Audi A3 Sportback

Audi tworzy definicję nowego segmentu w klasie kompaktowej premium. Model Sportback charakteryzuje się sportową elegancją samochodu coupe i wszechstronnością auta pięciodrzwiowego, nowymi rozwiązaniami technicznymi i doskonałą dynamiką jazdy. Silniki cztero- i sześciocylindrowe o mocy do 184 kW (250 KM), napęd na przednią oś lub stały napęd na cztery koła quattro oraz – na życzenie – rewolucyjna przekładnia DSG. Napęd i zawieszenie realizują to, co obiecuje sportowa sylwetka samochodu – przyjemność jazdy w nowej formie.

news_20040614_013

Audi Sportback wyposażone zostało w nowy, niezwykle dynamiczny silnik z rodziny FSI. Czterocylindrowa jednostka z turbosprężarką 2.0 TFSI osiąga moc 147 kW (200 KM) a jej maksymalny moment obrotowy 280 Nm jest dostępny przy prędkościach obrotowych od 1 800 do 5 000 obr./min. A3 2.0 TFSI Sportback (z 6-biegową przekładnią manualną) potrzebuje na przyspieszenie od 0 do 100 km/h tylko 7,1 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 234 km/h. 

Audi Sportback wytycza nową, własną drogę w klasie samochodów kompaktowych. Oferuje sportowe cechy i atletyczną sylwetkę wersji 3-drzwiowej, z którą łączy go napęd, dynamiczne zawieszenie i rozstaw osi. Dodatkowo zapewnia użytkownikom – obok tylnych drzwi – jeszcze większą przestrzeń i wszechstronność dzięki przedłużonemu o 83 milimetry tyłowi. 

Bagażnik o pojemności 370 litrów (przy złożonej kanapie tylnej: 1 120 litrów), pozwala na przewiezienie wszystkiego, co potrzebne jest rodzinie w czasie wakacyjnych wyjazdów. Montowane seryjnie asymetrycznie składane oparcie kanapy tylnej oraz pakiety „Bagażnik” i „Schowki” oferują różne warianty ukształtowania przestrzeni według potrzeb użytkownika.

Trzy wersje wyposażenia: niepowtarzalna Attraction, sportowa Ambition i ekskluzywna Ambiente pozwalają zmienić A3 Sportback w samochód odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom właściciela. 

Specjalnym, stworzonym dla modelu Sportback elementem wyposażenia jest duży rozsuwany, szklany dach open sky, pozwalający swobodnie spoglądać w niebo, a po rozsunięciu delektować się słońcem. 

Stylistyka

Już w lusterku wstecznym można bezbłędnie rozpoznać A3 Sportback – jego przód jest niepowtarzalny dzięki dużej osłonie chłodnicy „singleframe“, charakteryzującej teraz – obok A8 z 12-cylindrowym silnikiem i nowego A6 – także kolejny pojazd najnowszej generacji Audi. Wyraźne wyprofilowanie maski oraz dynamiczny kształt reflektorów przykrytych przezroczystą pokrywą sprawia, że przód tego samochodu ma typowy dla Audi, pewny siebie, ofensywny charakter.

Patrząc z boku, typowa dla coupé, opadająca ku tyłowi linia A3 Sportback przypomina sylwetkę swojego 3-drzwiowego poprzednika. Łagodnie prowadzony do tyłu dach łączy w jedną całość przedłużoną o 83 mm część tylną samochodu z silną, pochyloną ku jezdni resztą sylwetki. Dostępny jako opcja reling dachowy doskonale podkreśla kształt coupé nadwozia A3 Sportback.

Wyraźnie zarysowane okrągłe nadkola sprawiają wrażenie, jakby opierały się na obniżonych przez „Dynamic Linie” progach. Duże koła w rozmiarach od 16 do 18 cali podkreślają podobieństwo do atlety i zdradzają dynamiczny potencjał tkwiący w nowym Audi A3 Sportback nawet wtedy, gdy stoi on nieruchomo na parkingu.

Optycznym punktem ciężkości A3 Sportback jest mocny tył, dzięki któremu cały samochód wygląda tak, jakby gotował się do skoku. Tylna partia samochodu, w oszczędnym prowadzeniu linii i graficznym podziale płaszczyzn jest świadomie stonowana, jednocześnie jednak niepowtarzalna. 

Podobnie jak w wersji 3-drzwiowej, pojedyncza lub podwójna rura wydechowa (zależnie od silnika) świadczy o dynamicznych możliwościach A3 Sportback. Wysoko umieszczone tylne światła podkreślają – szczególnie w nocy – trapezowy kształt tylnej części nadwozia, sprawiając, że Audi A3 Sportback oglądany od tyłu również emanuje siłą. 

Wnętrze

Stylistyka wnętrza A3 Sportback charakteryzuje się sportową elegancją. Wrażenie to potęgują typowe dla samochodów sportowych, nisko umieszczone fotele przednie, podniesiona, szeroka konsola środkowa i przejrzysty układ dużych instrumentów pomiarowych.

W modelu Sportback zastosowano po raz pierwszy w klasie kompaktowej kierownice nowej generacji z 3 lub 4 ramionami. Można je odróżnić od poprzedniej wersji dzięki trapezowemu elementowi środkowemu, którego linie odwołująsię do kształtów osłony chłodnicy „singleframe“.

Powierzchnia każdego detalu świadczy o doskonałej jakości zastosowanych materiałów i najwyższej precyzji wykonania. Ten wysoki standard zastosowano nie tylko w kabinie auta, lecz również w jego bagażniku.

We wnętrzu samochodu doskonale połączono ze sobą ergonomiczną formę z estetycznym wyglądem, np.: okrągłe, ozdobione aluminium otwory nawiewu, pokrętła klimatyzacji i wiele elementów dekoracyjnych z aluminium, takich jak uchwyty drzwi, czy schowka.

Wnętrze może zachwycić nie tylko estetyką, lecz również przestronnością. Kierowca i pasażerowie, także ci podróżujący z tyłu, mają wystarczająco dużo miejsca zarówno na wysokości kolan, jak i nad głowami. 
Dzięki szerokiemu kątowi otwarcia drzwi tylnych wygodnie się wsiada i wysiada. 

Bagażnik ma pojemność 370 litrów – o 20 litrów więcej niż w wersji trzydrzwiowej. Po złożeniu oparcia kanapy tylnej pojemność bagażnika zwiększa się do 1 120 litrów.

Napęd

Oferta silników i skrzyń biegów w momencie wejścia Audi A3 Sportback na rynek jest zróżnicowana, lecz sportowy charakter to cecha wspólna wszystkich jednostek napędowych. Wszystkie silniki spełniają oczywiście wymagania normy EU4. 

Po raz pierwszy w A3 Sportback zamontowano nowy, niezwykle dynamiczny silnik z rodziny FSI – czterocylindrowy silnik z turbosprężarką 2.0 TFSI o mocy 147 kW (200 KM). Maksymalny moment obrotowy 280 Nm jest dostępny przy prędkościach obrotowych od 1 800 do 5 000 obr./min. Jednostka ta jest jednocześnie pierwszym na świecie produkowanym seryjnie silnikiem, w którym połączono bezpośredni wtrysk benzyny FSI z turbodoładowaniem. Rozwiązanie to, zastosowane w Audi R8, który zwyciężył 24 godzinny wyścig Le Mans – pozwala na niepowtarzalne połączenie wysokiej mocy, elastyczności i dynamiki jazdy przy wszystkich prędkościach obrotowych z wyjątkową oszczędnością paliwa.

Jednostki napędowe:

3.2 V6 o mocy 184 kW (250 KM), 320 Nm
2.0 TFSI o mocy 147 kW (200 KM), 280 Nm (nowość)
2.0 FSI o mocy 110 kW (150 KM), 200 Nm
1.6 FSI o mocy 85 kW (115 KM), 155 Nm
1.6 o mocy 75 kW (102 KM), 148 Nm
2.0 TDI o mocy 103 kW (140 KM), 320 Nm
1.9 TDI o mocy 77 kW (105 KM), 250 Nm.

W zależności od silnika, do dyspozycji jest manualna, 5 – lub 6- biegowa skrzynia biegów.

Wyjątkową alternatywą jest także sportowa przekładnia preselekcyjna DSG. Przekładnia ta, zainspirowana rozwiązaniami stosowanymi w samochodach wyścigowych, dzięki elektrohydraulicznie sterowanemu podwójnemu sprzęgłu pozwala na niezwykle szybką zmianę biegu bez utraty dynamiki, zapewniając tym samym przyjemność sportowej jazdy.

DSG łączy w sobie zalety tradycyjnej, 6-biegowej przekładni manualnej z cechami charakterystycznymi dla nowoczesnych przekładni automatycznych. Kierowca może w pełni wykorzystać wyjątkową zrywność samochodu oraz cieszyć się jazdą z równomiernym i dynamicznym przyspieszeniem. Do tego dochodzi duża oszczędność dzięki niskiemu zużyciu paliwa i wygoda obsługi.

DSG współpracuje z najsilniejszymi wersjami A3 Sportback – z silnikami 3.2, 2.0 TFSI i 2.0 TDI.

6-stopniowa przekładnia tiptronic jest dostępna na życzenie dla A3 Sportback 2.0 FSI oraz 1.6. 

Nowością w klasie Premium samochodów kompaktowych jest stały napęd na wszystkie koła quattro, który pozwala na zwiększenie dynamiki jazdy i bezpieczeństwa aktywnego.

Dynamiczne zawieszenie 

Elementem odgrywającym równie ważną rolę w zapewnieniu znakomitej dynamiki jazdy Audi A3 Sportback jest przemyślana konstrukcja zawieszenia, w której zastosowano udoskonaloną oś przednią z kolumnami McPherson oraz nowoczesne, czterowahaczowe, niezależne zawieszenie na osi tylnej.

Zawieszenie zostało dostosowane do sportowego charakteru auta, zapewniając wysoką stabilność, wygodę i bezpieczeństwo przy pokonywaniu zakrętów zarówno w modelach z napędem na oś przednią, jak i z napędem quattro.

Do osiągów silników dopasowane zostały także możliwości układu hamulcowego z hamulcami o dużej średnicy tarcz.

Podobnie jak w trzydrzwiowym Audi A3, także w modelu Sportback zastosowano chwalony przez specjalistyczną prasę elektromechaniczny układ kierowniczy ze wspomaganiem uzależnionym od prędkości jazdy. Układ ten pozwala na połączenie optymalnego wyczucia kierownicy z niewielką wrażliwością na bodźce pochodzące od nawierzchni przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

Wyposażenie

A3 Sportback, jak przystało na Audi, wytycza swoim wyposażeniem nowe standardy w swojej klasie. 

Oferowane są trzy wersje wyposażenia: Attraction, Ambition i Ambiente, które pozwalają nadać samochodowi indywidualny charakter. 
Wersje te różnią się m.in. rodzajem kół, kierownic i elementami dekoracyjnymi. Na przykład w modelach Attraction elementy dekoracyjne wykonane są z matowego tworzywa sztucznego o głębokiej strukturze, w sportowych wersjach Ambition – błyszczą czarnym lub niebieskim lakierem. W modelach Ambiente są wykonane z drewna Vavona Bernstein. Jako opcja do wszystkich wersji dostępne są także elementy z drewna orzechowego lub aluminium.

Do wyposażenia seryjnego już w wersji Attraction należą m.in. elektrycznie podnoszone szyby z przodu i z tyłu oraz centralny zamek sterowany pilotem. Fotel kierowcy z regulacją wysokości jest również montowany seryjnie.A3 Sportback wyposażono w systemy zwiększające bezpieczeństwo jazdy takie jak elektroniczny program stabilizacji toru jazdy ESP, nowe przednie fotele z aktywnymi zagłówkami, przednie i boczne poduszki powietrzne dla pasażerów siedzących z przodu i kurtyna powietrzna sideguard.

Nadwozie A3 Sportback może być pokryte jednym z 15 kolorów lakieru, od białego Arktis do czarnego Brillant poprzez żółty Tukan, głęboki zielony Tiefgrün do niebieskiego Liquid.


Poznań, 9.06.2004