AUDI A3 8Y (2020-)

 

Audi A3 8Y zostało zaprezentowane w lutym 2020 roku.

Czwarta generacja A3 została na Geneva Motor Show. Podobnie jak inne nowe kompaktowe modele koncernu Volkswagena przedstawione na przełomie 2019 i 2020 roku, samochód zbudowano na nowej modułowej platformie. W jej ramach, nowe A3 jest nie tylko niższe i szersze, ale i dłuższe, co ukazuje inna sylwetka. Charakterystycznym elementem będzie duża atrapa chłodnicy, wielokątne, podłużne reflektory i ubogacone ostrymi kantami tylne lampy.

Wersje nadwozia:

  • Limousine
  • Sportback

Z boku wzrok przyciągają masywne nadkola, a z przodu – szeroka osłona chłodnicy Singleframe o strukturze plastra miodu. Połączenie wyraźnych linii i typowo sportowych elementów sprawia, że nowe Audi A3 Sportback budzi emocje jeszcze przed uruchomieniem silnika. W wersji edition one nowe Audi A3 Sportback prezentuje się doskonale dzięki niebieskiemu lakierowi metalicznemu Atoll.

Zmiany pojawią się także w ofercie nadwoziowej. Nowe A3 po raz pierwszy w historii, nie będzie już oferowane jako trzydrzwiowy hatchback. A podstawową odmianą nadwoziową będzie pięciodrzwiowy hatchback. Z gamy zniknie także kabriolet, a pozostanie w niej czterodrzwiowy sedan. Audi rozważa też wprowadzenie w 2021 roku odmiany liftback jako konkurenta m.in. nowego modelu BMW, Serii 2 Gran Coupe.