Jak zwiększyć moc samochodu – czy warto robić chip tuning

Jak zwiększyć moc samochodu – czy warto robić chip tuning

Parametry silników samochodowych z każdym rokiem nieustannie rosną. Ale bez względu na to, ile koni mechanicznych i niutonometrów momentu obrotowego znajduje się pod maską, dobry kierowca zawsze chce trochę więcej. Jak poprawić charakterystyki, nie uszkadzając przy tym silnika, i jaki chip tuning wybrać – odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszym artykule lub na stronach serwisów samochodowych, na przykład na https://sts.parts/pl.

Co to jest chip tuning

Na początku trzeba zrozumieć, skąd biorą się ukryte rezerwy mocy silnika. Wiadomo, że współczesnymi jednostkami steruje ECU – specjalny moduł elektroniczny, w którym zainstalowane jest określone oprogramowanie. Zapewnia ono pracę wszystkich podzespołów w trybie i z parametrami, które zdaniem konstruktorów najbardziej odpowiadają danemu pojazdowi.

Jednak te fabryczne ustawienia często ukrywają rzeczywiste możliwości samochodu. Dzieje się tak dlatego, że dla producentów ważniejszy jest kompromis między wydajnością, ekonomicznością, redukcją emisji spalin a trwałością części, niż sama dynamika i moc. Jeśli właściciel samochodu ma inne priorytety, może zmienić równowagę tych wskaźników na korzyść własnych potrzeb za pomocą chip tuningu.

Należy rozumieć, że możliwości chip tuningu nie są nieograniczone i zależą od konstrukcyjnych właściwości silnika. Dla prostych silników wolnossących przyrost mocy wynosi zwykle nie więcej niż 10%, z wyjątkiem rzadkich przypadków, gdy silnik został celowo zdeformowany. Jeśli silnik jest wyposażony w turbosprężarkę, można osiągnąć lepsze rezultaty. Dla silników benzynowych w tym przypadku przyrost mocy wynosi średnio 15-20%, dla diesli – do 25%. I już bardzo rzadko silnik można „podkręcić” do plus 50 procent jego początkowej mocy. Jeśli chodzi o moment obrotowy, jest jeszcze lepiej: średni przyrost dla turbodiesli wynosi 60-70 procent.

Jak wykonuje się chip tuning

Sposoby przeprowadzania procedury można podzielić na dwie główne grupy:

  • tuning za pomocą dodatkowych urządzeń;
  • dostosowanie oprogramowania fabrycznego ECU samochodu.

W pierwszym przypadku efekt osiąga się poprzez instalację urządzeń, które zastępują, dublują lub uzupełniają fabryczny moduł sterujący. Są to:

  • Booster przepustnicy. Urządzenie podłączane jest w przerwę obwodu elektronicznego pedału gazu. Zmienia odczucia kierowcy, ale nie rzeczywiste parametry.
  • Moduł instalowany w gnieździe diagnostycznym (OBD-II). Z reguły nie daje żadnego efektu.
  • Chip box zamiast fabrycznych czujników. Daje zwiększenie mocy, ale nie zawsze prawidłowo zmienia parametry robocze.
  • Dodatkowy lub oddzielny ECU. Drogie profesjonalne wyposażenie do samochodów sportowych, które nie ma sensu w zwykłych samochodach.

Warto zauważyć, że ogólnie chip tuning w pewnym sensie można uznać za początkowy poziom modyfikacji samochodu (Stage 1). Kolejne etapy (Stage 2 i 3) przewidują, oprócz zmian w oprogramowaniu, również ingerencję w część mechaniczną: w geometrię kolektorów, turbosprężarek i innych podzespołów samochodu. Jednak, jeśli nie stawiamy sobie za cel zbudowania samochodu sportowego, zmianę parametrów fabrycznego ECU należy uznać za najbardziej prawidłowy i bezpieczny dla wyposażenia samochodu chip tuning. Przynajmniej w tym przypadku zawsze istnieje możliwość szybkiego i taniego przywrócenia pierwotnych ustawień samochodu.

Zalety i wady chip tuningu

Podsumujmy plusy. Oprócz zwiększenia mocy i momentu obrotowego, chip tuning może zoptymalizować szereg parametrów pracy samochodu, a mianowicie:

  • poprawić dynamikę;
  • zmniejszyć zużycie paliwa;
  • zwiększyć prędkość maksymalną pojazdu;
  • usunąć ogranicznik obrotów;
  • sprzętowo wyłączyć niektóre układy (na przykład EGR lub DPF).

I wszystko to – bez użycia jakiegokolwiek dodatkowego sprzętu.

Jednak zmiana ustawień silnika ma też swoją drugą stronę. Ponieważ chip tuning zwiększa moc, silnik będzie teraz wymagał bardziej starannej obsługi: częstszej wymiany oleju, kontroli pracy układu zaworowego i innych systemów. Nie zaszkodzi zainstalować dodatkowe przyrządy do kontroli temperatury i ciśnienia oleju, doładowania i płynu chłodzącego.

Gdzie najlepiej zrobić chiptuning w Polsce

Ponieważ dostosowanie parametrów ECU jest dość poważną ingerencją w proces pracy samochodu, zrozumiałe jest, że jakościowo, w pełni i, co najważniejsze, bezpiecznie można je wykonać tylko w warunkach profesjonalnego warsztatu. Na przykład w Warszawie w STS https://sts.parts/pl/services/increasing-engine-power, który ma wieloletnie doświadczenie w naprawie i obsłudze zaawansowanych technologicznie komponentów samochodowych.

Zalety tej firmy:

  • wykorzystanie sprzętu znanych producentów;
  • pełna diagnostyka samochodu przed i po chiptuningu;
  • okres testowy 2 tygodnie z możliwością pełnego przywrócenia parametrów;
  • gwarancje: 6 miesięcy na pracę i dożywotnia na oprogramowanie.

Cały proces trwa nie dłużej niż jeden dzień roboczy. Po zakończeniu procedury samochód jest obowiązkowo sprawdzamy na własnej hamowni, aby poznać, jaki przyrost mocy dał chip tuning.

Ile kosztuje chip tuning

Koszt procedury zależy od wielu czynników: modelu i modyfikacji silnika, wieku i stanu samochodu oraz zadań, które trzeba będzie rozwiązać. Średnio wynosi około 1500-2000 złotych. Konkretną cenę określą mechanicy podczas wstępnych oględzin samochodu. Ale bądźcie pewni: wasz samochód dostarczy wam radości na wszystkie te pieniądze.