Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 15

Temat: ## akcyza na uzywane auta nielegalna ##

  1. #1
    Proxa's Avatar
    Data dołączenia
    Jan 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Rzeszów - Warszawa
    Auto
    A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI AGR
    Pomógł
    4 razy
    Podziękował
    13 razy

    Domyślny ## akcyza na używane auta nielegalna ##

    Stosowana do końca listopada 2006 r. w Polsce akcyza na sprowadzane z innych krajów UE samochody była sprzeczna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

    Trybunał uznał, że polskie prawo dyskryminowało osoby sprowadzające używane auta starsze niż dwa lata, bowiem wysokość akcyzy była uzależniona od wieku pojazdu i przekraczała 60 proc. w przypadku pojazdów siedmioletnich. W rezultacie auta sprowadzane były wyżej opodatkowane i droższe od powtórnie sprzedawanych samochodów już zarejestrowanych w Polsce.

    Trybunał nie ograniczył skutków swojego wyroku w czasie, co oznacza, że polskie przepisy były sprzeczne z prawem UE od czasu wstąpienia Polski do UE 1 maja 2004 roku aż do ich zmiany od 1 grudnia 2006. Podatnicy będą mogli się zwrócić do fiskusa o zwrot bezprawnie pobranej w tym czasie, "nadpłaconej" akcyzy.

    "Dane opodatkowanie można uznać za zgodne z art. 90 (Traktatu UE - PAP) tylko (jeśli) wyklucza w każdym przypadku opodatkowanie przywożonych produktów w wyższym stopniu niż produktów krajowych oraz w związku z tym nie wywołuje ono w żadnym razie dyskryminujących skutków" - ogłosił Trybunał.

    Zdaniem sędziów, "prawo wspólnotowe sprzeciwia się podatkowi akcyzowemu w zakresie, w jakim kwota podatku nakładana na pojazdy używane starsze niż dwa lata, nabyte w państwie członkowskim innym niż Polska, przewyższa rezydualną kwotę tego podatku zawartą w wartości rynkowej podobnych pojazdów, które zostały zarejestrowane wcześniej w Polsce".

    Ministerstwo Finansów nie podało w przeddzień orzeczenia, jaka może być wysokość ewentualnych zwrotów. Informuje jednak, że w 2006 roku sprowadzono do Polski ponad 816 tys. pojazdów, za co pobrano ponad 725 mln zł akcyzy. W 2005 roku sprowadzono 870 tys. samochodów, za co pobrano 843 mln zł akcyzy. Od maja do końca 2004 roku było to 811 tys. samochodów i pobrano 934 mln akcyzy.

    Od 1 grudnia zmieniły się przepisy i podatek akcyzowy nie rośnie już wraz z wiekiem pojazdów. Nie zależy też od tego, czy pojazd był sprowadzany z zagranicy, czy kupowany w kraju. Samochody o pojemności silnika do 2 tys. cm sześć. objęte są akcyzą w wysokości 3,1 proc., a pojazdy o większej pojemności - 13,6 proc. Wcześniej takie stawki obejmowały tylko sprowadzane samochody roczne i dwuletnie.

    Sprawa trafiła do Luksemburga dzięki Maciejowi Brzezińskiemu, który w 2004 roku kupił w Niemczech używanego volkswagena golfa, rocznik 1989, i zakwestionował naliczoną akcyzę - 855 zł. Odwołania do Izby Celnej w Warszawie nie przyniosły rezultatu, więc Brzeziński zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wyjaśnienie zgodności polskich przepisów z unijnym prawem.

    Maciej Brzeziński z pisma Auto Świat powiedział, że ministerstwo finansów powinno przeprosić obywateli za niesłuszne pobieranie akcyzy.

    Maciej Brzeziński powiedział IAR, że resort powinien teraz rzetelnie rozliczyć się z podatnikami. Dodał, że sprawa ta powinna zostać załatwiona szybko, ale przyznał, że będzie to dla administracji duże wyzwanie logistyczne. Zauważył jednak, że ministerstwo powinno było zmienić przepisy znacznie wcześniej, a nie czekać aż do wyroku Trybunału w Luksemburgu. Brzeziński zaznaczył, że zwrot pieniędzy powinien być bezwarunkowy. Podkreślił, że Urząd Skarbowy powinien importerom wypłacić teraz odsetki.

    Robert Gwiazdowski z Centrum imienia Adama Smitha powiedział, że wyrok trybunału nie jest żadnym zaskoczeniem.

    Gwiazdowski powiedział IAR, że od początku wiadomo było, iż przepisy wymyślone przez ministerstwo finansów są sprzeczne z prawem unijnym. Wiadomo więc było też jakie będzie orzeczenie trybunału.

    Jednak zdaniem eksperta, nie do końca wiadomo, co z orzeczenia trybunału wyniknie. Bowiem ci, którzy nielegalną akcyzę zapłacili, będą mogli wystąpić o jej zwrot. Z drugiej strony przedstawiciele ministerstwa finansów już dziś sugerują, że będą wracali do badania rzeczywistej, rynkowej wartości sprowadzonych aut. Argumentują, że podatki, które od tych aut się płaci, powinny być uzależnione od ich wartości rynkowej, a nie deklarowanej - mówił Gwiazdowski. Jego zdaniem, z tym deklarowaniem często bywało różnie. Według eksperta, resort finansów chce więc zniechęcić część podatników do żądania zwrotu akcyzy.

    Ministerstwo nie podało szacunków, jaka byłaby wartość ewentualnych zwrotów podatku.

    Według danych zamieszczonych na stronie internetowej MF, w 2006 r. sprowadzono do Polski ponad 816 tys. samochodów, za co pobrano ponad 725 mln zł akcyzy. W 2005 r. sprowadzono 870 tys. samochodów, za co pobrano 843 mln zł akcyzy. Od maja do końca 2004 r. było to 811 tys. samochodów i 934 mln zł akcyzy.

    Od 1 grudnia 2006 r. zmieniły się przepisy i podatek akcyzowy nie rośnie już wraz z wiekiem pojazdów. Nie zależy też od tego czy pojazd był sprowadzany z zagranicy czy kupowany w kraju. Przy samochodach o pojemności silnika do 2.000 cm sześc. akcyza wynosi 3,1 proc., a przy samochodach o większej pojemności silnika - 13,6 proc.

    Wcześniej takie stawki dotyczyły jedynie samochodów rocznych i dwuletnich, i rosły wraz z wiekiem pojazdów, aż do 65 proc. Np. przy samochodach o pojemności silnika do 2 litrów, stawka za samochód trzyletni wynosiła 15,1 proc., pięcioletni - 39,1 proc., a siedmioletni - 63,1 proc.

    od siebie dodam tylko
    420 500 km
    1

  2. #2
    Piotrek.1781's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    :)
    Auto
    :)
    Model
    Inny
    Silnik
    1.6 AEH
    Pomógł
    4 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    A ja proponuję swoją pomoc w napisaniu wniosku i ewentualnie w całym postępowaniu o zwrot.
    Mam najlepsze Audi na forum !

  3. #3
    ZILLION's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    VW Passat B6 2.0 CR
    Model
    Inny
    Silnik
    inny

    Domyślny

    ja slyszalem ze akcyze maja zwracac tym ktorzy nie zanizyli rynkowej ceny samochodu wiec nie zamierzam sie starac o moje 250 zeta

  4. #4
    mucka38's Avatar
    Data dołączenia
    Jan 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Zakopane-Myszków
    Auto
    -było :( Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    8 razy

    Domyślny

    Cena auta w umowie, bedzie sprawdzana z ceną rynkową (średnią) , jezeli na umowie cena będzie zanizona to zadnego zwrotu nikt nie dostanie. Widomo jak bylo , tylko wk.... mnie to , ze tak sie działo własnie z powodu nielegalnej akcyzy
    Zachucały góry
    Zasumiały lasy
    Ka sie zapodziały starodowne casy

  5. #5
    Piotrek.1781's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    :)
    Auto
    :)
    Model
    Inny
    Silnik
    1.6 AEH
    Pomógł
    4 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    mucka38, tylko tak straszą , żeby ludzie nie składali wniosków.Niech sobie nawet
    sprawdzają.Jak ustalą wartość twojego samochodu sprzed 2 czy 3 lat? Ministerstwo finansów to nie sądy.To oni będą musieli wykazać, że kwota na fakturze została zaniżona.

    Prędzej udowodnią istnienie niż to, że na kupiłem swoją a3 za kwotę inną niż jest na fakturze.

    Ja będę składał na 1000%.Jak ktoś się boi to może zaczekać jak moja sprawa się zakończy.
    Mam najlepsze Audi na forum !

  6. #6
    PITERd's Avatar
    Data dołączenia
    Mar 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kalisz k/krainy Lisków
    Auto
    Subar
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    8 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    a ja dzisiaj kupilem Ibize, to co mam nie placic akcyzy?
    Najlepsza ochrona lakieru folią PPF | Bezbarwna folia ochronna z 10 letnią gwarancją. Zapytaj o specjalną ofertę dla klubu A3 w CAROK.pl Kalisz. Folie ochronne to dużo lepsze zabezpieczenie lakieru niż ceramiczna ochrona lakieru

  7. #7
    Piotrek.1781's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    :)
    Auto
    :)
    Model
    Inny
    Silnik
    1.6 AEH
    Pomógł
    4 razy
    Podziękował
    6 razy

    Domyślny

    Na razie musisz zapłacić.

    [ Dodano: Czw 18 Sty, 2007 19:50 ]
    Cytuj Oryginalnie napisane przez ZILLION
    ja slyszalem ze akcyze maja zwracac tym ktorzy nie zanizyli rynkowej ceny samochodu wiec nie zamierzam sie starac o moje 250 zeta
    250 zł drogą nie chodzi. Ja nie odpuściłbym nawet 100 zł.
    Mam najlepsze Audi na forum !

  8. #8
    pago's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków/okolice
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BKD
    Pomógł
    18 razy
    Podziękował
    4 razy

    Domyślny

    2,5 miliarda złotych wpłynęło do państwa za akcyzy i co za nie zrobili? Przed wejściem Polski do UE ludzie nie sprowadzali tak samochodów, więc można powiedzieć, że jest to nagły przypływ gotówki, który... chyba się rozpłyną... Ja się będę ubiegał na bank o akcyzę Peugeota, którym jeździ mój tata...

  9. #9
    Enten's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Otwock
    Auto
    Audi a3, Golf mk1 1.9TDI ASZ
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BKD
    Pomógł
    52 razy
    Podziękował
    18 razy

    Domyślny

    Wszystko cacy ładnie ale już słyszałem, że po zniesieniu akcyzy budżet będzie ratowany 'opłatą za posiadanie auta' (czy coś takiego). Sens jest taki czy się jeździ do kościoła i z powrotem czy trzaska setki kilometrów dziennie to będzie się płaciło roczną opłatę związaną z posiadaniem pojazdu.
    Opłata ma być regulowana w urzędach miasta (wydział komunikacji), więc: papierki, urzędy, kolejki, czas, nerwy....

    No wku..ć się idzie...

  10. #10
    pimpa13's Avatar
    Data dołączenia
    Feb 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Auto
    Audi A3 Sportback 2.0TDI
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BKD

    Domyślny

    Tak się właśnie zastanawiam czy złożyc papiery o zwrot tej akcyzy.Na umowie mam wpisane 450 EURO ale jest też wzmianka ze auto po wypadkau i ze motor jest uszkodzony.W 2005r kiedy to kupiłem swoja a3 miała ona zaledwie 3 lata i 450 EURO to troche mało. Nie wiem czy sie nie dopieprz.... do mnie dlatego póki co wstrzymam sie.
    Jako że moja żona jest na aplikacji sędziowskiej i pojęcie o prawie to ona ma, złożyłem ostatnio wniosek do sądu o zwrot pieniędzy za karte pojazdu za którą zapłaciłem 500zl.
    Zwracają 425zł!!!Warto złożyć.Ja czekam na decyzje bo skierowali sprawe do Wawy a tam, każdy z nas wie jak wolno działa wymiar sprawiedliwości
    CC 700 30KM R.I.P.
    MEGANE 98KM R.I.P.
    A3 1.6 102KM R.I.P.
    A3 2.0 TDI 173KM 408nm LIVE


    Zakład Obrotu Nawozami
    Sprzedaż hurtowa nawozów rolniczych,węgla,cementu
    tel 158554799

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •