Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 11 do 20 z 153

Temat: Jak działa klimatronic?

  1. #11

    Data dołączenia
    Oct 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T ARZ
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    jarekp23,
    skad taki pomysl o "zeby szyby odparowac to trzeba napuscic na szybe bardzo wilgotne powietrze, ktore powstaje z polaczenia zimnego z cieplym"

    po pierwsze niby jak odparowac wilgotnym powietrzem? no nie bardzo..., wilgotnym jeszcze bardzej zaparujesz, tak jak to sie dzieje w deszczowe dni...
    i co do wilgotnosci powietrza ma mieszanie zimnego z cieply?

    klimatyzacja jest przydatna przy odparowywaniu, poniewaz wlasnie osusza powietrze przez skroplenie pary wodnej na klimatyzacji...
    W moim starym volvo 940 klimatyzacja wlaczala sie nie zaleznie od temperatury, czy tego czy byla recznie wylaczona, zawsze gdy wlaczalem tryb nadmuchu na szyby

    poza tym, dla rzywotnosci klimatyzacji, wskazane jest ja raz na jakis czas uruchamiac, no ale jezeli jest to automatycznie blokowane temperatura, to nie ma takiej mozliwosci u nas...

    [ Dodano: Wto 06 Lis, 2007 21:45 ]
    jarekp23,
    skad taki pomysl o "zeby szyby odparowac to trzeba napuscic na szybe bardzo wilgotne powietrze, ktore powstaje z polaczenia zimnego z cieplym"

    po pierwsze niby jak odparowac wilgotnym powietrzem? no nie bardzo..., wilgotnym jeszcze bardzej zaparujesz, tak jak to sie dzieje w deszczowe dni...
    i co do wilgotnosci powietrza ma mieszanie zimnego z cieply?

    klimatyzacja jest przydatna przy odparowywaniu, poniewaz wlasnie osusza powietrze przez skroplenie pary wodnej na klimatyzacji...
    W moim starym volvo 940 klimatyzacja wlaczala sie nie zaleznie od temperatury, czy tego czy byla recznie wylaczona, zawsze gdy wlaczalem tryb nadmuchu na szyby

    poza tym, dla rzywotnosci klimatyzacji, wskazane jest ja raz na jakis czas uruchamiac, no ale jezeli jest to automatycznie blokowane temperatura, to nie ma takiej mozliwosci u nas...

  2. #12
    jarekp23's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żywiec
    Auto
    audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.9TDI AXR

    Domyślny

    zgodze sie ze klimatyzacje trzeba wlaczac raz na tydzien na ok 10 minut, aby nie dac zalegnac sie grzybowi
    nie moge teraz znalezc linka, ale na forum napewno bylo o tym dlaczego klima sie nie wlacza ponizej pewnej granicy, wiec warto znalezc, a tam jest to fachowo opisane, polecam szukanie

  3. #13
    Szak-All's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Białystok
    Auto
    VW
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0TDI BKD

    Domyślny

    to jest prawda że nie można właczać sprężarki poniżej jakiejś tempreratury! nawet przy klimatyzacji pomieszczeń tak samo jest, oczywiście granica najniższej temperatury zależna jest od klasy i marki klimy więc pewnie tak samo jest w naszych a3. A jeśli chodzi o klime w volvobrzezi, prawdopodbnie nie wstawili zabezpieczeń i można ją było włączyć maunalnie niezależnie od temperatury.
    "Imagination is more important than knowledge"

    Albert Einstein

  4. #14

    Data dołączenia
    Jun 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Seat Ibiza SPORT
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI ATD
    Pomógł
    27 razy
    Podziękował
    28 razy

    Domyślny

    Witam
    Zgadza się, zalecane jest raz na jakiś czas włączyć klimę, nie chodzi tu o grzyba (ale na pewno zalecane) a o środek „smarny” który jest rozpylany w gazie i ma na celu smarowanie całego układu. Ale oczywiście nie jest tak, że jak nie załączymy Klimę przez całą zimę to klima się od razu zepsuje. Mój ojciec w VW przez całą zimę nie włączał klimę bo gaz mu się skończył, na wiosnę nabił i śmiga jak nowa, oczywiście nie zalecam sprawdzania. Ja również jestem za włączeniem nawet na 20 min klimy raz na dwa tygodnie, wszyscy eksperci od układów klimatyzacyjnych to mówią. Nie wiem jak do tego podchodzi firma AUDI, ale może się zdarzyć że temperatura przez kilka miesięcy będzie poniżej +5 i klimę nie załączymy (tereny górskie). Myślę, że Audi to sprawdziło i klima nie powinna się zepsuć.
    Pozdrawiam
    Tomasz_W-wa
    Tomasz_W-wa

  5. #15
    tomektmtm's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Gdynia
    Auto
    ajjjj to trzyyyy !!!!
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI ASZ
    Pomógł
    raz

    Domyślny

    Jak działa klimatyzacja ?



    - Proces zaczyna się od sprężenia czynnika roboczego w formie gazowej przez sprężarkę i dostarczenia go do skraplacza, który ma formę bardzo podobną do samochodowej chłodnicy. Czynnik roboczy skrapla się i formie płynnej, nadal pod wysokim ciśnieniem, trafia do osuszacza. Ciśnienie robocze w obiegu wysokiego ciśnienia może przekraczać 20 atmosfer, dlatego wytrzymałość przewodów i połączeń musi być bardzo wysoka.



    - Osuszacz, wypełniony specjalnym granulatem, wychwytuje zanieczyszczenia i wodę, stanowiącą szczególnie niekorzystny czynnik w układzie (zakłóca pracę parownika). Dalej czynnik roboczy w formie ciekłej i pod wysokim ciśnieniem trafia do parownika.



    - W parowniku następuje rozprężenie czynnika roboczego. Przyjmując postać ciekłą odbiera on ciepło od otoczenia. Przy parowniku znajduje się dmuchawa, dostarczająca schłodzone powietrze do kanałów wentylacyjnych i dalej do wnętrza pojazdu

    Schemat działania klimatyzacji

    - Po rozprężeniu czynnik roboczy w formie gazowej wraca do sprężarki obiegiem niskiego ciśnienia i proces powtarza się. Układ klimatyzacji obejmuje także specjalne zawory i elementy sterujące. Sprężarka smarowana jest specjalnym olejem, wymieszanym z czynnikiem roboczym.


    Co robić, aby cieszyć się klimatyzacją ?



    - Nie wierzyć w zapewnienia, że klimatyzacja jest bezobsługowa. Przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu układu klimatyzacyjnego, nie dopuszczać do zaniedbań.



    - Regularnie używać klimatyzacji. Jeśli wyłączamy ją na dłuższy czas, to przynajmniej co dwa tygodnie należy ją włączyć na kilkanaście minut. Dłuższy bezruch prowadzi do oddzielenia się oleju od czynnika roboczego, co w konsekwencji może spowodować zatarcie sprężarki (bardzo wysokie koszty naprawy).



    - Dokonywać czynności obsługowych, możliwych do wykonania we własnym zakresie: sprawdzenie naprężenia paska napędzającego sprężarkę, kontrola czystości skraplacza (najczęściej mocowany przed chłodnicą), odkażanie przewodów wentylacyjnych dostępnymi w sprzedaży preparata

    to ze strony o klimatyzacji

    a odemnie :

    to zapomnieli o paru drobiazgach jak np odolejacz, zawor rosprezny i inne ****rele
    a czynik smarny jest cieklym olejem - specjalnym na podcisnienie, dlatego miesza sie z gazem

  6. #16
    jarekp23's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żywiec
    Auto
    audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.9TDI AXR

    Domyślny

    No i dlugo oczekiwana profesjonalna wypowiedz

  7. #17
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Panowie klimatyzacja a klimatronic to jest to samo, jedynie Niemcy sterownie wydajnością ubrali w fajny sterownik który fajnie wygląda w kokpicie, różnica polega na tym że w manualnej klimie, otwieranie nawiewu czy regulacja ciepło zimno odbywa się z a pomocą układów mechanicznych ( za pomocą linek) w klimatroniku otwieranie całych tych głupot odbywa się przy pomocy silników krokowych sterowanych przez prosty sterownik plc, a to co piszecie typu że można wł/wy to już zaprogramowane wewnątrz i użytkownik nawet o ty m nie wie, jeśli chodzi o klimę taką czy taką to należy ją często, używać ponieważ nie ma tam smarowania, jedyne smarowanie to parafina nabijana z odczynnikiem, dlatego zaleca się używanie klimy w zimę na tej zasadzie, że odpalając auto odpalić klimę na chwilę żeby pompą przepchnęła odczynnik a tym samym przesmarowała elementy

  8. #18
    julo23's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2007
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Zawiercie
    Auto
    Audi A4 B7 BRD, A3 8p BMN
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BMN
    Pomógł
    3 razy
    Podziękował
    22 razy

    Domyślny

    Ale czy wskazane jest zaraz po odpaleniu włączanie klimy ?

    Bo na przykład celem odparowania szyby wciskamy przycisk od góry z lewej strony czyli wg instrukcji "Odmrażanie przedniej szyby /nawiew" i automatycznie sie załącza ikonka śnieżyki czyli uruchamia się sprężarka.
    Ale z drugiej strony jeśli ustawimy na daną temperature na AUTO to przy zimnym silniku moc nawiewu zejdzie do minimum, żeby nie dmuchać zimnym, aż temp. wody osiągnie 45 stopni. Wtedy stopniowo sie zwiększa w miare jak się nagrzewa. Takie mam spostrzeżenia z autopsji.
    Było: A3 8L 1.9 TDI 110KM,
    Było: A3 8P 2.0 TDI 140KM, BKD
    Było: A4 B6 Avant 1.9TDI 170KM i 380Nm AVF+
    jest: A3 8P 2.0 TDI 170KM BMN
    jest: A4 B7 2.0 TDI 170KM BRD

  9. #19
    Zbanowany Zbanowany
    Data dołączenia
    Jul 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    BMW E60 520d LCI
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    julio23 generalnie chodzi o to żeby "przesmarować układ", druga sprawa działająca okresowo klima nie zagrzybia się

  10. #20
    Jackq's Avatar
    Data dołączenia
    May 2006
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Auto
    Audi A4 B9
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    29 razy
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny

    To w koncu jakim powietrzem najszybciej odparować szybe w pochmurny chłodny dzień taki jak teraz są.
    Zauważyłem ze szybciej mi odparuje jak ręcznie ustawie na 18* sniezynka zał. i nawiew na szybe na full, niz jak dam własnie ten przycisk odparowywania.
    To jak odparowywac, ciepłym, zimnym czy szmatka?
    A jak jest zimniej i sniezynka sie nie załącza?
    Mi sie teraz okropnie paruja bo mam wode pod dywanikiem - nie wysusze bo na polku za zimno.
    Napiszcie swoje spostrzeżenia.

    Aha, czy ktoś ma tak jak ja - lewa strona szyby tzn przed oczami kierowcy wolniej mi odparowywuje - nawiew słabiej dmucha z mojej strony a od pasażera duzo silniej
    Pomogłem? to kliknij Pomógł, to nic nie kosztuje a zawsze miło być docenionym

    Życie jest zbyt krótkie by budzić się z żalem



Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •