Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 11 do 20 z 23

Temat: 8P 3.2 V6 rozrząd

  1. #11

    Data dołączenia
    Aug 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Prawie Kraków
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BUB

    Domyślny Co to za dźwięk z okolic rozrządu - 3.2 BUB

    Witam
    Jak już pisałem w innym temacie stałem się prawie posiadaczem A3 2008r z silnikiem 3.2 BUB.
    Wszystko z samochodem jest ok poza jednym dźwiękiem który dochodzi z okolic rozrządu i nie wiem czy mam się czym martwić. Samochód ma realne 155tyś przebiegu.
    Nie sprawdzałem jeszcze rozrządu vagiem ale to nie jest raczej odgłos szumiącego łańcucha.
    Tak to wygląda (chodzi o takie rechotanie jak żaba, zwłaszcza w drugiej części jak aparat jest nad pokrywą zaworów)

    http://smg.photobucket.com/user/Misi...93923.mp4.html

    Ktoś wie co to może być i czy powinienem się martwić?
    Z góry dziękuję

  2. #12

    Data dołączenia
    Nov 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Krobia
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BMJ

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez MisiorA3 Pokaż post
    Witam
    Jak już pisałem w innym temacie stałem się prawie posiadaczem A3 2008r z silnikiem 3.2 BUB.
    Wszystko z samochodem jest ok poza jednym dźwiękiem który dochodzi z okolic rozrządu i nie wiem czy mam się czym martwić. Samochód ma realne 155tyś przebiegu.
    Nie sprawdzałem jeszcze rozrządu vagiem ale to nie jest raczej odgłos szumiącego łańcucha.
    Tak to wygląda (chodzi o takie rechotanie jak żaba, zwłaszcza w drugiej części jak aparat jest nad pokrywą zaworów)

    http://smg.photobucket.com/user/Misi...93923.mp4.html

    Ktoś wie co to może być i czy powinienem się martwić?
    Z góry dziękuję
    Udało Ci sie ustalić co to? U mnie mam to samo ale jeszcze nie jechałem do mechanika bo auto tyle co sprowadziłem

  3. #13

    Data dołączenia
    Nov 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Krobia
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BMJ

    Domyślny

    czy przy wymianie rozrzadu konieczna jest wymiana nastawników wałka rozrządu?
    jeśli tak to czy są jakieś zamienniki?

  4. #14

    Data dołączenia
    Feb 2018
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa, Kutno
    Auto
    AUDI
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BDB

    Domyślny A3 3.2 VR6 BDB Diagnostyka rozrzadu

    Witam Was,
    Jest to mój pierwszy wpis na forum, także wybaczcie mi jeśli zrobiłem coś nie tak (np. wybrałem zły wątek).

    Moja historia jest taka: wymieniłem rozrząd miesiąc temu, ale nie do końca jestem zadowolony z jego funkcjonowania.
    Pomiary bloków 90 i 91 pokazują, ze zawory sterujące nastawnikami rozrządu nie są wstanie ustawić się do wartości zadanej (przy stalej wartości obrotowej silnika np. 2000rpm). Dodatkowo wskazówka obrotomierza ma denerwujące małe wahania przy rozgrzanym silniku.

    Moje typy to:
    1) Zbyt niskie ciśnienie oleju (mimo zastosowania oleju o wyższej lepkości 5W40 zamiast 5W30)
    Planuje zamontowanie na stale wskaźnika oleju, żeby moc sprawdzić co faktycznie się dzieje z ciśnieniem w czasie jazdy.
    Potencjalne przyczyny:
    - luz na panewkach (ups wole nawet nie myśleć o kosztach)
    - zapchana lub wadliwa pompa oleju
    2) Wadliwy wskaźnik przepływu powietrza MAF (Mass Air Flowmeter)
    3) Źle ustawiony rozrząd?? Nie podoba mi się wałek rozrządu wylotowy. Chyba ze względu na niego był problem z ustawieniem rozrządu na "zero" (bloki 208 i 209)

    A jakie są Wasze opinie? Z góry dziękuję za wszelka pomoc i komentarze.
    Poniżej przedstawiam szczegółowe dane techniczne wraz z filmikami:
    _________________________________________
    AUDI A3 8P 2004, przebieg 209 990 km
    Typ handlowy: 8P1B19
    Silnik VR6 3.2 - 250KM, ECU: 022 906 032 CA
    Kod silnika: BDB
    Kod skrzyni: GUM
    Kod tylnego mostu: HEZ
    _________________________________________
    Pomiar bloków 90 i 91 (praca zaworów sterujących rozrządu) - patrz na druga polowe filmiku


    90 /1 - obroty silnika (wymagane dla biegu jałowego 590.. 850 rpm)

    90 /2 - % otwarcia zaworu sterującego wariatorem wydechu
    90 /3 - Wymagane przestawienie wałka wydechu
    90 /4 - Aktualne przestawienie wałka wydechu

    91 /2 - % otwarcia zaworu sterującego wariatorem ssącym
    91 /3 - Wymagane przestawienie wałka ssącego
    91 /4 - Aktualne przestawienie wałka ssącego
    _________________________________________
    Pomiar bloków 208 i 209 (ustawienie wariatorów względem wału - wskaźnik wyciągnięcia łańcucha)


    208 /2 - Pozycja wałka rozrządu, ssanie (wymagane 113.. 129 deg KW)
    208 /3 - Offset pozycji wałka rozrządu, ssanie, miedzy pozycja wymagana a aktualna (wymagany -8.. 8 deg KW)
    208 /4 - Wałek ssący, kod adaptacji (wymagany xxx1x10x)

    209 /2 - Pozycja wałka rozrządu, wydech (wymagane 66.. 82 deg KW)
    209 /3 - Offset pozycji wałka rozrządu, wydech, miedzy pozycja wymagana a aktualna (wymagany -8.. 8 deg KW)
    209 /4 - Wałek wydechowy, kod adaptacji (wymagany xxx1x10x)

    Rozrząd jest ustawiony z offsetem 4 i 6 ze względu na stronę wydechową, która uniemożliwiała inne ustawienie (według mechanika). Może jest to kwestia wałka rozrządu (krzywki są wciskane na wałek i teoretycznie mogą się obrócić). Wałek rozrządu był zarysowany w jednym miejscu (jakiś element musiał wpaść wraz z olejem, może był to pęknięty pierścień uszczelniający walka rozrządu, który został już wymieniony?)
    Może była jakaś nowsza rewizja wałka rozrządu z inna tolerancja otworu na kołek pozycjonujący wariator?
    Może warto wymienić wałek, może obydwa?

    Wartość poniżej -8deg KW (-9 do -14 KW) świadczy o rozciągnięciu łańcucha rozrządu

    Zaznaczam, ze wariatory to najnowsza wersja według ETKI, czyli:
    022109087J nastawnik walka rozrządu wlot (NOWY)
    022109088J nastawnik walka rozrządu wylot
    Wariator wylotowy wraz z panelem z zaworami został wyczyszczony, zawory sterujące sprawdzone a pierścienie uszczelniające na walkach wymienione (jeden był pęknięty - brakującą część pierścienia została odnaleziona i usunięta)
    _________________________________________

    Delikatne wahania obrotomierza przy ciepłym silniku i stałym zakresie obrotów

    Może jest to objaw pracy rozrządu? (Silnik pracuje na benzynie)
    _________________________________________
    Silnik zalany jest olejem MOTUL 5W40 (specyfikacja mówi o 5W30 i taki dotychczas był używany). Na zimnym silniku poziom oleju jest na górnej kresce

    Odnośnie niskiego ciśnienia oleju to planuje zamontowanie na stale miernika ciśnienia oleju. Według pomiaru mechanika ciśnienie na biegu jałowym (przy zimnym silniku) skakało aż do 8bar, przy nagrzanym silniku było z kolei zbyt niskie:

    1500rpm - 3bar (zimny), 1bar (rozgrzany)
    2000rpm - 5bar (zimny), 2.5 bara (rozgrzany) --> specyfikacja wymaga min. 3 bar przy rozgrzanym silniku
    _________________________________________
    Na sam koniec muszę wspomnieć, ze mechanik użył silikonu zamiast uszczelki pod pokrywą zaworową, także mam mały wyciek oleju na cewki i świece i w związku z wypadanie zapłonu na jednym cylindrze (prawie niewidoczne przy jeździe na benzynie).

    - - - Updated - - -

    Zakladalem nowy watek, ale zostalem podpiety do watku o falujacych obrotach.
    Ja mialem falujace obroty wczesniej ale okazalo sie za odpowiadaja za nie nieszczelne pierscienie uszczelniajace na walku rozrzadu. Niestety pierscienie te dosc czesto pekaja co powoduje, cofanie sie wariatora ze wzgledu na spadek cisnienia. Dodatkowo pekniety fragment pierscienia potrafi zablokowac zaworki sterujace rozrzadu lub moze spowodowac inne problem w silnku. U mnie falowanie ustapilo po wymianie pierscieni uszczelniajacych. Moze ta informacja bedzie dla kogos przydatna

    Tak czy inaczej w dalszym ciagu mam problem z praca rozrzadu (tak jak to opisano w poprzednim poscie). Moze ktos ma jakis pomysl z czego to moze wynikac? Z gory dziekuje.
    Ostatnio edytowany przez dw2002 - 15-02-18 o 22:48

  5. #15

    Data dołączenia
    Jun 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Audi A3 8P / Audi S4 B8
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BMJ
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    4 razy

    Domyślny

    Ja miałem podobne objawy tzn. falowanie i dziwne słabnięcie po zmianie biegu w okolicach 2k. Stawiałem na zaworki sterujące nastawnikami rozrządu. Ale wykombinowałem, że problemem może być niewłaściwa temperatura silnika - odkąd gdzieś przeczytałem, że wskaźnik w a3 stoi pionowo w przedziale 75-110. No i okazało się, miałem rację. Jestem po wymianie termostatu, silnik płynnie wchodzi na obroty, poprawiła się też co zadziwiające najbardziej praca skrzyni!!! A stary termostat właściwie nie wzbudzał podejrzeń, auto po jakimś czasie osiągało na wskaźniku 90. Okazało się, że otwiera się przy 66 stopniach. Także 40zl załatwiło sprawę....

  6. #16

    Data dołączenia
    Feb 2018
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa, Kutno
    Auto
    AUDI
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BDB

    Domyślny

    Cześć Czarny,
    Dziękuję za odpowiedz. Jesteś pierwszy!
    Odnośnie termostatu to jeśli spojrzałbyś na pierwszy filmik to zobaczyłbyś ze samochód normalnie się rozgrzewa do 90+ (nie sprawdzałem maksymalnej temperatury) a więc jest OK.
    Wydaje mi się ze głównym tropem, którym trzeba podążać to sprawdzenie czy rzeczywiście jest problem z niskim ciśnieniem oleju. Może jest też coś związanego ze sterowaniem lub ogólnie z ustawieniem rozrządu. Mam nadzieje ze w następnym tygodniu będę już miał dokładniejsze dane odnośnie ciśnienia oleju i stanu panewek. Dam znać.

  7. #17
    Cinek24's Avatar
    Data dołączenia
    Nov 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wólka
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    3.2 BMJ
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Witam Ja również miałem problemy po wymianie rozrządu -wypadanie zapłonów nierówna praca na postoju. Oddałem nastawniki i podstawkę z zaworkami do regeneracji ,wydechowy był uszkodzony .Dodatkowo zrobiłem tzw płukankę silnika i zalałem świeżym olejem.Trzeba też zwrócić szczególną uwagę przy składaniu tej podstawki z zaworkami sterującymi aby tam nie zaślepić kanalików np sylikonem .

  8. #18

    Data dołączenia
    Feb 2018
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa, Kutno
    Auto
    AUDI
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BDB

    Domyślny

    Cześć Cinek,
    Dzięki za komentarz.
    Jestem właśnie po wymianie pompy olejowej. Coś musiało w nią wpaść. Zakładam, ze był to pęknięty fragment pierścienia uszczelniającego z wałka rozrządu. Tak czy inaczej pompa oleju miała tak głębokie przerysowania, że na jałowym biegu ciśnienie spadało prawie do zera. Po wymianie pompy na nowa (ca. 1000 zł) ciśnienie jest już w porządku.
    Został uszczelniony również układ próżniowy (jeden przewód był pęknięty).

    Niestety praca rozrządu jest taka sama (zła) jak poprzednio... nie wiem co mam robić.
    Czy znacie może jakiegoś ogarniętego mechanika który zna się na tych silnikach i potrafi je poprawnie zdiagnozować?
    _______________________
    Dodam jeszcze, że wcześniej przy wymianie rozrządu wariatory jak również panel z zaworkami zostały zawiezione do firmy Mehneker z Rzeszowa, która zajmuje się regeneracja rozrządów. Zostały one tam wyczyszczone i sprawdzone. Zakładam wiec, ze nie powinno być z nimi problemu.
    Ostatnio edytowany przez dw2002 - 24-03-18 o 12:54

  9. #19

    Data dołączenia
    Feb 2018
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa, Kutno
    Auto
    AUDI
    Model
    A3 8P
    Silnik
    3.2 BDB

    Domyślny

    Problem ze skaczącymi wskazaniami bloków 90 i 91 jest już rozwiązany.
    Cinek24 - miałeś rację. Trzeba było wymienić zaworki sterujące rozrządem i wszystko pracuje już teraz dobrze.
    Polecam usługi Pana Grzegorza Wilka z www.vr6-serwis.pl/o%20nas.html - osoby naprawdę kompetentnej w temacie VAG-owskich VR6 (i nie tylko).
    Poniżej załączam wykresy pokazujące pracę zaworków przed i po wymianie.
    https://www.flickr.com/photos/109646...57698515595065

  10. #20

    Data dołączenia
    Oct 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdynia
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Panie ile obecnie kosztuje nowy rozrzad - same części + czy jest on z przodu czy z tyłu silnika ?

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •