Audi RS3

Audi RS3 – najszybszy kompakt świata.

Audi RS3 Sportback – technika

– Pięciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem: moc 250 kW (340 KM), moment obrotowy 450 Nm
– Od zera do 100 km/h w 4,6 sekundy, doskonała dynamika
– Siedmiobiegowa przekładnia S tronic, napęd quattro i 19-calowe koła

Audi-RS3-de-wallpaper-1680px-01

Wspaniałe możliwości w kompaktowej formie – Audi rozszerzyło swoją dynamiczną serię RS o nowy model – RS3 Sportback, napędzany pięciocylindrowym silnikiem z turbodoładowaniem. Z pojemności 2,5 litra jednostka rozwija moc 250 kW (340 KM) i moment obrotowy 450 Nm, jednak zużywa średnio tylko 9,1 litra paliwa na 100 km.
Moc jest przekazywana na drogę przez siedmiobiegową przekładnię S tronic i stały napęd na wszystkie koła quattro. 19-calowe koła i błotniki z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFK) podkreślają wyjątkową pozycję, jaką zajmuje Audi RS3 Sportback.

Moc & dźwięk: Silnik

Modele RS marki Audi zajmują zawsze najwyższe miejsce w danej serii – RS 3 Sportback, stworzone przez quattro GmbH przenosi teraz tę dynamiczną filozofię do klasy samochodów kompaktowych. RS3 Sportback przyspiesza do 100 km/h w 4,6 sekundy, co jest najlepszym wynikiem wśród konkurencji. Prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Średnio to kompaktowe, ważące zaledwie 1.575 kilogramów, auto zużywa 9,1 litra paliwa na 100 km (odpowiednio 212 g CO2/km). Duży wpływ na efektywność ma sterowana według zapotrzebowania pompa olejowa i system rekuperacji odzyskujący energię przy hamowaniu.
2,5-litrowy silnik w RS 3 Sportback może przyprawić o drżenie serca – swoją wyjątkową siłą ciągu, nieposkromioną dynamiką, prędkością obrotową dochodzącą do 6.800 obr./min. i swoją muzyką: gardłowy, głęboki pomruk i sapanie przy akompaniamencie niepowtarzalnego rytmu zapłonu pięciocylindrowego silnika to klasyczny dźwięk Audi. Specjalna klapa w układzie wydechowym czyni to brzmienie jeszcze bardziej intensywnym. Można nią sterować za pomocą seryjnego przycisku Sport, który zmienia także sposób reakcji silnika.

Mocne pięciocylindrowe jednostki mają w Audi długą tradycję. W latach 80-tych doprowadziły samochody wyścigowe i seryjne na czołowe pozycje wśród konkurencji. Także pierwszy model RS Audi – RS 2 z 1994 roku miał wbudowany taki silnik. 2,5-litrowa jednostka, pracująca już w TT RS wyznacza nowe standardy techniczne w swojej klasie. Niedawno jury składające się z dziennikarzy motoryzacyjnych przyznało jej prestiżowe wyróżnienie „International Engine of the Year”.
Silnik 2.5 TFSI czerpie swoje 250 kW (340 KM) z pojemności 2.480 cm3, moc jednostkowa wynosi zatem 100,8 kW (126 KM) na 1 litr. Maksymalny moment obrotowy 450 Nm jest dostępny już przy bardzo niskiej prędkości obrotowej 1.600 obr./min. i utrzymuje się na stałym poziomie do 5.300 obr./min. Takie warunki pozwalają na osiągnięcie doskonałych wartości przyspieszenia i elastyczności.
Pięciocylindrowy silnik jest bardzo krótki – mierzy 49 centymetrów i waży tylko 183 kilogramy. Jego kadłub został wykonany z żeliwa z grafitem wermikularnym – materiału o wysokiej wytrzymałości, a jednocześnie lekkiego. Audi jako pierwszy producent samochodów wykorzystało ten materiał przy budowie silnika benzynowego. Odpowiednie wzmocnienia dodatkowo zwiększają wytrzymałość bloku. Koncepcja lekkiej konstrukcji utrzymuje masę Audi RS 3 Sportback na niskim poziomie i pozytywnie wpływa na rozdział obciążeń osi, a tym samym na zachowanie samochodu na drodze.

Turbosprężarka z ciśnieniem doładowania do 1,2 bar, jest wyjątkowo duża; zamontowana za nią chłodnica powietrza doładowującego osiąga sprawność do 80 procent. Tak jak we wszystkich silnikach benzynowych z turbodoładowaniem, także w przypadku 2.5 TFSI Audi połączyło doładowanie z bezpośrednim wtryskiem FSI. Te dwie współpracujące technologie umożliwiają uzyskanie wysokiego sprężania 10,0:1 i dobrej sprawności.

Prędkość & przyczepność: układ przeniesienia mocy

Kompaktowa siedmiobiegowa przekładnia S tronic przekazuje moc pięciocylindrowego silnika. Jak wszystkie przekładnie dwusprzęgłowe, składa się ona z dwóch pojedynczych przekładni. Proces zmiany biegów następuje przez trwającą zaledwie kilka setnych sekundy zmianę sprzęgieł i przebiega bez wyczuwalnego przerywania siły ciągu. Siódmy bieg ma długie przełożenie obniżające zużycie paliwa.

Kierowca może używać siedmiobiegowej skrzyni S tronik w dwóch trybach automatycznych i jednym manualnym. W tym ostatnim przypadku biegi zmieniane są przełącznikami na kierownicy lub dźwignią. „Launch Control” umożliwia dynamiczne ruszanie z miejsca – z maksymalną mocą turbo i przy minimalnym poślizgu kół.

Zabawa także na śniegu – Audi RS3 Quattro

Stały napęd na wszystkie koła quattro niezawodnie przenosi moc na drogę. Dba on o doskonałą trakcję, dynamikę i stabilność, pod względem których RS 3 Sportback znacznie przewyższa konkurencję. Jego centralnym elementem jest elektronicznie sterowane sprzęgło wielotarczowe, które w celu optymalnego rozdziału obciążeń osi zostało umieszczone na końcu wału kardana. W wnętrzu znajduje się zestaw tarczy pracujących w kąpieli olejowej.

Dzięki quattro siły napędowe mogą być rozdzielane na obie osie według potrzeb. W przypadku, gdy na jednej z osi wystąpi poślizg, elektryczna pompa błyskawicznie generuje wysokie ciśnienie oleju. Ciśnienie to płynnie dociska do siebie tarcze sprzęgła, które z kolei odpowiednio przenoszą momenty obrotowe. Dzięki wydajnemu zasobnikowi ciśnieniowemu proces ten trwa tylko kilka milisekund.

Dynamika & bezpieczeństwo: zawieszenie

Sztywne nadwozie stanowi podstawę precyzyjnego zachowania na drodze realizowanego przez zawieszenie. Czterowahaczowa oś tylna – rozstaw kół 1.528 milimetrów – opiera się na ramie pomocniczej. Jej wahacze ze stali o wysokiej wytrzymałości przejmują oddzielnie siły podłużne i poprzeczne.
Zawieszenie przedniej osi, z rozszerzonym do 1.564 milimetrów rozstawem kół, to konstrukcja z kolumnami McPherson, również z oddzielnym wspornikiem osi. Istotne elementy tej konstrukcji wykonane zostały z aluminium. Zębatkowa przekładnia kierownicza dzięki swojemu elektromechanicznemu napędowi pracuje bardzo efektywnie, a jej przełożenie wynosi 16,2:1, czyli jest sportowo-bezpośrednie.

Sprężyny śrubowe i nowe amortyzatory odpowiadają za podparcie pionowe. Sportowe zawieszenie obniża nadwozie RS 3 Sportback o 25 milimetrów w porównaniu z A3. Nowy model porusza się seryjnie na aluminiowych, 19-calowych kołach z oponami 235/35 z przodu i 225/35 z tyłu. Seryjnie są to obręcze o wyglądzie szlifowanego na połysk tytanu, jako opcja dostępne są felgi czarne z czerwonym obrzeżem.

Wentylowane tarcze hamulców mają średnicę 370 milimetrów z przodu i 310 milimetrów z tyłu. Przednie pierścienie cierne w celu maksymalnego odprowadzania ciepła są perforowane, drążone trzpienie łącza je z aluminiowymi piastami hamulców. Dociskane są czarnymi, błyszczącymi czterotłokowymi zaciskami z logo RS. System stabilizacji toru jazdy ESP posiada tryb sportowy i można go całkowicie wyłączyć.
RS 3 Sportback spontanicznie wchodzi w zakręty i pokonuje je szybko, stabilnie i swobodnie, prowadzone precyzyjnie przez swój czuły układ kierowniczy. Zakres graniczny leży ekstremalnie wysoko – łatwość opanowania auta uzupełnia sportowy charakter tego kompaktowego Audi.

Na zewnątrz i wewnątrz: dynamiczny wygląd

Nowy najwyższy model z serii A3 już przy pierwszym spojrzeniu zdradza swój ogromny potencjał. Dolny spojler przedni, ciemnopopielata osłona chłodnicy Singleframe z otworami w kształcie rombów oraz wloty powietrza razem z reflektorami ksenonowymi „plus” decydują o jego wyjątkowym obliczu.
Patrząc z boku nie sposób nie zauważyć wysuniętych na zewnątrz przednich błotników z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFK), wyraźnych listew na progach, obudów lusterek z matowego aluminium i dużego spojlera na krawędzi dachu. Błyszczący czarny wkład dyfuzora i dwie eliptyczne końcówki rur wydechowych z lewej strony nadają sportowy charakter tyłowi nadwozia. Logo RS 3 zdobi osłonę chłodnicy i pokrywę bagażnika.

Dynamiczny styl widać także we wnętrzu, utrzymanym w całości w czarnym kolorze i ozdobionym kilkoma znakami RS 3. Sportowe siedzenia pokryto skórą Feinnappa ze srebrnymi kontrastowymi szwami, dekoracyjne wstawki przypominają swoją powierzchnią lakier fortepianowy lub wykonane są w nowym stylu Aluminium Race, wielofunkcyjna kierownica sportowa jest spłaszczona u dołu. Dźwignia i wskaźniki mają specjalną stylistykę, system informacji kierowcy obejmuje wskaźnik ciśnienia doładowania, temperatury oleju oraz zegar mierzący czasy okrążeń.

Do seryjnego wyposażenia RS 3 Sportback należy przycisk Sport, czujnik parkowania z tyłu, automatyczna klimatyzacja, radio chorus oraz reflektory ksenonowe „plus” z diodowymi światłami dziennymi. Na życzenie Audi oferuje specjalne elementy – kubełkowe przednie fotele, reling dachowy z matowego aluminium i pakiety optyczne: „czerń” lub „matowe aluminium”. Do wyboru jest pięć standardowych kolorów lakierów i prawie nieograniczona paleta kolorów dobieranych indywidualnie.

Audi RS3 Sportback – cena

Najszybszego hatchbaka na rynku możemy mieć już za 233 500 PLN. Jak na auto o tych osiągach – rewelacja, jak na kompakt – cena z kosmosu. Jednak jest to o tyle ciekawa oferta, że pomimo super osiągów, Audi RS3 to wciąż praktyczne auto. Może nie tak komfortowe jak ,,zwykłe” A3 ale pomieści 5 osób i odrobinę bagażu – nie ma innego podobnego auta za tą cenę!