Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC, kierowcy słusznie zwracają uwagę na jego cenę. Jednak w wysokości składki OC odzwierciedlenie ma nie tylko ryzyko ubezpieczeniowe, ale również jakość obsługi, szybkość likwidacji szkody czy dodatkowe wsparcie kierowcy. Poznaj pięć kluczowych czynników, dzięki którym wybierzesz odpowiednią dla siebie polisę OC.

1. Twoim priorytetem jest cena? Sprawdź ranking ubezpieczeń

Utarło się, że wyboru ubezpieczenia OC powinno się dokonywać jedynie na podstawie ceny. To prawda – wysokość składki jest jedyną widoczną przed zakupem różnicą, bo w przypadku OC pojazdów wszystkie firmy ubezpieczeniowe zapewniają ten sam zakres ochrony. Jeżeli chcesz skorzystać jedynie z podstawowej ochrony, a standard obsługi jest dla ciebie kwestią drugorzędną, to sprawdź ranking OC. Znajdziesz w nim propozycje cen OC wyliczone dla przykładowych klientów.

Informacje znajdujące się w rankingu OC traktuj jako wskazówkę. Pierwsza firma w rankingu nie musi mieć dla ciebie najkorzystniejszej oferty – jest to spowodowane indywidualnym szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Aby poznać właściwą ofertę, skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym lub skorzystaj z kalkulatora OC.

2. Dlaczego warto wybrać ubezpieczyciela, który oferuje usługę BLS?

BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody) to usługa, którą docenisz, gdy zostaniesz poszkodowany w wyniku stłuczki parkingowej czy kolizji drogowej. Polega ona na tym, że – jako poszkodowany – o likwidację szkody (wypłatę odszkodowania lub naprawę samochodu) zwrócisz się do własnego ubezpieczyciela, a nie – jak ma to standardowo miejsce – do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy.

Mimo że BLS to usługa prokliencka, rozwiązania tego nie oferują wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Jeżeli cenisz sobie szybką i sprawną obsługę posprzedażową, to – poza ceną OC – sprawdź, czy wybrany przez ciebie ubezpieczyciel uczestniczy w programie BLS.

3. Zwróć uwagę na produkty dodatkowe – choćby na ochronę zniżek

Jesteś doświadczonym kierowcą, który zgromadził na swoim koncie zniżki? Drobna stłuczka zlikwidowana z twojego OC nie musi spowodować, że je utracisz. Dużo zależy tu od zapobiegliwości – wraz z ubezpieczeniem OC możesz kupić produkt ubezpieczeniowy w postaci ochrony zniżek. Zasady, na jakich jest on oferowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe, są podobne – jeżeli spowodujesz kolizję, szkoda nie zostanie uwzględniona przez aktualnego ubezpieczyciela przy kalkulacji składki na kolejny okres.

Niestety, nie każde towarzystwo proponuje kierowcom ochronę zniżek. Jeżeli zależy ci na tym konkretnym produkcie, wybór może być ograniczony. Potrzebujesz też innych ubezpieczeń, np. AC, NNW czy assistance? Znajdziesz je w ofercie każdej firmy sprzedającej ubezpieczenia komunikacyjne.

4. Zapoznaj się z opiniami klientów o firmie ubezpieczeniowej

W trakcie poszukiwań ubezpieczenia OC nie zaszkodzi zorientować się, jak ubezpieczyciel jest oceniany przez dotychczasowych klientów. Gdzie szukać ich opinii? Firmy ubezpieczeniowe często zamieszczają wybrane oceny na swoich stronach internetowych. Innym miejscem, gdzie publikowane są recenzje klientów, są branżowe serwisy i portale, w tym porównywarki czy kalkulatory OC.

Zapoznając się z opiniami klientów na temat interesujących cię firm ubezpieczeniowych, zwracaj uwagę głównie na sygnalizowane problemy. Utrudnienia w kontakcie, zaniżanie wysokości odszkodowania czy często opisywane odmowy wypłaty – takie sygnały powinny skłonić cię do refleksji. Być może atrakcyjna wysokość składki wcale nie wiąże się z korzystną ofertą.

5. Poznaj kanały kontaktu z firmą ubezpieczeniową

Jeszcze kilka lat temu właściciele samochodów sprawy związane z OC załatwiali osobiście u agenta ubezpieczeniowego lub dzwoniąc na infolinię. Dziś coraz częściej standardem jest obsługa klienta za pośrednictwem internetu. Jeżeli cenisz sobie szybką i sprawną obsługę posprzedażową, upewnij się, że stając się klientem danej firmy, otrzymasz dostęp do indywidualnego konta, które umożliwi ci zadawanie pytań czy składanie wniosków.

Obsługa online może być dla ciebie wygodnym rozwiązaniem np. wówczas, gdy OC kupujesz na raty. Dzięki dostępowi do indywidualnego konta klienta będziesz mógł szybko sprawdzić, do kiedy i w jakiej wysokości powinieneś dokonać następnej płatności