Pokazane rezultaty 1 do 1 z 1

Temat: długie kręcenie (PB) alternatywne rozwiązanie

  1. #1
    pila24's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    ZBI
    Auto
    sczała
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    57 razy
    Podziękował
    4 razy

    Domyślny długie kręcenie (PB) alternatywne rozwiązanie

    Spora część z nas ma problem z długim kręceniem w swoim benzyniaku nim odpali
    (nawet do 3 sek chechłania-szczególnie jak postoi przez noc).
    Problem obadałem u siebie-wniosek jest taki ze ECU po przekręceniu
    stacyjki zapodaje na przekaźnik pompy 6V a nie 12V
    (napięcie 12V pojawia się dopiero podczas kręcania rozrusznikiem) i nie
    ma szans by przekaźnik pompki załączył się i wstępnie pompa
    zwiększyła ciśnienie w układzie paliwowym dzięki czemu szybciej silnik zapali.
    Możliwe ze to jakaś wada konstrukcyjna(np. użyte kondensatory po czasie tracą właściwości).

    Problem pierw próbowałem rozwiązać zaworkami zwrotnymi-bezskutecznie,więc kolejnym rozwiązaniem było
    zapodanie na pompę paliwa napięcia 12V przez 3 sek po przekręceniu stacyjki,udało mi sie po długich poszukiwaniach
    w sieci znaleźć przekaźnik czasowy który idealnie się do tego celu nadawał 2TP30 - regulowany czas działania
    i styki robocze odpowiednio dobrane prądowo pod pompę paliwa.

    http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?...-czasowy-2tp30




    Na pudełeczku jest schemat podłączenia,czyli na styk nr 1 podajemy napiecie +12v a styk nr 2 masę i to wszystko
    jeżeli chodzi o załączanie naszego przekaźnika-czas działania regulujemy potencjometrem ukrytym pod zaślepką na górze przekaźnika.

    Z pozostałych styków które nas interesują to nr 3 i nr 4 - to są styki robocze które będą załączały pompę.


    Dodatkowo przyda się podstawka z konektorami do zaprawienia-ułatwi to zamocowanie przekaźnika.



    Gdy już podłączymy przewody do konektorów i zamocujemy je w podstawce wybieramy się do auta
    i podłączamy nasz przekaźnik pod aku sprawdzając na jak długo się załącza
    i ustawiamy czas na mniej więcej 3 sek działania.

    Sciągamy osłonę pod kierownicą i do dzieła!

    Pierwsze co jest nam potrzebne to napięcie 12V które pojawia się po przekręceniu stacyjki-jako że nie chciało mi się zagłębiać
    w całą instalacje auta znalazłem odpowiednie przewody we wtyczce włącznika świateł w które wpinamy się równolegle
    (bez przecinania przewodów-jedynie troszkę izolacji ściągamy).

    Masa znajduje się w przewodzie brązowym (skrajny po prawej):


    Napięcie 12V "po kluczyku" znajduje się w przewodzie czarnym z białym paskiem z drugiej strony wtyczki:



    Czyli styk nr 1 przekaźnika podpinamy pod przewód czarnym z białym paskiem a styk nr 2 pod brązowy.

    Teraz należy poszukać przewodów od pompy paliwowej-znajdują się na srubach pod przekaźnikami:



    By się upewnić że to te przewody zwieramy je przewodem i pompa powinna zacząć działać.

    Mocowanie przewodów od styków roboczych przekaźnika rozwiązałem w ten sposób iż przylutowałej podkładki do nich i dałem je pod te sruby
    - to pewne i solidne rozwiązanie.

    Podpinamy pod zaznaczone i sprawdzone punkty nasze styki robocze przekaźnika-nie ma znaczenia który do którego punktu.

    Dobre miejsce na zamocowanie przekaźnika jest przy module świateł-pasuje jak ulał,wystarczyła mi 1 opaska zaciskowa by umocować podstawkę:



    Po skręceniu wszystkiego tak to wygląda:



    Auto pali na dotyk i nie trzeba już męczyć rozrusznika i akumulatora.

    Kilka uwag na koniec:

    Napięcia sprawdzamy miernikiem by być na 100% pewnym że wpinamy się w odpowiednie miejsca.

    Lutujemy przewody przy odłączonym akumulatorze! (inaczej może spotkać nas festiwal iskier).

    Przewody zasilające przekaźnik mogą być o małym przekroju,a przewody od styków roboczych o większym przekroju
    ( ja zastosowałem zwykłe przewody sieciowe 220v).

    Przekaźnik w opisie jest przykładowy i nie musi być taki sam-użyłem taki ze względu na dobre dopasowanie do potrzeb.

    Nie odpowiadam za szkody w przypadku uszkodzenia instalacji auta spowodowane niewłaściwym podłączeniem urządzenia.

    Jeżeli nie czujesz się pewien że podołasz-nie bierz się za to i zleć tą prace elektrykowi samochodowemu.

    Całość łącznie z wyszukaniem punktów podłączeniowych zajęła mi 45 minut więc nie ma tutaj wielkiego wyzwania.

    Dokładny opis parametrów przekaźnika znajduję się na podanej powyżej stronce.

    Jeżeli będą pytania proszę mi dać znać na PW a założę odpowiedni temat dyskusyjny.









    zamieszczam link do instrukcji w PDF-ie gdyby fotki wygasły
    http://hostuje.net/file.php?id=7595d...50bfc00193125e
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 06-08-15 o 11:57 Powód: Błędy stylistyczne

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •