Pokazane rezultaty 1 do 3 z 3

Temat: Podstawowe błędy przy wyborze OC

  1. #1
    sokl's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2012
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Fiat
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI AGR
    Pomógł
    2 razy

    Domyślny Podstawowe błędy przy wyborze OC

    Witam.

    Prześledziłem wątki o ubezpieczeniach i wyłapałem trochę błędów, jakie wielu z Was niestety popełnia przy wyliczaniu swoich składek OC.
    Nie ukrywam że pracuję w multiagencji ubezpieczeniowej, ale mam w tym temacie po prostu doświadczenie i 16 ubezpieczalni pod sobą czegoś mnie już nauczyło, a w już wkrótce będą kolejne, i kolejne różnice i zawirowania.
    Temat postaram się aktualizować w miarę możliwości wolnego czasu, oraz zmian jakie zachodzą na rynku ubezpieczeniowym. Na początek OC, później dołożę AC.

    Jeśli ktoś będzie potrzebował indywidualnej pomocy w wyliczeniu, proszę bardzo, wystarczy PW.

    1. Tak oczywiste, a dla wielu wciąż nowe - Firma w której kupujecie OC jest bez znaczenia !
    OC z racji swojej konstrukcji ma po prostu być najtańsze, zawsze opiewa na te same Sumy Ubezpieczenia, które narzucają na ubezpieczycieli przepisy prawne, więc jeśli wyliczycie, że w firmie "krzak" jest za 100zł, bierzcie..

    1A. W razie (czego nigdy nie życzę) kolizji, to poszkodowany będzie się musiał dochodzić z Waszym ubezpieczycielem o odszkodowanie, nie Wy - kolejny argument by szukać tańszego OC.

    2. Każda firma kieruję się własnymi zasadami naliczania rabatów, zniżek, zwyżek. Powodów ich udzielenia / nadania są bardzo różne czynniki, często bzdurne, ale dla Ubezpieczalni mające kolosalne znaczenie, co powoduję różnicę na poziomie nieraz kosmicznych 3tyś zł na samym OC ! Mój rekord w pracy to różnica 3,5 tyś między 2 ub. na te same dane

    2A. Jeśli w jednej firmie macie zniżkę klasy Bonus/Malus 50%, w innej na następny rok nie koniecznie będziecie mieli 60% - towarzystwa takie jak np. Hestia czy PZU nadają pośrednie progi np. 55%. Nie każda firma tak ma, więc zalecam szczególnie przepatrzyć wiele kalkulacji !

    2B. Korzystanie z kalkulatorów online jest tylko poglądowe - i nie piszę tego w ramach złośliwości, oraz, że tak jest zawsze, ale bawimy się w pracy na ipolisie.pl by sprawdzać w wolnym czasie jakie są różnice między naszymi wyliczeniami, a nimi i powiem szczerze, różnice są mocno rozczarowujące, można zrobić OC dużo taniej w wybranych przypadkach, nie raz jest to 30zł różnicy, ale zawsze jest to Wasze 30 zł, którego płacić nie musicie (patrz pkt.1)

    2C. Wyliczenie prawidłowego OC jest zależne od wielu czynników takich jak:
    - Zniżki /zwyżka za współwłaściciela - Wbrew wielu teoriom nie zawsze opłaca się mieć kogoś starszego w ub. !
    Są firmy, które i tak liczą po osobie młodszej, a w razie wypadku szkoda wpadnie również na starszą i to ona straci zniżki, a młodsza wskoczy na zwyżkę ! Ostrożnie z takimi krokami.
    - Szkody - jeśli były, ważne by wyliczyć odpowiednią klasę B/M
    - Paliwo (zwyżka za gaz, ale nie wszędzie! Trzeba wiedzieć gdzie można to łatwo obejść)
    - Wiek (Są firmy które bardziej niż bezszkodowe lata szanują długie prawo jazdy)
    - kod pocztowy (czynnik na który nie mamy wpływu, ale zmienia on kwotę OC w małym stopniu)
    - Zawód - Bywa tak, że to pytanie potrafi odmienić składkę o 60zł.. Z nim również trzeba się odpowiednio obejść
    - Miejsce parkowania - przy założeniu miejsca do parkowania - ulicy - nie liczcie na zniżkę
    - przebieg planowany - tego nikt nie przewidzi, ale gdy założycie ciut mniejszy nic się nie stanie, a parę zł jest na piwo
    - osoby korzystające z auta (25lat bądź młodsze) - polecam dać zawsze na NIE, najwyżej ich nie wpuścicie za kółko
    - Prawo j. poniżej 3lat - spora zwyżka, w prawie każdej ub.
    - Przy odpowiednich progach wiekowych np. 41-46, 30-36 (w zależności od firmy) kolejne -5%
    - Ciekawostką jest to, że Audi ma zwyżkę o 5% w paru firmach - głównie dla AC

    3. Ważna rzecz ! Jest jeszcze jeden powód dla którego warto co roku poświęcić 10 minut na poszukiwanie polisy OC, a nie wznawiać we obecnie posiadanej firmie ! Można to nazwać naszym "polskim" marketingiem, bo mnie na studiach uczono, że koszt przyciągnięcia nowego klienta jest 3 razy większy niż utrzymanie stałego, ale.. Firmy ubezpieczeniowe w 90% przypadków dają większe zniżki NOWYM ! Klientom niż obecnym ! Dlatego co roku poszukujmy u swojego agenta nowej firmy !

    4.Bo mojemu znajomemu wyszło.. Ale Wy nim nie jesteście, dlatego jak widać po powyższych zależnych, oraz tych które zostawię sobie w zanadrzu, na jeszcze fajniejsze zniżki, Wam tyle samo nie wyjdzie. Jeden inaczej wyliczony czynnik potrafi zmienić OC o 1000zł !

    5. Ubezpieczyciele mają dostęp do tzw. UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - w nim od 2003/4 roku wszystkie firmy które Was ubezpieczają powinny zgłaszać Waszą historię OC/AC - gdzie były zakupione, od kiedy do kiedy, oraz powstałe na nich ewentualne szkody.

    6. Warto zapoznać się z ofertą w multiubezpieczalni, jeśli ktoś ma tylko zasady takie jak powinien mieć - czyt. nie być pazernym i po prostu po ludzku wyliczyć drugiej osobie najtańszą możliwą opcję, to wyjdziecie na tym lepiej, niż w kontakcie z pojedynczym agentem / internetowym kupowaniem.

    Mam nadzieję, że wstępnie udało mi się trochę rozjaśnić sytuację dla pewnych osób, w przejrzysty i logiczny sposób.
    Licytowanie się jak ktoś pyta - gdzie mi najtaniej wyjdzie - nie mają sensu - wszystko to kwestia osoby która to liczy i czynników związanych z nami samymi.

    Jeśli ktoś nadal będzie potrzebował pomocy to PW i policzymy co trzeba.

    Pozdrawiam
    Piotrek S.
    PS. Można podkleić jeśli chcecie.
    Ostatnio edytowany przez sokl - 12-07-12 o 01:14 Powód: nowy podpunkt

  2. The Following 2 Users Say Thank You to sokl For This Useful Post:

    jokerbb (12-07-12),Mati94 (23-07-12)

  3. #2
    sokl's Avatar
    Data dołączenia
    Jul 2012
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kraków
    Auto
    Fiat
    Model
    Inny
    Silnik
    1.9TDI AGR
    Pomógł
    2 razy

    Domyślny

    Chciałbym dodać małą aktualizację do wątku i przestrogę:

    http://regiomoto.pl/portal/finanse/n...alny-policjant

    Już nie długo UFG będzie namierzać kierowców, którzy nie mają ubezpieczenia OC.
    Zauważyłem, że często w waszych wątpliwościach i pytaniach o OC pojawia się jeszcze jedna sprawa:

    Czy auto musi być ubezpieczone, jeśli stoi w garażu, jest rozebrane, remontowane itd. ?

    - Tak, w naszym prawie jest taki obowiązek. Wyjątek stanowią pojazdy historyczne, na tzw. żółtych tablicach. Każdy inny przypadek, w którym będziemy chcieli zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu, już nie długo może nas słono kosztować.

    Taka kara to koszt:

    - 3 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
    - 1,5 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
    - 600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

    Jak widać nie opłaca się ryzykować, tym bardziej, że system UFG będzie ciągle rozwijany i aktualizowany.
    Na dzień dzisiejszy jego efekty widać nawet w naszych wewn. systemach, na których wystawiamy polisy, np. w Proamie czy Liberty, firmach, które stosunkowo często wychodzą dosyć tanio. Weryfikuje się osobę po numerze pesel, oraz imieniu i nazwisku, czy posiada dany przebieg(staż) ubezpieczenia jaki deklaruje, czy będą się należeć zniżki Bonus/Malus jakie deklaruje, sprawdza dokładnie ilość zapisanych szkód na daną osobę. Wszystko to sprawia, że coraz trudniej będzie się ukryć przed obowiązkiem opłat, oraz zwiększy kwoty opłacanych składek tam, gdzie były próby ich manipulacji przez "sprytnych" klientów.

    Pozdrawiam
    Piotr S.
    + Ubezpieczenia OC/AC, NNW, Mieszkania i Domy, Emerytura

    Daje od siebie wszystkie możliwe zniżki w 16 firmach ubezpieczeniowych!

    Napisz do mnie i sprawdź.

  4. #3
    michal5150's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Namysłów
    Auto
    A3, Garbi super bryka:)
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.8 AGN
    Pomógł
    5 razy

    Domyślny

    Cytuj Oryginalnie napisane przez sokl Pokaż post
    Wyjątek stanowią pojazdy historyczne, na tzw. żółtych tablicach.
    Bardzo proszę o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Także pojazd na białych tablicach może być pojazdem historycznym, a co za tym idzie - nie musi mieć ciągłości OC:
    Art 2 ust. 11
    pojazd historyczny:
    a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym,
    b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,
    c) pojazd mający co najmniej 40 lat,
    d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •