Pokazane rezultaty 1 do 2 z 2

Temat: Wymiana kolektora dolotowego / świec /czyszcznie przepustnicy

  1. #1
    klusio's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Grudziądz
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 AEH
    Pomógł
    12 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny Wymiana kolektora dolotowego / świec /czyszcznie przepustnicy

    Witam serdecznie chciałbym wam pokazać , pomóc , poinstruować jak wymienić
    kolektor dolotowy /świece / przepustnice w Audi A3 8L silnik AEH.

    1.Podstawa to zaślepki i obudowa.

    Wybaczcie ze obudowa nie od Audi ale zapomniałem zrobić zdjęcie wiec zaczerpnąłem foto z google.pl .
    Zdejmijcie zaślepki , pod nimi 6 nakrętek z góry no i 1 po lewej na dole. ( Klucz 10)



    2. Opaski z przepływomierza, przepustnicy i odmy .

    Są tu 3 opaski samozaciskowe (strzałki koloru czerwonego), najlepiej je zdjąć dużymi szczypcami , od kolektora idzie tez mały wężyk – można go wysunąć ręką.
    Zieloną strzałka zaznaczyłem jak może wyglądać brudna przepustnica . Gdy macie coś takiego najlepiej będzie ja wykręcić i wyczyścić – Jak? Zaraz napisze.
    Niebieską strzałką zaznaczam jakie śruby wykręcić. Są to 4 imbusy. 2 z góry tak jak widać na zdjęciu i 2 poniżej. ( Imbus chyba 6 albo 8 nie pamiętam dokładnie)


    Fioletem - są 3 wężyki ten od góry jest od powietrza wiec śmiało można go wyciągnąć, natomiast 2 po prawej są od chłodzenia. Przed zdjęciem opasek samozaciskowych otwórzcie zbiorniczek płynu chłodzącego aby zmniejszy ciśnienie w układzie. Po zdjęciu wężyków zabezpieczcie je lub zatkajcie ponieważ może dalej z nich lecieć.
    Żółty – wchodzą do niej tylko 2 wtyczki (jedna jest za przepustnicą) , wystarczy ścisnąć z dwóch stron i wysunąć.
    Wyciągnąć i wyczyścić do czystego – nic trudnego.

    3.Wyciągnąć 2 wtyczki , linkę od gazu ,wężyk.



    4.Wykręcić dolną część kolektora dolotowego.
    2 górne to torxy
    2 dolne zewnętrzne to 13-stki
    6 pozostałych to imbusy chyba 8

    Po odkręceniu wszystkich nakrętek i śrub przechodzimy do oddzielenia części dolnej od górnej , należy przy tym wyciągnąć plastikowe kołeczki po bokach i delikatnie rozchylając plastiki wysunąć , pociągnąć dolną część. ( Uważajcie przy rozchylaniu plastików ponieważ są one delikatne – jak pierwszy raz to rozkręcałem to mi lewy pęk co z resztą widać na zdjęciu).

    Po wysunięciu kolektora odczepcie 4 wtyczki

    5. Wymiana świec lub uszczelek.
    Jest to idealny moment na wymianę świec – jest wszystko jak na dłoni. Odłączyć przewody i wykręcić świece – nic trudnego . Można też wyczyścić blok silnika, na łączeniach kolektora z blokiem widać zanieczyszczenie. Można je wyczyścić .


    Właścicieli naszych ładnych Audi zachęcam tez do wymiany niektórych uszczelek w kolektorze.
    W moim przypadku uszczelnienie łączenia miedzy kolektorem a blokiem silnika usunęło błąd
    537 – upper limit (czyli za dużo powietrza za mało benzyny) poniżej pokaże o jakie uszczelki mi chodzi.




    Na zdjęciu poniżej są dwa rodzaje uszczelek. Te górne powinny być szczelne natomiast te dolne pod wpływem temperatury i czasu mogą po prostu stwardnieć (tak jak było to w moim przypadku)i nie uszczelniać jak powinny.
    Podczas próby wyjęcia popękały jak by były z plastiku.. W necie takie uszczelki chodzą 15-20 zł za sztukę wiec się za bardzo nie opłaca. Ale mam tez inne rozwiązanie.


    Ok 25-30 zł z wysyłka , mała rzecz a cieszy.





    6. Ostatni punkt demontażu.
    Wykręcamy korek wlewu oleju dla ułatwienia podniesienia górnej części kolektora , wykręcamy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Następnie wyciągamy rurkę w prawym dolnym rogu. Trzeba na nią uważać podczas rozbierania. Bo zastosowane są tam inne opaski . ( można tez po prostu powoli i z wyczuciem tą rurkę wyciągnąć , ale to na własną odpowiedzialność)









    Na samym końcu mamy tylko 2 śruby do wykręcenia.



    Gdy wykręcimy te 2 ostatnie śruby to praktycznie mamy już wyciągnięty cały kolektor dolotowy.
    Żeby założyć – po prostu postępujemy odwrotnie…
    Po zakończonej wymianie polecam wykasowanie błędów VAG-iem ( Engine > fault codes – 02 >clear codes)
    I adaptacji wyczyszczonej przepustnicy Vagiem 409
    W polskim VAG-u nie słychać działania adaptacji.
    W wersji 409 wchodzimy w silnik (engine)następnie wybieramy meas. Blocks – 08 , kanał 098 i nastawy podstawowe ( switch to basic settings) powinno być slychać ruchy przepustnicy.
    Odczekamy paręnaście sekund. I gotowe.
    Ważne żeby silnik miał temperaturę roboczą ( rozgrzany silnik)

    I to wszystko :

    Dzięki za uwagę . W razie jak bym gdzieś się pomylił piszcie a poprawie
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 02-08-15 o 14:12

  2. #2
    klusio's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Grudziądz
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.6 AEH
    Pomógł
    12 razy
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •