Results 1 to 1 of 1

Thread: Wymiana termostatu 1.6 AKL

 1. #1

  Join Date
  May 2009
  Sex
  mężczyzna
  Location
  Wielkopolska
  Auto
  A3
  Model
  A3 8L 3d
  Engine
  inny

  Default Wymiana termostatu 1.6 AKL

  Witam,
  poniżej krótki opis prostej wymiany termostatu w A3 z tematu.
  Odkręcamy plastikowe pokrywy silnika aby wygodniej dostać się do króćca nr 1. z termostatem nr 2.
  [IMG][/IMG]
  Odkręcamy korek od zbiornika wyrównawczego poziomu płynu chłodnicy, następnie spuszczamy płyn z chłodnicy odkręcając korek spustowy. Stojąc twarzą do przodu auta, korek znajduje się po prawej, na dole chłodnicy. Wystarczy pociągnąć w kierunku silnika i przekręcić pół obrotu i korek jest otwarty, a płyn wypływa z chłodnicy-nie muszę dodawać by spuszczać do pojemnika jakiegoś.
  Następnie imbusem odkręcamy 2x śruby trzymające króciec nr1. Przydadzą się imbusy z okrągłą główką gdyż na drodze do dolnej śruby mamy alternator. Należy uważać by imbusem nie zewrzeć końcówki kabla nr 4. (u mnie nie było zaślepki izolującej)na którym jest + z akumulatora.
  Po odkręceniu króćca wyleci jeszcze płyn chłodniczy z silnika.
  [IMG][/IMG]
  Wyciągamy stary termostat nr 2. uszczelkę nr 3. Wkładamy nowy termostat, następnie proponuję uszczelkę posmarować czerwonym silikonem i przyłożyć do króćca nr 1.-zapobiegnie to wypadaniu uszczelki przy przykręcaniu króćca. Następnie przykręcamy dwie śruby imbusowe, zamykamy korek spustowy chłodnicy, zalewamy odpowiednim płynem chłodniczym. Dobrze jest wytrzeć silnik w okolicach termostatu ze starego płynu by widzieć ewentualne wycieki przez zbyt słabo dokręcone śruby. Odpalamy silnik i podczas samoczynnego odpowietrzania się w zbiorniczku wyrównawczym, dolewamy płyn odpowiednio do poziomu max. Gdy przestanie bomblować, a silnik osiągnął temperaturę około 90st. i dalej nie rośnie tzn. że termostat otworzył się (wąż za nim powinien być tak samo gorący jak ten u góry chłodnicy) i możemy wnioskować, że wszystko jest dobrze. Przez jakiś czas należy wozić płyn na dolewkę, gdyby układ ciągle się odpowietrzał i płyn uchodził do obiegu.
  Last edited by klamamoto; 01-08-15 at 20:36.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •