Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 62

Temat: ściąga auto(pochylone koła)

  1. #1

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny ściąga auto(pochylone koła)

    Witajcie,
    klasyka tematu, może będziecie mieli pomysły "co dalej".

    Miałem kolizje, facet wymusił pierwszeństo i wpakował się w prawe przednie drzwi (pasażera) ale prawe nadkole też poszło i były ślady przytarcia gumą opony i fegi w miejsce bliżej drzwi, autem odjechałem z miejsca zdarzenia i jeździłem wydawało się normalnie. Po zrobieniu w ASO blacharki sprawdzona została tam geometria i wszystko miało być ok.

    Dopiero jadąc na długiej prostej zauważyłem, że puszczając kierownice auto lekko schodzi w prawo czego wcześniej nie było. Przy mocny dodaniu gazu mocniej ściąga, przy mocnym hamowaniu prostuje lub nieznacznie w lewo.

    Kwestie profilu drogi wykluczyłem, na odcinku bez pochyłości auto dalej dawało w prawo, a na pochyłości w lewo trzymało się prostej a na mocnym lewym przechyle drogi naturalnie brało go w lewo.

    Po zmianie kół lewo-prawo oraz tył-przód bez zmian. Sprawdzone ciśnienie w oponach, próbowałem na przodzie większe ciśnienie 2,5 bara i mniejsze 2.1 (koła 225/45/R17), dalej nic. Pojechałem samemu na geometrie do znanego speca w Krakowie (na Obrońców Modlina), geometria faktycznie poprawna, na obu osiach, z kątami wyprzedzenia itp.

    W ASO przy ponownych oględzinach potwiedzili ściąganie przy jeździe próbnej ale ponowne oględziny zawieszenia wykazały, że nie ma uszkodzeń pochodzących od kolizji. Zasugerowali wymiane wszystkich elementów gumowo-metalowych obu osi. Nie przełknąłem podanej ceny.

    Niemniej zrobiłem simerbloki na zastępnikach, bo faktycznie prawy mogło wywalić od uderzenia - na przednim zawieszeniu wymieniłem od razy wszystkie cztery elementy (z przodu i tyłu wahacza po obu stronach), dalej ściąga. Tuleje na tylnej osi nie były ruszane bo mechanik stwierdził, że tył jest ok.

    Pojechałem na szarpaki, nie ma luzów ani w przednim ani tylnym zawieszeniu, amortyzatory sprawne.

    Na razie ustawiłem nierówne ciśnienia na przodzie (2.2 lewa, 2.4 prawa) i jeździ prosto. Nie wiem czy taka różnica ciśnień jest bezpieczna? Czy nie będzie nierówneno zużywania opon?

    Co może być powodem? Teorie spiskowe:
    1) prawy przegub? ale nie ma luzu na końcówkach drążków kierowniczych i nie widać skrzywień to chyba nie wywaliłoby przegubów :/
    2) sworzeń? czytałem że lekkie skrzywienie jest niewykrywalne ale może powodować ten efekt, nie mam zdania
    3) poduszki łożysk mcphersona? bo raczej nie łożyska, byłoby słychać
    4) simerbloki tylnej osi? ale nie ma luzów na szarpakach a różnice w ściąganiu czuć przy przyspieszaniu, dla mnie to problem przedniej osi :/
    5) sprężyny? odległość do nadkoli po obu stronach taka sama a podobne pękanie sprężyn z przodu to rzadkość

    Pomocy, jestem zmęczony moim pedantyzmem w stosunku do srebrnej niuni

    pozdrawiam,
    andrzej.
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 04-11-16 o 12:55

  2. #2
    Miro's Avatar
    Data dołączenia
    Nov 2005
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków i okolice
    Auto
    Biały Smok
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0T CCZA
    Pomógł
    780 razy
    Podziękował
    129 razy

    Domyślny

    jak kolo "dostalo" to skrzywiona moze byc delikatnie zwrotnica albo amortyzator
    zadnych luzow nie bedzie, do skrzywienia zwrotnicy potrzeba bardzo niewiele...
    sa to dwie rzeczy ktore nie wyjda bez wymiany albo jednego albo drugiego..
    ale wychodza na ustawieniu zbieznosci, nie ma mozliwosci zeby cos nie wyszlo, ASO bada tylko pod wzgledem naprawy powypadkowej

    proponuje wizyte na zwyklej stacji diagnostycznej, musi wyjsc
    przestan jezdzic do ASO, to moze bedziesz mial auto doprowadzone do porzadku
    Nie pomagam na PW, nie muszę
    Od tego jest forum i tematy na nim



  3. #3

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Nie utrzymuje auta w ASO, tylko naprawa z AC poszła przez ASO ze względu na wymiane wszystkich elementów blacharskich a nie naprawę. Geometrie musieli sprawdzić. Potem jak zauważyłem że auto zaczęło ściągać byłem na sprawdzaniu geometri w innym miejscu - wyszło że jest wszystko dobrze ustawione i powodem mogą być koła. Koła jednak wyeliminowałem przekładając na różne sposoby. Skoro skrzywienie amorów i zwrotnicy wyszłoby na geometri, a nie wyszło, to co jeszcze? Ponowne ustawianie geometrii?

    BTW czy A3 8P ma ustawianie kąta wyprzedzenia na przedniej osi?

    Najbardziej mnie wpienia to, że jeśli nie ma wizualnych śladów skutków kolizji, to rzeczoznawca mówi, że nie podlega to pod usuwanie jej skutków - tak było z simerblokami. Mam wk*rwa bo albo bedę się procesował o to albo wykładał z własnej kieszeni.

    Jeśli ściąganie jest mocniejsze przy przyspieszeniu to może być kwestia simerbloków tylnej osi? Bo jak wróce do dalszej naprawy to ASO powie, że te elementy nie były naprawiane a ASO nie ma samych elementów gumowych do tylnej osi i mnie chcą skasować na prawie 1kpln.

    pozdro, andrzej.
    Ostatnio edytowany przez jedreg - 21-06-10 o 21:52

  4. #4
    rufi81's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    bielsko
    Auto
    a3
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BKD

    Domyślny

    Moje też ściągało na prawo ale w dobrym warsztacie naciagli pochylenie koła chociaz dostalem opcje wymiany calej prawej strony zawieszenia albo naciagniecie silownikiem i wybralem tansza czyli naciagniecie i jest wszystko ok. a spowodowane bylo tylko wpadnieciem w dosc duza dziure

  5. #5
    ziuuut's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    ok. Tczewa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BKD

    Domyślny

    A zmieniales opony ? Bo ja mialem taka sama sytuacje tylko ze u mnie jeszcze musieli opony poprzekladac tzn sciagnac z felgi i odwrotnie wsadzic bo byly kierunkowe a typ od ktorego kupowalem mial zalozone inaczej a nie zauwazylem tego wczesniej. Mialem tez lekko prawy wahacz wyregulowany i po tej szopce leci prosto.

  6. #6

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez ziuuut Pokaż post
    A zmieniales opony .
    Mam kierunkowe, zmieniłem całe koła przedniej osi zakładając je na chwilę tak, że kręciły się pod prąd (ale test na suchym więc bez strachu o odprowadzenie wody). Nie chciałem obracać opony na feldze przy przekładaniu lewo-prawo bo ściąganie od uszkodzenia felgi lub opony wyszłoby tak czy siak.

    Cytuj Oryginalnie napisane przez ziuuut Pokaż post
    prawy wahacz wyregulowany
    A jak go regulowałeś, jak Rufi naciągając go?

    Rufi, a z tym "naciąganiem pochylenia koła" to widać było wcześniej na pomiarach geometrii jakieś nieprawidłowości? Bo u mnie na geometrii wszystko jest niby w porządku.

    Tak się jeszcze zastanawiam (laik jestem) czy jeśli jadąc prosto puszczona kierownica stabilizuje się w lekkim skręceniu w prawo, naprawde niewiele, tak 3-5mm różnicy miedzy lewym a prawym ramieniem koła, to czy to ma cokolwiek do rzeczy... a może mam zwidy bo szukam jakiegoś punktu zaczepienia

    pozdro,andrzej.

  7. #7
    ziuuut's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    ok. Tczewa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BKD

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez jedreg Pokaż post
    A jak go regulowałeś, jak Rufi naciągając go?
    Z tego co widzialem popuscil dwie sruby od wahacza i lekko go "przestawil" i bylo dobrze.
    Ostatnio edytowany przez ziuuut - 22-06-10 o 16:59

  8. #8

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Po ponownym przeglądzie podwozia, tym razem osobistym, wyszło na jaw, że tylny lewy poprzeczny wahacz jest wygięty jak na zdjęciu.


    Ponieważ auto dostało strzał w prawe przednie drzwi pod kątem, siła uderzenia poszła po skosie na lewe tylne koło wygninając wahacz, taka jest moja teoria. Ponieważ wahacz poprzeczny jest mocowany względem osi koła bliżej przodu, więc jego skrócenie powinno zwiększyć kąt dodatni zbieżności albo nawet pochylenie koła (tak gdybam), co w efekcie powinno pchać kołem do środka auta a zatem spychać/ściągać na prawo... dobrze kombinuję? tylko dlaczego to nikomu nie wyszło na geometrii? Totalna amatorszczyzna mechaników :/
    Czekam teraz na rzeczoznawcę, i niech mi powie, że wahacz wygiąłem sobie sam np. na dziurze, to mu go wepchnę go gardła tak, że tyłem wyjdzie.

    pozdro,andrzej.

  9. #9
    rufi81's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    bielsko
    Auto
    a3
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BKD

    Domyślny

    u mnie wyszlo odrazu ze jest zle i trzeba naciagnac albo zmieniac cały zawias , wiem jakie to denerwujace jak sie wydaje ze auto ucieka

  10. #10

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    No i mały powrót do tematu... rzeczoznawca stwierdził, że nie da się powiązać wykrzywienia wahacza z kolizją, no i odpuściłem porównując koszty naprawy z kosztami rzeczoznawców. A finalnie po wyprostowaniu wahacza efekt i tak nie ustąpił :/

    Spróbuję jeszcze z całymi kołami zimowymi mimo, że nie wierze, że to od kół. A potem jeszcze raz sprawdze simerbloki z tyłu bo jeden z serwisów upiera się, że "guma obu wahaczy podłużnych jest sparciała a prawego popękana", a inny serwis mówi że "są sprawne". Ja nie miałem okazji zajrzeć pod spód... może ktoś z klubowiczów z Krakowa pomógłby świeżakowi w pooglądaniu tylnego zawieszenia?

    pozdro,
    jędrek.

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •