Strona 9 z 11 PierwszyPierwszy ... 7891011 OstatniOstatni
Pokazane rezultaty 81 do 90 z 108

Temat: Doładowanie turbiny, temperatura oleju i napięcie ładowania w FIS 8L

  1. #81

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Projektuję nową płytkę, ponieważ aktualna ma kilka wad, zrobiłem już pod nią schemat. Jeśli macie jakieś sugestie to jestem otwarty. Niedługo zamówię PCB i do tego czasu modyfikacje nie będą problemem. Planuję wprowadzić bardziej rozwinięte menu i obsługę pełnego ekranu, dla tego zasadniczą różnicą jest zmiana w pobieraniu informacji z manetki.
    Pozbyłem się przekaźnika i zastąpiłem go tranzystorami. Jeśli chodzi o rezystory R14-R19 to ich wartości jeszcze dobiorę (testowałem bez nich i układ się sprawdził, najwyżej zastosuję rezystory 0 ohm).
    RESET-B to przewód prowadzący do styku w przycisku Reset, REST-Z to przewód idący do zegarów od przycisku Reset (Prościej mówiąc, rozcięty przewód od przycisku manetki, i B to koniec idący do manetki, a Z to koniec idący do zegarów). Analogicznie pozostałe przyciski. Każdy z nich zwiera do masy, czyli po naciśnięciu zegary/mikrokontroler wykrywa brak napięcia i w efekcie wciśnięcie.
    Ponieważ z zegarów przychodzi napięcie 12V, zastosowałem diody D7-D9, dzięki temu napięcie to nie pojawi się na uC, ale masa już tak. Diody D4 i D5 pomagają dla arduino rozróżnić, który przycisk został wciśnięty (normalnie sygnał idzie na pin D2 - port z przerwaniami, wtedy program sprawdza również stany na pinach A1 i A2).
    LM393 zostawiam, testowałem różne schematy dostępne w sieci i albo nie chciały w ogóle współpracować, albo połączenie bardzo niestabilne. Na tym układnie działa idealnie. (Swoją drogą kabel diagnostyczny na tym chipie też działa mi najlepiej).
    Płytkę planuję zrobić pod obudowę KM-35B, chyba że ktoś mi podsunie jakieś ciekawsze rozwiązanie.
    Dla zainteresowanych będę mógł wykonać taki moduł, bo wiem, że nie każdy potrafi lub lubi lutować. Schemat płytki i wsad też wrzucę, dla tych osób, które będą chciały same sobie taki układ zmontować. Będzie też można odkupić ode mnie płytkę bez elementów.


  2. #82
    taz's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bochnia
    Auto
    B
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Próbowałeś TJA1021 lub jemu podobne zamiast LM393 ? Kondensator C2 daj mniejszy niż C1. Zauważ, że w momencie odłączenie zasilania C1 rozładuje się szybciej niż C2. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla stabilizatora, może ulec uszkodzeniu. W datasheecie do 7805 powinno to być opisane. Przemyśl czy nie warto zrobić pcb z prockiem wlutowanym bezpośredni w płytkę. W ten sposób upraszczasz cały układ, nie trzeba kupować arduino, lutować goldpinów.
    Ostatnio edytowany przez taz - 02-05-18 o 08:43

  3. #83

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Właśnie układ z arduino wydaje mi się prostszy, ma już wszystko co potrzebne polutowane i można go programować bez zewnętrznych programatorów. Rozumiem, że chodzi ci o przeniesienie tego co potrzebne na moją płytkę, łącznie z CH340, ale czy przypadkiem nie będzie właśnie wtedy więcej lutowania? Na dodatek nie potrafię lutować SMD, nie mam nawet odpowiedniego sprzętu do tego, a tak wlutuję 2 gniazda goldpin po 15 pinów i mam możliwość wyciągania arduino w razie potrzeby.
    Kondensatory, nota mówi o wartościach 0,33uF na wejściu i 0,1uF na wyjściu przy prądzie wyjściowym 500mA. Dodatkowo jest notatka, że kondensator wejściowy jest wymagany, gdy stabilizator jest daleko od źródła zasilania, a wyjściowy służy jedynie poprawie charakterystyki stabilizatora i są to ceramiki. Wydaje mi się, że jak zastosuję takie wartości to będzie wystarczające, ponieważ nie mam w układnie odbiorników typowo indukcyjnych (tak jak w poprzednim był przekaźnik) a zasilanie jest z akumulatora, który daje dosyć stabilne napięcie. Na forach różnie na ten temat piszą, jedni, żeby dawać tak jak w nocie, inni piszą jedynie o zachowaniu proporcji 3/1, jeszcze inni podają konkretne wartości "bo tak się robi i jest ok". Nie ma na to wzoru, dla tego mam taki problem. Lepiej dać tak, jak jest w nocie pokazane, czy wielokrotność tego, np. 33 i 10uF, czy jeszcze inaczej to dobrać (ale jak?) Na stronie 11 tego opracowania jest pokazana "typowa aplikacja" i jest tam na wejściu kondensator elektrolityczny 470uF i ceramiczny 100nF, na wyjściu tylko ceramiczny 100nF. Dodatkowo między wyjściem i wejściem jest wstawiona dioda, która "stanowi zabezpieczenie przeciwko zbyt wysokiemu napięciu wyjściowemu". Jakbym zastosował takie wartości i dodatkowo tą diodę to miało by to sens, czy szukać innych źródeł?
    TJA1021 nie próbowałem bo jest w techologii SMD i przez to mnie ten chip zniechęca. Poszukam jeszcze jakichś interfejsów LIN, ale nie wiem, czy jest sens zmieniać coś co jest sprawdzone i działa stabilnie.

    Edit:
    Szukając czegoś podobnego do TJA1021 trafiłem na nieco inny układ oparty na tranzystorach, po zmianie wartości niektórych rezystancji uC połączył mi się z ECU.

    Ale nadal nie wiem czy jest sens to zmieniać, elementów jest tyle samo... nie wiem, może łatwiej by to było umieścić na płytce... A powiedz mi, taz - poza uproszczeniem układu, czy TJA1021 ma jeszcze jakieś inne zalety? Czy może po prostu wg ciebie LM393 jest złym pomysłem, jeśli tak to z jakich powodów? Dzięki za pomoc
    Ostatnio edytowany przez Denio9 - 03-02-18 o 15:37

  4. #84
    taz's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bochnia
    Auto
    B
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    SMD nie jest takie złe, szybko się lutuje i zajmuje mało miejsca.
    Ciekawi mnie ile prądu bierze Ci cały układ. Jeśli jest to jakaś mała wartość to można by pomyśleć nad takim jak rozwiązaniem jak LIN ze stabilizatorem, np MCP2021-500 jest w tme. Kłopot z rozwiązaniem "na piechotę" jest taki, że nie masz tam żadnych zabezpieczeń. W gotowej kostce takowe są zawarte.
    Jak chodzi o pojemności przez i za stabilizatorem to myślę, że 10 uF na wejściu i 1 uF na wyjściu wystarczy. Pamiętaj, że podczas normalnej pracy przy zapalonym silniku to alternator jest źródłem zasilania a napięcie na jego wyjściu nie jest idealnie równe

  5. #85

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Pomierzyłem prądy i jest tak:
    -na zasilaniu (w miejscu bezpiecznika - 12V):
    25mA, gdy przekaźnik wył.,
    89mA, gdy przekaźnik zał.,
    - na wyjściu ze stabilizatora (5V):
    0,5mA, gdy przekaźnik wył.,
    34mA, gdy przekaźnik zał.,
    - na zasilaniu arduino (VIN 12V):
    20mA - 30mA i 45mA, gdy załączę przekaźnik

    Ogólnie to układ bierze nieco ponad 1W, bez przekaźnika powinien brać znacznie mniej, ponieważ na 0,2W, które potrzebuje przekaźnik trzeba zużyć dodatkowo 0,28W na obniżenie napięcia do 5V, razem na sam przekaźnik idzie 0,48W.
    Teraz tak patrzę na ten schemat i chyba L7805 nie jest nawet potrzebny. Przecież te trzy rezystorki R7, R8, R9 mogę podłączyć pod pin 12 arduino.
    Zamiast niego mógłbym dać L7808 aby trochę odciążyć stabilizator wbudowany w arduino.

    Pomyślałem nad rolą rezystorów podłączonych do kolektorów i emiterów Q1, Q2, Q3 i stwierdziłem, że są zbędne, ponieważ w oryginalnej instalacji jest zwykły przycisk zwierający do masy i w tym układnie już jest ograniczenie prądowe. Ważne, żeby te tranzystorki to wytrzymały... posprawdzam jakie prądy płyną podczas naciśniętego przycisku.


    Edit
    A no zapomniałem, będzie bez tych diód
    Ostatnio edytowany przez Denio9 - 03-02-18 o 20:13

  6. #86
    taz's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Bochnia
    Auto
    B
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    To nie zadziała Podajesz 12V -> regulator na 8V -> zenerka 3,3V + 1n4007 i zostaje ok 4V. Skasuj zenerkę i diodę D2.

  7. #87

    Data dołączenia
    Aug 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Ostrowiec św.
    Auto
    audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AJQ
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Przy wyświetlanych wartościach przydała by się wartość sondy lambda (przydatne przy lpg) wiem, że odświeżanie nie jest za szybkie, ale przy bucie można by zaobserwować czy mieszanka jest bogata. Po za tym bardzo fajnie to wygląda

  8. #88

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Żaden problem dodać lambdę lub coś innego, wystarczy edytować kilka linii:
    Kod:
    //*******************************wpisujemy co ma nam wyswietlac*******************************
    String displayName[] = {"RPM", "I.A.TEMP", "N75", "BOOST", "SUPPLY", "COOLANT", "MAF", "LOAD", "LAMBDA"};//kolejne nazwy, max 8 znakow i tylko wielkie litery
    byte groupNumber[] = {118, 118, 118, 118, 4, 4, 2, 2, 31}; //numer grupy, mozna sprawdzic np. VCDSem
    byte fieldNumber[] = {1, 2, 3, 4, 2, 3, 4, 2, 1}; //numer okna j/w (liczone od 1 do 4)
    byte maxPage = 9; //ilosc danych do wyboru (jak wyzej jest 5 wartosci to wpisujemy 5)
    //********************************************************************************************
    W String displayName[] dodajesz nazwę wg własnego upodobania, ważne aby było do 8 liter, inaczej obetnie końcówkę, były tylko wielkie litery i bez polskich znaków. W groupNumber[] wpisujesz numer grupy - taki sam jak w VCDSie czy innym programie diagnostycznym. W fieldNumber[] wpisujesz numer okienka w tej grupie (1-4). No i maxPage - wpisujesz ilość elementów do wyświetlenia. Ważna jest też kolejność tych elementów - muszą sobie odpowiadać.

  9. #89

    Data dołączenia
    Aug 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Ostrowiec św.
    Auto
    audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8T AJQ
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Fajnie, że jest możliwość wyświetlania kilku parametrów, dużym plusem takiego rozwiązania jest minimalna ingerencja (bez dodatkowych wskaźników,czujników itp) i to że mamy podgląd na wartości poprzez czujniki zamontowane w aucie. Łatwiej w tedy zauważyć jak coś zaczyna szwankować. Pozostaje czekać na wersję finalną

  10. #90

    Data dołączenia
    Feb 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Olsztyn
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 5d
    Silnik
    1.8T AUM
    Pomógł
    raz
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny

    Mała aktualizacja tematu. Kupiłem zegary: przedliftowe, z wyłamanymi uchwytami, mocno porysowane, z martwymi pikselami / liniami na fisie, ale za to bardzo tanio. Zrobiłem makietę, aby łatwiej było to przenosić i żeby ładniej to wyglądało.



    Kupiłem też 2 chipy: TJA1021 i L9637D, podłączyłem zgodnie z dokumentacją i działają, ale coś nie do końca. Podglądałem komunikację za pomocą analizatora stanów logicznych i przebiegi wyglądały prawie identycznie,(analizator nawet prawidło je interpetował) na tych dwóch chipach są one o ok 10us wolniejsze od układu na LM393, ale to nie powinno robić różnicy, ponieważ oczekiwanie na kolejne znaki jest mierzone w milisekundach. Nie jestem ekspertem w analizie takich logów i narazie odkładam ten temat, później do niego wrócę, z pewnego całkiem dobrego, a nawet przełomowego odkrycia. Jak zaczynałem ten projekt ponad rok temu (jeszcze zanim zacząłem się nim dzielić na forum) to gotowych rozwiązań i bibliotek praktycznie nie było, teraz okazuje się, że jest inaczej. Trafiłem na projekt do golfa IV, w którym autor stworzył bibliotekę obejmującą cały wyświetlacz FIS:
    https://github.com/ibanezgomez/fisblocks
    oraz
    https://github.com/adamforbes92/FISCuntrol
    Tego drugiego projektu jeszcze nie testowałem, pierwszy natomiast działa praktycznie bez przeróbek mojego projektu (jedynie inne porty arduino są wykorzystane).
    Zaimplementowałem tą bibliotekę do swojego projektu i mam teraz możliwość wyświetlania informacji na 3 sposoby:
    1- tak jak dotychczas było, czyli górna część FISa, 2 linie po 8 znakow,
    2- tryb tekstowy na całym wyświetlaczu (nie wiem ile linii i znaków, ale znacznie więcej),
    3- tryb graficzny - można sterować każdym pojedyńczym pikselem.
    Krótki filmik z testu tych trybów:

    Fajne, nie? Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Myślałem, również, czy nie można by czegoś zrobić, żeby za pomocą tego urządzenia tworzyć logi, takie jak w VCDS-ie. Pomyślałem o 2 rozwiązaniach: zapis na karcie SD lub wysyłanie informacji na telefon. Pierwsza opcja odpadła, chociaż najtańsza i najłatwiejsza do realizacji, ale niewygodna, ponieważ trzeba by jakoś umieszczać kartę w obudowie urządzenia, a z założenia miało ono być schowane gdzieś w okolicy przekaźników lub za zegarami jeśli by weszło. Druga opcja to zastosowanie modułu bluetooth lub wifi. Jest sporo fajnych przykładów, na których mógłbym się wzorować i nie było by to trudne w realizacji. Zamówiłem do testowania moduł BT HC-05 oraz moduł Wi-Fi ESP8266. Jedyne czego się obawiałem to zbyt mała ilość pamięci atmegi umieszczonej w arduino. Zacząłem czytać więcej o ESP8266 i okazało się, że jest bardzo fajny moduł oparty na tym chipie, a mianowicie NODEmcu V3. Dokumentacja na poniższej stronie:
    https://nodemcu.readthedocs.io/en/master/
    Ma on bardzo dużo pamięci w porównaniu do arduino i na dodatek działa w tym samym środowisku programistycznym. Jego koszt oscyluje w granicach kosztu arduino nano i takiego modułu BT/WiFi, także kolejny plus, że nie jest drogi (nie droższy niż arduino i moduł). Na chwilę obecną widzę dwa minusy NODEmcu: jego logika to 3.3V, czyli trzeba by użyć konwertera napięć oraz mnogość wersji różniących się parametrami. Obecnie porównuję różne wersje NODEmcu w poszukiwaniu najbardziej optymalnej, mam zamiar zamówić i spróbować to uruchomić. Jego zastosowanie narazie wyobrażam sobie tak: stawiam serwer na NODEmcu, udostepniam na nim stronę i tworzę sieć lokalną wifi. Telefonem łączę się z tą siecią i wchodzę na utworzoną stronę, a na niej wyświetlają mi się gotowe logi. W kolejnym etapie rozbudowałbym stronę o mośliwości sterowania urządzeniem przez telefon. W ten sposób mógłbym stworzyć coś podobnego do ELM327 ale działającego w naszych autach (mi elm nie chciał działać).

Strona 9 z 11 PierwszyPierwszy ... 7891011 OstatniOstatni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •