Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 1 do 10 z 18

Temat: Ściąganie od opon

  1. #1

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny Ściąganie od opon

    Latem na kołach letnich auto idzie jak po szynach. Zmieniam na koła zimowe, zakładam do starych zimowych alufelg jednoroczne używane Conti TS830 wyglądające na idealne, świeżo zdjęte z oryginalnych felg stalowych audi. Auto jedzie prosto ale jak przyspieszam bierze go w prawo tym mocniej i większy but. Zawieszenie bez widocznych luzów na tulejach/drążkach/itp, nic nie stuka, kontrola geometri z lekką korektą -- auto dalej ciągnie przy gazie. Przekładam koła lewo-prawo na obu osiach (na chwilę, "pod prąd" bo to kierunkowe), auto idzie prosto nawet przy ostrym bucie.

    Czy nie powinno być tak, że po obróceniu powinno go ciągnąć go lewo, tak samo jak w prawo przed przełożeniem? Gdybam czy to wina tylko opon? Zanim zacznę zabawę w przekładanie oponek po felgach (co przy kierunkach może nie dać efektu), test drogowy/obciążeniowy, a w końcu zwrot okazyjnych oponek.... pomyślałem, że zapytam tutaj

    pozdro,
    jędrek.
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 04-07-15 o 18:20

  2. #2
    domel79's Avatar
    Data dołączenia
    Oct 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gniezno
    Auto
    VW
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0TDI BMM
    Pomógł
    311 razy
    Podziękował
    12 razy

    Domyślny

    malem ten sam problem
    na letnich zap.. jak po szynach
    na zimowych lekko sciaga w prawo to niestety wina opon zarowno w moim jak i w twoim przypadku uzywek
    moje tez wygladaja jak nowe aczkowlwiek ich data produkcji ... 4-letnie
    ja kombinowalem cala wine zwalilem na wulkanizatora ze nie oznaczyl mi opon jak mialem ustawione rok temu i przekladal za darmo

  3. #3

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Tyle, że mój problem to ściąganie przy przyspieszaniu - na luzie jedzie prosto; nierówno starte opony ciągły by cały czas (?) Bieżnik jest identyczny na wszystkich oponach. Poza tym po przełożeniu kół na drugą stronę, efekt powinien być (tak mi się zdaję) symetryczny i przy przyspieszaniu powinno ciągnąć w lewo a tutaj jedzie *tylko* prosto. Co ciekawe sama zamiana kół osiami (oba przednie koła na tył i odwrotnie) nic nie zmieniła, dopiero odwrócenie stronami :/ to mnie niepokoi bo całkiem niedawno skończyłem walkę z podobnym ściąganiem naprawiając tylne zawieszenie... :/

  4. #4
    Dolnośląskie KiTo's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wrocław
    Auto
    Audi A6 3.0TDI Quattro
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    221 razy
    Podziękował
    60 razy

    Domyślny

    jak poprzedni właściciel miał źle zbieżność ustawioną to mimo to że gołym okiem wygląda ok to wytarcia są w innych miejscach. W środkach albo na brzegach i jak zmienisz strony to akurat nie wpływa to aż tak znacząco na jazdę.

    Masz ciężarki od wyważania w środku felgi czy tylko na zew ?

    Może oponka była naprawiana albo coś nie tak z nią.
    Jest A6 3.0TDI V6 Quattro
    Była A3 1.9TDI ASZ 240KM - bał się jej nawet szatan !

  5. #5

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Niestety po założeniu zupełnie innych kół dalej ciągnie przy przyspieszaniu, zatem mam ten bardziej czarny scenariusz. Mam nadzieje, że to jakiś drobiazg który nie skończy się przeszukiwaniem całego zawieszeniu. Czemu nie ciągło na odwróconych kołach (odwrotnie do kierunku jazdy) to nie mam pojęcia. Przy przyspieszaniu kiera lekko skręca się w prawo więc wydaje mi się że to coś z przodu, luźny wahacz na tulei itp. Oczywiście nic nie wyszło na szarpakach/trzepakach (albo majstry nie chciały zobaczyć).

    Co ciekawe mimo ustawiania zbieżności kiera jest leciutko przechylona na prawo, ale to może tylko niedopatrzenie gości od zbieżności, bo nie chciało im się regulować na końcówkach drążków kierowniczych. Poza tym jak auto toczy się wolno i dohamuję lub startuję z miejsca na wprost, w momencie gdy unosi się lub opada przód auta, to mam takie ciche trzeszczenie "tr-tr-tr-tr..." dochodzące ze środka zawieszenia z przodu... przeguby półosi chyba nie, bo nie tryka/trzeszczy przy skręcaniu lub skręconych kołach jadąc po łuku... a może sworzeń/gałka zwrotnicy wyrobiona mimo, że nie stuka? Ech, mam nadzieje, że wyjdzie na dniach na kanale, bo zmęczony jestem tą czułością trakcji auta na każdą pierdołę
    Mile widziane sugestie "na co zwrócić uwagę" :]
    Ostatnio edytowany przez jedreg - 11-11-10 o 20:09

  6. #6

    Data dołączenia
    Jun 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    GOP
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    1.6 BSE
    Pomógł
    6 razy

    Domyślny

    Jezeli masz jeszcze ten problem to sprawdz czy po trasie ~~1-2 km tarcze sa letnie czy gorace.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Data dołączenia
    Apr 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0T BWA
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Wracam do nierozwiązanego tematu.

    W ostatnich tygodniach przeglądnięte zostało przednie zawieszenie (sprawdzane na innych kołach, przeglądnięte gałki/sworznie zwrotnicy, zdjęte amory i sprężyny, wymienione poduchy i łożyska mcphersona, zmienone 4 tuleje wahacza z przodu, wypinane zasilanie wspomagania, próba przesuwania/wyrównywania sankami z przodu - bo ponoć była nierównoległość osi mierzona "sznurkami") i tylne zawieszenie... mechanik wymiękł ustawiając przednie sanki "na zero". Po tej akcji auto ciągło w prawo cały czas a przy przyspieszaniu jeszcze bardziej.

    Później innym zakładzie "u znajomego" mogłem poeksperymentować na lepszym sprzęcie do geometrii (niestety, mechanicy mało doświadczeni w diagnozowaniu ciężkich przypadków). Komputer pokazuje, że geometria kół jest OK z adnotacją, że oba koła tylnej osi są przesuniętę względem przodu o 10mm w prawo (4 ślady), ale dodatkowo prawa strona jest nieco do przodu (3-6mm), i na dokładkę osie nie są całkiem równoległe (różnica 3mm), czyli jakby auto było całe obrócone w kierunku odwrotnym do zegara (jakby oś zbieżności była nieco w prawo względem osi auta). Pomyślałem, że może to jest powód. Niestety goście nie byli w stanie przesunąć tylnej belki i przednich sanek tak by osie były róznoległe i dawały 2 ślady, twierdzili, że nie ma na tyle luzu, żeby to przesunąć i nie mają na to sprzętu -- co mi teraz pozostaje, tylko płyta z punktami bazowymi?

    Żeby auto szło prosto metodą prób i błędów ustawiliśmy zbieżność tak, że kiera jest jakieś 20* pochylona w prawo... autko idzie niemal idealnie (i na luzie i przy przyspieszaniu). Nie mam siły po raz kolejny otwierać temat u kolejnego znachora. Da się przestawić kierownicę na wieloklinie pod poduszką? A może wieloklin ma ząbek i tylko można włożyć kierownicę w jeden sposób (tak jak wieloklin na dole kolumny kierowniczej). Czy po takim przestawieniu przełącznik kierunkowskazu będzie normalnie odbijał (czy popychacze też się przestawią)?

    A może jeszcze spróbować u Dudy w Katowicach? Tylko czy gość podoła ustawieniu całego zawieszenia z belkami...

    Najgorsze jest to, że nie wiem gdzie tkwi pierwotna przyczya i czy po kolejnych "manewrach" uda się dojść do ładu A może maglownica mi padła (ale żadnych podejżanych dźwięków nie ma)? POMOCY!!!

    pozdro,
    jędrek.
    Ostatnio edytowany przez jedreg - 22-12-10 o 21:58

  8. #8
    włodek's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    ..
    Auto
    Cały czas to samo
    Model
    A3 8P
    Silnik
    1.9TDI BKC
    Pomógł
    65 razy
    Podziękował
    106 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez jedreg Pokaż post
    Da się przestawić kierownicę na wieloklinie pod poduszką? A może wieloklin ma ząbek i tylko można włożyć kierownicę w jeden sposób (tak jak wieloklin na dole kolumny kierowniczej). Czy po takim przestawieniu przełącznik kierunkowskazu będzie normalnie odbijał (czy popychacze też się przestawią)?
    Oczywiście że się da, tam jest bardzo drobny wieloklin i ustawisz idealnie. Kierunki będą normalnie działały, musisz tylko uważać na taśmę i wtyczkę od poduszki powietrznej, a po odpięciu airbaga nie włączaj zapłonu, bo złapie błąd i wtedy tylko VAG...

  9. #9

    Data dołączenia
    Aug 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Poznań
    Auto
    Golf V GTI
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0T BWA
    Pomógł
    2 razy

    Domyślny

    kierownicy się nie przestawia na wieloklinie! reguluje się to na drążkach

  10. #10
    włodek's Avatar
    Data dołączenia
    Dec 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    ..
    Auto
    Cały czas to samo
    Model
    A3 8P
    Silnik
    1.9TDI BKC
    Pomógł
    65 razy
    Podziękował
    106 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez krz_p Pokaż post
    kierownicy się nie przestawia na wieloklinie! reguluje się to na drążkach
    Przestawiając o ząbek lub dwa chyba nic się nie stanie, promień skrętu się prawie nie zmieni, chyba że czujnik skrętu będzie inaczej odczytywał i wtedy może złapać błąd ESP, więc najbezpieczniej jest ustawić to na drążkach kier...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •