Pokazane rezultaty 1 do 2 z 2

Temat: Czyszczenie Klimatyzacji

  1. #1
    Kajetan's Avatar
    Data dołączenia
    Sep 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Radzionków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    14 razy
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny Czyszczenie Klimatyzacji

    Przyczyna: brzydki zapach
    Czas operacji: 60min
    Poziom trudności : Łatwy
    Narzędzia: Torx 25, klucz nasadowy nr 6, śrubokręt krzyżakowy, preparat do czyszczenia klimatyzacji, preparat do czyszczenia łazienki (zapach cytrynowy).
    1. Odkręcamy schowek (1-8 ) x tor 25



    2. Odłączamy przewód zasilania wentylatora (9), odłączamy czujnik regulatora dmuchawy (10).


    3. Odkręcamy czujnik regulatora dmuchawy śrubokręt krzyżakowy (11) i go wyjmujemy


    4. Widzimy nasz odparowywacz (12) źródło naszego zapachu i grzyba


    5. Odkręcamy wentylator dmuchawy klucz nasadowy nr 6 (13,14) ściągamy go ruchem w dół.


    6. Nasz brudny wentylator


    7. Używamy naszego preparatu do dezynfekcji parownika klimatyzacji (15, 17) komory wlotu powietrza (16) i czujnika regulatora dmuchawy, czyścimy też wszystkie wyloty wg instrukcji opisanej na preparacie także obudowę filtra powietrza.


    8. Płynem do czyszczenia łazienki nie kret J (do brodzika, wanny, kabiny, umywalek) antybakteryjny i szczoteczką może być od teściowej dokładnie myjemy łopatki wentylatora uważać żeby nie zamoczyć silnika.

    9. Montujemy wszystko w odwrotnej kolejności jak było demontowane. koniec


    aktualizacja zdjec
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...5a7ba390f.html








    zamieszczam link do instrukcji w PDF-ie gdyby fotki wygasły
    http://hostuje.net/file.php?id=8c45d...002809d05266d8
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 30-07-15 o 19:28

  2. #2

    Data dołączenia
    Oct 2012
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 AVU
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny Czyszczenie parownika klimatyzacji w A3 8L

    Witam.
    O czyszczeniu klimatyzacji wiele już napisano. Moim zdaniem podstawą czystej klimatyzacji jest czysty parownik, a ponieważ nie znalazłem satysfakcjonującego mnie opisu czyszczenia tego elementu, postanowiłem go wymyślić i opisać dla potomności .

    Do czyszczenia konieczny jest preparat w postaci pianki. Ja użyłem CRC Airco Cleaner (ok. 35 zł).

    Zaczynamy od włączenia klimatyzacji i ustawienia jej na niską temperaturę, zamknięty obieg oraz nawiew na przednią szybę. Robimy to w celu odpowiedniego ustawienia klap wentylacji, które spowoduje że pianka po przejściu przez parownik wydostanie się przez zawór odpływowy na zewnątrz kabiny i ewentualnie przez kratkę nawiewu na szybę.



    Następnie wyłączamy klimatyzację i wyciągamy kluczyk ze stacyjki.

    Ponieważ wątek dotyczy tylko czyszczenia parownika, nie będę opisywał czynności koniecznych aby się do niego dostać, a jedynie je wymienie:
    -demontaż schowka (opisany tu http://www.a3-club.net/forum/showthr...-schowka/page2 )
    -demontaż wentylatora (ładnie opisany tu http://www.a3-club.net/forum/showthr...e-Klimatyzacji

    Po zdemontowaniu wentylatora widoczne jest okienko, przez które widzimy parownik. Przez te okienko dostarczymy piankę, która zostanie pod ciśnieniem wtłoczona w parownik na całej jego powierzchni, dzięki czemu cały parownik zostanie oczyszczony, a nie tylko z wierzchu.

    Wycinamy z papieru powleczonego folią prostokąt dopasowany do okienka w obudowie parownika (ja użyłem pierwszej z brzegu znalezionej ulotki). Następnie robimy w nim mały otwór, przez który przeciskamy rurkę dołączoną do pojemnika z pianką, tak aby wystawała 2-3cm i przyklejamy ją taśmą izolacyjną, aby nie wysunęła się w trakcie wtłaczania pianki.



    Tak przygotowany kartonik przyklejamy za pomocą taśmy izolacyjnej w miejsce okienka. Bardzo ważne, aby szczelnie i solidnie zakleić okienko, aby kartonik nie został wyrwany podczas tłoczenia pianki.



    Należy porządnie wstrząsnąć pojemnikiem i wtłoczyć piankę z pojemnika przez ok. 15-20 sekund i odczekać 5 minut, następnie powtarzamy tę czynność kilka razy, aż opróżnimy pojemnik z pianką. Pianką może w niewielkich ilościach wydostać się przez nieszczelności w obudowie parownika. Mi z kratki nawiewu na szybę, ani żadnej innej nie wypłynęła piana.



    Demontujemy kartonik z obudowy parownika. Otwieramy okna w samochodzie i odczekujemy ok 1-2 godziny, aż pianka zneutralizuje grzybka, a następnie część się ulotni i część skropli się i wypłynie przez otwór odpływowy umiejscowiony w grodzi za silnikiem.

    Montujemy wentylator i schowek, a następnie przy otwartych drzwiach i bagażniku, włączamy silnik i klimatyzację z włączoną sprężarką na maksymalne chłodzenie i maksymalny nawiew na przednią szybę oraz wyłączony obieg zamknięty na ok 10 minut. Następnie włączamy maksymalne grzanie i maksymalny nawiew na wszystkie kratki wentylacyjne też 10 minut żeby pozostałości skroplonej pianki odparowały.

    W ten sposób mamy extra wyczyszczony parownik. Do pełni szczęścia polecam zrobić ozonowanie dzięki czemu odkazimy wszystkie kanały wentylacyjne i pozbędziemy się niepożądanych zapachów z tapicerki, gdyż moim zdaniem sama pianka nie nadaje się do czyszczenia całej wentylacji ale jest najlepsza bezpośrednio na parownik.

  3. Podziękowania dla robbel za pomoc w problemie

    mateusz233 (07-04-14)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •