Pokazane rezultaty 1 do 3 z 3

Temat: Montaż kerownicy multifunkcyjnej typu RS z rolkami w 8L !

  1. #1
    borys1822's Avatar
    Data dołączenia
    Jan 2009
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Kielce/Leeds
    Auto
    Audi a3-->S3
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    3.2 BUB
    Pomógł
    64 razy
    Podziękował
    15 razy

    Domyślny Montaż kerownicy multifunkcyjnej typu RS z rolkami w 8L !

    Witam wszystkich
    Ponieważ coraz wiecej użytkowników audi a3/s3 zamonotowało nawigację RNS-E do jej pełnej funkcjonalności potrzebna jest kierownica multifunkcyjna z obsługą głosową SDS.
    Postanowiłem napisać pordanik jak to zrobic i jakich części użyć.
    Co potrzebujemy:
    -kierownica multifunkcyjna+air bag np taka:

    -wiązka okablowania poduszki (nie podaje numeru ponieważ najlepiej dokupić pod kierownicę na jaką się zdecydujemy) przykładowa:

    -taśma poduszki (w wiekszości przypadków nie jest potrzebna jej wymiana. Jeśli jednak tak trzeba pamiętać przy wyborze nowej czy obsługuje ESP gdy taki system w aucie posiadamy ponieważ czujnik kąta skrętu jest zintegrowany)

    Można się upownić patrząc czy w taśmie mamy dwa wolne piny w zaznaczonym miejscu na poniższym zdjęciu:

    -kostka 5 pinów nr 4B0 973 605 + 2 piny naprawcze
    -kilka pinów narawczych
    -uchwyt bezpiecznika 4B0 937 530 + 2 piny naprawcze do niego
    -bezpiecznik 1amp

    -torchę czasu i cierpliwości

    Zaczynamy
    Odkęcamy poduszkę (dwie śróbki z tyłu kierownicy) i odkręcamy kierownicę (torx 55 pasuje). Demontujemy plastik pod kierownicą jak i całą obudowę kolumny kierownicy.


    Wymontowujemy wszystkie piny z nowej wiązki air bag jak również ze starej (żółta kostka 5 pin). Do tej kostki wpinamy przewody z nowej wiązki
    nowa kosta patrząc tak jakbysmy chcieli ją wpiąć:

    12 11 10 9 8 7
    6 5 4 3 2 1

    nasz kostka:

    5 4 3 2 1

    pin 5 był/jest/bedzie pusty
    pin 4 masa podpinamy piny 1 (klakson) i masa multifunkcji 11 lub 8 (zależy od wiązki)
    pin 3 powrót klaksonu podpinamy pin 2
    pin 2 i 1 to poduszka i tu mamy wybór. Ponieważ mieliśmy air bag jednonabojowy a nowy jes dwu możemy podpiąć ''poł poduszki'' lub cała równolegle do dwóch pinów a wię:
    pin 2 podpinamy 3 i do 1 pin 4
    lub pin 2 podpinamy 3 i 5 i pin 1 z 4 i 6.
    Ponieważ piszę to z pamięci żeby upenić się, że nie zamienimy negative z positive poduszki najlepiej patrzeć na starą wtyczkę wchodzącą do poduszki i zapamietać sobie gdzie biegnie biegun lewy a gdzie prawy do żółtej kostki wpinanej przy tasmie i tak samo podpiąć nową.

    pozostały na piny 9 i 10. Podpinamy je do tych dwóch wcześniej wspomnianych pinów w taśmie. Patrząc tak jak jest wpięta w kolumne kierownicy 9 podpinamy pod lewy a 10 pod prawy.

    Po tych zabiegach przechodzimy pod kierownice i musimy podłączyć sterownik. Trzeba pamiętać, że nie bedziemy mieć możliwości programowania/kodowania sterownika w a3 8l ponieważ nie ma diagnozowania po CAN a jeszcze po k-line. Modul musi być zaprogramowany w a3 8p lub kupiony używany z odpowiednim kodowaniem jakie nas interesuje.



    Interesuje nas:
    pin 14 CAN H
    pin 15 CAN L
    pin 19 Stałe +12
    pin 20 masa
    Ja kupilem kostkę 20-pinową do tego podłączenia, ale nie pamietam nr-u. Can H możemy podlączyć zza zegarów z szrej kostki pin 5 i Can L z pinu 6 lub z radia gdzie bedziemy mieć opis na radiu/navi. W przypadku RNS-E piny D9 can H i D10 Can L.
    pin 19 jest dostępny pod przekaźnikami o oznaczeniu na czerwono ''30'' a masę widać pod kolumną kierownicy. Kilka brązowych przewodów schodzących się do jednej nakrętki.
    Również pod przekaźnikami znajdziemy oznaczenie ''75x'' plus po stacyjce. Lapiemy napięcie i prowadzimy do uchwytu bezpiecznika który wsuwamy po przeciwnej stronie tablicy przekaźników jest na niego specjalne miejsce od spodu.
    Zostało podlączyć moduł do taśmy od strony komory silnika.

    Doprowadzamy dwa przewody w okolice taśmy. Jeden to L-bus (zdjęcie powyżej) drugi 12v od bezpiecznika który wcześniej dołożyliśmy.
    Używając 5-pin łącznika kupionego wcześniej podłączamy jak na zdjęciu poniżej:

    Zostało podłączyć plus z zaznaczonego pinu do złącza ''75x" pod przekaźnikami. Orginalnie w a3 8p podpięta jest stacyjka i dlatego doprowadzamy napięcie żeby moduł wiedział kiedy my przekręcimy stacyjkę.
    Po zakodowaniu rns-e po kierownicę multifunkcyjną i przekręceniu kluczka przyciski powinny działać. Czas pracy ok 3 godzin. Mogę wykonać to u kogoś info PW.
    ps. Jeżeli mamy tiptronic szukamy kierownicy z łopatkami do zmiany biegów. Reszta gratów taka sama.
    Tak wygląda to u mnie:




    Ważne!!!
    Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia. Opis jest 100% mój użyłem tylko jednego zdjęcia ściągniętego z iiinego forum.
    Poradnik może być użyty również do audi TT mk1 i audi a6 c5.
    Jeśli ktos bedzie chcial zamieścić opis na innym forum proszę o kontakt. Do prawidłowego działania potrzebna jest magistrala CAN

    miłej zabawy i dużo cierpliwości
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 03-08-15 o 17:37

  2. #2
    lothar19's Avatar
    Data dołączenia
    Nov 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Lincoln UK
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8P
    Silnik
    inny

    Domyślny

    Witam
    możesz odświeżyć wątek ze zdjęciami ? lub wysłać je na PW ?

  3. #3
    OLIVIER08's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2012
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Sląsk
    Auto
    Audi A3 8V Sedan Quattro USA
    Model
    A3 8V
    Silnik
    2.0 TFSI - CNTC (220 KM)
    Pomógł
    49 razy
    Podziękował
    17 razy

    Domyślny

    Mała poprawka do moda Borysa można też dołożyć can getawey aby mieć również diagnozę jak i modułu kierownicy oraz całej reszty sterowników.Kierownice można też zakładać z audi a5 lub a4 z mniejszą ilością przycisków. Tak mniej więcej to wygląda np. u mnie dzień i wieczorem bo każdy się pyta. Zamieszczam zdjęcie wiązki jeśli by ktoś chciał sobie coś takiego zrobić ,jest z modułem can





    Ostatnio edytowany przez OLIVIER08 - 11-01-16 o 15:19

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •