Wprowadzenie na rynek wirtualnego środowiska i wszystkich związanych z tym rozwiązaniem narzędzi jest w stanie zmienić cały nasz świat na wiele sposobów. Najważniejszym czynnikiem jest z pewnością zupełnie nowy poziom immersji wniesiony do różnych dziedzin i obszarów naszego społeczeństwa. Krótko mówiąc, wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii takich jak rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona, cyfrowe identyfikatory i Internet rzeczy przyspieszy znacząco popularyzowanie metawersum w społeczeństwie i przy okazji pokazuje potencjał tego trendu w dziedzinie potencjalnych transformacji różnych dziedzin naszego życia.
Ogólnie rzecz biorąc, mimo licznych jeszcze wyzwań i problemów do pokonania, to zjawisko już teraz zmienia znacząco świat, przekształca typową kulturę korporacyjną, rewolucjonizuje liczne branże i stwarza nową przestrzeń dla kolejnych innowacji w edukacji. Chyba najbardziej wyraźne zmiany, jakie już teraz możemy dostrzec, zachodzą w dziedzinie hazardu internetowego.
Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, co pozwoli Ci poznać te najważniejsze obszary, w których zastosowanie metawersum zmieni dosłownie całą branżę. Zaprezentujemy także możliwe wyzwania, jakie mogą wiązać się z wprowadzeniem tego konkretnego rozwiązania w życie.
Jak metawersum może zmienić nasz świat?
Spróbujmy zatem pokusić się o ocenę tego, w jaki sposób wzrost popularności wirtualnego środowiska może przełożyć się na zmianę naszej codzienności, w której żyjemy. Oto kilka naszych koncepcji:
Większa intensywność rozrywki
Turystyka i ogólnie branża rozrywkowa odnotowały znaczący spadek popularności, co przełożyło się na utratę aż 62 milionów miejsc pracy na całym świecie wskutek nie tak dawnej pandemii wirusa COVID-19. Jednocześnie na rynku pojawiły się także nowe rozwiązania, głównie związane z platformami cyfrowymi.
Liczne firmy wykorzystują zarówno wirtualną rzeczywistość, jak i metawersum do promowania swoich własnych usług. Dobrym przykładem tego może być na przykład kasyno online Mr Bet, w którym znajdziemy liczne gry hazardowe z najwyższej półki, a także bonusy i promocje, turnieje i całe mnóstwo innych atrakcji.
Z kolei przedsiębiorstwa działające bardziej lokalnie, niż internetowo, wykorzystują te narzędzia do promowania turystyki lokalnej. Przykładem może być Seul, który już teraz opracował model „Smart City” w ramach metawersum. Korzystają z niego między innymi linie lotnicze, lokalne ośrodki wypoczynkowe oraz hotele wykorzystując na przykład wirtualną rzeczywistość do zachęcania potencjalnych gości za pomocą realistycznych, w pełni wirtualnych przejażdżek, zwiedzania obiektów i innych atrakcyjnych doświadczeń.
Platformy online
Oczywiście najbardziej chyba z nowoczesnych rozwiązań i technologii korzystają różnego rodzaju platformy internetowe. Na przykład już parę lat już w popularnej grze Fortnite zorganizowano w pełni wirtualny koncert Ariany Grande, którym zainteresowało się bezpośrednio aż 78 milionów graczy. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju usługi i platformy internetowe są doskonałym wręcz medium rozrywkowym.
Także podczas korzystania z tradycyjnej technologii można wykorzystać możliwości oferowane przez metawersum. Na przykład podczas piłkarskich mistrzostw świata w piłce rozgrywanych w 2022 roku w Katarze oraz dwa lata później, podczas Euro 2024, kibice otrzymali do dyspozycji technologii wirtualnej rzeczywistości opracowanej przez FIFA i UEFA. Umożliwiała ona między innymi:
- sprawdzanie lokalizacji każdego gracza na murawie;
- jego dane, jak nazwisko, pozycja lub numer;
- statystyki poszczególnych zawodników aktualizowane na żywo;
- aktualizacje danych w czasie rzeczywistym, mapę cieplną (heat map) i wiele innych funkcji.
I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież podobną funkcjonalność od dawna mają dedykowane aplikacje tworzone z okazji wielkich imprez sportowych. W przypadku katarskiego mundialu wszystko to było dostępne przy użyciu jedynie aparatu w smartfonie – wystarczyło bowiem nakierować go na murawę podczas spotkania.
A to oznacza, że wszelkiego rodzaju doświadczenia w branży rozrywkowej ulegną niewątpliwemu poszerzeniu i wzbogaceniu dzięki zastosowaniu możliwości oferowanych przez metawersum. Zmieni to raz na zawsze koncepcję interakcji z wydarzeniami sportowymi, pokazami artystycznymi i innymi imprezami.
Zmiana sposobu edukacji
Metawersum to jednak nie jest wyłącznie kwestia czysto rozrywkowa – to rozwiązanie ma także teoretyczną zdolność skutecznego przekształcania sposobu edukacji poprzez zmianę całej struktury edukacyjnej. Mówiąc wprost, uczymy się szybciej i więcej wchodząc w interakcję z danym zagadnieniem i ćwicząc je w praktyce. Metawersum zatem może zapewnić uczniom bardziej wciągające doświadczenia, zmieniając cały sposób nauczania i stwarzając im o wiele więcej możliwości.
Środowisko klasy także można bezproblemowo odtworzyć w metawersum, nawet przy zastosowaniu kont uczniów w mediach społecznościowych. Podobnie jak zastosowanie technologii i zasobów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, takie rozwiązanie może także zapewnić większą dynamikę nauczania i podnieść znacząco produktywność uczniów.
A to oznacza, że szkoła przyszłości może pożegnać się z nudnymi tablicami, a zamiast tego postawić na tłumaczenia symultaniczne, urządzenia z technologią rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, sztuczną inteligencję, a także sprzęt typu smart, który stanie się częścią edukacji w przyszłości.
Zmiana sposobu pracy
Wraz z szybkim rozwojem metawersum oraz narzędzi wspierających, nasze środowisko pracy z pewnością ulegnie znaczącej zmianie. Znacznie wzrośnie popularność i znaczenie pracy zdalnej i interaktywnej, szczególnie na platformach z tym związanych.
Praca zdalna nie jest oczywiście niczym nowym. Jednak w połączeniu ze światem wirtualnym stanie się znacznie bardziej rozpowszechniona. Dodatkowo wykorzystanie komponentów rzeczywistości rozszerzonej oraz wirtualnej sprawi, że wszelkiego rodzaju szkolenia i spotkania staną się atrakcyjnymi procesami interaktywnymi, a nie tylko żmudną koniecznością.
Potencjalna rewolucja w branży przemysłowej
W zastosowaniach typowo przemysłowych metawersum może przyczynić się do utworzenia środowiska pełnej integracji technologicznej poprzez połączenie w jedną funkcjonującą całość różnych użytecznych technologii. Wykorzystanie Internetu rzeczy (IoT), rozwiązania blockchain, rzeczywistości rozszerzonej i sztucznej inteligencji jest w stanie skutecznie napędzić metawersum w zastosowaniach przemysłowych.
Na przykład tacy giganci rynkowi, jak Siemens i Nvidia, podejmują już od kilku lat wysiłki na rzecz współpracy mającej na celu zaprojektowanie przemysłowego metaświata, czyli w pełni wirtualnego środowiska skupionego wyłącznie na zastosowaniach przemysłowych. I wcale nie musi być to tak utopijnym przedsięwzięciem, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać.
W rzeczywistości przecież fabryki, zakłady, miasta, sieci miejskie, sieci internetowe i operacje w czasie rzeczywistym w trójwymiarowym i w pełni hiperrealistycznym świecie cyfrowym mogą stać się wiernymi replikami świata rzeczywistego, które umożliwią planowanie długoterminowe, korygowanie błędów, a także przełamywanie barier związanych z odległością i umożliwią dodatkowo współpracę opartą głównie na innowacyjności i elastyczności. Tak właśnie może wyglądać typowe metawersum przemysłowe w przyszłości.
Interoperacyjność
Całkiem możliwe, że ten konkretny termin nie jest Ci zbyt dobrze znany. Niemniej jednak jest on naprawdę istotny dla pojęcia metawersum. Interoperacyjność to ogólnie rzecz biorąc możliwość skutecznego komunikowania się i udanej współpracy pomiędzy różnymi systemami i organizacjami.
Obecnie, naprawdę wiele firm pracuje nad wprowadzeniem tego typu rozwiązań. Dzięki jednemu metawersum będą one w stanie prawidłowo funkcjonować niezależnie oraz uzyskają możliwość pełnej współpracy i współdziałania ze sobą. Z punktu widzenia samego użytkownika taka interoperacyjność oznacza pełne zanurzenie w dedykowane metawersum, jako że umożliwia interakcję z różnymi lokalizacjami w celu realizacji różnych zadań.
Oczywiście zadanie takie nie jest trywialne, ponieważ każde przedsiębiorstwo, czy też platforma wykorzystuje zupełnie inny standard technologiczny. Niektóre z nich opierają się na blockchainie, podczas gdy inne bazują głównie na wirtualnej rzeczywistości i działają w sposób w pełni scentralizowany.
Oczywiście interoperacyjność nie jest konieczna do działania metawersum, ale umożliwienie pełnej transparentności procesów produkcyjnych i wzajemnej komunikacji w tym obszarze może rzecz jasna zapewnić jego użytkownikom znacznie lepsze doświadczenia, wyższą wydajność i pełną immersję.
Prywatność
Pomimo tego, że w ostatnich paru latach rozwój metawersum i innych powiązanych z tym zagadnieniem technologii, jak na przykład blockchain znacząco przyśpieszył, to jednak koncepcje związane z prywatnością użytkowników wciąż się kształtują, nie nadążając obecnie za rozwojem głównej części całej tej technologii.
Obecnie jeszcze nie ma ani globalnych, ani tym bardziej szczegółowych regulacji dotyczących kryptowalut i samego metawersum, więc wciąż jeszcze pewne pytania pozostają otwarte. A to oznacza, że już dziś wiemy doskonale, że sporym wyzwaniem będzie w pełni skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa zarówno danych firmowych, jak i osobowych użytkowników.