Pokazane rezultaty 1 do 2 z 2

Temat: Mikrostyk w zamku drzwi/brak info o otwartych drzwiach itp.

  1. #1
    osa's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    PL
    Auto
    Audi Quattro
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BKD
    Pomógł
    10 razy
    Podziękował
    3 razy

    Exclamation Mikrostyk w zamku drzwi/brak info o otwartych drzwiach itp.

    Witam.

    Obiecałem, że jak się w końcu do tego zabiorę to opisze co i jak.
    No więc po kolei.
    1. Demontujemy boczek i wyjmujemy zamek drzwi
      Na rysunku poniżej czujnik otwarcia drzwi, a tak naprawdę mikrostyk widoczny jest na zdjęciu.


    2. Czujnik w całej okazałości
      Na rysunku widać czujnik. Zasada działania jest prosta.
      Czujnik styka się z zapadką zamka tylko w określonych pozycjach, załączając i rozłączając obwód kiedy drzwi są zamykane i otwierane.


    3. Źródło problemu
      Przyczyną nie działania czujnika jest to, że metalowa zapadka pokryta jest gumą, która wyrabia się w miejscach styku z mikrostykiem. W moim przypadku ta guma rozerwała się tworząc szczelinę, w którą wpadał mikrostyk. Nie miał szans się załączyć, bo nic go nie przyciskało.
      Ubytek widoczny jest na zdjęciach poniżej:



      oraz z innego ujęcia


    4. Rozwiązanie
      Szczelinę widoczną na zdjęciach oczyściłem i odtłuściłem.
      Następnie zalałem całość klejem (poksipol) dosyć grubo.
      Na drugi dzień jak wyschło to zciąłem nożykiem nadmiar.
      Czujnik należy podłączyć pod wtyczkę i nim poruszać.
      Styk nie może blokować zapadki zamka. Musi się po niej swobodnie ślizgać.

      Czujnik działa teraz bezproblemowo.
      Niestety nie mam już ostatniego zdjęcia po sklejeniu.

      Mam nadzieję, że wam to pomoże. Przede mną jeszcze drzwi od pasażera.

      Pozdrawiam








    zamieszczam link do instrukcji w PDF-ie gdyby fotki wygasły
    http://hostuje.net/file.php?id=ebda5...b8b6bc5cb663aa
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 22-07-15 o 19:22

  2. #2
    osa's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    PL
    Auto
    Audi Quattro
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BKD
    Pomógł
    10 razy
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Witam ponownie.

    Dobrałem się w końcu do drzwi pasażera i tak jak obiecałem uzupełniłem opis.
    Nie zabrakło niespodzianek i okazało się, że nie tylko zapadka może być przyczyną niedziałania czujnika. Tak naprawdę przyczyny mogą być dwie (pojedynczo lub dowolna ich kombinacja) :
    1. uszkodzone poszycie zapadki (wyrobiona guma, która zapadka jest powleczona)
    2. uszkodzony sam mikrostyk


    Opis został odpowiednio uzupełniony także o nowe przyczyny powstawania problemu.

    1. Demontujemy boczek i wyjmujemy zamek drzwi
      Na rysunku poniżej zamek drzwi oraz wymontowany czujnik otwarcia drzwi - a tak naprawdę mikrostyk (ta część wisząca na dwóch kabelkach)


    2. Czujnik w całej okazałości
      Na rysunku widać czujnik. Zasada działania jest prosta.
      Czujnik styka się z zapadką zamka tylko w określonych pozycjach, załączając i rozłączając obwód kiedy drzwi są zamykane i otwierane.


    3. Potencjalne źródło problemu nr 1 - uszkodzona zapadka
      Przyczyną nie działania czujnika jest to, że metalowa zapadka pokryta jest gumą, która wyrabia się w miejscach styku z mikrostykiem. W moim przypadku ta guma rozerwała się tworząc szczelinę, w którą wpadał mikrostyk. Nie miał szans się załączyć, bo nic go nie przyciskało.
      Ubytek widoczny jest na zdjęciach poniżej:



      oraz z innego ujęcia


    4. Potencjalne źródło problemu nr 2 - uszkodzony mikrostyk
      Tak naprawdę to czy wykrywane jest otwarcie drzwi zależy tylko od mikrostyka, którego przyciska zapadka.
      Okazuję się że mikrostyki te nie wytrzymują za długo i potrafią się wyrobić.
      Najlepiej obrazują do zdjęcia:




      Jak widać, wyrobiła się guma oraz ułamała część odpowiedzialna za zamykanie obwodu. Zapadka nie uruchamiała styku, dlatego samo otwarcie nie było wykrywane.

      Nie da się tego naprawić raczej. Mamy znów dwie możliwości:
      1. kupno nowego lub używanego zamka z dobrym przełącznikiem. Kupna używanego zamka nie polecam. Gdyż nie mamy gwarancji, że przełącznik nie będzie już wyrobiony. A jak się okazuje wyrabiają się one dość szybko.
      2. wymiana uszkodzonego przełącznika


      Żeby nie było za prosto oraz jako że lubimy pod górkę to w dalszej części tekstu odnoszę się do wymiany i naprawy mikrostyka.

      Nie można kupić tej części w ASO. Pozostaje nam zdobyć odpowiedniego kandydata. To co montowane jest fabrycznie w zamkach to przełącznik firmy Burgess zrobiony specjalnie dla Audi.

      Z tego co udało mi się ustalić to można kupić podobny przełącznik firmy Burgess. W zasadzie to dwa rodzaje:
      • 1. V4NCT7, IP 40 , cena 10 zł
      • 2. V4NST7UL, IP 67, hermetyczny (nie da się go rozłożyć, trzeba instalować w całości) cena 10 zł



      Przełącznik ten można kupić w Łodzi w TME. Prowadzą sprzedaż internetową. Przesyłka błyskawiczna. Na drugi dzień styki do mnie dotarły.

      Przełączniki wyglądają tak:



      Po lewej stronie widać oryginał ze ściągniętą górą. W moim przypadku mechanizm działał. Zepsuł się tylko sam przycisk.

      Po środku V4NCT7, widać ze wygląda prawie identycznie (to nasz kandydat do wymiany)

      Po prawej stronie V4NST7UL. Chyba najlepsza opcja. Przełącznik z tej samej serii (jest też wersja z wyprowadzonymi kabelkami) ale hermetyczny, o klasie szczelności 67. Myślę, że byłby bardziej trwały niż oryginał. Jednak minusem jest trudniejsza podmiana. Po pierwsze, trzeba go lutować. A po drugie, trzeba pokombinować z zamocowaniem go w uchwycie zamka. Może można go po prostu jakość przymocować (przykleić ?) do oryginalnej podstawki. Trzeba by rozlutować oryginał i zobaczyć czy ta podstawka jest razem ze stykiem i czy da się ją oddzielić. Ja niestety nie miałem czasu na zabawę.

      Ze względu na wyjazd i brak czasu wybrałem jednak opcję z wymianą góry przełącznika V4NCT7. Praktycznie jest to chwila, wystarczy wymienić górę z przyciskiem pokazaną na rysunku.
      W tym celu delikatnie podważamy zatrzaski ( po 2 z każdej strony). Nie za mocno, bo można je ułamać. Po ściągnięciu nowej góry umieszczamy ją w starej podstawce. Warto dogiąć delikatnie zatrzaski do wewnątrz, aby lepiej trzymały.

      Uwaga: Jeśli ktoś będzie miał uszkodzony mechanizm wew. to uważajcie bo jest to bardzo delikatne. Małe wygięcie blaszki spowoduje, że przestanie to pstrykać.

      Przełącznik po przełożeniu góry z nowego styku wygląda tak:


      Następnie montujemy go z powrotem w zamku:


      A - widać kawałek zapadki, wypełnionej klejem. Do zapadki dotyka przycisk mikrostyka.
      B - blaszka mocująca mikrostyk.

      Podłączamy zamek pod wiązkę i sprawdzamy czy np. na fisie pokaże otwarte drzwi.
    5. Rozwiązanie - uszkodzona zapadka
      Szczelinę widoczną na zdjęciach oczyściłem i odtłuściłem.
      Następnie zalałem całość klejem (epoksydowy, dwuskładnikowy) dosyć grubo.


      oraz inne ujęcie:


      Następnie po wyschnięciu ścinamy nadmiar kleju nożykiem lub ścieramy pilniczkiem.
      Najlepiej zamek podpiąć pod wiązkę. Ruszamy zapadką i patrzymy czy chodzi swobodnie oraz
      czy pokazuje otwarcie drzwi.
      Styk nie może blokować zapadki zamka. Musi się po niej swobodnie ślizgać.
      Jeśli zapadka się blokuje, to ścieramy lub ścinamy nadmiar kleju, aż uzyskamy pożądany efekt.



    Podsumowanie:

    Zamek od strony kierowcy po naprawie wciąż działa bezproblemowo.
    Do tego drugi zamek (pasażer) plus wymiana czujnika zakończona sukcesem

    • Mają na uwadze przypadek z drzwiami pasażera myślę, że warto wymienić czujnik nawet jeśli jest dobry. Unikniemy wtedy rozbierania drzwi za jakiś czas jak padnie sam styk. Albo chociaż oceńcie w jakim stanie jest gumka w okół przycisku. Jak widać u mnie była rozerwana. Jeśli jest dobra, to może można zaryzykować i nie wymieniać.
    • mimo, że tego nie zrobiłem to myślę, że warto zastosować przełącznik hermetyczny. Mam nadzieję, że to co mam teraz pochodzi jednak trochę.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •