DeFi: Połączenie kryptowalut i tradycyjnych usług finansowych

Ostatnie lata przyniosły bardzo dużą transformację w świecie finansów, a wszystko za sprawą kryptowalut i zdecentralizowanych finansów (DeFi), które niezmiennie nabierają coraz większego tempa. Dziś kryptowaluty są już na porządku dziennym i powszechnie stosuje się je w zakresie inwestycji, a także do płacenia w internecie, na przykład w zakresie hazardu online, bo Spin City casino i wiele innych wirtualnych kasyn umożliwia swoim użytkowników wpłaty i wpłaty przy użyciu podstawowych kryptowlut, takich jak Bitcoin czy Ethereum.

Jednak aspekt zdecentralizowanych finansów zdecydowanie wykracza poza inwestycje i zwykłe płacenie. DeFi, które wykorzystuje technologię blockchain i kryptowaluty, rewolucjonizuje dziś kwestię płatności online, oferując zupełnie nowe możliwości i skłaniając branżę tradycyjnych usług finansowych do wprowadzania zmian i innowacji. Potencjał DeFi jest tak duży, że może on wręcz zakłócić funkcjonowanie tradycyjnych finansów i totalnie odmienić przyszłość finansów na świecie.

Czym jest DeFi?

Aby lepiej zrozumieć potencjał DeFi i jego możliwości i wyzwania, niezbędnie jest dokładne zrozumienie, czym tak naprawdę jest DeFi i na czym polega. DeFi jest powszechnym określenie dla zdecentralizowanych finansów. Jest to skrót angielskiej frazy Decentralised Finance. DeFi w pojęciu ogólnym obejmuje szeroką gamę różnych aplikacji finansowych, które zostały stworzone w oparciu o technologię blockchain, a przede wszystkim o sieć Ethereum.

Funkcjonalność DeFi bardzo mocno odbiega od tradycyjnych usług finansowych. W przypadku klasycznych finansów płatności są kontrolowane przez scentralizowanych pośredników, do których zaliczają się między innymi banki i różne inne instytucje finansowe. DeFi zaś oferuje innowacyjne podejście — wszystko działa tu w sposób zdecentralizowany. Za sprawą inteligentnych kontraktów (smart contracts), czyli swego rodzaju samorealizujących się umów, platformy DeFi mogą funkcjonować w sposób w 100% autonomiczny, bez żadnych pośredników. Do najpopularniejszych dziś platform DeFi należą:

  • Uniswap — zdecentralizowana giełda kryptowalut;
  • Compound Finance — zdecentralizowany protokół pożyczkowy;
  • Aave — kolejny zdecentralizowany protokół pożyczkowy;
  • MakerDAO — zdecentralizowana autonomiczna organizacja;
  • Synthetix — zdecentralizowany protokół ubezpieczenia aktywów.

Kluczowe elementy DeFi

Niewątpliwie podstawowym elementem świata zdecentralizowanych finansów są inteligentne kontrakty. Są one szkieletem całego tego systemu i odpowiadają za ułatwienie zautomatyzowania transakcji. Zapewniają też pełne bezpieczeństwo i wiarygodność wszystkich transakcji, bo inteligentne kontrakty mają niezmienny i przejrzysty charakter. To sprawia, że nie ma tutaj potrzeby wykorzystywania żadnych pośredników, którzy muszą nadzorować transakcje.

Innym ważnym komponentem są zdecentralizowane giełdy kryptowaluty, zwane popularnie DEX-ami. DEX-y, takie jak wyżej wspomniany Uniswap, pozwalają użytkownikom na wygodny i bezpieczny handel kryptowalutami między sobą, bez dodatkowych pośredników. DEX-y eliminują aspekt centralizacji wymian. Działają w oparciu o pule płynności, gdzie sami użytkownicy odpowiadają za tę płynność, dostarczając na giełdę swoje kryptowaluty. Dostawcy płynności, czyli użytkownicy obracający kryptowalutami na DEX-ach, są nagradzani za lokowanie swoich krypto w puli płynności — otrzymują określoną nagrodę, która pochodzi z transakcji wymiany tokenów w konkretnej puli.

Kluczowym elementem są też protokoły pożyczkowe, które pozwalają użytkownikom pożyczanie aktywów lub pożyczanie swoich kryptowalut, na przykład w celu generowania odsetek — czyli tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lokat bankowych. Jako że w protokołach tych nie ma żadnego badania zdolności kredytowej, usługa ta jest dostępna dla o wiele szerszej grupy odbiorców, niż w przypadku tradycyjnych finansów.

Potencjał DeFi

W zdecentralizowanych finansach drzemie ogromny potencjał. DeFi przede wszystkim przedstawia wizję demokratyzacji finansów, czyli otwartego środowiska. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów finansowych, gdzie dostęp możliwy jest wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszego zezwolenia, na przykład ze strony banku, z platform DeFi może skorzystać każdy — wystarczy mieć internet. To sprawia, że DeFi znacząco zmniejsza próg wejścia do świata finansów i pozwala na większą kontrolę nad poczynaniami finansowymi jednostek.

DeFi charakteryzuje się też o wiele mniejszym potencjałem oszustw i korupcji niż ma to miejsce w klasycznych finansach. Technologia blockchain wyróżnia się bowiem przejrzystością działania i zapewnia publiczny dostęp do wszystkich transakcji, gdzie każdy może wszystko zweryfikować. Co więcej, DeFi, ze względu na swój zdecentralizowany charakter, może zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo systemów finansowych, minimalizując szkody awarii lub ataków.

Istotnym potencjałem DeFi jest też wspieranie innowacyjność i rozwoju. Dzięki DeFi programiści mogą łatwiej tworzyć i wdrażać aplikacje finansowe, bo nie ograniczają ich regulacje, które można spotkać w przypadku tradycyjnych finansów. Takie podejście jest katalizatorem do szybkiego rozwoju i tworzenia nowych, coraz bardziej zaawansowanych systemów finansowych.

Przyszłość DeFi i tradycyjne finanse

Choć DeFi ma dość mocny i w pewnym sensie destrukcyjny wpływ na klasyczne usługi finansowe, tak naprawdę przyszłość tych dwóch obszarów finansów będzie najprawdopodobniej przebiegała pod znakiem symbiozy, a nie konkurencji. Instytucje finansowe, widząc potencjał kryptowalut i DeFi, coraz chętniej odkrywają te technologie i wykorzystują je do ulepszania swoich usług, a także do tworzenia nowych źródeł zarobku. Finalnie może to doprowadzić do szeroko zakrojonej integracji, czyli połączenia świata kryptowalut ze światem finansów tradycyjnych.

Taka integracja tradycyjnych usług finansów i DeFi może prowadzić do powstania zaawansowanych systemów hybrydowych, które będą łączyć silne strony obu obszarów, na czym najbardziej skorzysta zwykły użytkownik, bo zwiększy się komfort i wygoda usług. Integracja może też sprawić, że DeFi zasili główny nurt i stanie się jeszcze bardziej popularne. Do tego wymagana jest jednak odpowiednia edukacja i zwiększanie świadomości.