Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe to niewątpliwie istotna część eksploatacyjna Audi A3 , S3 i RS3 . Należy o tym pamiętać i wszelkie uszkodzenia, niedoskonałości w budowie tarczy powinny skutkować jej wymianą. Od tego jak tarcze hamulcowe będą pracować zależy bezpieczeństwo osób poruszających się Audi A3, dlatego dbanie o ich dobry stan techniczny będzie bardzo istotną kwestią. Regularna kontrola tarcz hamulcowych powinna być częścią badania technicznego samochodu, by ocenić, że tarcze wymagają wymiany.

 

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Można przyjąć, że tarcze średniej jakości, powinny przetrwać 60 tys. km przebiegu. Zależy to od rodzaju tarcz (przede wszystkim od ich jakości), od tego, jak układa się ich współpraca z klockami, od stylu jazdy. Nawet od tego, w jakich warunkach auto jest eksploatowane.

Tarcze hamulcowe są elementem eksploatacyjnym, zatem kierowca powinien być przygotowany na ich terminową wymianę. Kiedy? Trudno to określić. Na przykład jeśli auto jest przede wszystkim eksploatowane w mieście, tarcze zużywają się znacznie szybciej. Niestety, tarcze są narażone także na szereg awarii, które mogą dramatycznie skrócić ich żywotność.

 

Wymiana tarcz hamulcowych – jak to zrobić?

W przypadku awarii warto pamiętać o jednym – zawsze wymienia się tarcze na jednej osi, nawet wtedy, gdy tylko jedna została uszkodzona. Powinno się także wymienić klocki. Podczas montażu koniecznie trzeba oczyścić piastę koła.

Tarcze wentylowane i nawiercane

Wspomniane otworki w tarczach możemy znaleźć też w droższych produktach drogowych. Głównym wyzwaniem, przed którym stoją tarcze hamulcowe, jest skuteczne rozpraszanie ciepła powstającego w wyniku tarcia klocków. Najprostsze tarcze, zwane pełnymi, nie są wyposażone w żaden system zwalczający temperaturę. Wśród bardziej zaawansowanych rozwiązań wyróżniamy tarcze wentylowane wewnętrznie (wyglądają jak złożone z dwóch odrębnych tarcz, zewnętrznej i wewnętrznej, między którymi znajdują się kanaliki odprowadzające ciepło), perforowane (z otworami w powierzchni ciernej) oraz nacinane (z wyżłobieniami na powierzchni ciernej). Spotyka się także kombinacje tych rozwiązań.

Promieniście rozchodzące się kanały między dwiema warstwami tarczy są tak ukształtowane, by podczas obrotu rozgrzane powietrze szybciej wydostawało się na zewnątrz. Nawiercone (perforowane) tarcze odprowadzają nie tylko nadmiar ciepła, ale też pył ze ścierających się klocków. Z kolei nacięcia poprawiają współczynnik tarcia między klockiem a tarczą (niczym nacięcia na bieżniku opony) i wykonują wszystkie zadania dwóch powyższych rozwiązań.

Tarcza hamulcowa Meyle może być zainstalowana w następujących AUDI A3 : A3 Cabrio (8P7), A3 Hatchback (8P1), A3 Sportback (8PA).
Tarcza hamulcowa jest zamontowana na tylnej osi i ma średnicę 255 mm. Z pewnością zainteresuje Cię również fakt, że ta tarcza hamulcowa jest typu pełnego, a średnica jej otworu centralnego wynosi 65 mm.
Tarcza hamulcowa ma grubość 10 mm i powierzchnię lakierowaną promieniami UV. To są główne cechy tarczy hamulcowej MEYLE.