Organizowanie wirtualnego wieczoru gier ze znajomymi — jak się do tego zabrać?

By spędzić wartościowy czas z bliskimi, nie trzeba spotykać się w jednym miejscu — wystarczy do tego komputer czy nawet telefon, dostęp do internetu i trochę wolnego czasu. Jak przygotować taki wieczór? Stworzyliśmy ten tekst, który będzie idealnym poradnikiem dla początkującego!

Na start wieczoru gier

Zacznijmy od tego, że wcale nie musisz zapraszać wszystkich do grania w energy casino, czyli do zabawy na automatach online w sieci. Jest sporo sposobów na wspólne granie i o ile zabawa na automatach jest jednym z nich, to doskonale też wiemy, że nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich. Dlatego przygotowując wieczór gier online, warto dobrze przemyśleć to, w co chcecie grać. Opcji jest naprawdę dużo. Wiele gier planszowych, które mogą być popularne w waszym gronie, przeniesionych zostało do internetu, z czego spora część jest jak najbardziej darmowa. To umożliwi wam zagranie w ulubione planszówki, będąc oddalonym od siebie o setki kilometrów. Oprócz tego zaoszczędzi to też wam trochę czasu, bo nie będziecie musieli poznawać nowych zasad, jedynie opanować sterowanie związane z rozgrywką.

Poza grami planszowymi są też gry wideo, które oferują wspólną zabawę dla wielu graczy — na przykład seria Jackbox Party, dostępna na komputerach i konsolach. Gra jest miksem różnych mniejszych gier, udających nieco teleturnieje, przez co każdy szybko odnajdzie się w rozgrywce. Pamiętać należy tylko o tym, by wybrać platformę, która odpowiadać będzie wszystkim bawiącym się — jeżeli większość waszych znajomych nie posiada na przykład konsoli do gier, lepszym miejscem do grania będzie platforma dostępna na komputerach czy laptopach, na przykład Steam.

Granie razem, czy może przeciwko sobie?

Na start podejmijcie też decyzję, jak dokładnie chcecie ze sobą grać. Dużo gier oferuje rozgrywkę w parach czy zespołach, niektóre stawiają jednak na rywalizację każdy na każdego. Wybór odpowiedniej gry będzie kluczem do dobrej zabawy przez cały wieczór. Należy mieć też na uwadze to, ilu graczy jednocześnie może bawić się podczas rozgrywki. Wybierając np. gry wyścigowe, można mieć pewność, że większa liczba osób będzie grać na raz, niż w przypadku gry w bijatyki czy gry planszowe. Czas może mieć znaczenie, więc jeżeli macie tylko ograniczoną ilość czasu danego wieczoru, lepiej postawić na gry umożliwiające wspólną zabawę dla jak największej ilości osób.

Pamiętaj o komunikacji

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się grać w gry stawiające na rywalizację czy kooperację, musicie pamiętać o komunikacji — w końcu trudno współpracować bez rozmawiania, a w przypadku wygranej w grze, na pewno będziecie chcieli dodatkowo dopiec pozostałym uczestnikom zabawy, oczywiście w przyjacielskim tonie!

By zadbać o komunikację, ma się zwykle do dyspozycji dwa rozwiązania:

  • Komunikator w grze — niektóre gry posiadają wbudowane komunikatory głosowe, z których mogą korzystać gracze. To dobre rozwiązanie na przykład na konsoli — czasami trudniej jest z nimi, jeśli chodzi o wbudowany, prywatny komunikator dla grup. Prywatny to jednak słowo klucz w tym przypadku — wiele gier, nawet jeżeli umożliwia rozmawianie bezpośrednio podczas rozgrywki, umożliwia to wszystkim graczom. Jednocześnie sprawia też, że inni gracze słyszeć będą wasze rozmowy — trudno zatem porozmawiać o sprawach prywatnych bez osób mimowolnie podsłuchujących. Będzie to też mogło być rozpraszające dla innych graczy, a osoby złośliwe będą mogły nawet chcieć celowo przeszkadzać w rozmowie. Jeżeli wybierzecie grę, w której pojawić się mogą obce osoby, warto skorzystać z drugiego rozwiązania.
  • Dedykowane komunikatory — Skype, Meets czy Discord to specjalne programy umożliwiające darmowe rozmowy przez Internet dla dużych grup osób. Jeżeli wszyscy pobiorą takie programy, będziecie mogli prowadzić wygodne rozmowy wyłącznie w swoim gronie, bez osób trzecich, zakłócających wasze pogadanki. Należy pamiętać jedynie o tym, by każdy pobrał ten sam program. Co w sytuacji, gdy ktoś nie może ściągnąć go, bo np. gracie na konsoli? Niektóre systemy umożliwiają pobranie ich także na konsole, ale najpopularniejsze komunikatory dostępne są też na telefonach czy tabletach. Korzystając z tej opcji, dalej będziemy mogli połączyć się z osobami grającymi na komputerze, więc nie powinny występować żadne problemy z komunikacją!

Grając w niektóre gry korzystanie z komunikatorów ma jeszcze jedną zaletę — możliwość połączenia się przy użyciu wirtualnej kamery. Możemy wtedy na siebie patrzeć, obserwować reakcje. Może być to przydatne np. podczas grania w tradycyjne gry RPG, czy na przykład karciane gry w kasynie online, takie jak poker — będziemy mogli wtedy poczuć się jak w prawdziwym kasynie stacjonarnym, obserwując reakcje naszych znajomych na posiadane przez nich karty!

Czy wieczór gier online to dobry sposób na spędzanie czasu?

Jak najbardziej naszym zdaniem — w obecnym świecie, który umożliwia nam nawiązywanie znajomości na całym świecie, możliwość spędzania wspólnego czasu przez internet jest naprawdę bezcenna. To samo tyczy się nawet sytuacji, w których mieszkamy niedaleko — nie zawsze jest czas, by spotkać się wspólnie w jednym miejscu.

Oczywiście dla wielu, szczególnie starszych osób, siedzenie przed komputerem czy konsolą nie kojarzy się ze spędzaniem wspólnie czasu, prawda jest jednak zupełnie inna — to czas równie wartościowy, co spotkanie się twarzą w twarz. A ze wspomnianych wcześniej powodów, spotkanie w sieci jest znacznie łatwiejsze do przygotowania!