Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 26

Temat: X-FIS dodatkowe informacje na wyświetlaczu FIS

  1. #1

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny X-FIS dodatkowe informacje na wyświetlaczu FIS

    Cześć wszystkim.
    Postanowiłem założyć nowy wątek, ponieważ projekt rozwinął się bardziej niż założenia w oryginalnym temacie. Niewtajemniczonych zapraszam do zapoznania się z nim. Był on źródłem inspiracji do powstania X-FISa.

    Pokrótce opiszę projekt w formie FAQ. Jak mi przyjdzie coś jeszcze do głowy lub powstaną pytania w temacie to będę aktualizował tego posta.

    1. Co to jest X-FIS?
    X-FIS jest rozszerzeniem standardowych funkcji FIS-a, którego zadaniem jest komunikowanie się z komputerem silnika i wyświetlanie pobranych informacji na fabrycznym wyświetlaczu.
    Sercem urządzenia jest mikro-kontroler Atmega328p umieszczony na płytce Arduino Nano. Urządzenie zostało zaprojektowane w celach hobbystycznych oraz jest efektem mojego hobby, dla tego nie należy go postrzegać jako produkt komercyjny.


    2. Jakie są wymagania urządzenia?
    -Posiadanie fabrycznego FIS-a z monochromatycznym wyświetlaczem (testowane w A3 8L i Golf 4),
    -Komputer silnika komunikujący się protokołem kwp1281,
    -Brak fabrycznego radia, lub pogodzenie się z faktem braku informacji o stacji radiowej na wyświetlaczu.
    -Brak fabrycznej nawigacji.
    -Brak urządzeń stale komunikujących się z komputerem silnika przez OBD (linia k).
    -Zegary muszą mieć możliwość komunikowania się inaczej niż przez CAN, prawdopodobnie do roku 2001 (Aby to sprawdzić należy wejść w zegary -> adaptacja -> wybrać kanał 19 i sprawdzić, czy jest on dostępny, jeśli jest dostępny to znaczy, że X-FIS nie pójdzie). W przypadku zegarów z golfa (testowane na 1J0 920 846 GX) wyświetlacz działa po zakodowaniu zegarów +16xxx, pomimo CAN-a.

    * Potwierdzona współpraca z ecu:
    038 906 012 FK - EDC15VM+ 1.9tdi ASV (Seat)
    038 906 012 CL - EDC15VM+ 1.9tdi ASV (Skoda)
    06A 906 032 FC - ME 7.5 1.8T AUM
    06A 906 032 HJ - ME 7.5 1.8T AUM
    06A 906 032 BJ - ME 7.5 1.8T AUQ
    Z innymi na razie nie testowano lub nie otrzymałem takiej informacji.

    * Potwierdzona współpraca z zegarami:
    1J0 920 846 GX - Golf 4 CAN
    8L0 920 931 F - A3 CAN (2001)
    8L0 919 930 EX - A3 bez CAN
    Z innymi na razie nie testowano lub nie otrzymałem takiej informacji.

    3. Jakie funkcje ma X-FIS?
    Obecnie X-FIS ma następujące funkcje:
    -Sterowanie za pomocą manetki MFA.
    Pierwotne założenie było takie, aby nie dokładać żadnych dodatkowych przycisków, które zazwyczaj szpecą. Podłączenie się pod manetkę było optymalnym rozwiązaniem, układ jednak tak zaprojektowałem, że nadal można korzystać z fabrycznego komputera i przełączać informacje o spalaniu, zasięgu itp.
    -Odczyt zdefiniowanych bloków pomiarowych i wyświetlanie ich na wyświetlaczu fabrycznym w miejsce informacji RDS z radia.
    To było początkowo jedyne założenie projektu, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia...
    -Odczyt bloków pomiarowych w trybie pełnego ekranu wraz z jednostkami.
    Dzięki temu trybowi zobaczymy cały blok z czterema wartościami i jednostkami (jeśli występują).
    -Odczyt i kasowanie błędów.
    Zanim doprowadziłem silnik do porządku często pojawiały się jakieś błędy i check engine'y, nie zawsze chciało mi się chodzić do samochodu z laptopem a ELM327 nie chciał współpracować, więc pomyślałem o dodaniu tej funkcji do X-FISa.
    Nie było to szczególnie trudne, a ile pożytku przyniosło.
    -Komunikacja z telefonem przez bluetooth.
    Daje to spore możliwości, np. robienie logów zapisywanych na telefonie, lub wyświetlanie opisów błędów poza samymi numerami.
    -Wyświetlanie loga i komunikatu powitalnego.
    Obecnie do wyboru jest pięć grafik, można też dodać własne (nadpisując obecne).
    -Zapamiętywanie ostatnio podglądanego bloku w trybie zdefiniowanych bloków.
    Dodałem funkcję która zapisuje ostatnią wyświetlaną pozycję na FISie. Aktualizacja odbywa się co ok 10s, jeśli w ciągu 10s od zmiany bloku nie zostanie wyłączone zasilanie, to moduł zapamięta ten blok i przy ponownym uruchomieniu będzie go wyświetlał.
    -Aktualizacja oprogramowania przez bluetooth.
    Aktualnie podczas włączania zapłonu trzeba trzymać wciśnięty przycisk "reset" na manetce. Wyświetli się wtedy stosowny komunikat na FIS-ie. Przycisk należy trzymać do momentu rozpoczęcia wgrywania nowego programu.
    -Przypomnienie o włączaniu świateł.
    Aktywuje się, gdy zostanie przekroczony "próg wykrycia włączonego silnika", który reguluje się w aplikacji. Aby napis znikł należy włączyć światła lub potwierdzić przyciskiem reset na manetce.
    -Sygnały dźwiękowe.
    Zastosowałem prosty buzzer. Obecnie komunikuje konieczność włączenia świateł i pracę w trybie aktualizacji programu.
    -Odczyt temperatury z cyfrowego czujnika temperatury DS18B20 (brak w zestawie).
    Obecnie odczyt dokonywany jest z jednego czujnika, w razie potrzeby dodam możliwość zastosowania większej ilości.
    -Automatyczny wybór prędkości komunikacji (baudrate) pomiędzy 10400 i 9600.
    Nie trzeba już kombinować z różnymi wsadami tej samej wersji programu, teraz moduł w razie niepowodzenia na jednej podejmuje próbę łączenia na drugiej prędkości i zapisuje ją sobie po udanym połączeniu z ecu.
    -Możliwe jest dostosowanie programu pod indywidualne preferencje - pisz na priv, coś pomyślimy.

    4. Jakie są plany na przyszłość?
    -Większa ilość grafik oraz możliwość wgrania swojej. (wykonano)
    -Implementacja czujników temperatury DS18B20. (wykonano)
    -Autobaudrate. (wykonano)
    -Obsługa bloków licznika. (wykonano)
    -Możliwość dodania własnych i edycji istniejących opisów błędów.
    -Możliwość edycji grafik z poziomu aplikacji.
    -Implementacja protokołu KWP2000.

    5. Jakie zabezpieczenia ma urządzenie?
    Urządzenie zabezpieczone jest bezpiecznikiem polimerowym o prądzie znamionowym 0,25A oraz diodą prostowniczą, która nie dopuści do zasilenia układu odwrotną polaryzacją. Dodatkowo na przewodzie zasilającym znajduje się bezpiecznik 1A.

    6. Jakie są jego wymiary?
    Obudowa ma wymiary 10 x 5,6 x 4,3cm. Model to Z45 firmy Kradex.

    7. Jak nazywa się aplikacja na telefon?
    Aplikacje są dwie:
    "Arduino Sketch (hex) Uploader" - nie jest mojego autorstwa, ale świetnie się nadaje do wgrywania nowych programów przez bluetooth. Można ją znaleźć w Google Play.



    - Wybieramy plik .hex.
    - Wybieramy rodzaj płytki (Arduino Nano Atmega 328 ).
    - Wybieramy rodzaj połączenia (Bluetooth).
    - Trzymając przycisk "Reset" na manetce, włączamy zapłon i nadal trzymamy przycisk "Reset" aż do momentu rozpoczęcia wgrywania.
    - Wybieramy urządzenie X-FIS (powinno być wcześniej sparowane z telefonem).
    - Czekamy na sygnał dźwiękowy od X-FISa i klikamy "UPLOAD" zaraz po nim. Sygnał powtarza się co około 15s, jeśli się spóźnimy, to czekamy do następnego.
    - Po rozpoczęciu procesu wgrywania zwalniamy przycisk "Reset" na manetce.
    - Po zakończeniu wgrywania zamykamy aplikację i cieszymy się nową wersją X-FISa.

    Druga, stworzona przeze mnie w środowisku http://appinventor.mit.edu Nazywa się "X-FIS BT".
    Aplikacja gotowa do zainstalowania jest dostępna na moim Dysku Google.



    8. Jak się obsługuje X-FISa z poziomu manetki?



    Przyciskami góra/dół przesuwamy listę lub zmieniamy numer bloku.
    Przyciskiem reset zatwierdzamy lub anulujemy komunikaty.
    Przycisk 2x reset przełącza sterowanie wyświetlaczem na fabryczne parametry lub dodatkowe.
    Przycisk reset przytrzymany dłużej kasuje błędy lub przełącza w tryb wyświetlania bloków pomiarowych.

    9. Na czym polega montaż modułu?
    Montaż X-FISa polega na podłączeniu się przewodami do fabrycznej wiązki idącej do zegarów. W tym celu należy zdemontować plastikową osłonę nad nogami kierowcy i zegary. Bardziej szczegółowa instrukcja znajduje się na moim Dysku Google.

    10. Czy można podłączyć się komputerem diagnostycznym do OBD podczas pracy X-FIS?
    Nie. Tylko jedno urządzenie w danym momencie jest w stanie komunikować się z komputerem silnika. Aby umożliwić połączenie innym urządzeniom należy wyłączyć moduł na czas łączenia się urządzeniem diagnostycznym.

    11. Czy jest w planach sprzedaż urządzenia?
    Ponieważ jest duże zainteresowanie użytkowników zamówiłem 20 sztuk płytek. Nie chcę na nim zarobić, dla tego cena będzie jedynie kosztem części (ok 160zł). Jeszcze 3 sztuki wkrótce będą gotowe.

    12. Czy możliwy będzie ewentualny zwrot?
    Tak. Pod warunkiem braku uszkodzeń. Rozumiem, że ktoś mógłby sobie nie poradzić z uruchomieniem. Dla tego dopuszczam taką możliwość. Oczywiście w miarę swoich możliwości zapewniam wsparcie.

    13. Są w sieci lepsze projekty, jaką rację bytu ma X-FIS?
    Wiem, że są inne fajne projekty. Ten jest jednak efektem chęci stworzenia czegoś swojego, dodatkowo gdy rozpoczynałem prace nad nim pozostałe projekty nie były mi znane lub ich nie było. Nie jestem ich przeciwnikiem, nawet im dopinguje i polecam je, jeśli komuś zależy na większej funkcjonalności.

    14. Czy można podłączyć czujnik temperatury oleju?
    Obecnie jest możliwość podłączenia DS18B20, jest to cyfrowy czujnik. Opis przystosowania czujnika do pomiaru temperatury oleju znajduje się tu. Dokładność pomiaru wynosi +/- 0,5 stC do 85stC i +/-2stC do 125stC.
    Inną opcją jest pobieranie informacji o temperaturze oleju z bloków pomiarowych zegarów, ale na razie moduł łączy się wyłącznie z komputerem silnika.

    15. Jak przygotować własną grafikę?
    Opis znajduje się w poniższym filmie:



    16. Aktualizacje:
    1.1 X-FISv3.6.5 oraz X-FIS BTv1.1 r55:
    UWAGA! Aktualne wersje nie współpracują ze starszymi.
    -Obsługa czujnika DS18B20 - cyfrowego czujnika temperatury.
    -Autobaudrate i możliwość komunikacji z prędkościami 10400 i 9600.
    -Poprawienie przewijania błędów na wyświetlaczu.
    -Poprawienie stabilności połaczenia ze sterownikami EDC15 (np. 038 906 012 FK - 1.9 TDI ASV).
    -Poprawienie stabilności komunikacji między modułem a telefonem.
    -Eliminacja błędów podczas przesyłania grafiki do modułu.
    -Dodanie podglądu grafiki w aplikacji.
    -Poprawienie ikony.
    -Dodanie ekranu powitalnego podczas uruchamiania aplikacji.
    -Dodanie opisów błędów w aplikacji (ponad 2000 pozycji).
    -Wybór grafiki przy użyciu menedżera plików - bardziej intuicyjne niż dotychczasowa lista plików.
    -Lista sparowanych urządzeń ograniczona do samych modułów X-FIS - łatwiej odnaleźć swoje spośród wszystkich urządzeń.

    1.2 X-FISv3.6.6 oraz X-FIS BTv1.2 r56:
    -Dodanie obsługi licznika (pod warunkiem komunikacji przez kwp1281) - można odczytać parametry z bloków licznika.
    -Kontrola kompatybilności wersji aplikacji z wsadem w module X-FIS - wyświetla stosowną informację pod numerem wersji po nawiązaniu połączenia.
    -Obsługa "pustych" bloków pomiarowych. Teraz moduł wyświetli puste pole zamiast w kółko rozłączać się i łączyć ponownie.
    -Dodanie możliwości wyboru liczby pozycji do wyświetlenia w trybie 2 linii. Zmieniając na niższą wartość niż 10, pomijane są ostatnie pozycje na liście.
    -Naprawa błędu związanego z użyciem znaków nieobsługiwanych przez FIS. W miejsce nieobsługiwanego znaku pojawia się "?".

    Instrukcje i inne przydatne materiały można znaleźć pod tym linkiem.

    Jak coś jeszcze wpadnie mi do głowy, to dopiszę.
    Zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami i zadawania pytań.
    Ostatnio edytowany przez Denio9 - 09-03-21 o 19:48

  2. #2
    klamamoto's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    A3-CLUB.NET frakcja Bielsko
    Auto
    OOOO 264HP CS
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    23 razy

    Domyślny

    brawo!

    moduł powoduje jakieś widoczne błędy po skanowaniu VCDS-em?
    jaki jest pobór prądu z aku na wyłączonym aucie?
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 05-01-19 o 04:39

  3. #3

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Po zamontowaniu modułu nie pojawiły mi się żadne błędy. Aby jednak skanowanie VCDS-em się powiodło, trzeba odłączyć na ten czas X-FISa. Można też dołożyć wyłącznik, aby fizycznie odłączyć linię k od modułu - wtedy złącze OBD zostanie "uwolnione" i będzie można normalnie się połączyć VCDS-em. Pobór prądu przez moduł na wyłączonym zapłonie jest zerowy, ponieważ zasilanie jest wzięte z plusa po stacyjce.

  4. #4
    klamamoto's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    A3-CLUB.NET frakcja Bielsko
    Auto
    OOOO 264HP CS
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    23 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez Denio9 Pokaż post
    ...zasilanie jest wzięte z plusa po stacyjce
    czyli wpinasz się w terminal 30A w ramce przekaźników(+po stacyjce) konektorem oczkowym?
    podłączenie do instalacji licznika będzie na konektory/kostkę... czy na "żywca" i lutowanie?

  5. #5

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    W zestawie będzie wiązka zakończona przewodami do wlutowania się do fabrycznej instalacji. To najpewniejsze połączenie. Zasilanie biorę ze złącza OBD (pin 16), napięcie na nim się pojawia po załączeniu zapłonu i obwód jest zabezpieczony bezpiecznikiem 7,5A (nr 12).

    https://www.a3-club.net/forum/showth...ezpiecznik%F3w

    Edit:
    Poprawka, zasilanie wzięte jest z wiązki obd/włącznika świateł, dokładnie z włącznika świateł, pin Xr. W zasadzie nieważne skąd jest zasilanie, aby to był plus po stacyjce, X-FIS podczas pracy nie pobiera więcej jak 0,5A.
    Ostatnio edytowany przez Denio9 - 16-04-19 o 06:36

  6. #6
    klamamoto's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    A3-CLUB.NET frakcja Bielsko
    Auto
    OOOO 264HP CS
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    23 razy

    Domyślny

    łatwiej będzie zrobić po terminalu
    -czerwony do terminala 30(+ po stacyjce)
    -czarny do śruby mocującej ramkę(masa)
    -żółty do terminala 75A(+ po zapłonie)


    konektor oczkowy to 50groszy a pomiędzy dajesz uniwersalne złącze bezpiecznika max 10zł(chociaż można go pominąć całkowicie z racji iż są tam już bezpieczniki po drodze)
    https://www.google.pl/search?tbm=isc...mg.5Ibs06GA-fM

    w ten sposób pomijasz ingerencję w OBD

  7. #7

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez klamamoto Pokaż post
    w ten sposób pomijasz ingerencję w OBD
    Nie do końca, jest jeszcze trzeci przewód (do linii k).

    Ale lutowania i tak nie unikniemy, ponieważ jest jeszcze 10 przewodów do podłączenia pod wiązkę z zegarami. Można zastosować szybkozłączki, które się "wgryzają" w przewód ale ja nie jestem do nich przekonany. Potrafią słabo kontaktować. W sumie miejsce i sposób podłączenia nie jest aż tak istotny, ważne, żeby było to zrobione z głową.
    Ostatnio edytowany przez Denio9 - 06-01-19 o 12:45

  8. #8
    klamamoto's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    A3-CLUB.NET frakcja Bielsko
    Auto
    OOOO 264HP CS
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    23 razy

    Domyślny

    te szybkozłączki na cienkie kable to najgorszy ze sposobów/na grube jak najbardziej
    zawsze można kostkę dorobić ale to faktycznie indywidualna sprawa jak kto połączy

  9. #9

    Data dołączenia
    Nov 2015
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tczew
    Auto
    A3
    Model
    A3 8P
    Silnik
    1.9TDI BKC
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    a czy ten sprzęt współpracuje z a3 8p 1,9 TDI ?

  10. #10

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Z 8P nie będzie współpracował, ponieważ tam komunikacja odbywa się po CANie. Moduł przystosowany jest do komunikacji po linii K.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •