Pokazane rezultaty 1 do 1 z 1

Temat: Wymiana spreżyn

  1. #1
    pablo_85's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Ostrowiec/Warszawa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BKD
    Podziękował
    5 razy

    Domyślny Wymiana spreżyn

    Opis mam charakter informacyjny, może zawierać błędy, bo mechanikiem nie jestem
    W opisie zostały użyte zdjęcia wykonane samodzielnie oraz ze strony opisującej wymianę sprężyn w VW Golf V czyli aucie bliźniaczym do A3 8P.


    Przed przystąpieniem do pracy koniecznie należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu auta. Zostawiamy na biegu, zaciągamy hamulec ręczny i podkładamy coś pod koła.

    Zacznijmy od tylnej osi.
    Podnosimy auto na lewarku, następnie podkładamy drugi lewarek pod wahacz tylni. Odkręcamy śrubę wskazaną na zdjęciu (klucz 18mm). Opuszczamy lewarek podłożony pod wahacz i wyjmujemy sprężynę.
    Następnie zakładamy nową sprężynę i zakręcamy śrubę.


    Skończone! Nie powinno być większych przeszkód
    Obie strony udało mi się wykonać samodzielnie w 1,5h.
    Jedynie podczas zakładania może być ciężko naprowadzić tak wahacz, aby wsunąć śrubę. Może być konieczna pomoc.

    Teraz zajmijmy się wymianą z przodu. Ze swojego doświadczenia wiem, iż lepiej nie brać się za to gdy nie mamy w pobliżu jakiegoś znajomego mechanika, który w potrzebie pożyczy brakujących kluczy lub pomoże cenną radą.

    Przed zdjęciem przedniego koła dobrze jest poluzować śrubę mocującą przegub, który w dalszej części będziemy musieli wyjąć z piasty.


    Następnie zdejmujemy koło, odpinamy czujnik ABS.
    Odkręcamy górne mocowanie stabilizatora jak na poniższym zdjęciu:


    Odkręcamy śrubę mocującą przegub i wyjmujemy go z piasty.


    Odkręcamy mocowanie wahacza.


    Kolejnym etapem jest odkręcenie kielichów. Podnosimy maskę, odchylamy delikatnie plastiki i odkręcamy 3 śruby.



    Teraz mamy dwa rozwiązania:
    1. Albo odkręcenie dolne mocowanie i wyciągamy kolumnę Macphersona.


    2. Ewentualnie druga opcja, z której ja skorzystałem. Wymieniamy sprężyny bez wyjmowania kolumny Macphersona. Nie odkręcamy wtedy dolnego mocowania kolumny. Należy uważać na przewód hamulcowy, który jest naprężony i można go uszkodzić.

    W celu ściągnięcia sprężyn konieczne jest skorzystanie z zacisków.


    Ogólnie wymiana sprężyn na przedniej osi to już sporo większe wyzwanie niż na tylnej. Przy wymianie jednej strony musiałem skorzystać z pomocy znajomego mechanika, natomiast z drugą poradziłem sobie już sam.

    W moim przypadku wymieniłem sprężyny Ambition -16mm na sprężyny H&R czarne -30mm.
    Na zdjęciach auto przed:

    i po wymianie:


    Dużej różnicy nie widać, ale teraz po przejechaniu paru set kilometrów auto stoi jeszcze troche niżej.

    Stronki, z ktorych korzystałem podczas wymiany i przy tworzeniu tego materiału:
    http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3043490
    http://www.swankmonkey.com/vw/jetta/2006/suspension/
    Wszelkie uwagi mile widziane.
    Pozdro
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 22-07-15 o 19:34

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •