Pokazane rezultaty 1 do 6 z 6

Temat: Bordcomputer 1, a Bordcomputer 2 - wskazanie spalania paliwa

  1. #1

    Data dołączenia
    Jan 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żory
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI CFFB

    Domyślny Bordcomputer 1, a Bordcomputer 2 - wskazanie spalania paliwa

    Witam Panowie,

    jestem właśnie na etapie testowania rzeczywistego spalania mojej A3-jki, czyli od dystrybutora do dystrybutora. Oczywiście porównuję to równocześnie ze wskazaniami FISa bo jak wiadomo lubi przekłamywać (u mnie dosyć mocno zaniża :/). Wczoraj po zatankowaniu do pełna, wyzerowałem wskazania komputera pokładowego 2 (dystansowego) wyruszyłem w przejażdżkę do mojej dziołchy. 17 km dalej na miejscu stwierdziłem dziwną rzecz. System wydajnościowy jak i Bordcomputer 1 pokazały średnie spalanie na poziomie 5,1 l/100km. Natomiast Bordcomputer 2 pokazywał 5,4 l/100km. Skąd ta rozbieżność, skoro obydwa komputery liczyły na takim samym dystansie? Następnego dnia kilka razy przestawiałem samochód, więc mogło lekko wzrosnąć wskazanie po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną. I znowu 17 km dalej, na mecie u mnie, wydajnościowy jak i Bord1 pokazały 5,1 l/100 km, a Bord2 już 5,6 l/100km.

    Da się to jakość logicznie i sensownie wytłumaczyć?
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 02-07-15 o 17:58

  2. #2
    yogii0's Avatar
    Data dołączenia
    Apr 2008
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    małopolska
    Auto
    Audi A3 s-line
    Model
    A3 8P
    Silnik
    2.0TDI BMM
    Pomógł
    7 razy
    Podziękował
    11 razy

    Domyślny

    z tego co pamietam to bord 2 oblicza spalanie z calosci dystansu czyli 17km + 17 km=34km itd bord 1 oblicza dystans z odcinka przejechanego w danym dniu np czyli 17 km

  3. #3

    Data dołączenia
    Jan 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żory
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI CFFB

    Domyślny

    No dokładnie tak jest. Bord1 jest "podróżny" czyli oblicza wartości z każdej podróży (po 2h od zgaszenia silnika bedzie juz liczyl na nowo) a Bord2 jest dystansowy czyli liczy i liczy i liczy calość przejechanych kilometrow i spalonego paliwa i pozostalych parametrow. Ale skoro przed podroza wyzerowalem Bord2 to oba komputery liczyly na odcinku 17km, wiec oba powinny podac taka sama predkosc srednia, czas przejazdu i srednie spalanie. A tu nie Drugiego dnia juz tam manewrowalem autem po placu, pare razy silnik odpalalem (to tez jakas dawke paliwa bierze), siedzialem i sluchalem radia (akumulator). Uznac mozna ze zanim wyruszylem z powrotem to naciagnalem paliwa co Bord2 jakos se policzyl. Ale pierwszego powinny byc takie same wartosci. Ot, zagwozdka

  4. #4
    czaro10's Avatar
    Data dołączenia
    Jun 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Mazowsze
    Auto
    Audi
    Model
    S3 8V
    Silnik
    inny
    Pomógł
    558 razy
    Podziękował
    68 razy

    Domyślny

    wyzerowales zapewne TYLKO spalanie. Reszta parametrow zostala w pamieci.

  5. #5

    Data dołączenia
    Jan 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żory
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI CFFB

    Domyślny

    A nie bo wyzerowalem wszystkie parametry (przebieg z Borda2, czas przejazdu, srednia predkosc i srednie spalanie). Ale to juz bylby jakis trop Czaro. Ogolnie to wiemy ze FIS lubi zyc wlasnym zyciem i chyba po prostu trzeba czasem patrzec na niego z wieksza doza rezerwy (szkoda).
    No chyba ze fachowcy z audi wpakowali tam jakis super algorytm ktory nam do glowy nie przychodzi, np. paliwo do DPFa wliczane jest do Borda2 a do Borda1 juz nie (choc to bez sensu).
    Generalnie teraz pokazuje 5.6 i postaram sie jezdzic tak zeby spalanie z Borda1 bylo podobne do tego lub mniejsze (trasa) i zobaczymy jak sie bedzie zachowywal Bord2 (spadal lub przynajmniej trzymal poziom). Dam znac o zmianach. Ale jak macie jakies pomysly to piszcie.

  6. #6

    Data dołączenia
    Jan 2013
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Żory
    Auto
    Audi
    Model
    A3 Sportback
    Silnik
    2.0TDI CFFB

    Domyślny

    Więc tak. Przejechałem jeszcze parę kilometrów i sytuacja wygląda obecnie tak (obliczenia):

    1. 17km, spalanie 5,1l/100km --> 0,87l
    2. 17km, spalanie 5,1l/100km --> 0,87l
    3. 5km, spalanie 9,0l/100km --> 0,45l
    4. 50km, spalanie 5,0l/100km --> 2,5l
    5. 200km, spalanie 4,4l/100km --> 8,8l
    6. 200km, spalanie 3,7l/100km --> 7,4l

    Podsumowując:
    489km i zużyte ~21l paliwa co daje 4,29l/100km. Bordcomputer2 pokazuje... 4,3l/100km.
    Myślę, że początkowo wychodzą jakieś kwiatki, dalej wraz z ilością spalonego paliwa i pokonanych kilometrów oba komputery "zbiegają się ze sobą".

    Zostaje mi tylko dopasowanie wyświetleń komputera z rzeczywistym spalaniem (a te jest wyższe), ale to już oczywiście inna bajka.
    Myślę, że można temat zamknąć.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •