Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokazane rezultaty 31 do 40 z 40

Temat: 1,9 TDI padające panewki - czy to wada fabryczna

  1. #31

    Data dołączenia
    Jan 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Saint Raphael
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8V
    Silnik
    inny
    Pomógł
    3 razy

    Domyślny

    Kończąc temat,jeżeli jesteście posiadaczami 1.9 tdi BXE nie czekajcie dłużej jak do 100/150tys km przebiegu (jeśli jest sprawdzony). Po mojej przygodzie poszukałem trochę na Francuskich forach, a tu auta są sprowadzane z Niemiec (jak moje a3), Włoch czy Hiszpanii ale większość kupiona w serwisie Francuskim. Problem z panewkami BXE jest wszędzie, nie tylko auta z PL.

    Zacznę od panewek wałka rozrządu, te co prawda mają dużo mniejsze obciążenia niż na korbowodzie no i mają zabezpieczenie dzięki czemu się nie obrócą ale też już się trochę wytarły.

    Dalej panewki korbowodu.


    Moje auto to a3 1.9 tdi, 105km BXE rok 2008, przebieg 180 000km olej wymieniany maksymalnie po 15tys km i głównie jeździł po południu Francji gdzie zima nie ma. Wnioski wyciągnijcie sami. Może wymiana po 50tys to przesada (chyba że nie wymienialiście oleju) ale powyżej 130tys już bym się zastanowił

  2. #32

    Data dołączenia
    Feb 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wawa
    Auto
    OOOO
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    1.9TDI BLS
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Odkope temat, bo chce Waszej porady i podpowiedzi Mam A3 8P polift z koncówki 2008 (modelowo 2009) z silnikiem 1.9 BLS. Autem zrobione potwierdzone 292 tys. Samochód do 2014 był serwisowany longlife, potem zmiana oleju co 12-15tys (0W30), teraz ja od 50 tys zmieniam co 10 tys (5W30 motul). Nie mam zadnych niepokojacych objawów, ale ostatnio przeczytalem na jednej grupie ze bls tez jest w gronie ryzyka z panewkami. Pytanie - wymienic profilaktycznie? Jaki jest koszt wymiany samych panewek? I czy to w ogole ma sens wymiana tylko panewek?

  3. #33

    Data dołączenia
    Jul 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Radom
    Auto
    AUDI
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    1.9TDI BXE
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Witam, mam BXE z 2007 roku sprowadzony byl w 2005 ma juz przejechane 240 tys to mam sie czym martwic? Z tego co czytam to panewki wytrzymuja 150 tys wiec musialy byc wymienione. Samochod mam od wrzesnia olej motul 5W40 i do tego ceramizer zalany

  4. #34

    Data dołączenia
    Apr 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    EU
    Auto
    mam
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny Wymiana panewek w 1.9 tdi BLS ktoś robił?

    Witam. Ilu z Was sprawdzało panewki i ewentualnie wymieniało w tym silniku?
    Ostatnio edytowany przez cylinder - 31-01-19 o 16:55

  5. #35

    Data dołączenia
    Dec 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Swarzedz
    Auto
    audi a3 sportbeck 19
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    1.9TDI BLS
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    A ja mam bls z dpf czy to problem panewek też występuje ?

  6. #36
    MucikV's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2014
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    OOOO
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    1.9TDI BKC
    Pomógł
    8 razy
    Podziękował
    3 razy

    Domyślny

    Zasadniczo cała seria Bxx , najwięcej sie słyszy o BXE , następnie BLS i rzadziej BKC

    Wymiana panewek u mechanika to koszt ok 900zł tak przy okazji, samemu robiąc ponosimy jedynie koszt panewek,nowych śrub do stopki korbowodu (niektórzy zostawiają stare) i uszczelki miski + wymiana oleju

  7. #37

    Data dołączenia
    Apr 2011
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    EU
    Auto
    mam
    Model
    Inny
    Silnik
    inny
    Pomógł
    2 razy
    Podziękował
    9 razy

    Domyślny

    Witam. Jestem po wizycie u czterech mechaników u których pytałem o wymianę panewek korbowodowych w 1.9 tdi BLS. Trzech z nich potwierdziło ze taka sytuacja może nastąpić, ale to problem nie tylko tych silników, problem dotyczy także innych marek. Cenowo od 800zł do 1300 zł wymiana części + robota.
    Ale jeden z tych mechaników polecił że jeżeli zdecydujemy się na taka wymianę, warto panewki kupić w ASO ponieważ możemy zrobić sobie jeszcze więcej szkód niż pożytku, a po drugie najczęściej panewki lubią się zatrzeć jeżeli było coś robione z turbiną, czyli jeżeli turbina padła, a nie odkręcono miski olejowej i nie wyczyszczono jej, smoka i pompy olejowej to może dojść do takiej sytuacji. Po trzecie jeżeli robimy krótkie przebiegi, auto jest nie dogrzane, wymiana oleju powinna być max co 15 tyś. Po drugie facet potwierdził że jeżeli zmieniamy olej na inny niż zalała fabryka, warto również odkręcić miskę olejową wyczyścić wszystko dokładnie, szczególnie jeśli mamy duży przebieg powyżej 200 tyś i wówczas zalać świeży olej. Castrola odradza!. Tak więc, jeżeli trafimy na kiepskiego mechanika, który założy nam kiepskie panewki nie oczyści dobrze dołu silnika i zaleje nowy olej do silnika to możemy zrobić sobie więcej kłopotu z nowymi panewkami niż że starymi które dobrze służyły.

  8. #38

    Data dołączenia
    Dec 2017
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Swarzedz
    Auto
    audi a3 sportbeck 19
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    1.9TDI BLS
    Podziękował
    raz

    Domyślny

    Witam tak mam bls z dpf i rozmawjałem z znajomym mechanikiem i on twierdzi że niesłyszał ze te panewki nadmiernie sie wycierają jak w innych silnikach ,a jak niema dpf to robił już w vw i skodzie ale przy dpf niemiał jeszcze takiej sytuaci i że jak w każdym silniku niema reguły ???

  9. #39

    Data dołączenia
    Sep 2016
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Wrocław
    Auto
    Audi A3
    Model
    A3 8P
    Silnik
    1.9TDI BLS
    Podziękował
    2 razy

    Domyślny Profilaktyczna wymiana panewek- kilka pytań

    Witam chciałbym profilaktycznie wymienić panewki. Oznaczenie silnika BLS 2006r. Przebieg pewny już podchodzi pod 190000. W związku że chciałbym zrobić to sam to mam kilka pytań.
    1. Jaki klucz do odkręcenia stopek korbowodowych?
    2. Jaki klucz do odkręcenia miski olejowej? Imbus ampul "5" ?
    3. Czy są problemy z dostępem do którejś śruby w misce olejowej?
    4. Czy po ściągnięciu miski i osłony plastikowej dostęp do panewek jest bez problemu? Czy trzeba dodatkowo demontować pompę a może sam smok olejowy?
    5. Czy przy wymianie panewek dajecie nowe śruby do stopek czy zakładacie stare?
    Pytam ponieważ chce się za to zabrać i nie chciałbym gdzieś się zatrzymać np z powodu braku jakiegoś klucza...

  10. #40

    Data dołączenia
    Jan 2021
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Jasło
    Auto
    AUDI
    Model
    A3 8P
    Silnik
    1.9TDI BLS

    Domyślny Problem z zacieraniem panewek na wałku rozrządu

    Witam wszystkich

    Postaram się w miarę jasno opisać problem, może ktoś spotkał się z podobnym. Silnik 1,9 BLS + DPF.
    Ogólnie problemy zaczęły się od czasu jak padł wałek rozrządu przy przebiegu 250k. Został zamontowany nowy wałek + panewki + popychacze. Samochód przez jakiś czas jeździł w miarę ok. Po zrobieniu ok 15k km zaczęła się odzywać turbina(gwizdanie) ale jeszcze zrobiłem nim ok 15 tys km ponieważ gwizdanie nie było jakoś uciążliwe a samochód jeździł w miarę ok. Lecz pewnego dnia stwierdziłem że jednak czas zregenerować turbo bo lepiej nie będzie. Samochód trafił do mechanika a turbo do regeneracji. Podczas regeneracji stwierdzili fachowcy że w turbinie jest dużo opiłków nie pochodzących z turbiny więc zaczęło sie szukanie. W pierwszej kolejności mechanik rozebrał dół silnika bo niestety te modele borykają się z problemami panewek na wale korbowym lecz tam jak na ten przebieg panewki są w stanie bardzo dobrym a wyglądają jeszcze na oryginalne, więc poinformował że musi rozebrać górę. Niestety tutaj pojawił się mój błąd ponieważ powiedziałem że góra była niedawno robiona i tam żeby nie zaglądał. Więc założył zregenerowaną turbinę spowrotem oczywiście po uprzednim wypłukaniu silika i wymianie oleju. Wszystko chodziło pięknie przez 1500 km i padło turbo. Turbina na stół i diagnoza: opiłki w turbinie. Więc tym razem demontaż góry i co się okazało, panewki wałka rozrządu bardzo mocno wytarte , tak jakby się zacierały a wałek nie nosił większych śladów zużycia. Został przepolerowany wałek, wymienione panewki, wymieniona pompa oleju, dodatkowo okazało się że były wypadnięte zaślepki na dźwigniach pompowtryskiwaczy więc zostały zaślepione. Oczywiście ponowne płukanie silnika, silnik został zalany świeżym olejem "tanim" i po 20 min pracy został wymieniony na właściwy MOTUL 5w30. Od tego czasu zrobiłem 3 tys km i zauważyłem że podczas odpalania z okolic turbiny idzie chmurka dymu. Więc samochód wrócił na warsztat. Przy okazji szukania nieszczelności kontrolnie odkręciliśmy dekiel rozrządu w celu skontrolowania stanu panewek. I co się okazało: panewki górne idealne, nie noszą żadnych śladów zużycia, a panewki dolne były w stanie agonalnym, przetarte do brązu, dodatkowo z wyżłobionymi rowkami, tym razem wałek też ucierpiał i nadaje się do wymiany.
    W tym momencie stoję w zawieszeniu a samochód u mechanika i zastanawiam się co dalej z tym fantem robić.
    Prawdopodobnie jutro silnik wyleci z kabiny i będzie rozebrany w drobny mak w celu weryfikacji czy nie jest zatkany jakiś kanał olejowy.
    Zastanawiałem się też nad zakupem silnika "regenerowanego" lecz po przeczytaniu kilku opinii o sprzedawcy mam coraz mniejszą ochotę.
    Może miał ktoś podobną sytuację a problem udało się rozwiązać. Tak czy inaczej nowy wałek i panewki już czekają na montaż ( mogę jeszcze zwrócić) lecz jeżeli nie będzie odpowiedniego smarowania to problem wróci jak bumerang. Tym razem jest to wałek stalowy a nie żeliwny (podobno stalowe idą na pierwszy montaż)

    Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie oraz podpowiedzi
    Pozdrawiam

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •