Kupujesz Audi? Przygotuj się na drogie OC

Zakup samochodu Audi jest pod wieloma względami świetną decyzją, choć trzeba mieć na względzie jeden, istotny aspekt: stosunkowo drogie OC. Dlaczego za obowiązkowe ubezpieczenie niemieckiego, dobrego auta trzeba zapłacić relatywnie dużo? Czy istnieją sposoby na znalezienie oszczędności? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Wysokość OC a marka samochodu

Ustalanie indywidualnej składki ubezpieczeniowej dla właścicieli samochodów polega na wzięciu pod uwagę wielu różnorodnych czynników. Jednym z nich jest np. wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, choć firmy chcą wiedzieć znacznie więcej, m.in. na temat parametrów ubezpieczanego pojazdu.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Audi jest producentem wielu samochodów kryjących pod maską duże silniki gwarantujące dużą moc. Podobnie jak inne niemieckie marki, takie jak Mercedes, BMW czy Porsche, kojarzy się z wysoką jakością, eleganckim designem i możliwością osiągania sporych prędkości na drogach. Z perspektywy ubezpieczyciela to zatem zwiększone ryzyko wypadku lub kolizji. Z tego względu na niższe OC mogą liczyć właściciele aut o znacznie mniej prestiżowym charakterze, za to z mniejszymi silnikami i osiągami.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają zresztą dostęp do szczegółowych statystyk wypadków. Dlatego ustalają wysokość składki OC m.in. na podstawie miejsca zamieszkania klienta czy właśnie tego, czy dane auto jest statystycznie „wypadkowe”. Jeżeli planujesz zakup samochodu Audi, co – powtórzmy – pod wieloma względami jest bardzo dobrym pomysłem, koniecznie zapoznaj się z artykułem dostępnym na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/audi/. Znajdziesz tam informacje o marce i jej najciekawszych samochodach oraz przykładowych cenach OC modeli A1, A3, A4, Q5, Q7 czy TT.

Jak płacić mniej za ubezpieczenie Audi?

W powyższym zestawieniu przykładowych kalkulacji dla poszczególnych modeli Audi niektóre kwoty mogą wydać się wręcz szokujące. Najtańsza polisa OC w przedziale 3-4 tys. zł? Dla posiadaczy bardziej ekonomicznych samochodów to bardzo zaskakujące dane. Nawet jeśli masz stałe, wysokie dochody i stać Cię na modele premium takich producentów jak Audi, zapewne interesują Cię potencjalne oszczędności. A te da się znaleźć, nawet gdy jeździ się samochodem z górnej półki.

Przede wszystkim opłaca się jeździć bezpiecznie i ostrożnie. Przypomnijmy, że za bezszkodową jazdę ubezpieczyciele przyznają specjalne zniżki na OC. Po kilku latach polisa może być tańsza nawet o 60% – tylko za sprawą unikania kolizji i wypadków (z Twojej winy). Jeżeli kierowca jest młody i niedoświadczony, może spróbować znaleźć oszczędności poprzez wspólną rejestrację samochodu Audi z kimś, kto ma już korzystne OC (w wyniku wypracowanych zniżek i „dobrych parametrów” w oczach ubezpieczycieli).

Najważniejszą zasadą powinno być jednak poszukiwanie jak najtańszego OC poprzez porównanie. W Polsce działają dziesiątki ubezpieczycieli, a każdy walczy o klienta atrakcyjnymi warunkami. Polisa zawsze działa w identycznym zakresie, dlatego cena jest dla Ciebie praktycznie jedynym istotnym kryterium wyboru towarzystwa.

Udaj się do polecanej multiagencji ubezpieczeniowej w okolicy, gdzie otrzymasz oferty z wielu różnych towarzystw. Innym sposobem jest samodzielne poszukanie najtańszej polisy – wystarczy, że skorzystasz z internetowego kalkulatora na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. Jednorazowo wprowadzasz niezbędne dane, a witryna automatycznie generuje dla Ciebie ranking najtańszych ofert.