Pokazane rezultaty 1 do 10 z 15

Temat: Eco driving- czyli jazda ekonomiczna i ekologiczna

Threaded View

  1. #1
    izzywhy's Avatar
    Data dołączenia
    Aug 2010
    Płeć
    mężczyzna
    Miasto
    Warszawa
    Auto
    Audi
    Model
    A3 8L 3d
    Silnik
    1.9TDI ASZ
    Podziękował
    raz

    Domyślny Eco driving- czyli jazda ekonomiczna i ekologiczna

    Tematu raczej nie było, może komuś się przyda- a jak nie to kosz
    Więc poszukałem, poczytałem i znalazłem parę rad które mogą zmniejszyć spalanie w naszych silniczkach.

    *Wrzucaj dwójkę po przejechaniu jednej, maksymalnie dwóch długości samochodu. Pierwszy bieg służy tylko i wyłącznie do ruszania. Jeśli mi nie wierzysz, zerknij na komuter pokładowy swojego samochodu gdy jedziesz na pierwszym biegu – odczyty chwilowego spalania powyżej 30-50 litrów murowane.
    *Jedź na najwyższym możliwym biegu, na najniższych możliwych obrotach. Nie schodź z obrotami jednak poniżej 1000-1300 obr./min.
    *Wrzucaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku Diesla. Zasady 2. i 3. nie stosujemy przy podjeździe pod wzniesienie, chyba wiadomo dlaczego
    *Przeskakuj “niepotrzebne biegi”. Jeśli np. startujesz spod świateł, zaraz po ruszeniu wrzuć dwójkę, później trójkę, a następnie od razu piątkę. Rady ludzi z ADAC dotyczące biegów były następujące:
    już przy 30km/h można wrzucić trójkę,
    40-50km/h – czwórka (jeśli potrzebna – sugeruje się od razu przeskoczyć z 3 na 5)
    powyżej 50km/h – piątka (nie bez kozery we współczesnych autach nadbieg jest tak elastyczny)
    *Staraj się przyspieszać dynamicznie, wciskając pedał gazu do 3 głębokości.
    *Nigdy nie jeździj na luzie – jeśli dojeżdżasz do czerwonego światła, zjeżdżasz z wzniesienia, tocz się na biegu, bez naciskania pedału gazu. Silnik na luzie spala minimalną wartość paliwa, silnik na biegu bez wciśniętego gazu wyhamowuje samochów, nie spalając paliwa wogóle.
    *Uruchamiaj silnik bez gazu.
    *Ruszaj od razu. Nie rozgrzewaj silnika na postoju. Na dużym mrozie, przed uruchomieniem rozrusznika, przez chwilę “rozgrzej akumulator” włączając światła mijania czy radio, następnie wyłącz te odbiorniki prądu i uruchom silnik. Jeśli nie odpalisz za pierwszym razem, nie piłuj rozrusznikiem – odczekaj minutę i spróbuj ponownie.
    *Gaś silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymasz się na dłużej niż 30 sekund.
    *Przewiduj – unikaj zbędnych agresywnych przyspieszeń i hamowań.
    *Unikaj zbędnego obciążenia. Każde 50kg w samochodzie więcej, zwiększa spalanie o pół litra na setkę.
    *Dbaj o właściwe ciśnienie w oponach.W zimie sprawdzaj je częściej

    Jeżeli ktoś chce można coś tam pododawać jakieś wasze sugestie, rady, obserwacje. Natomiast jeżeli coś pokręciłem albo napisałem źle to proszę o poprawę

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowany przez klamamoto - 14-10-15 o 17:33

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Zasady postowania

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •