Cytuj Oryginalnie napisane przez mariusz11111 Pokaż post
Zakladamy ze akcja wyglada tak jade moim pasem a z przeciwka jedzie inne auto ja wymijam pieszego i nie zdazylem sie na tyle schowac i gosc przeciera mi caly bok. okazuje sie ze koles nie ma prawka. czyja jest wina?? ja posiadam prawo jazdy nawet pare punktow auta oba maja ubezpieczenie oc oraz przeglad tech. tylko kierowca drugiego auto nie ma prawka.

w tym przypadku jest sprawa troszkę inna niż poprzednio :
tam pojazdy mijały się gdzie na drodze nie było nikogo, (pojazdy otarły się) gdzie kierowca zarówno jeden jak i drugi nie zachował należytej ostrożności
winę tak jak już pisałem ponoszą obaj kierujący (i tu jeśli wzywamy policję robiona jest kolizja i sporządzane są dokumenty ze zdarzenia drogowego) a jeśli chodzi o sytuacje gdzie jeden z kierujących nie posiada uprawnień to wyrywa dodatkowo kwita w wysokości 500zł.

natomiast tu jeden z kierujących popełnia błąd nie upewnia się czy ma wystarczająco dużo miejsca aby wykonać manewr wymijania pieszego idącego poboczem i tu jest ewidentnie jego wina stworzył zagrożenie w ruchu drogowym i to on jest sprawcą zdarzenia drogowego ( odpowiada za kolizje )
co do drugiego kierowcy to czynności kończone są mandatem karnym kredytowanym w wysokości 500zł za brak uprawnień

zauważcie że występuje osoba postronna "pieszy"
który jest świadkiem zdarzenia drogowego

mam nadzieję że w miarę jakoś to wytłumaczyłem