Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 19

Temat: Przyczyny spalenia tranzystora we wzmacniaczu ?!

  1. #1

    Data dołączenia
    Mar 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    TG
    Auto
    AUDI A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny Przyczyny spalenia tranzystora we wzmacniaczu ?!

    Witam mam wzmacniacz 400W RMS. Podłączony wzmacniacz napedzal przez chwile glosnik 350W RMS gral ale przerywal wylaczal sie i wlaczal, po chwili zaczal sie kopcic. wylaczylem szybko wzmacniacz, bezpiecznik sie nie spalil. Po chwili jeszcze raz podlaczylem wzmacniacz juz bez glosnika ale dym dalej sie wydobywal wiec wylaczylem go i zabralem do domu... Okazalo sie ze spalił mi sie tranzystor IRFZ44N. Lampka protect nie zaswiecila sie wzmacniacz przekazywal moc na glosnik ktory gral ale musialem go wylaczyc bo sie mocno kopcil i smierdzialo.
    Czy przyczyna spalenia tranzystora może byc kabel minusa ktory wedlug mnie nie przewodzil pradu bo byl uszkodzony?? czy przyczyna lezy w czym innym?? moze tranzystor za slabo byl przykrecony do radiatora i obudowy?? Wszystkich radiatorow mam na plytce 10, tylko ten jeden jest nadpalony.
    Prosze o odpowiedz

  2. #2
    (elmo)'s Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Mazowieckie
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    26 razy

    Domyślny

    Przyczyn może być wiele, to co opisałeś brzmi dość chaotycznie, jedyne co wyłapałem to kabel minusa, tak niewiele potrzeba żeby spalić tranzystor, ale winne może być również niedopasowanie impedancyjne, jaką impedancję miał głośnik, a na ile obliczony jest wzmacniacz, z samych watów nic nie wywróżysz. Protect, to z kolei zależy od konstrukcji, przed czym chroni, zwarcie, przeciążenie, przegrzanie, czy coś jeszcze innego. Co podałeś na wejście?
    I na koniec mała choć ważna uwaga, NIE podłącza się powtórnie sprzętu który zaczyna śmierdzieć, chyba ze znasz się na elektronice, robisz w to w trakcie serwisu i na stole.

  3. #3

    Data dołączenia
    Mar 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    TG
    Auto
    AUDI A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny

    4omy ma głośnik, wzmacniacz miałem zmostowany. Wydawało mi się że wzmacniacz sam dopasowuje impedencje.. czy może jest jakieś pokrętło które to reguluje ?? W opisie wzmacniacza jest napisane 2 Channels, 125x2@4ohms, 400x1@4ohms więc wszystko by się zgadzalo.. Wzmacniacz kupiłem używany, wygląda jak nowy wiec najbardziej interesuje mnie czy to ja zawinilem czy sprzet byl wadliwy. Moją uwagę przyciągnął kabel - ktory dostalem ze wzmacniaczem jest caly czarny a powienien miec kolor miedzi, podejrzewam ze jego fatalny stan ( utleniona miedz kóra straciła swoje przewodnictwo) przyczynil sie do owej awarii..

  4. #4
    (elmo)'s Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Mazowieckie
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    26 razy

    Domyślny

    nie pasuje mi teoria ze zmostkowane kanały 2x125W dają razem 400, sory ale to się kupy nie trzyma.
    A wzmacniacz nie dopasowuje impedancji, jest zaprojektowany pod konkretny układ pracy z konkretnym obciążeniem.
    Utleniona miedź może być powodem piszczenia, kiepskiej jakości, ale żeby to powodowało zwarcie, nie pasuj mi to.
    Aha czym wysterowałeś sprzęt?

  5. #5

    Data dołączenia
    Mar 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    TG
    Auto
    AUDI A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny

    załączyc może zdjęcia ?
    gain ustawiony byl na polowe. filtr HPF na 400Hz LPF na 100Hz Bass boost na 9dB

  6. #6
    Dominik_m's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Śląsk
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BMN
    Pomógł
    45 razy
    Podziękował
    35 razy

    Domyślny

    wzmacniacz który ma 2 x 125W at 4ohms i jego konstrukcja pozwala aby pracował w mostku bedzie miał 250W at 8 ohms nie ma innej opcji wiec gdy dałeś mu w mostku kolumnę 4Ohm każdy z kanałów tych 125W pracował z impedancją 2 ohmy, wiec przeciążyłeś go prądowo, o ile przekroczyłeś 1/4 całej mocy czyli powyżej 62,5 W.
    2.0 TDI -> 201KM / 416Nm

  7. #7

    Data dołączenia
    Mar 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    TG
    Auto
    AUDI A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny

    Dokładna specyfikacja

    4 Ohm Stereo Power (RMS): 125W X 2
    4 Ohm Mono Power (RMS): 400W X 1
    2 Ohm Stereo Power (RMS): 200W X 2

    Z tego wnioskuje ze przy zmostkowaniu jest wlasnie 2 razy po 2omy czyli 2 razy 200w = 400w w sumie

  8. #8
    (elmo)'s Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Mazowieckie
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    26 razy

    Domyślny

    Od takich informacji należało zacząć

  9. #9
    Dominik_m's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Śląsk
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BMN
    Pomógł
    45 razy
    Podziękował
    35 razy

    Domyślny

    przy tym co podałeś teraz to dane są ok - to tak jest jak się podaje wybiórcze dane . Ten miedziany "czarny" kabel poprostu jest zaśniedziały - miał długotrwałą styczność z wodą (wilgocią) ale nie jest to przyczyna przepalenia. Pytanie czy ten wzmacniacz nie był już "naprawiany" i nie został dobrany odpowiedni element wykonawczy - czyli tranzystor. jakjuz ktoś wczesniej pisał - może jakieś fotki, symbol, marka ?
    2.0 TDI -> 201KM / 416Nm

  10. #10
    (elmo)'s Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Mazowieckie
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AGU
    Pomógł
    33 razy
    Podziękował
    26 razy

    Domyślny

    Jeśli był poprzednio naprawiany to nawet po śrubach obudowy się zorientujesz że coś było kręcone. Poza tym w takich urządzeniach pracuje po kilka identycznych tranzystorów więc łatwo zobaczyć czy są z tej samej serii oraz czy coś było lutowane, jeśli tak to co.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •