Pokazane rezultaty 1 do 5 z 5

Temat: wymiana kolektora z plastikowego na aluminiowy

  1. #1

    Data dołączenia
    Sep 2019
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    chonów
    Auto
    jeszcze nie mam
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BMN

    Domyślny wymiana kolektora z plastikowego na aluminiowy

    Witam, posiadam audi A3 8P 2.0 tdi 170km silnik BMN, zauważyłem, że poci mi się olej pod kolektorem ssącym, w miedzy czasie dowiedziałem się, że niektórzy wymieniają ten kolektor na aluminiowy i usuwają klapy, dlatego szukam osób które zrobiły już taki przeszczep i mam kilka pytań:

    - znalazłem kolektor aluminiowy o symbolach 03G129713 i 03G129713H, oba niby pasują do mojego silnika, ale ten z literka H jest stosunkowo droższy od tego bez literki H i pewnie wnosi jakąś zmianę czy to jednak nie jest istotne?


    - domyślam się, że do kolektora aluminiowego idzie inna uszczelka niż do tego z plastiku, więc jaką mam zakupić oraz jakie uszczelki można jeszcze wymienić, np. przy klapie czy egr ?

    - czy po wymianie mechanicznej trzeba wy programować regulator który sterował klapami?

    - czy należy skorygować sterownik silnika jeśli nie będzie tych klapek, czy to nic nie zmieni w pracy silnika? ( czytałem, że niektóry korygowali sterownik przy dolnych obrotach ale nie wiem czy w audi trzeba)

    - niby wszystkie śruby i mocowania pasują plug & play, ale w aluminiowym widać, że przy podłączeni egr są 4 otwory we flanszy a plastikowym 3 otwory

    - czy ośkę na której są zamocowane klapki też należy wyciągnąć ?

    - czy po wymianie, widać różnice w dynamice, pracy silnika, czy auto puszcz czarny dym? ( w tym momencie nie widziałem u siebie żadnej chmurki, ale końcówka jest lekko osmolona)

    jeśli o czymś zapomniałem to proszę pytać, myślę, że z odkręceniem i czyszczeniem kolektora sobie poradzę, czekam na Wasze odp. i porady, z góry dziękuję za pomoc

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 17-02-20 o 15:14

  2. #2

    Data dołączenia
    Mar 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Sompolno
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BMN

    Domyślny

    Witam!
    Na wstępie zaznaczę ze posiadam ten sam silnik co ty i dowiedziałem się o tym kolektorze od diagnostyka samochodowego na przeglądzie, który doradził mi żebym go wymienił ze względu na możliwość urwania klap i narobienia większych szkód. Pocił mi się przy siłowniku który steruje klapami i cały ten nagar lądował na znajdującym się poniżej alternatorze. Kolektor wymieniłem na taki sam, czyli plastikowy tylko ze oczywiście bez klap. Znalazłem na Allegro za około 150zl jak dobrze pamietam. Numer części powinieneś znaleźć w poradniku który jest zamieszczony na forum wraz z wymiana krok po kroku. Po wymianie która zrobiłem sam i zaznaczę ze jestem laikiem w tej dziedzinie, auto chodzi bez zarzutów.
    Pozdro!

  3. #3

    Data dołączenia
    Sep 2019
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    chonów
    Auto
    jeszcze nie mam
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BMN

    Domyślny

    Rozumiem, że regulator masz nadal podłączony tylko nie ma czym teraz sterować, tą ośkę na której są klapki też usunąłeś?jakie uszczelki wymieniłeś przy okazji? I rozumiem, że sterownika nie ma potrzeby przeprogramowywać,

    Jeśli masz też ten sam silnik to może mi pomożesz jeszcze w jednej kwestii, nimy mam 170km ale jakoś słabo ciągnie, brat ma 140km i po przejechaniu się moim stwierdzi, że strasznie zamula, robiłem diagnostykę silnika na kilku komputerach i wynik był ten sam, wszystkie układy pracują bez błędnie, nie ma żadnych niedociągnięć, jeden diagnosta na kompie zauważył dziwna rzecz, turbina ładuje idealnie 2,5 bara, rzadko się to zdążą, albo ktoś majstrował przy mapie nie umiejętnie i może pogorszył osiągi, takie jest jego zdanie, ma skopiować mapę na kompa i ja prześledzić, może coś wyjdzie, korci mnie pojechać na hamownie i sprawdzić czy ma te 170 koni

  4. #4
    Miro's Avatar
    Data dołączenia
    Nov 2005
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków i okolice
    Auto
    Biały Smok
    Model
    Inny
    Silnik
    2.0T CCZA
    Pomógł
    780 razy
    Podziękował
    129 razy

    Domyślny

    szukales na forum , nie bo po co,

    o kolektorze np :

    https://www.a3-club.net/forum/showth...ikowy+kolektor

    za Axee z leonclub ( w poprzednim teamcie jest link do calego tematu )

    "Kolektor dolotowy w 2.0TDI 170KM o oznaczeniu BMN jest zazwyczaj plastikowy i ma nr 03G129711AF (...siedemset jedenascie AF), co zamienilo sie jako czesc serwisowa na 03G129711AP, natepnie na 03G129711AS. Nowy w ASO VW to okolo 25oo pln
    Ow kolektor posiada system klapek/przepustnic na co drugim kanale dolotowym. Jest to czesc ekologicznego systemu zawirowywania powietrza w cylindrze. Dziala on przy malych obciazeniach i na biegu jalowym.
    Klapki znajduja sie na wspolnej osi wyprowadzonej z boku kolektrora, zakonczonej dzwignia, do ktorej podpiety jest silownik podcisnieniowy.
    Na skutek slabej i plastikowej konstrukcji tegoz patentu, wczesniej czy pozniej ulega on uszkodzeniu.
    Najczesciej klapki na tyle sie scieraja, ze oska wyjezdza w bok, tworzac dziure na lozyskowaniu koncowym, tworzac dziury pomiedzy poszczegolnymi kanalami, koncowka silownika moze sie urywac, a dzwignia i klapki pozostaja w polozeniu zamknietym, na klapkach osadza sie sadza z egra, powodujac ich zatarcie i zablokowanie 4 z 8 kanalow ssacych, oska/klapki sie urywaja itp.
    Poprzez wytworzana dziure ucieka powietrze z dolotu, najczesciej wyrzuca je z olejem z rur turbo lub z sadza z egra.
    Dziura powoduje nieszczelnosc w dolocie, o ile jest jeszcze mala nie ma objawow w postaci bledow, jak juz jest wieksza nastepuja bledy typu 008825 - Leak in Air Intake System P2279 - 006 - Short to Plus - Intermittent oraz notlauf.
    Przymkniete klapki powoduja utrate mocy mniej odczuwalna na mniejszych obrotach, a wiecej na wyzszych.
    Auto moze dymic powyzej 3000obrotow, moze rowniez relatywnie wzrosnac spalanie. W skrajnych przypadkach moc drastycznie spada w calym zakresie obrotow. Moze byc odczuwalny swist przy przyspieszaniu pomiedzy 2000-3000obrotow.
    Jako, ze kupienie uzywanego plastikowego kolektora ssacego z BMN'a (kolektor ten wystepuje rowniez w silnikach BUY, BMR, BUZ, BMA, BKP) i na dodatek w pelni sprawnego graniczy z cudem, a i tak wczesniej czy pozniej znow sie zepsuje mozna zastapic go ponizszym rozwiazaniem.

    Nalezy zakupic plastikowy kolektor ssacy z silnika 2.0TDI 140KM o oznaczeniu BKD, ow kolektor ma numer 03G129713AF (...siedemset trzynascie AF). Koszt sprawnej uzywki to ok. 150pln, do tego nowa uszczelke pod kolektor ssacy (03G129717C ok. 50pln w ASO) i pomiedzy kolektor, a klape gaszaca (03G131547C ok. 26pln w ASO).
    Demontujemy stary kolektor ssacy z niesparwnym systemem klapek, oraz silownik.
    Aby zdemontowac kolektor nalezy odpiac rure dolotowa do egra, odkrecic zawor egr i klape gaszaca, gdyz jedna sruba mocujaca kolektor jest w dziurze dolotowej, tam gdzie przykrecony jest egr z klapa gaszaca. Kolektor jest zamocowany na 10 srub, 5 dlugich gornych i 5 krotkich dolnych, na dodatek sruby ktore mocuja dodatkowo uchwyty maja wieksze glowki, nalezy zwrocic na to uwage.
    Demontujemy wezyki podcisnienia od krzyzaka rozgaleziajacego (wzdluz przewodow alu paliwowych) do zaworka elektrycznego, i od zaworka do silownika. Koniecznie zaslepiamy pozostaly po sciagnieciu wezyka otwor w krzyzaku rozgaleziajacym podcisnienie jakas szczelna zatyczka (np. kawalkiem wezyka z kulka w srodku). Montujemy nowy kolektor ssacy bez systemu klapek. Montujemy niepodpiety podcisnieniowo zaworek sterujacy i polaczamy do niego wtyczke elektryczna (w ten wsposob unikniemy bledu od niepodlaczonego zaworka).
    Przy okazji nalezy oczyscic z nagaru/sadzy/oleju zawor egr i klape gaszaca np. nitrem lub preparatem do czyszczenia przepustnic (uszczelka pomiedzy nimi ma nr N 90978701, koszt ok. 10pln w ASO). Warto rowniez wymienic oring na rurze dolotowej z turbo do egra (nr 3C0145117F, ok. 17pln w ASO). "

    tyle

    "są 4 rodzaje kolektorów ssących: 1. Plastikowy z klapkami, 2. Plastikowy bez klepek, 3. Aluminiowy z klapkami, 4. Aluminiowy bez klapek. Kolektory z klapkami maja siłownik na wierzchu lub jego mocowanie w zależności kto co usunął przed sprzedażą. Kolektory bez klapek nie maja siłownika na zewnątrz.
    Zasada jest taka, trzeba kupić nowa uszczelke pod kolektor ssący, do kolektora aluminiowego jest uszczelka blaszana, do kolektora plastikowego jest uszczelka gumowa.
    Każdy z 4 rodzajów kolektorów spasuje do BMNa "

    i znowu z leona :

    Poniżej numery części wraz z nazwami, krótkim opisem oraz cenami:

    1. 03G129713 - kolektor ssący aluminiowy - od silnika BKD/AZV (cała grupa VW)
    2. 03G129717D - uszczelka blaszana pod kolektor - szt.1 – 20.43PLN/szt.
    3. N 90292903 - M8X25-śruba imbusowa (kombi) - szt.5 - dolne krótsze – 2.94PLN/szt.

    4. N 91104701 - M8X80-śruba z gniazdem wielozębnym - szt.5 - można wykorzystać stare – 10.61PLN/szt.
    5. 03G131547C – uszczelka - pomiędzy kolektor a EGR - szt.1 – 30.39PLN/szt.
    6. N 90978701 - o-ring 55x2,5 - pomiędzy EGR a klapę gaszącą - szt.1 – 12.58PLN/szt.
    7. 069131547D - uszczelka 32MM - pod rurkę łączącą chłodnicę układu recyrkulacji spalin a EGR - szt.1 - 17.55PLN/szt.
    8. 3C0145117F - pierścień uszczelniający - oring na rurze dolotowej pomiędzy turbo a klapą gaszącą - szt.1 – 21.37PLN/szt.

    części od punktu 1 do 3 są obowiązkowe natomiast części od 4 do 8 opcjonalne (ale warto wymienić)

    - objawy przez wymianą: brak elastyczności, niedostatek mocy – jakby był problem z turbiną bądź przepływomierzem, sadza/olej/wyciek po stronie siłownika na kolektorze, turbina budziła się w okolicach 2200 obr/min, brak błędów na komputerze i zegarach
    - stan starego kolektora po wyjęciu: cały w sadzy, nagarze, oleju, na oko 40% środka kolektora to była mazia, plastik popękany po stronie siłownika oraz pomiędzy kanałami, bardzo duże luzy na sztandze z klapkami, dwie klapki wykrzywione i przymknięte, sztanga zaczęła „piłować” plastik
    - fakty po wymianie kolektora na aluminiowy: wróciła elastyczność oraz przyspieszenie na wszystkich biegach, auto znowu ma dynamikę jak kiedyś, turbina pompuje już od 1500 obr/min, dźwięk silnika bez zmian, zmniejszyła się "turbo dziura", jak napisał Axee „stado koni powróciło”, jak inne auto
    - EGR oraz klapa gasząca wyczyszczona
    - kolektor udało mi się kupić nowy w bdb cenie
    - wszystkie części prócz kolektora kupione w ASO
    - części w ASO dostępne z dnia na dzień
    - braku klapek nie trzeba zmieniać na komputerze (zresztą chyba nie ma takiej możliwości)
    - długość śrub dolnych to 25mm jeśli ktoś by chciał skracać stare które są dłuższe i nie pasują


    Co do braku mocy, jak juz robisz smietnik w jednym temacie,a o tym tez jest mnostwo konkretniejszych
    1. zrob kolektor.
    2. zrob logi i umiesc w odpowiednim temacie/ dziale , wtedy mozna obadac,
    - diagnosta ktory twierdzi ze turbo laduje 2,5 bara.. coz//
    gdyby ci ladowala pod bary, to juz bylyby przeladowania ... ciagle notlaufy

    3. BMN i wtryskiwacze, jesli auto nie mialo wymienionych na akcji serwisowej, ma stare, to moze nie miec mocy

    - ale to wszysto wyjdzie z logow, diagnostyki, tylko to zrobic po wymianie kolektora, ktory nie ma przedmuchow
    Nie pomagam na PW, nie muszę
    Od tego jest forum i tematy na nim



  5. #5

    Data dołączenia
    Sep 2019
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    chonów
    Auto
    jeszcze nie mam
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI BMN

    Domyślny

    bardzo dziękuję za tak obszerną odp. część z tego wiedziałem lub się domyślałem, ale jest też parę rzeczy o których nie wiedziałem. Napisałeś, że w przypadku kolektora aluminiowego mam kupić o numerze 03G129713, natomiast znalazłem za grosze kolektor o numerze 03G129713H nie wiem z jakiego silnika on pochodzi, ale czy ta dodatkowa literka H dużo zmienia?, czy jednak szukać kolektora o numerze 03G129713 ?

    pozdrawiam

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •