Etykieta pokerowa: Niepisane reguły gry

Poker to niezwykle popularna gra karciana, w którą można dziś zagrać zarówno w kasynach stacjonarnych, jak i w kasynach internetowych, takich jak mr bet kasyno, gdzie na graczy czeka wideo poker i poker w wersji na żywo. To gra, która jest niejako synonimem hazardu, bo myśląc o pokerze, od razu przed oczami mamy krupiera rozdającego karty oraz stół w kasynie, wokół którego zgromadzeni są wszyscy gracze.

Poker jest grą hazardową, która wymaga opanowania pewnych umiejętności, stosowania strategii, a także trochę szczęście. Ale to nie wszystko. Opanowanie zasady gry w pokera jest bezsprzecznie najistotniejszym czynnikiem gwarantującym sukces w pokerze, ale istotnym elementem jest też znajomość pokerowej etykiety, czyli niepisanych zasad pokera.

Znajomość etykiety pokerowej jest kluczowa, jeśli chcemy, aby podczas gry przy stole panowała dobra atmosfera. Wiedza w tym zakresie ma też wpływ na to, jak postrzegają nas inni graczy. To wszystko sprawia, że niepisane zasady pokerowej etykiety to ważny aspekt rozgrywki, o którym powinien pamiętać każdy gracz, który zasiada do pokerowego stołu.

Okaż szacunek innym graczom

To niewątpliwie najważniejsza zasada pokerowej etykiety. Choć gra w pokerze odbywa się na zasadzie rywalizacji, a w grę wchodzą nierzadko bardzo duże pieniądze, nie można zapominać o tym, że każdemu graczowi przy stole należy się odpowiedni szacunek. To jedyny sposób na to, aby utrzymać przy stole przyjazną atmosferę, w której będzie się grało w sposób komfortowy i przyjemny. Trzeba po prostu pamiętać o tym, że jest to gra towarzyska i nasze zachowanie wobec innych ma bezpośredni wpływ na całą otoczkę i klimat rozgrywki, a co za tym idzie, to od nas zależy, jaka będzie atmosfera.

Dlatego podczas gry należy unikać atakowania i strofowania innych graczy przy stole. Należy powstrzymać się od niemiłych, obraźliwych komentarzy, a także od pokazywania niekulturalnych, obraźliwych gestów. Warto też unikać przeklinania i bycia nieuprzejmym lub agresywnym. Po prostu nie warto okazywać jakiejkolwiek formy braku szacunku, bo raz, że psuje to nasz wizerunek, a dwa, że atmosfera przy stole staje się gęsta. Każdemu graczowi należy okazywać szacunek i tego trzeba się trzymać.

Skup się na grze

Pełne skupienie na grze to kluczowy element pokerowej etykiety. To swego rodzaju okazywanie szacunku innym graczom. Widząc, że wszyscy gracze są w 100% zaangażowani w rozgrywkę, gra się po prostu lepiej i przyjemniej.

Z tego powodu podczas gry w pokera warto unikać wszelkich zachowań, które mogą rozpraszać — nie tylko innych, ale przede wszystkim nas. Nie warto więc nadużywać telefonu, słuchać głośno muzyki, czy nadmiernie angażować się w inne czynności, które nie są bezpośrednio związane z rozgrywką. Trzeba też pamiętać, żeby nie mówić zbyt głośno i żeby rozmowy toczyły się wokół gry, a nie wokół pobocznych tematów. Należy być też zawsze gotowym na swoją kolej w rozdaniu i przede wszystkim nie dokonywać działań poza kolejnością.

Nie ingeruj w rozdanie, gdy już nie grasz

Ingerencja w rozdanie, w którym już się nie uczestniczy, to złamanie zasad pokerowej etykiety. Jeśli spasowaliśmy, to nie należy dokonywać żadnych ruchów, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na przebieg rozdania. W tym zakresie należy unikać takich zachowań jak:

  • informowanie o swoich kartach;
  • pokazywanie swoich kart graczom, którzy są w rozdaniu;
  • reagowanie na rozdanie;
  • rozmawianie i komentowanie rozdania.

Nie chowaj kart i żetonów

Podczas gry należy zadbać o to, aby nasze karty były zawsze na widoku. Ukrywanie kart może być mylące zarówno dla krupiera, jak i dla innych graczy. Nie należy też ukrywać swoich żetonów, bo to może wprowadzać w błąd inne osoby przy stole. Nasz stack żetonów powinien być zawsze widoczny, żeby przeciwnicy mogli mieć łatwy podgląd na to, ile ich nam zostało. Przejrzystość buduje zaufanie wśród graczy i pozwala uniknąć niepotrzebnych konfliktów