Fascynacja muzyką w czystej formie: dźwięk 3D w nowym Audi A8

  • Po raz pierwszy dźwięk 3D w czwartej generacji luksusowej limuzyny
  • 23 głośniki, w tym cztery odpowiadające za przestrzenne rozchodzenie się dźwięku
  • Ścisła współpraca z Bang & Olufsen i Instytutem Fraunhofera

Ingolstadt, 24 sierpnia 2017 r. W nowym Audi A8 słuchanie muzyki staje się doznaniem zmysłowym. System nagłaśniający Bang & Olufsen Advanced Sound System zapewnia możliwość słuchania niepowtarzalnego dźwięku 3D teraz także na tylnych siedzeniach. Dzięki temu Audi oferuje w top segmencie pierwszorzędną jakość dźwięku.

a1710234_large

Luksus można usłyszeć. Nowa generacja Audi A8 pokazuje to w imponującym stylu– dzięki systemowi nagłaśniającemu Bang & Olufsen Advanced Sound System z dźwiękiem 3D. Steruje on 23 głośnikami, w których bardzo lekkie neodymowe magnesy, modyfikując w niewielkim stopniu dźwięk, wytwarzają jednocześnie porywające brzmienie o wysokiej rozdzielczości. Wynik jest imponujący, zwłaszcza w przypadku koncertu muzyki klasycznej o wysokiej jakości nagrania: wnętrze pojazdu staje się ogromną sceną, na której muzyka rozprzestrzenia się tak, jak została zarejestrowana w sali koncertowej – bez sztucznych efektów. Dźwięk jest autentyczny i pełen emocji. Dla specjalistów z Audi jest to kwestia priorytetowa w dziedzinie dźwięku i odzwierciedla filozofię marki w zakresie jego jakości.

System nagłaśniający w szczegółach
Audi wprowadziło dźwięk 3D już w 2015 do Audi Q7. W nowym modelu A8, odpowiednio udoskonalony, zagościł on także z tyłu pojazdu. Dwa głośniki pełnozakresowe w słupkach A i w podsufitce nad tylnymi siedzeniami zapewniają przestrzenne rozchodzenie się dźwięku i wzbogacają efekt surround, gwarantując tym samym perfekcję przestrzennego brzmienia. Wzmacniacz marki Bang & Olufsen o mocy 1920 W, działa bardzo efektywnie dzięki zastosowaniu w nim techniki „ICEpower”, Dźwięk 3D generowany jest tutaj przy pomocy cyfrowego procesora. Wytwarza on mało ciepła, a jednocześnie ma dużą moc wyjściową. Efektem tego jest dźwięk bogaty w najdrobniejsze szczegóły. Przede wszystkim wzmacnia on sygnał głośników niskich tonów, które odtwarzają szczególnie energiczne dźwięki. Dla przykładu, takie jak głęboki i niski dźwięk organów.

detail

Przy włączaniu systemu Infotainmentu dwa głośniki wysokich tonów wysuwają się elektrycznie z tablicy rozdzielczej. Dzięki technice „akustycznej soczewki” firmy Bang & Olufsen dźwięk rozchodzi się horyzontalnie w promieniu 180 stopni, a wielokanałowy wzmacniacz dostarcza dźwięk indywidualnie do poszczególnych głośników. W celu wytworzenia dźwięku 3D nowy system nagłaśniający wykorzystuje algorytm, który Audi opracowało wspólnie z Instytutem Fraunhofera w Erlangen. Ten program oblicza z nagrań stereo lub nagrań w formacie 5.1 informacje potrzebne do trzeciego wymiaru i przetwarza je dla czterech głośników 3D. Odbywa się to dynamicznie, co oznacza, że algorytm dopasowuje się indywidualnie do nagrania i w ten sposób nie zniekształca dźwięku.

Możliwość różnorodnej regulacji tła dźwięku
Przy pomocy systemu MMI oraz oddzielnego panelu sterującego, obsługiwanego przez podróżujących z tyłu (przypomina smartfona), można dowolnie optymalizować i personalizować ustawienia dźwięku – osobno dla przednich i tylnych siedzeń albo dla wszystkich siedzeń łącznie. Przy ustawieniu zorientowanym na siedzenia tylne siedzący z tyłu pasażerowie mogą delektować się najlepszym brzmieniem 3D i surround. Oprócz dźwięku basów, wysokich i niskich tonów, pasażerowie mogą także niezależnie od wszystkich innych głośników regulować głośność subwoofera. Ponadto system oferuje specjalną funkcję odtwarzania filmów, tzw. movie-set. Tutaj nagrania 5.1 rozbrzmiewają jak w kinie. System lokalizuje każdy głos indywidualnie i odpowiednio dostosowuje balans. Jeśli jakaś osoba pojawia się w filmie przykładowo z prawej strony, to jej głos także rozbrzmiewa z prawej strony.

Wyzwania technologiczne
Koncepcja systemów nagłaśniających dla nowego Audi A8 narodziła się już we wczesnym stadium prac rozwojowych. „Umieszczenie głośników we właściwych miejscach w pojeździe odpowiada za 80 procent jakości dźwięku“ – objaśnia Wolfram Jähn, pracownik działu rozwoju odpowiadający za dźwięk i akustykę w modelu A8. „Trzeba je umocować w możliwie sztywny sposób, dlatego subwoofer umieściliśmy w tylnym panelu, który jest wykonany z polimeru wzmocnionego włóknami węglowymi. Celem było oddzielenie głośnika od karoserii i uniknięcie przenoszenia jakichkolwiek drgań.” Inny ważny czynnik to membrany głośników. W ich przypadku styliści i inżynierowie dźwięku z Audi ściśle współpracują z konstruktorami z Bang & Olufsen. Membrany muszą cechować się możliwie dużą przejrzystością akustyczną i równocześnie spełniać funkcję ochronną. Decydująca jest optymalna proporcja powierzchni otwartej i zamkniętej. W Audi A8 głośniki w przednich i tylnych drzwiach zdobią starannie perforowane osłony z podwójnie epoksydowanego aluminium. Głośniki niskich tonów podświetlają białe diodowe światłowody. Podstawę pierwszorzędnych systemów nagłaśniających stanowi jakość każdego pojedynczego komponentu.

Zgodny zespół
Najnowocześniejszy dźwięk to jedna z kluczowych kompetencji marki Audi. Współpraca z Bang & Olufsen rozpoczęła się już na przełomie XX i XXI wieku. Od 2005 roku Audi A8 na życzenie dostępne było z systemem nagłaśniającym Advanced Sound System duńskiego producenta. Tym samym Audi jako pierwszy producent oferował w nowo wyprodukowanych pojazdach najnowocześniejszy sprzęt dźwiękowy.

W nowym Audi A8 firma Bang & Olufsen oferuje obecnie nie tylko sprzęt nagłaśniający Advanced Sound System, ale także Premium Sound System. Podczas otwierania drzwi pasażer witany jest przez unikalny sygnał dźwiękowy skomponowany specjalnie do pozdrawia pasażerów modelu A8. Równocześnie oświetlenie Ambiente tworzy we wnętrzu limuzyny unikalną scenerię.