdjęcie należące do kogoś - musi podać źródło oryginału, odnośnik - cokolwiek.

    Sytuacja taka miała miejsce na fanpage naszego forum/klubu na stronie Facebook. Kiedy zobaczyłem tam swoje zdjęcie, zgodnie z przysługującym mi prawem poprosiłem o oznaczenie go w sposób odsyłający do oryginału lub całego mojego fanpage. Komentarz jednak nie zaskutkował żadnym działaniem, więc wysłałem wiadomość prywatną do fanpage A3-Club.net . Mimo upływu dłuższego czasu nie nastąpiła żadna zmiana, więc zgodnie z przysługującym mi prawem poprosiłem administrację Facebook o usunięcie tego wpisu jako naruszającego prawa autorskie. Roszczenie oczywiście okazało się zasadne i zdjęcie zostało usunięte.

    W następstwie interwencji administracji serwisu Facebook otrzymałem wiadomość od kogoś administrującego fanpage (tu pozwalam sobie przytoczyć treść konwersacji - jako że A3-club net jest 'osobą publiczną' i konwersacja miała miejsce nie na forum - nie łamię tym zasad regulaminu):

    Hej. Nie wiem kto tu administruje ale proszę o oznaczenie ostatniego zdjęcia moją stroną @fotoyez gdyż to ja posiadam prawa autorskie do jego wykorzystania Emotikon wink
    09:54

    Dzieki za info
    Jestes u nas na forum?
    tak

    Jaki nick?
    yezozwierz

    Ok
    Dzieki za zgloszenie do adminstracji fb naszego profilu
    nie ma za co

    Usun zdjecia z forum od nas.
    gdyż?

    My to inaczej zrobimy
    Lamia nasz regulamin
    który punkt?

    Masz 24h. Pozdrawiam
    Koniec rozmowy na czacie
    Zgodnie z poleceniem anonimowej osoby usunąłem zdjęcia z mojego tematu, jednakże pozostawiając linki dla zainteresowanych. Aby nie pozostawić osób zainteresowanych tematem (dziękuję im po raz kolejny za miłe słowa na forum lub pw) zamieściłem stosowne wyjaśnienie tego stanu rzeczy w formie obrazka który podmieniał poszczególne zdjęcia:


    Niestety, cały temat został trwale usunięty z forum (nie przeniesiony, usunięty) - oczywiście anonimowo.

    Jako że zostałem posądzony o naruszanie regulaminu przytoczę jego treść:
    6. Wszelkie obrazki wklejaj w postaci tagów - czyli wrzucaj na darmowe serwery oferujące hosting zdjęć np.:
    http://imgur.com/
    http://www.fotosik.pl
    Umieszczając zdjęcia na forum staraj się aby nie przekraczały one rozmiaru 800x600 i wagi do 200KB. Nie wszyscy maja szybkie łącza i ogromne monitory.
    Zważywszy na fakt, iż regulamin był pisany 10 lat temu, ścisłe trzymanie się go w wypadku moich prac wydaje się osobistym przytykiem ze strony "osoby" z fanpage A3-Club.net. Ponadto w regulaminie wyraźnie ujęto "staraj się aby nie przekraczały one" oraz "Wszelkie obrazki wklejaj w postaci tagów - czyli wrzucaj na darmowe serwery oferujące hosting zdjęć np.:". Wyjaśniając - owszem, moje prace przekraczały wspominane rozmiary, jednakże forum posiada automatyczny mechanizm zmniejszania zdjęć dając możliwość ich otwarcia w pełnej jakości. Trudno oczekiwać bym zdjęcie wywołane z formatu RAW był w stanie skompresować do 200kb z zachowaniem jakiejkolwiek jakości umożliwiającej oglądanie go. W kwestii hostingu - zdjęcia były podwieszone na blogu i mojej domenie oraz wrzucone w postaci TAG'ów więc nie zajmowały miejsca na serwerach A3-Club.

    Niniejszym, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Administrator fanpage A3-Club wypowiedział mi prywatną wojnę za to że dbałem o swoje należne prawa. Czy ktoś może mi to wyjaśnić? A może osoba odpowiedzialna zechce się ujawnić z imienia i nazwiska jak ja to uczyniłem pisząc roszczenie?

  2. #2

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olkusz
    Auto
    A6 C5 4.2 V8
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny Prośba o kontakt z administratorem forum.

    Czy na forum obowiązuje wolność słowa czy może jednak nie? Moje wątki są usuwane kolejno jeden za drugim, skrzynka PW milczy - czy mogę prosić o wyjaśnienie działań administracji w TYM wątku?

  3. #3
    (A)rturo's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2005
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bełchatów
    Auto
    E63s W212
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    97 razy
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny

    Zabiorę głos w dyskusji bo ja mam w tym udział
    Wrzucamy zdjęcia na nasz profil od kilku lat (?) w taki sam sposób, zdjęcie w internetu i trafia do nas na profil, często z logiem, znakiem fotografa - tak miało miejsce to w przypadku Twojego zdjęcia (logo na fotce).
    Poprosiłeś o dodanie linku do Twojego profilu w Sobotę wieczorem o 21:22, wiadomość została odczytana przez moją osobę kilkanaście godzin później (tak mamy różne zajęcia niż FB), ale w tym czasie zgłosiłeś naruszenie praw do FB i FB skasował zdjęcie i poinformował o możliwym zablokowaniu profilu.
    Nie dałeś szansy nam na reakcje - ja nie widzę w tym żadnego problemu (umieszczenie linku)
    Tym samym dałeś do zrozumienia na czym Ci najbardziej zależy .
    Jeśli pytasz o prawa autorskie - warto zapoznać się z nimi np. tutaj: https://www.facebook.com/policies/ gdzie publikujesz zdjęcia.

    Nigdy nie mieliśmy z tym żadnego problemu - a tutaj, forumowicz traktuje klub/nasz profil w taki sposób - a wszyscy widzimy po co ja czy inni wrzucamy zdjęcia na FB
    Dla mnie sprawa jasna,
    Forum nie jest miejscem gdzie Twoja reklama, Twoich zdjęć jest mile widziana.
    Zapraszam do wykupienia reklamy płatnej - cennik dostępny na naszym portalu
    Było: A3 8l, S3 8l, Evo IX, Evo X; F10; A6 c7 3.0bTDI 380KM@770NM; W212 E63s 700KM@1000NM
    Obecnie: S1000XR | A4 Allroad 8W9 | Jeep WJ 4,7 V8 | Fiat 126p 1982 | -> soon...

  4. #4
    (A)rturo's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2005
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bełchatów
    Auto
    E63s W212
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    97 razy
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez yezozwierz Pokaż post
    Czy na forum obowiązuje wolność słowa czy może jednak nie? Moje wątki są usuwane kolejno jeden za drugim, skrzynka PW milczy - czy mogę prosić o wyjaśnienie działań administracji w TYM wątku?
    Patrzę na swoją skrzynkę żadnej wiadomości PW nie widzię
    Było: A3 8l, S3 8l, Evo IX, Evo X; F10; A6 c7 3.0bTDI 380KM@770NM; W212 E63s 700KM@1000NM
    Obecnie: S1000XR | A4 Allroad 8W9 | Jeep WJ 4,7 V8 | Fiat 126p 1982 | -> soon...

  5. #5

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olkusz
    Auto
    A6 C5 4.2 V8
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    Po pierwsze - pisałem do administratora który był obecny na forum w momencie kasowania tematów. Odpowiedział mi, za co serdecznie dziękuję. W kwestii "reakcji" - zgadza się wiadomość prywatną wysłałem w sobotę wieczorem, jednakże pierwsze "ostrzeżenie" umieszczone w komentarzu pod zdjęciem miało miejsce dużo wcześniej. Celowo odczekałem ponad 24 godziny aby dać możliwość poprawy wspomnianego wpisu.

    Ponadto niezbyt interesuje mnie to jak funkcjonuje fanpage i jak są wrzucane zdjęcia. Prawo mamy jakie mamy, i do wykorzystania zdjęć konieczna jest zgoda jego autora, chyba że wcześniej określi inaczej. Facebook uznał moje roszczenie za zasadne, więc kwestia nie podlega żadnej dyskusji.

    Bardzo fajnie też się zachowałeś podczas konwersacji na forum, dowiadując się o jakiego użytkownika chodzi.

    Swoim wpisem udowadniasz również że Twoje zachowanie jest osobistym przytykiem w moją stronę, bo poczułeś się urażony zgłoszeniem sprawy do administracji. Ciekawe, że sam administrujesz chętnie, ale do bycia administrowanym już się nie kwapisz.

    Ciekaw jestem też zdania innych użytkowników forum.

  6. #6
    (A)rturo's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2005
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bełchatów
    Auto
    E63s W212
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    97 razy
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny

    Temat uważam za wyczerpany. Jeśli masz dalsze uwagi zapraszam na priv
    Było: A3 8l, S3 8l, Evo IX, Evo X; F10; A6 c7 3.0bTDI 380KM@770NM; W212 E63s 700KM@1000NM
    Obecnie: S1000XR | A4 Allroad 8W9 | Jeep WJ 4,7 V8 | Fiat 126p 1982 | -> soon...

  7. #7
    Łódzkie skrzypul's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Łódź/Żywiec
    Auto
    Town&Country
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    619 razy
    Podziękował
    308 razy

    Domyślny

    Arturo, bardzo brzydki odwet za skargi i zale jezozwierza na FB.

    Można to było inaczej zalatwić.
    Skoro już w nerwach usunąłeś temat z fotkami na forum to trzeba było to inaczej zrobić

    np dac czas na wykup płatnej reklamy jezozwierzowi a tak wyszło kolejne tajemnicze zniknięcie całego tematu.

    Każdy walczy o swoje prawa.
    Forum też nie służy bezpłatnemu reklamowaniu siebie ale kurcze...

    zbyt chamsko z obu stron z przewagą administracji.

    zaraz mnie tu zlinczujecie

    Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
    Uwaga! Mój nick wymawiamy tak jak jest napisane: skrzypul a nie "skszypół"

    205 1.9 GTi 128KM, CRX Del-Sol 1.6 136KM, A3 8L 1.8TQ 180KM, S3 8L BAM 260KM, A3 8P 2.0TQ 400KM
    S4 B8 3.0 TFSi: 475KM
    Chrysler Town&Country 3.6 290PS

  8. Podziękowania dla skrzypul za pomoc w problemie

    szparag (20-06-16)

  9. #8
    (A)rturo's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2005
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bełchatów
    Auto
    E63s W212
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    97 razy
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny

    Ale jakich nerwach?
    To była przemyślana decyzja, a temat tyczył tylko i wyłącznie zdjęć, fotografii do których rościł sobie forumowicz yezozwierz prawa

    ,Zły to ptak , co własne gniazdo kala"

    Było: A3 8l, S3 8l, Evo IX, Evo X; F10; A6 c7 3.0bTDI 380KM@770NM; W212 E63s 700KM@1000NM
    Obecnie: S1000XR | A4 Allroad 8W9 | Jeep WJ 4,7 V8 | Fiat 126p 1982 | -> soon...

  10. #9

    Data dołączenia
    May 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olkusz
    Auto
    A6 C5 4.2 V8
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    9 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    Bardzo ciekawe podejście. Czy zrobiłem publiczną aferę? Nie. Zgłoszenie sprawy do administracji której nikt nigdy nie widział trudno nazwać oczernianiem forum.

    Ponadto - nie roszczę sobie praw do zdjęć. Ja te prawa posiadam i ja nimi dysponuję.

    I po kolejne, najważniejsze. Nie reklamuję na forum jakichkolwiek odpłatnych usług. Nigdy od nikogo nie wziąłem pieniędzy za wykonanie zdjęć samochodu. Tworzę fotografię bo to moja pasja. Fotografuję to, co mam chęć, możliwość lub czas. Chodziło od początku o budowanie portfolio oraz własnej "marki". Owszem, fografią zajmuję się też zarobkowo - ale nie wrzucam tutaj zdjęć ślubnych czy tym podobnych ani nawet wcześniej o tym nie wspominałem. Celowo wykupiłem domenę i założyłem oddzielny fanpage dla fot. motoryzacyjnej aby nie wiązać tych spraw niepotrzebnie.

    Powyższe nie znaczy że zgodzę sie na powielanie moich zdjęć na zasadach partyzantki. Jeśli coś komuś robię umawiam się jak może to potem wykorzystać. Ostatnia sesja S3 8p na przykład będzie wykorzystana do ogłoszenia sprzedaży w przyszłości.
    Ostatnio edytowany przez yezozwierz - 20-06-16 o 19:56 Powód: literówki

  11. #10
    Marcin_BP's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Lublin / BP
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI ASZ
    Pomógł
    76 razy
    Podziękował
    61 razy

    Domyślny

    W tym wypadku rozumiem Artura Napisałeś prośbę o odnośnik do swojego profilu w sobotę wieczorem i oczekiwałeś że ktoś Ci od razu odpisze? To jesteś idiotą, bo mogłeś poczekać chociaż do poniedziałku na odpowiedź administracji, a nie od razu zgłosiłeś naruszenie zasad i wyskoczyłeś do administracji z prawami autorskimi. A tak poza tym na zdjęcia nanosisz swój znak wodny, więc chyba samym wstawieniem Twojego zdjęcia fanpage a3-club.net zrobił Ci reklamę.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •