Nauka jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Niektórym przychodzi łatwiej, a inni muszą spędzać nad nią nieco więcej czasu. Jedna osoba będzie się uczyła w klasyczny sposób, a ktoś inny wybierze całkowicie inną, optymalną metodę nauczania. W niniejszym artykule przedstawimy popularny sposób nauki przez grywalizację. W sieci można znaleźć wiele atrakcyjnych portali z grami. Niektóre, jak Vulkan Vegas logowanie oferują czystą rozrywkę, a inne są tworzone w taki sposób, żeby pomóc przyswoić odbiorcom jakąś wiedzę. Jak się okazuje, to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym, co postaramy się przedstawić w niniejszym artykule.
Czym właściwie jest grywalizacja?
Na początku warto wyjaśnić samo pojęcie grywalizacji. To połączenie rozgrywki, często z implikacją elementów rywalizacji zachęcających do rozgrywki, która opiera się na nabywaniu wiedzy. Owa rywalizacja działa na prostych mechanizmach – gromadzeniu punktów, odznak, osiągnięć oraz rankingów porównawczych z innymi osobami. Dzięki temu gracze chętniej wracają do zabawy, łatwiej utrzymują długotrwałe zaangażowanie i mają podwójną satysfakcję z samego procesu nauczania (z nauki i możliwości przebicia osób trzecich).
Podstawowe korzyścią z zastosowania grywalizacji:
- Zwiększenie motywacji i zaangażowania. Nauka jest jednocześnie zabawna i wciągająca, co zwiększa motywację i chęć do zdobywania nowej wiedzy/umiejętności.
- Ułatwienie przyswajania nowej wiedzy. Zastosowanie mechanizmów znanych z gier (odznaki, punkty, rankingi) pozwala na dokładniejsze śledzenie swoich postępów.
- Rozwijanie umiejętności miękkich. Użytkownik uczy się także rozwiązywania problemów, kreatywności, czy współpracy.
- Spersonalizowanie procesu nauczania. Nauczanie w tej formie najczęściej pozwala na dostosowanie do możliwości każdego ucznia. Dzięki temu każdy zdobywa wiedzę w sposób adekwatny do swoich predyspozycji.
- Zwiększenie satysfakcji płynącej z procesu nauczania. Dodatkowe elementy nauki, sprawiają, że jest ona bardziej zróżnicowana i ciekawa dla odbiorcy.
Jak widać, grywalizacja ma same zalety. Warto jednak zaznaczyć, że jest sensowna do czasu, kiedy aspekt rywalizacji i rozgrywki nie zaczyna przeważać nad nauką, która jest tutaj celem nadrzędnym. Z czasem znużony gracz może przejść na automatyzm, który znacząco redukuje walory edukacyjne i tego należy się wystrzegać.
Odpowiednie mechanizmy grywalizacji do potrzeb edukacyjnych
Aby nauka szła gładko, należy dobrać odpowiednie mechanizmy rozgrywki i połączyć je w optymalny sposób z nauką. Najczęściej stosowane mechanizmy to:
- Punkty i trofea – gracz jest nagradzany dosłownie za wszystko i motywowany do osiągania coraz lepszych rezultatów.
- Rankingi – dzięki zastosowaniu połączenia z Internetem można wdrożyć rywalizację ze znajomymi, co dodatkowo zachęca do osiągania lepszych rezultatów.
- Wyzwania – gra może stawiać przed graczem kolejne, coraz bardziej wymagające wyzwania, subtelnie wymuszające postępy w nauce.
- Personalizacja – użytkownik może uczyć się w takiej formie, jaka najbardziej mu odpowiada. Gra nie wymusza tempa i dostosowuje proces nauczania.
- Nowe poziomy zaawansowania – rozgrywka zachęca do nieustannego progresu przez nowe drzewka rozwoju umiejętności, dodatkowe lekcje i inne zadania wprowadzające nowy materiał.
Te czynniki nieustannie zachęcają graczy do osiągania coraz lepszych rezultatów i jak dowodzą wyniki najpopularniejszych aplikacji – działają.
Najpopularniejsze platformy do grywalizacji
Internet i urządzenia mobilne dają praktycznie nieograniczone możliwości do nauki i zainteresowany znajdzie odpowiednią platformę dla dowolnej dziedziny. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą korzystać z wielu różnych platform, które można wykorzystywać na lekcjach lub w domu. Oto najciekawsze z nich.
Internetowe platformy edukacyjne:
- ClassDojo – portal pozwalający na zorganizowanie i zarządzanie klasą. Nauczyciel otrzymuje możliwość oceniania, punktowania i przyznawania odznak za postępy.
- Kahoot! – ciekawy serwis pozwalający na tworzenia różnego rodzaju quizów oraz gier edukacyjnych, do rozwiązywania samodzielnego lub w grupach.
- Moodle – platforma do tworzenia kursów internetowych z zastosowaniem mechanizmów grywalizacji.
Aplikacje mobilne:
- Duolingo – najpopularniejsza aplikacja do nauki języków obcych. Użytkownik zdobywa wiedzę, a przy okazji punkty, poziomy i pnie się w rankingach.
- Memrise – aplikacja do nauki słownictwa, która wykorzystuje przystępne metody nauczania, jak fiszki i gry pamięciowe.
- Khan Academy – program oferujący różne darmowe kursy ze wszystkich dziedzin nauki do przyswajania w przystępnej formie.
Standardowe gry z elementami rozwoju:
- Minecraft – jedna z najpopularniejszych gier wszech czasów, która uczy projektowania przestrzennego, jednocześnie zapewniając bezpieczne i przyjazne środowisko do zabawy.
- Portal – gra logiczna, polegająca na rozwiązywaniu coraz bardziej skomplikowanych zagadek przestrzennych.
- Gry ekonomiczne – doskonale rozwijają zmysł strategiczny, planowania i zarządzania pieniędzmi w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.
Jak widać, możliwości grywalizacji jest mnóstwo. Wystarczy chcieć, a dosłownie na każdym kroku można znaleźć nowe ciekawsze sposoby na naukę i rozwój osobisty. Najważniejsze, aby nie zamykać się na nowości i regularnie rozglądać za nowymi wyzwaniami.
Podsumowanie: Dla kogo grywalizacja?
Dla każdego. Nie ma żadnego ograniczenia wiekowego. Powszechnie uważa się, że takie metody nauczania są przede wszystkim dla dzieci, ale warto zaznaczyć, że z wiekiem przyswajanie nowych informacji czy umiejętności staje się coraz trudniejsze, dlatego starsi również powinni sięgać po przystępniejsze formy nauczania.
Nigdy nie jest za późno na rozwój, a stymulacja mózgu jest potrzebna na każdym etapie rozwoju człowieka. Dlatego, jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby zdobywać wiedzę w klasycznej formie, to zdecydowanie warto spróbować nowych, przystępniejszych form nauczania.