Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 19

Temat: [8L] Haldex a zaciągniecie ręcznego.

  1. #1

    Data dołączenia
    May 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Polska
    Auto
    a3
    Model
    Inny
    Silnik
    inny

    Domyślny [8L] Haldex a zaciągniecie ręcznego.

    Jak to własciwie jest? Czy mozna normalnie zaciagnać ręczny i on rozłacza wówczas haldex czy ręczny to tylko ze sprzegłem, bo haldex nie pozyje za długo. (oczywiscie nie mówie tu o postoju na parakingu ).

    Na forum audi TT kolo napisał : http://www.clubtt.pl/forum/topics2/p...ghlight=haldex
    "...W Haldexie podoba mi się tez to, ze sterowanie mechanizmem napędu na wszystkie koła odłącza się podczas nagłego uzycia hamulca- mozna to wykorzystywac do wprowadzania samochodu w kontrolowane poslizgi.... bawiąc się na sniegu czy na innych nawierzchniach mozna smiało uzywac hamulca ręcznego poniewaz napęd sie automatycznie odłączy... z kolei dzięki temu nie trzeba wciskac sprzęgła podczas "ciągnięcia łapy""
    Czy ma racje?

    Chyba jednak myli sie, bo doczytałem o wynalazku Mastersa:
    http://forum.tdi-tuning.pl/viewtopic...haldex&start=0
    "sterowanie haldexem realizowane mam tak

    czyli dowolne sterowanie tylnym napedem. Sterownik mojej konstrukcji i mojego pomysłu uwzględnia także zaciągnięcie ręcznego hamulca i po tym zabiegu tylny napęd zostaje całkowicie rozłaczony. Po zluzowaniu dźwigni sterownik "pamieta" jakie były poprzednie ustawienia i spina tył. Aby zapobiec dodatkowym oporom jakie stawia ten napęd ....tył spięty jest tylko wczasie gdy samochód przyspiesza na 1-wszym, 2-gim i 3-cim biegu. Gdy wbije czwórkę tył zostaje automatycznie rozpięty i auto dalej napędza się na ośce. A opory toczenia sa znaczne. Wczoraj byłem na hamowni 4x4 Macha we wrocławskim Jetroniku i praktycznie cały dzień testowaliśmy auto. Różnica prędkości obracania się osi przedniej a tylnej wynosi 2km/h przy 150km/h. Oznacza to że tylna oś jest minimalnie wleczona"

    No to chyba sam sobie odpowiedziałem

    [ Dodano: Sro 07 Lis, 2007 21:34 ]
    Jak to własciwie jest? Czy mozna normalnie zaciagnać ręczny i on rozłacza wówczas haldex czy ręczny to tylko ze sprzegłem, bo haldex nie pozyje za długo. (oczywiscie nie mówie tu o postoju na parakingu ).

    Na forum audi TT kolo napisał : http://www.clubtt.pl/forum/topics2/p...ghlight=haldex
    "...W Haldexie podoba mi się tez to, ze sterowanie mechanizmem napędu na wszystkie koła odłącza się podczas nagłego uzycia hamulca- mozna to wykorzystywac do wprowadzania samochodu w kontrolowane poslizgi.... bawiąc się na sniegu czy na innych nawierzchniach mozna smiało uzywac hamulca ręcznego poniewaz napęd sie automatycznie odłączy... z kolei dzięki temu nie trzeba wciskac sprzęgła podczas "ciągnięcia łapy""
    Czy ma racje?
    Cytuj Oryginalnie napisane przez pabo
    Chyba jednak myli sie, bo doczytałem o wynalazku Mastersa i jest to chyba mozeliwe dopier po jego zastosowaniu:
    http://forum.tdi-tuning.pl/viewtopic...haldex&start=0
    "sterowanie haldexem realizowane mam tak

    czyli dowolne sterowanie tylnym napedem. Sterownik mojej konstrukcji i mojego pomysłu uwzględnia także zaciągnięcie ręcznego hamulca i po tym zabiegu tylny napęd zostaje całkowicie rozłaczony. Po zluzowaniu dźwigni sterownik "pamieta" jakie były poprzednie ustawienia i spina tył. Aby zapobiec dodatkowym oporom jakie stawia ten napęd ....tył spięty jest tylko wczasie gdy samochód przyspiesza na 1-wszym, 2-gim i 3-cim biegu. Gdy wbije czwórkę tył zostaje automatycznie rozpięty i auto dalej napędza się na ośce. A opory toczenia sa znaczne. Wczoraj byłem na hamowni 4x4 Macha we wrocławskim Jetroniku i praktycznie cały dzień testowaliśmy auto. Różnica prędkości obracania się osi przedniej a tylnej wynosi 2km/h przy 150km/h. Oznacza to że tylna oś jest minimalnie wleczona"

    No to chyba sam sobie odpowiedziałem Jakie są Wasze opinie na ten temat?

  2. #2

    Data dołączenia
    Apr 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Płońsk
    Auto
    audi
    Model
    S3 8L
    Silnik
    1.8T APY

    Domyślny

    No właśnie... Jak kto jest? Mam nadzieje, ze ktos zna odpowiedz, dzisiaj juz troche u mnie sypało.. ;D

    Zawsze tez mozna sie przyzwyczaic do nie wciskania gazu przy zaciagnietym tylko zaraz po spuszczeniu recznego...
    S3 sprzedana!

  3. #3
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    na haldexie można normalnie łapać ręcznym, podczas zaciągania ręcznego blokujemy to koło ma którą stronę zarzucamy auto a te po drugiej stronie jest w tedy wolne, jeździłem imprezą która ma torsena i można tam zaciągać rękaw do oporu, a haldex to taki prymityw przy torsenie także tym bardziej można

  4. #4
    MiG25's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żyrardów
    Auto
    .:OOOO:.
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    83 razy

    Domyślny

    czarogo, ale pabo chodziło raczej o to ,czy tylna oś się odłącza podczas zaciągnięcia ręcznego ,a nie czy można zaciągać ręczny ( Bo to ,że można to nie ma chyba nikt wątpliwości)

  5. #5
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    haldex jest sterowny za pomocą elektrozaworu i przy pociąganiu ręcznego oś jest odłączana, MiG25 napędem macierzystym jest przód i to pompa umieszczona na przednim wałku decyduje o tym kiedy będzie tył załączony, z resztą Niemcy przewidzieli wszystko, nawet łapanie za ręczny, bardziej niż o haldexa bał bym się o wielowahacz z tyłu bo to nie belka skrętna, z resztę kto z napędem na 4 koła używa ręcznego

  6. #6
    IceMan's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wawa
    Auto
    Fake S3
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI CBAB
    Pomógł
    17 razy
    Podziękował
    4 razy

    Domyślny

    Ciekawy temat dobrze ze go poruszyles. Czytajac artykul na forum Masters'a natkanalem sie na takie info ze samochodow z Quattro nie bada sie na rolkach do pomiaru sily hamowania. Jak to wtedy jest z przegladem? Jak wyglada wtedy postepowanie przy badaniu technicznym samochodu?

  7. #7
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    IceMan wydaje mi się ze tak samo, większość hamowni jest jednoosiowa, a coraz nowsze mają bardzo małe czasy próbkowania, wydaje mi się że jakakolwiek próba badania momentu na jednej osi będzie niedokładna. Pomiary na jednej osi są niedokładne ze względu na rezonanse i uślizgi. Badając silnik dwa razy otrzymujemy zawsze dwa różne wyniki, także bardzo dużo zależy od czasu próbkowania danej hamowni, większość ma czas od około 1-0,5s te najlepsze nawet 0,000015s także różnica ogromna

  8. #8
    IceMan's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wawa
    Auto
    Fake S3
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI CBAB
    Pomógł
    17 razy
    Podziękował
    4 razy

    Domyślny

    czarogo, ale nie chodzi mi o pomiar mocy i momentu ale zwykle badanie sily hamowania kol, takie jak na przegladzie jest. Hmmmm a moze zle to zrozumialem i nie w tym zadnej rozniczy
    PS. Na moj rozum chcac zbadac sile hamowania przedniej albo tylnej osi na przegladzie trzebaby rozlaczac haldex bo w momencie gdy rolki by sie ruszyly w celu pomiaru haldex zalaczylby naped na tyl i auto odjechaloby nam z rolek

  9. #9

    Data dołączenia
    May 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Polska
    Auto
    a3
    Model
    Inny
    Silnik
    inny

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez czarogo
    z resztę kto z napędem na 4 koła używa ręcznego
    Pytasz powaznie czy sobie żartujesz?

    A wracając do tematu to chodziło mi o to czy jak już moc przekazana jest na tylne koła poprzez uślizg przednich i zaciagne ręczny, czy to nie ma jakiegoś zasadniczego( złego ) wpływu na haldex? Gdzies przeczytałem ze wowczas należy wysprzeglić - czy rzeczywiscie? czy tez nie trzeba i haldex sam sie odłacza? ( pomijamy fakt, ze samo zaciaganie recznego podczas jazdy przednionapędówką jest szkodliwie dla tylnej osi itd, ale tak bawi sie wiele osob, a mi chodzi o ten konkretny przykład >ręczny a haldex<)

  10. #10
    MarekB's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Audi & VW
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    34 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Ale macie problemy, ech
    to powiedzcie mi jak to jest w Torsenie?


    W Haldexie, każde podniesienie dźwigni ręcznego (jeszcze linka się nie naciągnie, ale się już zaswieci kontrolka zaciągnietego hamulca) powoduje wysprzęglenie tylniego napędu
    W przypadku stacji diagnostycznych sprawdzanie siły hamowania nie jest problemem, gdyż
    zarówno w przypadku Torsena jak i haldexa w takich przypadkach tylnia oś jest odłączana
    w torsienie, manualnie poprzez rozpięcie tylniego mostu guzikiem
    w haldexie np przy użyciu ręcznego
    Odkupię wolny czas, info na PW
    Cześci do Audi i nie tylko

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •